Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Má smysl doplnit si kvalifikaci učitelství angličtiny na ZŠ?
PříspěvekNapsal: stř 06. led 2010 17:19:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. led 2010 16:55:45
Příspěvky: 5
Dobrý den,
jsem studentka 3.ročníku PedF, Učitelství pro 1.st.ZŠ. Založila jsem toto nové téma, protože bych se ráda dozvěděla něco o tom, jak je to ve školách s kvalifikovaností učitelů angličtiny.

Co konkrétně bych se chtěla dozvědět? Zajímá mě hlavně to, jaké jsou vaše osobní zkušenosti. Jestli u vás na škole učí převážně lidé, kteří k tomu mají oprávnění (státnice na PedF, učitelské minimum), nebo "pouze" lidé, kteří prokázali svou jazykovou úroveň nějakou státní zkouškou či mezinárodním certifikátem a nebo zda to jsou lidé, kteří učí dlouhá léta bez nějaké zkoušky (a v tom případě, jestli po nich ředitel/ka vyžaduje doplnění).

Proč mě to zajímá? Protože stojím před rozhodnutím, jestli "pokoušet" osud (ano, bohužel pouštět se do toho je na naší fakultě dost riskantní podnik i pro člověka anglicky zdatného...nejde zde jen o naše znalosti :( ) a snažit se dojít ke státnicím a tak mít na učení angličtiny papír. Nebo to nerisknout a při hledání práce pak prokázat mou úroveň angličtiny certifikátem, s tím, že si když bude potřeba, pedagogické minimume na CŽV doplním.

Doufám, že jsem svou prosbu popsala sruzumitelně. Pokud ne, ráda nejasnosti upřesním.
Předem děkuji za (konstruktivní) reakce a názory.
Miriam


Naposledy upravil Lucie Slejšková dne čtv 07. led 2010 9:05:04, celkově upraveno 1
upřesnění názvu tématu


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Má smysl doplnit si kvalifikaci učitelství angličtiny na ZŠ?
PříspěvekNapsal: stř 06. led 2010 18:54:39 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 01. zář 2009 13:21:21
Příspěvky: 88
Milá Miriam,
moje rada pro Vás je velmi jednoduchá - jděte do toho! tedy myslím do studia Aj, abyste měla ucelené vzdělání pro jazyk na ZŠ, pokud se v budoucnu rozhodnete posílit naše řady :)
Pokud mohu hovořit za naši ZŠ, která je zaměřena (nejen) na výuku cizích jazyků, tak u nás máme 100%ní aprobovanost ve všech jazycích - Aj, NJ, FrJ, které vyučujeme. Jedna kolegyně je sice dosud Bc., ale je na ni celkem vyvíjen tlak,aby si doplnila Mgr. vzdělání a ona již tak činí.
Z vlastní zkušenosti ( lektorské) vím, že na školách je mnoho kolegů, kteří požadované vzdělání nemají, jazykové znalosti jsou také někde úplně jinde, ale prostě nejsou lidi.....

Dáša


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Má smysl doplnit si kvalifikaci učitelství angličtiny na ZŠ?
PříspěvekNapsal: stř 06. led 2010 21:53:17 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. lis 2007 20:20:52
Příspěvky: 961
Ano, já jako starý praktik Vám také doporučuji jít do toho. To se Vám nikdy neztratí. Je pravdou, že teď učí na školách různí "rychlokvášci", ale to se musí změnit, protože úroveň výuky jazyků není dobrá a bude to naši novou generaci hrozně brzdit. Proto asi časem dojde k většímu tlaku ze strany státních orgánů po aprobovanosti a kvalifikovanosti.
Držím palce.

_________________
Zdraví Jenda


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Má smysl doplnit si kvalifikaci učitelství angličtiny na ZŠ?
PříspěvekNapsal: čtv 07. led 2010 7:16:55 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Dobrý den Miriam,
měla bych na Vás otázku. Domnívala jsem se, že v současné době studenti učitelství pro 1.st.Zš získávají kvalifikaci pro vyučování všech předmětů na prvním stupni, tedy i Aj, ono to tak není?
Děkuji.

_________________
Jana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Má smysl doplnit si kvalifikaci učitelství angličtiny na ZŠ?
PříspěvekNapsal: čtv 07. led 2010 8:32:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. led 2010 16:55:45
Příspěvky: 5
Studuju na MU, takže budu psát o tom, jak to je u nás.

V minulých letech se začalo studium angličtiny hodně měnit. Před dvěma lety se ve 3.ročníku zavedla souborná zkouška. Tehdy před dvěma lety ji celý ročník udělal za A (a u státnic se učitelé nestačili divit, co to před sebou mají :) ). Proto vedení došlo k tomu, že to nebyla ta správná forma a v dalším roce souborná zkouška byla založena na formátu FCE (úroveň B2). A to se naopak stalo, že polovina ročníku soubornou zkoušku neudělala a kdyby ji neudělali ani letos, polovina ročníku by byla "vyhozena" v podstatě před státnicema.(oprava - Aha, tak právě jsem se koukala do statistiky známek a souborku udělalo pouze 33% = 21 lidí. Někde je asi v systému výuky aj v ČR chyba. :( ) Takže na vedoucí katedry byl vyvíjen veliký tlak, aby se s tím něco udělalo (především od dálkových studentů).
Náš ročník nastupoval do studia s tím, že aprobaci AJ mít bude. Nastupovali jsme s tím i do 3. ročníku. :) Jenomže v průběhu podzimu došlo k té změně, že angličtina ke státnici se stala volitelným předmětem. Od teď si tedy ve 3. ročníku studenti mohou vybrat angličtinu ke státnici nebo angličtinu, která je ukončena pouze B2 zkouškou.

Pokud vím tak na UPOLu si můžete hned při podávání přihlášky vybrat, jestli chcete studovat Učitelství pro 1.st. ZŠ s AJ (5 let) nebo bez (4 roky). Alespoň před 3 lety to tak bylo.

Na TUL a na UK si specializaci v angličtine vybíráte taky až při studiu.

V Českých Budějovicích (před 3 lety) snad ani nebylo možné angličtinu studovat.

MU byla v tomto případě tedy jedinou školou, kde AJ byla povinně ukončována státnicí. Až doteď. :)

Miriam


Naposledy upravil Miriam Hej dne čtv 07. led 2010 23:25:18, celkově upraveno 1

Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Má smysl doplnit si kvalifikaci učitelství angličtiny na ZŠ?
PříspěvekNapsal: čtv 07. led 2010 9:12:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Dobrý den Miriam,
jak bych uvažovala v takové situaci já? Původně měl zákon znemožnit výuku nekvalifikovaných učitelům na školách již tento rok. Novela výjimku prodloužila do roku 2014. Já věřím, že tento stav se nebude prodlužovat, i když chápu důvody, proč se výjimka objevila. Prostě si myslím, že i Česká republika nakonec půjde cestou zemí s vyspělým vzdělávacím systémem, kde je učitelské povolání velmi profesionalizované. A tomu fandím. Na studium bych se dala. I když naprosto souhlasím s tím, že samotná kvalifikace studiem na vysoké škole ještě šikovného učitele nedělá :-). Třeba i ověřování kvality absolventů učitelství se časem posune. Tak hodně zdaru při rozhodování.

K tomuto tématu články z masmédií:
Učitelé bez kvalifikace budou mít více času na dokončení studia
Vzdělání si doplňuje jen třetina učitelů bez nutné kvalifikace
Jazyky učí nekvalifikovaní kantoři, vyhodnotila školní inspekce

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Má smysl doplnit si kvalifikaci učitelství angličtiny na ZŠ?
PříspěvekNapsal: čtv 07. led 2010 10:31:53 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
V tomto případě bych Vám doporučovala studium ukončit státnicí. Tlak na kvalifikovanost učitelů je. A dodatečné dostudování je náročné zejména časově, protože většinou máte již zaměstnání a rodinu a je také drahé. Sama jsem o tom uvažovala, došla jsem k částce 60 000Kč. Kvalifikovanost pro další předmět se nijak neodrazí na vašem platu. Takže je to pak pouze Vaše investice a o nějaké úhradě z peněz školy na další vzdělávání učitelů nemůže být řeč, na to školy prostě dnes nemají.

_________________
Jana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Má smysl doplnit si kvalifikaci učitelství angličtiny na ZŠ?
PříspěvekNapsal: čtv 07. led 2010 11:07:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. led 2010 16:55:45
Příspěvky: 5
Děkuji Všem moc za odpovědi.

Právě jsem se dozvěděla, že jsem souborku udělala a proto jsem se rozhodla, i na základě Vašich reakcí, že se o tu aprobaci poperu. :)

A děkuji předem i za případné další odpovědi.
Miriam


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Má smysl doplnit si kvalifikaci učitelství angličtiny na ZŠ?
PříspěvekNapsal: čtv 07. led 2010 11:40:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 01. zář 2009 13:21:21
Příspěvky: 88
určitě dobře uděláte. V budoucnu (budete-li chtít) se můžete věnovat třeba metodické přípravě nekvalifikovaných učitelů, můžete lektorovat různé kurzy atd. A pro právě proto je dobré mít to ucelené vzdělání.

velmi by mě zajímalo, jak hodnotíte lekce didaktiky a metodiky k AJ při Vašem studiu.....

díky, Dáša


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Má smysl doplnit si kvalifikaci učitelství angličtiny na ZŠ?
PříspěvekNapsal: čtv 07. led 2010 11:56:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. led 2010 16:55:45
Příspěvky: 5
Žádnou didaktiku ani metodiku jsme ještě neměli. Žádnou = nejenom z angličtiny, ale prostě z žádného předmětu.

Didaktiky a metodiky máme až ve 4. a 5. ročníku. Možná už se někdo z vás setkal s praktikantkou, která má v říjnu 3 týdenní souvislou praxi a za sebou necelý měsíc didaktik a metodik. :) Já osobně se tedy téhle zkušenosti nemůžu dočkat. :) Opravdu jsem ještě nikdy (kromě nějakých malých výstupů neučila.

Nedává to smysl a postrádá to logiku (a rády o tom s našimi vyučující vedeme polemiky).
M.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ]  Přejít na stránku: 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: