Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Syndrom vyhoření
PříspěvekNapsal: ned 12. črc 2009 10:47:51 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 21. čer 2009 12:14:57
Příspěvky: 673
V určitém? Ve kterém ne? :lol:


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Syndrom vyhoření
PříspěvekNapsal: ned 12. črc 2009 11:21:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 04. čer 2009 15:52:57
Příspěvky: 34
No...v neurčitém?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Syndrom vyhoření
PříspěvekNapsal: sob 12. zář 2009 8:48:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 11:45:02
Příspěvky: 181
Dobrý den,
pokusím se vrátit k tématu (bez slovní přestřelky). Minulý týden jsem náhodně potkala svoji známou - učitelku. Hovor začal tradičně: Jak jste zahájili školní rok? Její odpověď mě doslova šokovala... No, vcelku dobře! Ale už teď se cítím unavena a otrávená.
A začal výčet všeho, co ji vadí a "otravuje". Nebylo toho málo. Nabízí se otázka, co bude tato paní učitelka dělat a jak bude vypadat za měsíc, v pololetí i na konci školního roku. Když jsem ji řekla, že by v této situaci bylo lepší ze školy odejít (v rámci ochrany svého zdraví), zlobila se. Co byste doporučili vy? Poraďte....
Dana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Syndrom vyhoření
PříspěvekNapsal: sob 12. zář 2009 10:59:17 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 16:16:00
Příspěvky: 721
Dobrý den, Dano, již poněkolikáté musím obdivovat vaši otevřenost. Já bych jí to asi neporadila. Je možné, že to třeba až tak negativně nemyslela, já si také někdy stěžuji na všechno a na všechny, je to pro mě jakási forma úlevy, řeknu to a je to pryč...
Jesrti to ale myslela vážně, pak ano, pryč ze školy...
Co myslíte vy ostaní?

_________________
Petra


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Syndrom vyhoření
PříspěvekNapsal: sob 12. zář 2009 14:21:29 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 11:45:02
Příspěvky: 181
Víte, Petro,
na svoji otevřenost jsem v životě několikrát "doplatila". Mimochodem jsem to "radila" své dobré známé, neurazila se. :roll: Navíc jsem neměla pocit, že by to bylo takové "postesknutí"..
Ale mě spíš vyděsila představa pedagogického sboru, kde všichni jsou na začátku roku naštvaní, unavení a "otráveni". Čím to je? Jak se musí cítit na takové škole žáci? Myslíte, že ponurou náladu nepoznají? :cry:


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Syndrom vyhoření
PříspěvekNapsal: sob 12. zář 2009 16:21:14 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
Tak začátek školního roku, je zápřah pro všechny .. jednak po dvou měsících klidu znovu do včelího úlu, pak nutná nudná administrativa .. je toho hodně. Taky se cítím vyždímaná a unavená, ale rozhodně ne vyhořelá, protože nápadů mám na dlouho dopředu, jen čas na realizaci teď hledám marně. :)
Asi bych v podobné situaci poradila to, co Dana. Proč si má někdo ničit zdraví, nervy .. proč otravovat dětem školu

_________________
H.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Syndrom vyhoření
PříspěvekNapsal: čtv 17. zář 2009 11:31:40 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Narazila jsem na internetu na tyto stránky: http://www.syndrom-vyhoreni.psychoweb.cz, učitele zde řadí do ohrožených druhů :D .

Mimo jiné se zde píše mezi doporučeními, jak syndromu vyhoření předcházet, toto: Dále osvícení zaměstnavatelé, kteří podporují účast svých pracovníků na workshopech. Při nich jsou na začátku utvořeny skupiny pracovníků různých pomáhajících profesí ohrožených burnoutem. Členové těchto skupin spolu diskutují rozličné problémy, řeší úkoly, podporují se, vyměňují si informace o tom, jak pracují se svými klienty atp. Ukázalo se, že dva roky účasti ve workshopu mají za následek významné snížení výskytu syndromu vyhoření i mnohem lepší pracovní výkon (v množství i kvalitě).

Myslíte, že by se dalo něco takové dělat i v pedagogických sborech? Něco jako setkávat se čas od času společně nad problémy, které učitele trápí? A byli by učitelé mezi sebou vůbec otevření a ochotní o těchto často citlivých věcech mluvit?

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Syndrom vyhoření
PříspěvekNapsal: stř 28. říj 2009 19:45:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 08. čer 2009 18:11:51
Příspěvky: 26
Vzkaz pro kolegu Jakuba:
bude ještě nějaký Váš vstup? Vaše příspěvky mě bavily a PObavily, jako by mě při nich opouštěl strach z hrozícího syndromu vyhoření..... ;)
Milena K.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Syndrom vyhoření
PříspěvekNapsal: úte 09. bře 2010 12:44:22 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Lucie Slejšková píše:
Myslíte, že by se dalo něco takové dělat i v pedagogických sborech? Něco jako setkávat se čas od času společně nad problémy, které učitele trápí? A byli by učitelé mezi sebou vůbec otevření a ochotní o těchto často citlivých věcech mluvit?


Je to hodně těžké. Projevilo se to už např. při tvorbě švp. Kdo chce se svém volnu ještě trčet ve škole a věnovat se práci? Snad akorát nějaký ten PEPOUŠ :lol: Ale co ostatní?

Tady by to bylo asi hodně podobné.
Každý si představuje své 100 % zapojení do pracovního procesu jinak. Někdo obchází kurzy a dělá si "čárky na pažbu", někdo organizuje projekty pro svou třídu (jen a jen pro ni), někdo "pracuje do výše svého platu", někdo pracuje, seč mu síly stačí a je vyšťavený na konci každého dne, ačkoli to navenek vůbec není vidět,... Jak potom takové pohledy na pracovní aktivitu skloubit?

Jediné řešení vidím v tvrdé pěsti vedení (nadšení učitelé, jedna desetina pedagogického sboru, nedokážou nic). Nepopulární, ale asi to jinak nepůjde. Jinými slovy - přátelsky si podiskutovat půjde pouze na příkaz. Možná časem učitelé zjistí výhody, které pro ně z těchto "komunitních kruhů" plynou a budou je přijímat s větším nadšením. Ale to je běh na dlouhou trať.

Po prvních rozpacích a při profesionálním vedení takových schůzek si dovedu představit, že se vyjasní spousta věcí, učitelé prohlédnou a pomaloučku budou ochotni více spolupracovat, předávat si nápady apod.

Pak už jen zamáváme nějakému syndromu vyhoření, protože se budeme "zapalovat" společně a svépomocí. :P

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Syndrom vyhoření
PříspěvekNapsal: úte 09. bře 2010 13:52:46 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
:D :mrgreen: :lol: . Pavli, promiň. Ale to celkové zapálení všech mi přišlo celkem humorné 8-)

_________________
Bohunka T.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 78 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: