Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: stř 10. úno 2010 14:47:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 29. lis 2009 16:48:17
Příspěvky: 121
Dobrý den,
je zajímavé sledovat, jak se jednotlivé názory liší. Comenie umožňuje napojování písmen. Pokud se podíváme do dětských sešitů, tak doopravdy napojují snad jen prvňáčci, možná druháčci. Protože jednotažné psaní není tolik efektivní. Neznám nikoho, kdo by napojoval všechna písmenka v každém slově.
Pokud se podíváme na současný vzor, vidíme, jak jsou některá písmenka složitá na naučení (velké E, C, Y atd., malé K, F). Dětem se také častou plete po napsání "z" a "r", "o" a "a"atd. Jamile se tedy začne písmo zrychlovat, aby děti zaznamenaly myšleny, mnoho písmen se stává nečitelným, nebo se ho snaží zjednodušit. Mnoho písmen děti také zapomenou, jak se píší, neboť je v běžné písemné komunikaci nevyužijí. Vzpomenete si vy, jak se míše psacím písmem velké Q, G, X?
Nebylo by pak východiskem písmo, které by bylo od počátku jednodušší? Proč se učit písmena, která mají ještě krasopisné prvky?
Otázkou je, zda nový návrh nepřinese nějaké jiné - nové problémy. Doufám, že ne.

Jinak je také zajímavé porovnat velikost písmen v současném psacím vzoru a v Comenii, jejich proporce.

Přeji krásný den!


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: stř 10. úno 2010 17:39:49 
Pavlína Hublová píše:
Mgr. Petra Boháčková píše:
Dnes jsem měla telefonát od maminky budoucí prvňačky, co prý to je nové písmo, jestli nevím, zda se jím bude psát od září a že ona si nepřeje, aby se její dítě tímto písmem učilo psát.
Jak a co odpovědět?


No vzhledem k rychlosti školského soukolí bych to viděla tak za 5 let k použití.
Mimochodem v článku se hovoří o tom, že to bude volitelné (!), takže povinné tak za 8 let?

Maminku bych uklidnila, její holčičky se to týkat nebude zcela jistě 8-)

A co tomu říkám?
Je mi to fuk. V psacím písmu nevidím jen to psaní, ale také nácvik grafomotoriky, lehkého držení tužky/pera, uvolněné zápěstí... Díky psaní se děti učí pečlivosti a soustředění.
Hm, tak budeme dělat více grafomotorických cvičení a trénovat soustředění na jiných věcech.

A jestli to zamezí psát dětem "jako prasátka"?
Myslím si, že ne. Vždyť se podívejte, jak krásně děti píší v 1. - 2. ročníku a jak to nejde přečíst v 5. ročníku. No, tak to nepůjde přečíst už ve 4. ročníku. A nebo se to posune a kurzy luštění hieroglyfů budou trénovat učitelé na 2. stupni.

Sáhněme si do svědomí - když jsme si zapisovali přednášky na střední a vysoké škole, jaké písmo jsme zvolili, pokud jsme to chtěli všechno stihnout? PSACÍ! Protože na sebe písmena navazují, jdou plynule...
Ale slyším hlasy, že se už nestuduje s blokem ale s notebookem.
Pak je to ok a začněme od 3. ročníku vyučovat psaní všemi deseti. Aby se dosahovali rychlosti, která bude smysluplná.

Nedostala jsem se ve svých myšlenkách někam jinam?
Však vy si to přeberete :mrgreen:



Dobrý den,

moc se ve Vaší odpovědi nevyznám. Třeba nevím, jak jste dospěla k tomu, že když chceme vše stihnout, píšeme psacím. Mnoho vysokoškolských studentů nebo dospělých lidí raději volí písmo tiskací, nebo kombinaci psacího a tiskacího.

To že děti píší krásně v 1. třídě a ještě popřípadě ve 2. třídě- snaží se napodobovat vzor, proto píší tak pěkně. Psaní se začne zhoršovat v okamžiku, kdy se děti snaží zachytit např. výklad, nebo píší diktát, vlastní myšlenky. Zde totiž přestává být na prvním místě snaha zachytit přesný tvar písmene, písmo se stává prostředkem.

A nevím, proč by děti měly začít psát jako "prasátka" už ve 4. třídě, když by měly snažší vzor písma.

Krásný den!


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: stř 10. úno 2010 20:17:42 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Návštěvník píše:
1. Třeba nevím, jak jste dospěla k tomu, že když chceme vše stihnout, píšeme psacím. Mnoho vysokoškolských studentů nebo dospělých lidí raději volí písmo tiskací, nebo kombinaci psacího a tiskacího.

2. A nevím, proč by děti měly začít psát jako "prasátka" už ve 4. třídě, když by měly snažší vzor písma.


ad 1. Myslím, že částečně odpověděla Bohunka - chybí jí návaznost písma. Také jsem studovala, také mám písmo zkombinované (např. S bych snad už ani jinak nenapsala než tiskacím tvarem), ale potřebné rychlosti jsem dosáhla právě psacím písmem. Žádné zvedání pera z papíru, souvislý tah - to mi umožnilo opravdu psát rychle.

ad 2. Asi to zase bude souviset s mou potřebou návaznosti jednotlivých písmen. Neustálé zvedání pera od papíru bude podle mě vést k "poskakování" písmen na linkách a nepřesné velikosti, resp. nic už ta písmenka neudrží tam, kde měla být původně.

Chtěla jsem jen poukázat na zádrzele, které by mohly vyvstat. Nic není dokonalé - ani "staré písmo" ani Comenia Script. Možná se budeme muset připravit na úplně jiné problémy, bude třeba hledat jiné postupy a metody...

Předpokládáte, že se stále budou ve škole vyplňovat písanky? Nebo přepokládáte, že se výuka psaní tak nějak promíchá s výukou čtení a 20 minut psaní denně bude dávnou minulostí?

Když se podíváme do sešitů na grafomotorické cviky, tak většina vychází ze "starého" psacího písma, aby ulehčily psaní jednotlivých tvarů (zátrhy, "vlaštovky"...). Jak budou vypadat cviky na "nové" písmo? Chystáte nějakou příručku?

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: pát 12. úno 2010 14:48:44 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 12. úno 2010 14:14:52
Příspěvky: 20
Písmo Comenia script jsem si důkladně prohlédla a zarazilo mě, jak málo je podobné současnému psacímu písmu. V nejrůznějších diskuzních fórech všichni řeší technickou stránku psaní, ale opomíjejí skutečnost, že takto radikální odklon od dosud vyučované normy může výrazně zhoršit mezigenerační komunikaci. Příští prvňáčci našim rukou psaným textům, ať už třeba běžným dopisům nebo důležitým dokumentům, bez příslušného proškolení neporozumí. Porovnáte-li písmeno po písmeni, myslím, že rychle pochopíte, co mám na mysli.
To, že mnozí diskutující psací písmo nepoužívají, ještě neznamená, že jím (a to často velmi úhledně), nedokáží psát miliony gramotných Čechů. Sama nejčastěji používám dokonce písmo hůlkové, ale nikdy bych si nedovolila svoji vlastní nedostatečnost povyšovat na přednost hodnou následování.
Podobnost Comenia script s tiskacím písmem může mít i své nevýhody, které zajisté nepotěší právě dyslektiky a dysortografiky, jimž by údajně měla plánovaná změna pomoci. Malá písmena "b", "d" a "p" začátečníkům při čtení vždycky dělají potíže, nově se jim děti nevyhnou ani v psaném projevu. Nebude-li nutné písmena ve slovech spojovat, děti se specifickými poruchami učení budou velmi nejisté při odhadování hranic jednotlivých slov. To asi jejich sebevědomí příliš neprospěje. Patrně o ně zase až tak moc nejde... O co tedy ???


Naposledy upravil Lenka Urbanová dne úte 06. dub 2010 10:30:24, celkově upraveno 1
úprava formátování tučného písma


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: pát 12. úno 2010 18:53:02 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Martina Moudrá píše:
Takto radikální odklon od dosud vyučované normy může výrazně zhoršit mezigenerační komunikaci. Příští prvňáčci našim rukou psaným textům, ať už třeba běžným dopisům nebo důležitým dokumentům, bez příslušného proškolení neporozumí. Porovnáte-li písmeno po písmeni, myslím, že rychle pochopíte, co mám na mysli.


Milá Martino,
díky za Váš úhel pohledu, který tu zatím nezazněl.

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: pát 12. úno 2010 19:48:37 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Předpokládám, že do naší diskuze zapadají i názory, které se vyskytují v diskuzi Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: pát 12. úno 2010 20:14:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 29. lis 2009 16:48:17
Příspěvky: 121
Dobrý večer, je zajímavé číst i příspěvky, ketré zaujímají ke Comenii úplně jiný postoj.

Já mám jiný názor. K prvňáčkům, kteří nepřečtou námi rukou psaný text - ptám se, kdy dnes děti čtou námi rukou psaný text? Tedy myslím tím text, který je psaný písmem, které běžně dospělí používají. Často to podle mě není, zda-li někdy vůbec takový text čtou. Pokud jim chceme něco napsat, většinou zvolíme stejně hůlkové písmo, ne? Vždyť v tomto věku často právě ještě zápasí s tiskacím písmem v čítankách.

"Dysgrafie je porucha psaní, která postihuje grafickou stránku písemného projevu dítěte, osvojování tvarů jednotlivých písmen." Pokud tedy budou mít děti psací vzor s jednoduššími tvary písmen, nebude tedy poté psaní jednodušší?

Dysortografie je porucha pravopisu. Nevím tedy, jak úzce souvisí s tím, že by děti psaly jednodušším písmem? Děti s touto poruchou nejsou schopni dobře aplikovat i dobře naučená gramatická pravidla. Jak to tedy souvisí s psacím vzorem?

Dyslexie je porucha čtení. Když se bude více podobat psací vzor tiskacímu písmo, nebude tedy pro děti snažší dekódovat pak i napsaný text? Velká písmena budou téměř stejná a malá si budou velmi podobná. Pak by tedy mělo být snažší poznat např. písmenko "F".

Myslím, že nový psací vzor by byl "úlevou" právě pro děti, které mají takové znevýhodnění. Vždyť když se mi těžce napodobuje složitý tvar, tak mi půjde lépe napodobit jednodušší tvar, ne? Když budu číst a tvar písmene např."C" se budu učit psát i ho pak najdu v knize, bude to snažší. Nebudu muset znát 4 tvary jednoho písmene. Postačí mi dva.
A to je pro děti s dyslexií i dysgrafií značné ulehčení, nemyslíte?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: pát 12. úno 2010 21:14:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 12. úno 2010 14:14:52
Příspěvky: 20
AD "PRVŇÁČCI": Chytáte mě za slovo, píši-li "budoucí prvňáčci", myslím obecně absolventy budoucích prvních tříd (a tedy uživatele písma Comenia Script). Že Vy svým dětem píšete hůlkovým písmem neznamená, že totéž dělají i ostatní. Ptám se, co jejich všestrannému rozvoji prospívá víc...?...
AD "DYSORTOGRAFIE": Dysortografici zaměňují písmena, vkládají a vynechávají písmena, nedisponují schopnosti rozložit slovo na menší jednotky nebo naopak slova spojují. Proto jim bude vadit nejasná hranice slov v situaci, kdy jednotlivá písmena není nutné spojovat. Každý máme ve zvyku dělat jiné mezery mezi rukou psanými slovy, někdo nechává "kilometrový" rozestup, jiný slova přímo "hňácá" jedno na druhé (doufám, že vyjádření je dostatečně obrazné). Problémů mohou mít samozřejmě daleko více (neschopnost sluchově rozlišit tvrdé a měkké slabiky, dlouhé a krátké samohlásky....atd..), DOMNÍVÁM SE ALE, ŽE PROSTOR TOHOTO FÓRA NENÍ PRIMÁRNĚ URČEN K DISKUSI O PROBLEMATICE ŽÁKŮ SE SPECIFICKÝMI PORUCHAMI UČENÍ. Přesto ještě jednou zopakuji, že zaměňování obdobných tvarů písmen Comenia Script vůbec neřeší.

Navrhuji písmo Comenia Script vyčlenit pouze a výhradně pro těžší dysgrafiky, kterým by skutečně mohlo vyhovovat. Ostatním dětem bych neupírala radost ze zvládnutí psacího písma, jež s drobnými a nepříliš podstatnými obměnami užívali už naši dědečkové a babičky.

Mimochodem - právě písmeno "C" dětem nejspíš vůbec žádné potíže nedělá, ať už jsou jeho tvary dva nebo čtyři... (V roce 1970 nás "C" učili bez spirály, která je teď leckde k vidění). Vidíte, že chytat za slovo je snadné, umí to každý... :D


Naposledy upravil Martina Moudrá dne sob 13. úno 2010 10:11:44, celkově upraveno 1

Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: pát 12. úno 2010 21:37:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 29. lis 2009 16:48:17
Příspěvky: 121
Asi Vás ještě jednou "chytím za slovo", snad to nebude vadit :) doopravdy mají všichni prvňáčkové radost ze zvládnutí psacího písma? Neznechutí je někdy jeho složitost?
A jak často si my dospělí čteme dopisy a psaní po babičkách, popř. původní texty staré třeba 100 let? Dnešní dospělí si totiž písmo modifikují, nepíší dle pravidel normovaného písma (jako kdysi naši "prapříbuzní"). Mění si i tvary písmen, nebo je různě kombinují.

Comenia není navržena jen pro děti s poruchami-DYS. Ani jsem nechtěla diskusi tímto směrem rozvíjet.

Děkuji za "chycení mého slova" :), písmeno "c" nebyl dobrý příklad. Zkusme třeba písmeno "Q", "Z", "L", "S", "D", "F", "K" atd.

Krásný večer!


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: sob 13. úno 2010 1:17:09 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 12. úno 2010 23:32:01
Příspěvky: 55
Zdravím všechny, nedá mi, abych se nepřipojil, i když jsem na dané téma psal již v "Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?".
Uniká mi smysl změny typu písma. Tedy až na invenci a obchodní nadání tvůrců nového.
Děti skutečně od 3. třídy začínají drápat. Jestliže ale děti špatně píší, je to vina vzorů psacího písma? Není problém jinde? Třeba málo zažitém písmu? Nedostatečném důrazu pedagogů na úpravu? V málo vypsané ruce (tak se aspoň říkalo dříve), v nedokonale zvládnutých psychomotorichých dovednostech?
Pokud se pozastavím u předposledního slova, pak by asi bylo dobré poznamenat, že psaní vzniká v mozku, ne v ruce. A pokud je špatné psaní, nebude to rukou, ale problém je mentální. Jinými slovy - neulehčím situaci změnou "jednoduššího" písma, protože problém tkví u jisté mozkové nedostatečnosti (= netrénovanosti). Jak píšu jinde - metodika a trénink a dril a spousta času strávených nácvikem psaní. ;) A toho se dnešním prvňákům nedostává (odhadují, že to pomíjí ŠVP i metodiky MŠMT).
S tím, že písmo vzniká v mozku, souvisí i další zde často uváděný argument - odchylky písma od vzoru nejen u dospělých, ale už i u dětí. To je pochopitelné - každý jsme jiný, každý máme jinou náturu, proto každý píšeme jinak. Všichni ale nějak oscilujeme kolem školou naučeného vzoru. Úkolem učitelů tedy je, aby všichni znali standartizovaný způsob psaní a aby jej dokázali v určitých mezích používat. Bohužel, převládá tendence tyto meze neustále rozšiřovat, místo aby se ve školách dohlíželo na dodržování (stálých) hranic, která modifikace je ještě přípustná a která ne.
Vrátím-li se k smyslu navrhované změny, pak já vidím řešení problémů s psaním (které tu byly od doby, kdy se lidé naučili psát) jinde, než ve změně vzorů písma a snižování laťky pro nejzákladnější gramotnost.
A ostatně si myslím, že nové písmo by se zavádět nemělo. 8-)


Naposledy upravil Karel Fous dne pon 15. úno 2010 8:35:32, celkově upraveno 2

Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 353 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 36  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: