Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Knížka First Days of School
PříspěvekNapsal: úte 28. zář 2010 22:50:18 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. lis 2007 20:20:52
Příspěvky: 961
Díky za zajímavý tip. Materiálů k řízení třídy je u ná opravdu málo. Vyšel pouze Cangelosi, Strategie řízení třídy. U nás se většinou pojednává o vyučovacích metodách a organizaci vyučování, ale takto komplexně - class management - se o problému neuvažuje.
Pokud jsem to správně pochopil, tak zmiňovaná metoda vychází ze tří principů: přístup respektující činnost mozku, zábavnost a volnost. Je to tak? Mohla byste trochu podrobněji tyto principy pro ostatní objasnit ?

_________________
Zdraví Jenda


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Knížka First Days of School
PříspěvekNapsal: pát 01. říj 2010 13:06:01 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 01. čer 2010 16:33:58
Příspěvky: 19
Děkuji za reakci. Pro mne je to absolutně úžasný způsob jak děti zaujmout a naučit. Tento system využívá výzkumy o mozku a aktivity v něm používané tedy zapojují mozek jako celek. Základem je to, že při hodinách je příjemná atmosféra, která se vytvoří tím, že děti dělají velice zábavné aktivity. Je to řada několika povelů, 5 pravidel pro hodiny, reakce na chyby žáků a jejich opravy, a pak nepřekonatelná hra Scoreboard game, kterou namotivujete žáky k práci, používání výrazné gestikulace jak učitelem tak i žáky.
Začala jsem už něco ve svých hodinách používat a pokud zvolíte správnou odměnu, děti opravdu pracují, při pokynech Class - Yes se opravdu rozesmějí i žáci v 8. a 9. třídě, nemluvě o menších dětech.

Takže shrnu:
5 pravidel : 1. Pokyny rychle splň
2. Zvedni ruku poku chceš něco říct
3. Zvedni ruku pokud chceš nekam jít
4. Rozhoduj se správně a chytře
5. Zajisti, aby Tvůj učitel byl šťastný

ad 4 ) při problému učitel s dětmi řeší jaké rozhodnutí bylo špatné a jak by se dalo rozhodnout lépe chytřeji
ad5) možná zní podivně ,ale je to velké kouzlo. Je to pravidlo - bez diskuse. Učitel vysvětlí, že on/ ona je světový expert na to , kdy je nebo není šťastný a pak také vysvětlí, že je šťastný v tom případě, že žáci pracují podle pravidel - tudíž jakmile žáka začne diskutovat o pravidlech- učitel může říct - víš co, tady to mě šťastným nedělá

Všechny prohrešky proti pravidlům se projeví ve zmiňované Scoreboard game. Na tabuli namalujete smailíka veselého a smutného - smilie fownie - cokoliv správného žáci udělají napíšete čárku pod hodného cokoliv proti pravidlům - pod šklebíka. Předem se ale musím určit o co se hraje. Já ted s dětmi v říjnu hraju o poslední hodinu v měsíci , kdy pokud vyhrají ( a já doufám, že ano) uděláme Halloween party, kde budeme pouštět hudbu, hrát hry. Jen ještě musím vymyslet tu správnou odměnu pro 9. ročník. Cílem je samozřejmě vyhrát a mít víc čárek pod veselým - to je bod pro party, ale to se každou hodinu nestane. je tam také pravidlo 3 a to že není možné mít výsledek mezi jednotlivými samilíky větší než 3 , poku to jsou 3 hledá se pak ten nejmenší příklad pozitivního / negativního chování.

To je jenom takový souhrn, nejlépe je si stáhnout knihu a také se podívat na jejich videa - autor je Chris Biffle a videa se stáhnou na youtube.

Pokud budete chtít něco vysvětlit více vysvětlím, vlastně jsem se ani nezmínila o Teach - Okay :-)


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Knížka First Days of School
PříspěvekNapsal: pon 11. říj 2010 13:47:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 21. kvě 2010 6:21:00
Příspěvky: 90
Nevím, nejsem angličtinář a ke studiu té knihy nemám kapacity...takže bud psát jen o tom, co je tady na portálu. Je to zase o tom, že každý si trochu vybírá styl, který mu sedne. Pro mne je to moc o odměnách a postizích. Děti by se přeci neměly učit pro odměnu a pro to, aby udělaly radost svému učiteli. A trochu mi to připomíná paní učitelku v z mojí základky v sedmdesátých letech - také měla dost vymakaný systém... Ale abych jen nekritizovala, myslím, že o něco podobného se mnozí snažíme - zavést ve třídě pevná pravidla a jistotu pro žáky...Na málotřídce ve třídě se třemi ročníky bych se jinak nehnula z místa, tam musí všechno fungovat. Já se vlastně nejvíc bojím toho, že pokud bych si něco takhle pevně stanoveného zavedla ve třídě, sebrala bych sama sobě možnost zohledňovat osobní situaci jednotlivých žáků (třeba těch s poruchou učení nebo chování nebo u dětí se slabším sociálním zázemním - viz ta romská rodina). A tabulka "hanby" - ta mě upřímně děsí. Já mám většinou metr - letos třeba pro změnu síť, kde žáci za povedenou akci (at je to úkol, přinesené pomůcky nebo třeba pěkně utřená tabule a ochota sbírat venku jablka...poskočí nahoru, při problémech zase dolů...) Kdo je nahoře, cosi dostane...takže odměna trochu taky. Asi je to umrňat něco jiného.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Knížka First Days of School
PříspěvekNapsal: úte 12. říj 2010 13:01:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 01. čer 2010 16:33:58
Příspěvky: 19
Děkuji za odpověd, jak jsem psala do classroom management se čím dál tím víc zakousávám a to, co vy komentuje ohledně mé navržené tabule hanby už jsem také zavrhla. Whole Brain Teaching je opravdu o něčem jiném a moje dosavadní zkušenosti z týdne a půl jsou absolutně nečekané. Děti to velice baví, zohledňuji právě děti, kterým to tolik nejde, aktivita teach - okay je zaměřená na opakování toho, co učitel vykládal.Učitel by nikdy neměl mluvit déle než 5 minut a vše ,co říká by měl doprovázet vysvětlujícími gesty, následně pak vyzve žáky, aby vše co slyšeli řekli svému spolužákovi. Já pak chodím mezi lavicemi a poslouchám co žáci říkají a mám rychlou zpětnou vazbu jak děti pochopily. Tato aktivita je vynikající, protože hned slyším, jesli jsem všechno vysvětlila tak, že to děti chápou. Hodně opakujeme a opakujeme. To je srdce wholebrain teaching. Gesta zapojují další části mozku - zapojujeme mluvení, poslech a pohyb takže se více dětí může realizovat.
Naše pevná pravidla mají kouzelný efekt speciálně na malé děti ( 3.a 4. třída) jejich nadšení je obrovské jejich zapojení do hodin také. A co nejdůležitější při hodině vládne absolutně uvolněná atmosféra není tady prostor pro negativní odmítavé reakce, protože i čárka pod frownie je následována legračním gestem, které dělám já a děti na mě, takže když je za něco pokárám, tímto gestem si je dostanu zpět na mou stranu.
Nejjednodušší je opravdu si celý system pročíst i když chápu, že nemůžeme všichni mluvit anglicky ale možná by šlo nechat si jejich ebook někde automtickým překladačem přeložit??? Já ten system používám a používat budu, protože to baví mě i děti, které na základní škole učím.

A jestli Vám to připomíná system ze sedmdesátých let, no nevím já bych se takhle taky chtěla učit, možná když zjistíte více informací, tak změníte názor????


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Knížka First Days of School
PříspěvekNapsal: úte 19. říj 2010 20:12:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 21. kvě 2010 6:21:00
Příspěvky: 90
Uznávám, to co popisujete vypadá velmi dobře.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: