Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Dokument "Problémy s používáním písma Comenia Script"
PříspěvekNapsal: stř 22. srp 2012 7:56:35 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. zář 2010 10:13:42
Příspěvky: 30
Janek Wagner píše:
Proč je CS digitální a co to podle vás znamená? Comenia Script je především PSACÍ PÍSMO.

Pane Wagnere, to byla odpověď na slova paní Blažkové z úterka, že CS není tiskací písmo. Cituji ji:
Jana Blažková píše:
…(CS není tiskací písmo, je to jiný typ písma)…

A na Vaši otázku, zda to něco znamená, tak ano. Souvisí to s tvarem některých písmen, které jsou příliš geometricky konstruované.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dokument "Problémy s používáním písma Comenia Script"
PříspěvekNapsal: stř 22. srp 2012 8:32:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. zář 2010 10:13:42
Příspěvky: 30
Jana Blažková píše:
Vážený pane Janáku, v případě CS hovoříme momentálně o výuce v prvních několika ročnících ZŠ a nelze oddělovat přípravné fáze a psaní. K tomu patří uvolňovací cviky a veškerá cvičení, která se před psaním provádí. A v žádné fázi psaní nikdo nemůže nutit ke zpevnění zápěstí- to skutečně nelze psát. Děkuji za vaše připomínky.

Provázanost výuky písma s uvolňovacími cviky je jasná, avšak samotné písmo není pro uvolnění ruky v zápěstí ideální. Krátké tahy při psaní jsou ten problém, o kterém píši. S potřebou zmenšovat písmo na velikost linkování, které jsou v klasických linkovaných sešitech, bude tento problém zřejmý.
A pokud bychom se měli bavit o výuce, tak čas ukáže vhodnost tohoto písma jako školního písma. Myslím si, že nebude tak jednoduchá oprava diktátů v písmu Comenia Script (velikost mezislovních a meziznakových mezer, rozlišení velkých a malých písmen).


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dokument "Problémy s používáním písma Comenia Script"
PříspěvekNapsal: stř 22. srp 2012 11:36:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 29. lis 2009 16:48:17
Příspěvky: 121
Robert Janák píše:
Comenia Script (dále CS) je digitální písmo, ale na to jste si už odpověděla, tak asi nemá smysl reagovat.

Zde jste sám označil CS jako digitální písmo. Pokud používáte odborné termíny, které ostatní neznají, je škoda, že je nevysvětlíte. Protože pak my ostatní bohužel nevíme, co tím bylo myšleno. Bylo to snad toto http://www.fontypisma.com/Digitalni-Fonty/?.
Pak každý uzná, že je to vzdáleno na míle od CS.

Robert Janák píše:
Provázanost výuky písma s uvolňovacími cviky je jasná, avšak samotné písmo není pro uvolnění ruky v zápěstí ideální. Krátké tahy při psaní jsou ten problém, o kterém píši.

Které písmo je pro uvolnění ruky ideální? Koho z nás nebolela ruka, když se učil psát? Myslím, že písmo neslouží k uvolňování ruky, ale k záznamu informací atd.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dokument "Problémy s používáním písma Comenia Script"
PříspěvekNapsal: stř 22. srp 2012 13:22:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 29. lis 2009 16:48:17
Příspěvky: 121
Zajímalo by mě, jaké zkušenosti mají pilotující učitelé/rodiče atd.? Věřím, že někteří z nich by mohli i porovnat výuku současný vzorem a CS. :)Děkuji!


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dokument "Problémy s používáním písma Comenia Script"
PříspěvekNapsal: stř 22. srp 2012 14:28:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. zář 2010 10:13:42
Příspěvky: 30
Kamila Ventová píše:
Zde jste sám označil CS jako digitální písmo. Pokud používáte odborné termíny, které ostatní neznají, je škoda, že je nevysvětlíte.

Digitální písmo – písmo pro počítače a všechna elektronická zařízení, která umí zobrazit text.
Kamila Ventová píše:
Které písmo je pro uvolnění ruky ideální? Koho z nás nebolela ruka, když se učil psát? Myslím, že písmo neslouží k uvolňování ruky, ale k záznamu informací atd.

Dobře, nechme to být. Můžu mít svůj vlastní názor, ale tím Vás asi nepřesvědčím. Tato diskuze se může posunout dále, až budeme znát hodnocení z uplynulých dvou let testovaní CS.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dokument "Problémy s používáním písma Comenia Script"
PříspěvekNapsal: úte 22. led 2013 9:43:19 
Hodnocení projektu je ukončené a žádná reakce? Já jsem rodič dcery, která je již ve třetí třídě a píše CS. Na dotaz paní Ventové teda uvedu své poznatky: písmo jednoduché, krásné písanky, děti si písmo pamatují mnohem rychleji než tvary krasopisu a že rychleji čtou je také pravda. Že by CS bylo pomalejší, se zatím také říct nedá.Možná postupem času se to změní ale zatím je to srovnatelné. Naše děti se spojily ve třetí třídě s třídou B, kde píší krasopisem, z důvodu malého počtu dětí a tak máme nyní krásné srovnání v každodenním vyučování. Pokud mám říci, jestli jsem pro nebo proti, odpověď je jednoznačně PRO.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dokument "Problémy s používáním písma Comenia Script"
PříspěvekNapsal: stř 23. led 2013 14:22:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. zář 2010 10:13:42
Příspěvky: 30
Návštěvník píše:
Hodnocení projektu je ukončené a žádná reakce?

Právě to, že je ukončené, tak bych čekal nějaká zavěrečná data z průběhu testování. Jediné, na co jsem narazil, je tato zpráva na stránkách MŠMT:
http://www.msmt.cz/pro-novinare/comenia ... nia+Script
a k tomu připojené PDF s ceníkem za zakoupení písma v digitální podobě, tj. font pro přípravu učebních materiálů.

Návštěvník píše:
Já jsem rodič dcery, která je již ve třetí třídě a píše CS. Na dotaz paní Ventové teda uvedu své poznatky: písmo jednoduché, krásné písanky, děti si písmo pamatují mnohem rychleji než tvary krasopisu a že rychleji čtou je také pravda. ...

Od začátku jsem byl skeptik v tom, jak objektivně srovnat obě písma. Psací písmo se přece neučíme z důvodu, že jeho podoba je moderní a podobná "tiskacímu" tvaru písmen, ale tím důvodem je u prvňáčků zdokonalení jemné motoriky, správné držení ruky a pera při psaní. Za vhodnější k tomuto účelu považuji klasické psací písmo. Oba typy písem jsem se učil psát ve škole, takže vím, o čem mluvím.


ad příloha k výše zmíněné zprávě na stránkách MŠMT:
Nechci upírat autorce písma právo na zisk, ale stavět na tom, že ComeniaScript je zatížen licencí, přináší do budoucna právo volně disponovat s cenou tohoto písma. Mně jen udivuje, že tím dalo MŠMT přistoupilo pravděpodobně na vše, co paní autorka CS požadovala.
K licenci písma:
1. Kvalitních skriptů (tiskových napodobenin psacích písem) existuje spousta, akorát stojí nemalé peníze. Proč se MŠMT rozhodlo právě pro písmo Comenia Script? Zatím není uvedena komerční cena pro pedagogická nakladatelství. Není ho možné koupit. Proč? Zkoušel jsem http://www.stormtype.com/family-comenia-serif-pro.html -- je tam jen odkaz na stránky autorky písma.
Pokud však nelze toto písmo koupit, tak má autorka písma monopol na vydávání publikací s Comenia Scriptem?

2. Druhou otázkou je, proč za něj musí učitel platit. To, co zazlívám MŠMT, když už se pustilo do této pilotáže, že nevyjednalo učitelům pro účely výuky digitální font zdarma. Ministerstvo by ty peníze za hromadnou licenci (pro všechny školy) snad našlo. Vždyť takto postavené užití ComeniaSriptu je do budoucna dost krátkozraký pohled.
Žijeme v digitálním světě, je naivní si myslet, že učitelé budou stále odkázáni na tabuli a křídu. Komerční písmo mě dost děsí.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dokument "Problémy s používáním písma Comenia Script"
PříspěvekNapsal: čtv 09. kvě 2013 10:30:29 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 29. říj 2009 17:20:26
Příspěvky: 447
NIDV nabízí pro pedagogy kurzy použití Comenia Script viz

http://www.nidv.cz/cs/programova-nabidka/prihlaseni_do_vzdelavaciho_programu.ep/?action=search&fullText=Comenia+Script+

Účelem vzdělávacího programu je poskytnout vážným zájemcům - budoucím učitelům písma Comenia Script dostatečně pevný teoretický i praktický základ a certifikovat je pro tuto činnost tak, aby dovedli žáky učit psací písmo Comenia Script na 1. stupni ZŠ. Osmihodinový program bude rozdělen do dvou částí ve dvou termínech. 1) Část teoreticko praktická - 6 vyučovacích hodin. Po první části programu budou dány pokyny pro samostatnou praktickou práci učitelů a cca po 21 dnech proběhne 2) Část testování praktických dovedností a diskuze k tématu - 2 vyučovací hodiny. Následovat bude 7 dní na opravu testů lektorkou. Úspěšným absolventům bude předáno či poštou zasláno osvědčení s certifikační doložkou. Program je finančně podpořen rezortním úkolem MŠMT. Zájemci musí v papírové přihlášce označit, jakou metodou vyučují - buď analyticko- syntetickou, nebo genetickou, aby mohly být objednány vhodné materiály.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dokument "Problémy s používáním písma Comenia Script"
PříspěvekNapsal: čtv 09. kvě 2013 21:57:25 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. úno 2011 17:29:04
Příspěvky: 818
Proč tolik hodin (a peněz) věnovaných psaní? Snad každý učitel ví, jak učit děti psát, a kdyby chtěl CS, stačí se podívat na vzory. Je jich všude plno. Něco mi uniká?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dokument "Problémy s používáním písma Comenia Script"
PříspěvekNapsal: pát 10. kvě 2013 7:15:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. zář 2010 10:13:42
Příspěvky: 30
Janek Wagner píše:
NIDV nabízí pro pedagogy kurzy použití Comenia Úspěšným absolventům bude předáno či poštou zasláno osvědčení s certifikační doložkou. Program je finančně podpořen rezortním úkolem MŠMT..


Pane Wagnere,
vy si nedáte pokoj. Vy prostě rád provokujete. Toto diskuzní vlákno jsem založil, abychom především diskutovali o problematice psaní písmem Comenia Script. Určitě nemá sloužit k bezhlavé propagaci tohoto písma.
Nechcete náhodou se mnou někdo založit kurzy pro psaní našim obvyklejším písankovým písmem? Na MŠMT nám přispějí na provoz, kurzovné může být 300 Kč a ušetříte rovných 50 Kč. Certifikát dostanete na počkání.
Pane Wagnere, Comenia Script je černá díra. Probuďte se!
A na něco jsem zapomněl. Certifikáty bych opatřil i pěkným rámečkem, vše v ceně. Však je to na dobrou věc.
Tak Vám přeji pěkný den.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: