Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Dokument "Problémy s používáním písma Comenia Script"
PříspěvekNapsal: pát 15. říj 2010 9:25:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. zář 2010 10:13:42
Příspěvky: 30
Řada diskuzí, které se vedou o písmu Comenia Script, často odradí nové návštěvníky od sledování nepřehledné záplavy argumentů, které často končí osobními výlevy. Nelze se divit, že jediný ucelený a médii papouškovaný zdroj informací jsou vyjádření autorů písem Comenia. Bohužel, tento chaos dává autorům prostor k masírování jejich argumenty.
Z těchto argumentů vychází i MŠMT, které zavedlo 2letý zkušební test. Ten má potvrdit použitelnost písma ve výuce od 1. třídy. Bohužel je to test přímo na dětech, rodičích a učitelích!!!


Sepsal argumenty, které mi přišly jako zásadní, a vytvořil tak dokument, který jsem poslal 11. října panu ministrovi školství.
http://www.typografie.unas.cz/zpravodaj ... 250dpi.pdf

Pokud se chcete zapojit do snahy zastavit tento test, je nezbytné přinutit média, aby se zabývala opomíjenou otázkou:

Jak se asi budou cítit rodiče a učitelé, když po dvou letech bude zastaven celý projekt?

... a proč se začalo testovat bez předchozí diskuze v odborné veřejnosti? Proč mrhá časem všech lidí, kteří se projektu účastní? A nakonec, proč stát vyhazuje peníze, které školy tolik potřebují?

Děkuji za ochotu všem, kterým tato situace není lhostejná.
Robert J.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dokument "Problémy s používáním písma Comenia Script"
PříspěvekNapsal: úte 15. bře 2011 22:56:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 12. úno 2010 23:32:01
Příspěvky: 55
Materiál je zajímavý a především erudovaný, děkuji za něj. Zajímalo by mne, jak MŠMT zareagovalo a jaká je jeho odpověď.
Díky!
Karel Fous


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dokument "Problémy s používáním písma Comenia Script"
PříspěvekNapsal: pon 22. srp 2011 16:45:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. zář 2010 10:13:42
Příspěvky: 30
Omlouvám se za velmi opožděnou odpověď. Už jsem toto téma uprostřed školního roku hodil k ledu. Našel jsem Vaši reakci až teď.
Odpověď z ministerstva mi přišla těsně před vánočními svátky 2010. Byla v něm dvě velmi strohá a obecná vyjádření dětských psychologů: od pana PhDr. Václava Mertina a PhDr. Jaroslava Šturmy. Obě posílám zde v příloze.
Nevím, zda ty dva roky testování budou k něčemu dobré, když vidím, že MŠMT se kryje odbornými posudky velmi malého počtu odborníků.
Bohužel mám obavu, že širší odborná veřejnost se k dílčímu vyhodnocování testů vůbec nedostane. Výsledky z testování možná tak budou příliš ovlivněny některými lidmi, kteří jsou spjatí se vznikem Comenia Scriptu již od počátku.
Budu rád za jakoukoliv aktivitu, která diskuzi na toto téma přesune více do médií.
Děkuji.
Robert Janák


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dokument "Problémy s používáním písma Comenia Script"
PříspěvekNapsal: pon 22. srp 2011 18:36:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 29. říj 2009 17:20:26
Příspěvky: 447
Pane Janáku, probíhající pilotní ověřování písma Comenia Script bude mít jistě výstupy, které budou odborné veřejnosti k dispozici. Podle mne černobílé apriorní soudy nemají smysl, zvláště, když nejste elementarista s praxí s výukou psaní v 1. ročníku ZŠ.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dokument "Problémy s používáním písma Comenia Script"
PříspěvekNapsal: pon 22. srp 2011 19:07:39 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. zář 2010 10:13:42
Příspěvky: 30
Vážený pane Wagnere, budu rád když alespoň něco bude. Máme za sebou celý rok a zatím ani žádná informace ze sběru dat, které mělo proběhnout na začátku tohoto roku.
Viděl jste metodiku, jak má probíhat testování? To co má na stránkách ministerstvo? Nejsem sice přímo v procesu elementárního školství, nicméně k pár informacím jsem se dostal a za jakékoliv oficiální zveřejnění postupu testování bych byl vděčen.
RJ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dokument "Problémy s používáním písma Comenia Script"
PříspěvekNapsal: pon 22. srp 2011 21:27:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 29. říj 2009 17:20:26
Příspěvky: 447
Pane Janáku, byl jsem pozván na setkání učitelů a učitelek pilotních škol koncem června, takže jsem si mohl vyslechnout především subjektivní hodnocení, která byla pozitivní. Ve dvou pilotních školách jsem byl i krátce osobně.

Základní informace na stránce MŠMT je pro veřejnost tato: "MŠMT nemá v úmyslu zavádět psací písmo Comenia Script plošně do všech škol, a to ani v případě jeho úspěšného ověření, bude se jednat o alternativu k současně užívané podobě psacího písma." O termínu prvních výstupů z ověřování, jsem se dočetl v http://www.msmt.cz/file/13354_1_1/: "Červenec 2011 – listopad 2011 – průběžné zhodnocení projektu, zpracování průběžné zprávy – provede fakulta ve spolupráci s Řídícím výborem." Takže nechápu, proč jste tak netrpělivý. Publikovat výsledky z prvního sběru dat nikdo neplánoval a asi by to ani nemělo smysl.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dokument "Problémy s používáním písma Comenia Script"
PříspěvekNapsal: pon 13. úno 2012 14:29:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. zář 2010 10:13:42
Příspěvky: 30
Janek Wagner píše:
http://www.msmt.cz/file/13354_1_1/: "Červenec 2011 – listopad 2011 – průběžné zhodnocení projektu, zpracování průběžné zprávy – provede fakulta ve spolupráci s Řídícím výborem." Takže nechápu, proč jste tak netrpělivý. Publikovat výsledky z prvního sběru dat nikdo neplánoval a asi by to ani nemělo smysl.

Taky jsem to četl, ale sliboval jsem si více informací od průběžné zprávy, viz odkaz:
http://www.msmt.cz/pro-novinare/comenia ... -pro-psani
Jestli to je ta zpráva, tak se z ní nedá nic moc vyčíst o průběhu testování.
1) Forma zprávy -- o průběhu, kdo testoval (jaká byla účast autorky písma na samotných testech), co bylo předmětem dotazování. Pokud se jednalo o skutečné dotazníkové testy na tytéž otázky u rodičů dětí a učitelů, tak kdy proběhla standardizace otázek.
2) Úplně mně unikají počty testovaných žáků. Na kolika školách proběhla zmíněná pozorování žáků atd a hlavně jak jsou školy zaměřené (spektrum žáků).
3) Testování vekoryse pojato na základních školách po celém území republiky. Nerozumím tomu. I v menším počtu dobře vybraných škol lze něco porovnávat. Otázkou je, jak? Porovnávat objektivně obě písma je velmi těžké, ne-li nemožné. Záleží na otázkách a lidech.

Zatím je to jediný dokument od Ministerstva z vyhodnocení průběhu testování, a to zveřejněný IMHO poněkud opožděně. Nebo jsem nějaký dokument přehlédl?
Celý test mne připadá jako nábor dobrovolníků na akci, v které se to "nějak" otestuje. Proč je Ministerstvo na informace tak skoupé?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dokument "Problémy s používáním písma Comenia Script"
PříspěvekNapsal: stř 22. úno 2012 10:40:46 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 22. úno 2012 10:03:57
Příspěvky: 3
Dobrý den,
dovoluji si přidat několik vlastních postřehů ohledně CS

CS je komerční produkt soukromé firmy
Pokud si tedy nějaký bývalý student napíše na stánek s občerstvením "Párek v rohlíku za 15,-" jak ho to učili ve škole, tak může očekávat složenku od paní autorky. Příkladem může být policie ČR, která po letech zjistila, že nevlastní autorská práva na vlastní uniformy a tudíž nemůže rozhodovat o tom, kdo je bude šít. Nebo trojská ZOO, která po 10 letech budování značky zjistila,že jí logo ve skutečnosti nepatří a musí začít znovu.

CS font je pouze upravená komerční varianta tiskacího písma
Proč se neuvažuje o klasickém tiskacím písmu, které je (pokud je mi známo) zdarma a v současnosti se vyučuje v řadě technických školách? Navíc se mi osobně zdá tiskací písmo mnohem jednodušší než komerční CS font.

CS font je exotická varianta tiskacího písma, která se ve světě nepoužívá a nikdy používat nebude
Dokument zaslaný v tomto zvláštním kudrnatém písmu vzbudí v zahraničí zasloužený údiv: "Tak tahle se píše v tom Čečensku?" Stejně tak můžou nastat problémy v elektronické komunikaci. Pokud si za drahé peníze zakoupíte CS font a napíšete v něm dopis, tak zahraniční protistrana může mít s jeho přečtením potíže.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dokument "Problémy s používáním písma Comenia Script"
PříspěvekNapsal: stř 22. úno 2012 12:08:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 29. říj 2009 17:20:26
Příspěvky: 447
Pavel Dvořák píše:
CS je komerční produkt soukromé firmy
Pokud si tedy nějaký bývalý student napíše na stánek s občerstvením "Párek v rohlíku za 15,-" jak ho to učili ve škole, tak může očekávat složenku od paní autorky.
To je samozřejmě nesmysl.
Pavel Dvořák píše:
CS font je pouze upravená komerční varianta tiskacího písmaProč se neuvažuje o klasickém tiskacím písmu, které je (pokud je mi známo) zdarma a v současnosti se vyučuje v řadě technických školách? Navíc se mi osobně zdá tiskací písmo mnohem jednodušší než komerční CS font.
Komerční CS font je snad něco jiného. Co je to klasické tiskací písmo? Na technických školách se učí technické písmo dle ČSN 01 3115, ISO 3098, a pokud si pamatuji, psali jsme ho pomocí šablony.

Pavel Dvořák píše:
CS font je exotická varianta tiskacího písma, která se ve světě nepoužívá a nikdy používat nebude
Dokument zaslaný v tomto zvláštním kudrnatém písmu vzbudí v zahraničí zasloužený údiv: "Tak tahle se píše v tom Čečensku?" Stejně tak můžou nastat problémy v elektronické komunikaci. Pokud si za drahé peníze zakoupíte CS font a napíšete v něm dopis, tak zahraniční protistrana může mít s jeho přečtením potíže.
Jak jste na takové nesmysly, proboha, přišel?!


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dokument "Problémy s používáním písma Comenia Script"
PříspěvekNapsal: stř 22. úno 2012 13:39:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 22. úno 2012 10:03:57
Příspěvky: 3
Tomu se říká skutečná záplava argumentů
Nelegální užívání písma může stát i miliony korun

Na technickém písmu není nic složitého. Já s ním píšu normálně i bez šablony.

Osobně jsem zaznamenal potíže při zobrazování elektronických publikací u méně obvyklých fontů na svém ebooku. To se vám ale nejspíš stát nemůže.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku: 1, 2, 3, 4, 5  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron