Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Hraní PC her
PříspěvekNapsal: pon 30. dub 2012 22:37:45 
mám takový dotaz, který je spíš etického rázu...řešila jsem to s kolegy a sama nevím, zda správně.
Je to tak:
Žáci 2. stupně mají možnost část podle potřeb každého učitele strávit hodinu v PC učebně, kde mají připravenou interaktivní výuku z každého předmětu, doplňování atd. Je to dobrá věc.
Jenže samosebou tam mají i hry, protože PC využívají v družině a klubu k vlastním hrám a zábavě.
Nejsem nelida a proto je motivuji jako ti přede mnou tak, že až uspěšně splní úlohu, posledních pět, deset minut je nechám na pc s tím, že nebudou hrát násilné hry.
Protože násilná hra, kde chodí, střílí ze samopalu ve škole je! (proč tam je?) Děti mě neposlouchají a neustále to zkouší pouštět, nemají mě rády, protže někteří učitelé jim nechávají volno a i ty střílečky dovolují.

A jednou jsem měla suplování. řekla jsem jim, že pokud nebudou provokovat a hrát střílečky, nechám jim volno. jinak, že se budeme učit z interaktivího programu. Dva kluci mě neposlechli, střílečky si zapli. řekla jsem ok, takže si všichni zapněte interaktivní výuku. Děti se naštvaly a nepustil si ji nikdo, a ti dva nevypli ani střílečky. strašně jsem se naštvala, a s klidem jim tedy oznámila, že křičet na ně nebudu, a pokud si nepustí výuku, zapíšu jim práci v hodině za pět a poznámku za neuposlechnutí pokynů. Nevypl to niko. byla jsem bezradná. Hodina skončila, já šla za jejich třídní a vše jsem jim řekla. Víte co mi řekla? Vymluvila mi to, že si je poštvu proti sobě, začnou se stavět do opozice a budu to mít těžší než to teď mám.Že to byla suplovaná hodina, přeci jen.. Poslechla jsem ji a poznámky jim nenapsala. Jejich třídní jim vynadala a tím to haslo.

Upřímně řečeno absolutně nevím co si mám o tom myslet. O tom všem, že mě neposlechli. Že by mi rozdání poznámek víc uškodilo než pomohlo. nerozumím vůbec ničemu.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Hraní PC her
PříspěvekNapsal: ned 13. kvě 2012 5:51:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 05. bře 2012 20:50:50
Příspěvky: 43
Dobrý den,

myslím si, že je hlavní problém hlavně ve výchově a to zejména z rodinného prostředí. To, že neposlouchají a hrají pc hry, je pak jen důsledek - dělají si, co chtějí. Nikdo je nenaučil držet nějaké hranice a když jim je někdo nastaví, tak je automaticky chtějí zkusit - poruší je.

Třídní učitelka se žákům chce pravděpodobně líbit a proto hraje podle jejich not. To je ale z mého pohledu velice špatné, jelikož žáci mají posunutý pohled na hranice, hodnoty, ... a většina z nich nebude nějaký "morální statut :)" držet sám od sebe. Samozřejmě se žákům nebude líbit, že jsou trestáni, ale pokud jsou stanovená a dohodnutá pravidla a oni je porušili, tak trest musí přijít.
Dopad řešení jejich třídní učitelky může přerůst i jí samotné přes hlavu. Žáci vědí, že když neposlouchají, tak je jenom někdo seřve - víc nic. To žáci snesou a poslouchat pravděpodobně nebudou. Hranice se pak nastavuje velice obtížně, když už byla jednou takto porušena a nepotrestána.

Osobní zkušenost.
Když učím matematiku a žáci mě neposlouchají (ne všichni), tak se k nim otočím a řeknu, že jestli nepřestanou, beru to tak, že si udělali přestávku a hodina tedy bude probíhat o přestávce, popř. po vyučování. Zabralo to, když jsem opravdu dodržel slovo a sebral jim celou přestávku. Byli naštvaní, ale věděli do příště, že to myslím vážně. Když se situace opakovala, jenom jsem se otočil a připomněl můj postoj. Někteří žáci se dokonce připojili a okřikovali spolužáky, aby byli zticha.

Osobně žáky za přestupky trestám, ale nemá to vliv na naše další jednání. Neškatulkuji žáky - špatný, hrozný, to chování, ... Prostě rušil -> potrestal jsem. Má problém a snahu ho řešit -> pomohu mu. Prohřešky nepřipomínám - stalo se.


Mám několik otázek:

O jakou hru jde?
Je hra nainstalovaná na počítačích, nebo si ji tam donesou žáci?
Mají žáci práva k instalacím na pc?

Něco by mohl zařídit správce sítě, ale žáci si pravděpodobně najdou jinou zábavu. Důraz musí být - výchova. A výchova znamená i trestání a pochvaly.

Miloš Kakfa


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Hraní PC her
PříspěvekNapsal: pát 29. čer 2012 7:54:52 
Dekuji za vycerpavajici odpoved,hrani her mivaji o suplu dovolene od nekterych ucit.,od jinych ne. Je to strilecka se zombiky,nechci,aby tuto hru hrali,ale maji to na pocit.nainstalovane od p ucitele z klubu. Mam dotaz - to s tim pokracovanim o prestavce jsem zkusila taky, ale nejvetsi sigri vyleteli ven a utekli,ti hodni rikali,ze nesmeji byt ochuzeni o prestavku,proste utekli,musela jsem stat u dveri a drzet kliku, i se o ni se mnou prali. Pak jsem to rekla tridni a zacali me nenavidet,ze pry zaluju. vam se to nestalo,to jste rekl prodlouzime si prestavku a oni zustali sedet?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Hraní PC her
PříspěvekNapsal: pát 29. čer 2012 20:20:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 05. bře 2012 20:50:50
Příspěvky: 43
Šel jsem na to od lesa :)

Pokud mají v hodině přestávku, tak o přestávce je hodina. Nedovolené opuštění jsem byl připraven klasifikovat jako nedovolené opuštění hodiny :) A to jsem jim také řekl, ale s daleko větším důrazem než obvykle mluvím.

Takže se mi je podařilo usadit. Navíc, s jejich třídním jsme zadobře, takže by s postihy nebyl problém. V jiné třídě, jsem pravda k nějakým postihům sáhnout musel, jelikož se někdo neusadil.

Ano, vím, že si mnoho žáků s postihy příliš hlavu nedělá a vlastně je vůbec nic nezajímá a je jim všechno jedno. To je hrozný stav českých dětí!!! Ten ale nemůžeme jen tak přehlížet a nechat žáky dělat si, co chtějí. Na toto téma je vedena diskuse http://diskuze.rvp.cz/viewtopic.php?f=100&t=19147&start=30, kde napíši poslední dvě možnosti, co mě napadají, jak tyto problémy řešit.

Přeji pevné nervy, dobré nápady.

Miloš Kafka


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Hraní PC her
PříspěvekNapsal: pát 24. srp 2012 12:45:55 
Dobrý den,
po pár letech (na rodičovské) se vracím zpět k učení. Příznám se, že až takovouhle drzost žáků jsem nezažila a snad si to ani dnes nedovolí. Ale jak psal kolega, je to hodně o výchově, co si které dítko v sobě nese.
Na tohle bych radila přímo do řádu počítačové učebny dát pravidlo - Zákaz hraní počítačových her (já to tam měla a to bez vyjímky). Ne jen střílečky a brutální hry, ono i ty postřehovky jsou občas nevhodné a dohadovat se s žáky, jestli je vhodná či ne - raděj prostě zákaz.
Myslím, že do školy hraní her - žádných nepatří. Mají spoustu výukových programů (no, ne že by je bavily, že), můžou si vyhledávat informace na netu, zpracovávat referáty.
Myslím, že i suplovanou hodinu je lepší se žáky strávit tak, že mají nějaké povinnosti na PC a ne jen "volno" - právě ty vyukové programy nebo ono vyhledávání informací z netu.
Tak hodně zdaru do nového školního roku :)


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Hraní PC her
PříspěvekNapsal: pát 24. srp 2012 14:29:39 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 05. bře 2012 20:50:50
Příspěvky: 43
Dobrý den,

pc hry rozhodně nezavrhuji, ale učitel s nimi musí umět zacházet. A rozhodně je nedoporučuji jako výukový prostředek většiny času. A neříkám, že se látka, kognitivní procesy, ... nedají rozvíjet i jinou skvělou formou :) Ale i pc hry mají něco do sebe.

V uplynulém roce jsem si ale naopak vyzkoušel nějaké hry venku a můžu říct, že žáky zaujali a osobně jsem raději pro celkovou aktivitu, než sezení u pc, i když, jak jsem řekl, i pc hry mají něco do sebe.

Všechno to jsou ale jen metody k tomu, aby něco naučily, něco rozvinuly a proto vhodné použití může přinést něco dobrého.

U nás máme v řádu pc učebny, že žáci mohou provádět pouze to, k čemu je vyzval učitel. Což si myslím, že v jakékoliv době stačí :) Problém je potom s udílením trestů. A opravdu si žák nemůže zahrát šachy, když má práci hotovu?

Co se týče jakékoliv hodiny, i suplované, tak musí mít nějaký smysl. Pomalu se to učím, ale žáky daleko více přitáhne smysluplná aktivita. A proto i hledání, posuzování, shrnutí info musí mít nějaký smysl než jen dostat známku. Mnoho žáků, alespoň u nás, počítají se 4. To jim stačí. Takže vyjít s nimi, dá zabrat.

Vím, že je každá vyučovací hodina tvořena mnoha proměnnými a proto Vám také přeji hodně zdaru, trpělivosti a síly :)


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: