Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Dokument "Problémy s používáním písma Comenia Script"
PříspěvekNapsal: stř 22. úno 2012 13:49:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 29. říj 2009 17:20:26
Příspěvky: 447
Pavel Dvořák píše:
Tomu se říká skutečná záplava argumentů
Nelegální užívání písma může stát i miliony korun
Můžete to nějak u psaného písma doložit?

Pavel Dvořák píše:
Na technickém písmu není nic složitého. Já s ním píšu normálně i bez šablony.
Vy ne, ale zkuste ho učit prvňáčky.

Pavel Dvořák píše:
Osobně jsem zaznamenal potíže při zobrazování elektronických publikací u méně obvyklých fontů na svém ebooku. To se vám ale nejspíš stát nemůže.
V elektronické komunikaci se přenáší text v zadaném kódování (např. UTF-8) a údaj o typu písma je zpravidla v šabloně. Pokud klientské zařízení nemá tento font k dispozici, zpravidla ho nahradí standardním. O jaký ebook jde?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dokument "Problémy s používáním písma Comenia Script"
PříspěvekNapsal: stř 22. úno 2012 14:40:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 22. úno 2012 10:03:57
Příspěvky: 3
Doložit jak? Je jedno jestli písmo nakreslíte, vytisknete nebo použijete v digitální formě. Jestli autor pozná, že je jeho tak, může chtít poplatky + pokutu.

Sám mám lehkou disgrafii, proto dokážu tech. písmo ocenit. Lze s nim psát rychle jako s psacím a je čitelné i při rychlejším psaní.

Čtečku má Pocketbook Pro.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dokument "Problémy s používáním písma Comenia Script"
PříspěvekNapsal: stř 22. úno 2012 15:07:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 29. říj 2009 17:20:26
Příspěvky: 447
Pavel Dvořák píše:
Doložit jak? Je jedno jestli písmo nakreslíte, vytisknete nebo použijete v digitální formě. Jestli autor pozná, že je jeho tak, může chtít poplatky + pokutu.
Psané a tištěné písmo jsou dva odlišné příklady. Pokud nelegálně použijete font, je to jasné porušení autorského zákona, u psaného písma nic takového nehrozí.
Pavel Dvořák píše:
Sám mám lehkou disgrafii, proto dokážu tech. písmo ocenit. Lze s nim psát rychle jako s psacím a je čitelné i při rychlejším psaní.
Neodpovídáte na otázku, je technické písmo vhodné pro prvňáčky?! Kdy jste se technické písmo naučil Vy?
Pavel Dvořák píše:
Čtečku má Pocketbook Pro.
Problémy u podobných čteček (jako http://www.alza.cz/pocketbook-pro-902-d199904.htm) jsou způsobeny použitím dokumentů bez vloženého nebo přiloženého písma, písem jsou desetitisíce a není možné je v těchto čtečkách mít všechny. Font za to nemůže, ale zpravidla autor dokumentu nebo uživatel, který ho použije na nepřipraveném nebo nevhodném zařízení.

Používám čtečku Kindle, tablety s Androidem Toshiba a Acer i smartphony iPhone a LG, a zatím jsem se zobrazením dokumentů (včetně těch s Comenia Script) problém neměl.

Dokonce na tabletu mám i výukový program pro cvičení právě Comenia Script.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dokument "Problémy s používáním písma Comenia Script"
PříspěvekNapsal: stř 22. úno 2012 15:22:05 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. úno 2011 17:29:04
Příspěvky: 818
Jestli se mohu lehce vmísit do vašeho rozhovoru, ráda bych podotkla, že na waldorfských školách se už desítky let učí psát v pořadí: hůlkové písmo (1. třída), tiskací písmo (2. třída) a psací písmo (3. třída). Číst se děti neučí, protože se to díky této metodice psaní naučí samy nejpozději v prvním pololetí 2. třídy. Samozřejmě, že jsem si detailně prostudovala i CS, protože mě zajímalo, jak se liší od tiskacího písma. Díky tomu jsem si uvědomila, že tiskací písmo může mít spousty podob (jak z hlediska fontů, tak individálně rukopisných). Já sama miluji psaní psacím písmem, ale někdy si dělám poznámky tiskace, protože už špatně vidím bez brýlí a tiskací je pro mě čitelnější. Ale s údivem jsem zjistila, že moje rukopisné tiskací písmo je téměř totožné s CS (kromě velkého G). Takže na tomto písmu nevidím nic tak objevného - ani z hlediska grafického, ani z hlediska didaktického.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dokument "Problémy s používáním písma Comenia Script"
PříspěvekNapsal: čtv 23. úno 2012 9:08:29 
Skutečně je rozdíl mezi praxí a zbytečným handrkováním- ať už se skrývá pod čímkoliv. Dítě, které není schopno psát z různých důvodů psacím písmem, je odsouzeno k dlouhodobému neúspěchu. Díky MOŽNOSTI využít jiného typu písma oficiálně je pro něj situace zvaládnutelná a rozhodně méně zatěžující. a to je, myslím, smysl toho všeho.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dokument "Problémy s používáním písma Comenia Script"
PříspěvekNapsal: čtv 23. úno 2012 13:54:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. zář 2010 10:13:42
Příspěvky: 30
Návštěvník píše:
Díky MOŽNOSTI využít jiného typu písma oficiálně je pro něj situace zvaládnutelná a rozhodně méně zatěžující. a to je, myslím, smysl toho všeho.


Dle mých zkušeností je toto velké zjednodušení celého problému se psaním v první třídě. Jednoznačné závěry zatím nejsou. Osobně se snažím zorientovat v tom, co konkrétně MŠMT testuje, chybí toho ještě dost k udělání si nějakého úsudku. Takže ano, handrkujeme se tu. A naopak nebavit se o tom, když by se dalo něco ovlivnit k lepšímu, také není v pořádku.

K handrkování: Praxe v psaní nespojitým písmem mi zrovna nechybí. Na plynulost psaní ma jí obecně všecna nespojitá písma zásadní vliv. Prvnáčci psacím písem, pokud je výuka vedena tradičním písankovým písmem, trénují zároveň i potřebnou rutinu v uvolňování zápěstí. Přispívají k tomu právě i ty kudrlinky v písmu.
Tvrdím, že dívat se na problém tak, že přeskočím jednu vývojovou fázi v psaní, je zcela špatné. Skript je naopak vhodný pro grafomotoricky vyspělejší děti.
Dle mého názoru jediným argumentem pro Comenia Script je, že děti se rychleji naučí číst. Je to nějak převrácené naruby. Takže díky výuce písma budou mít jednodušší čtení. ...že by pokus o uplatnění mezioborových souvislostí dle RVP? :) Asi jsem stará škola.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dokument "Problémy s používáním písma Comenia Script"
PříspěvekNapsal: čtv 16. srp 2012 21:40:07 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 29. lis 2009 16:48:17
Příspěvky: 121
Pane Janáku, na podkladě jakých studií pomáhají kudrlinky při psaní k uvolnění ruky? Či jaké jsou vývojové fáze psaní, které jsou CS přeskočeny?
Existují vůbec vývojové fáze psaní? :)


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dokument "Problémy s používáním písma Comenia Script"
PříspěvekNapsal: pát 17. srp 2012 15:14:24 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 07. črc 2010 7:04:19
Příspěvky: 349
Jen musím zopakovat, že uvolňovací cviky patří k výuce psaní- a to i u Comenia Script. Chápu, že ten, kdo neučí v první třídě, nevidí souvislost mezi počáteční výukou čtení a psaní. Popsala jsem svou zkušenost s chlapcem, který by nebyl díky poruše schopen písemně komunikovat běžným písmem, ale díky CS píše i vlastní texty.
Pokud si mohou rodiče a děti vybrat, co je pro koho vhodnější, proč se bránit?
Vždyť i např. písemné dělení se v různých zemích učí různými postupy a výsledky jsou stejné.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dokument "Problémy s používáním písma Comenia Script"
PříspěvekNapsal: pon 20. srp 2012 21:00:44 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. zář 2010 10:13:42
Příspěvky: 30
Kamila Ventová píše:
Pane Janáku, na podkladě jakých studií pomáhají kudrlinky při psaní k uvolnění ruky?

Paní Ventová, zkuste si to. Nemyslím si, že vám musím vyhledávat potřebnou literaturu.
Ne nadarmo se uplatňují v uvolňovacích cvicích dostatečně dlouhé tahy. Krátkými tahy, které navíc nerespektují přirozený sklon tahu ke směru psaní, si ruku moc neuvolníte!
Kamila Ventová píše:
Či jaké jsou vývojové fáze psaní, které jsou CS přeskočeny?
Existují vůbec vývojové fáze psaní? :)

Sama autorka Comenia Scriptu opírá svoji obhajobu svého písma, že u každého se písmo nějak vyvíjí. Svým výzkumem se snaží dokázat, že mnozí styl písankového písma dříve nebo později opouští. Takže lze to vnímat, že vývoj našeho psaní se vyvíjí z jednotného stylu písankového písma a končí v nejrůznějších tvarech psacího písma*, ať spojitého či nespojitého. To je přirozené a člověku vlastní, že nezůstane psát pořád stejně.

* Pro mne je podoba psacího písma spojena vždy se sklonem, což sice autorka Comenia scriptu dovoluje, ale v písankách jako vzor předepisuje stojaté písmo. Comenia Script tak nerespektuje přirozenost sklonu ve vývoji v psaní - a už vůbec nechápu, proč se mají CS učit v první třídě. Navíc tvar některých písmen je značně geometrický. Z toho vyplývá více věcí k zamyšlení.
Toto písmo prvňáčci nekreslí uvolněnou rukou, to písmo je nutí spíše "rýsovat"!!!
Zatímco správná výuka klasickým (spojitým) psacím písmem vede k dynamičtějšímu vedení tahu. Pro mne je spojité psací písmo svou dynamikou zápisu podobně okouzlující jako pohled na taktovku dirigenta. Jestli kreslíte, tak to pochopíte ...
Děti rádi kreslí, proč jim kazit ten prožitek. Proč jim ovliňovat rukopis.
Neříkejte mi, že Comenia Script nenutí zpevňovat zápěstí. :(
Pokud bych chtěl v dítěti rozvíjet kreslení, tak ho přece nebudu nutit do něčeho takového.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dokument "Problémy s používáním písma Comenia Script"
PříspěvekNapsal: pon 20. srp 2012 21:54:21 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. zář 2010 10:13:42
Příspěvky: 30
Jana Blažková píše:
Jen musím zopakovat, že uvolňovací cviky patří k výuce psaní- a to i u Comenia Script. Chápu, že ten, kdo neučí v první třídě, nevidí souvislost mezi počáteční výukou čtení a psaní. Popsala jsem svou zkušenost s chlapcem, který by nebyl díky poruše schopen písemně komunikovat běžným písmem, ale díky CS píše i vlastní texty.
Pokud si mohou rodiče a děti vybrat, co je pro koho vhodnější, proč se bránit?


Neznám situaci, nevím jaké měl postižení. Navíc nepasuji se do role odborníka, který by toto dovedl adekvátně posoudit. Chtěl jsem jen upozornit na obecnější problém s vazbou na sklon písma atd.

Jana Blažková píše:
Vždyť i např. písemné dělení se v různých zemích učí různými postupy a výsledky jsou stejné.

Bohužel ve světě mohou základní školy na odlišné úrovni - vzhledem k množství jejich populace bez základního vzdělání. Proč si nepřipustit, že to může být v těchto zemích jeden z hlavních důvodů zavedení "tiskacího písma" v základním školství.
Určitě by si nové psací písmo zasloužilo více pozornosti, než se zavede v konkrétní podobě. Z tohoto pohledu výběr písma, příprava pilotáže i samotné provedení tak vidím jako zbrklou.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: