Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak lze provádět změny v ŠVP?
PříspěvekNapsal: čtv 11. úno 2010 20:57:37 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Předpokládám, že jsem pochopila správně, že švp lze měnit a upravovat. Takže mé dotazy:

[1] Jakým způsobem a jak často zapisujete změny do svého švp?
[2] Kdo a jak takové změny navrhuje, řeší?
[3] Pamatuji si, že po vytvoření tohoto více než 500 stránkového dokumentu jsme museli 2x tisknout a snad i něco předávat školskému odboru na našem úřadě. Jak to funguje v případě, že uděláme nějaké změny?

Proč se ptám?
Když jsem se dozvěděla, že kromě prvňáčků budu ještě učit informatiku v 8. třídách, tak jsem hned sáhla po švp, abych zjistila, jestli to vůbec zvládnu. Několik bodů mne zcela vykolejilo a bylo mi řečeno... hmm, uvidím, jaké budou reakce na mé otázky. Možná náš postup nebyl až zas tak "košer".

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak lze provádět změny v ŠVP?
PříspěvekNapsal: čtv 11. úno 2010 21:44:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 11:45:02
Příspěvky: 181
Milá Pavlíno,
také jsme dlouho tápali, jak to se změnami provádět. Nakonec jsme se dohodli na tomto postupu (ale nevím, zda je to správné):
Zásadní změny (např. změna časové dotace daného předmětu v daném ročníku a s tím související změna obsahu vzdělávání -osnov) byly projednávány s koordinátorkou a ředitelem školy. Do konce školního roku se změny provedly, od začátku nového školního roku vstoupila v platnost nové verze.
Drobnější změny (zásadně neměly vliv na obsah vzdělávání) např. vybudování nové speciální učebny - charakteristika školy...případně drobné úpravy týkající se ročníkových výstupů - jejich formulace byly projednávány v tvůrčím týmu (dále předmětová komise), zapsány v zápisu z jednání předmětové komise. Na základě těchto zápisů (po projednání s koordinátorkou ŠVP se prováděly změny 1x za tři roky (v případě, že nevznikala nové verze popsaná výše) ruku v ruce s autoevaluací školy.
ŠVP jsme také tiskli, ale nikomu v tištěné podobě nepředávali. Zřizovatel byl o našem ŠVP informován prostřednictvím zástupců ve školské radě.
Podotýkám, že jsem téměř dva roky mimo školu, ale nemám informace, že by byl postup při úpravách ŠVP jiný...
Dana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak lze provádět změny v ŠVP?
PříspěvekNapsal: pát 12. úno 2010 19:07:56 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Milá Dano,

děkuji za Vaši reakci. Také bych si to asi tak představovala (někde v nějaké pedagogickém nebi). Bohužel - naše koordinátorka (a současně paní zástupkyně) odešla, takže v tomto ohledu je tak trochu bezvládí.
Já jsem byla "zapisovatelka" (vytvářela jsem celkovou závěrečnou verzi švp)... Po nástupu nového pana ředitele jsem byla (ke svému zděšení) považována za koordinátorku, protože nikdo o švp víc nevěděl.

V lednu jsem pak musela odpovídat panu řediteli, jaké změny (a proč) byly učiněny v švp dne ..., protože server ukazuje změnu dokumentu. Předpokládám, že na mne v tu chvíli asi nebyl moc pěkný pohled :shock: :lol:

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak lze provádět změny v ŠVP?
PříspěvekNapsal: pát 12. úno 2010 20:41:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 11:45:02
Příspěvky: 181
Milá Pavlíno,
uvědomuji si, že jsem nezmiňovala změny v ŠVP, které souvisí s legislativní úpravou. Co mám na mysli?
V RVP ZV z roku 2005 bylo v Rámcovém učebním plánu počítáno s 9, resp. 18 disponibilními hodinami. Verze RVP ZV z roku 2007 počítá již se 14, resp. 24 disponibilními hodinami. Některé školy tuto změnu nezaznamenaly a změny v počtu disponibilních hodin neprovedly ve svých školních učebních plánech. Vzhledem k tomu, že se nám na škole nezměnily celkové časové dotace a obsah vzdělávání vyučovacích předmětů, provedli jsme tuto změnu dodatkem č. 1 - Školní učební plán, kde jsme upravili přidělení disponibilních hodin podle platné normy.
Další změna by mohla přijít v současné době se zaváděním nového doplňujícího oboru "Etická výchova". Škola, která se rozhodne Etickou výchovu vyučovat jako samostatný předmět, musí vytvořit novou verzi ŠVP - zřejmě budou použity disponibilní hodiny, což změní také školní učební plán. Pokud se škola rozhodne, že etickou výchovu začlení do již existujícího předmětu, úpravy se zřejmě dotknout daného předmětu (od charakteristiky předmětu po osnovy - očekávané výstupy, resp. ročníkové výstupy, učivo, PT...). Nevznikají obavy vedení školy se změnami v ŠVP právě v souvislosti s Etickou výchovou?
Dana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak lze provádět změny v ŠVP?
PříspěvekNapsal: sob 13. úno 2010 20:11:26 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. lis 2007 20:20:52
Příspěvky: 961
Ahoj Pavlíno, já bych doporučoval na základě zkušenosti ze škol - v prvé řadě snížit počet stran na polovinu. Asi jste to psali v editoru a ten tam zbytečně opakoval části RVP, které jsou zbytečné. Pětisetstránkový dokument je nefunkční.

_________________
Zdraví Jenda


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak lze provádět změny v ŠVP?
PříspěvekNapsal: ned 14. úno 2010 20:54:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Trocha teorie, aneb co praví manuál :-):
Pokud dojde k nějaké změně v dokumentu, má škola dvě možnosti: změnu zapracovat do obsahu
ŠVP a celý dokument znovu vytisknout, označit novým datem platnosti, kulatým razítkem a podpisem ředitele, nebo dílčí změnu do ŠVP vložit a o této změně informovat například v úvodu ŠVP (samostatný list) nebo
případně na titulní straně opět s datem změny, razítkem a podpisem ředitele, případně v příloze ŠVP.
(Manuál pro tvorbu ŠVP na gymnáziích, str. 44, ke stažení na http://www.vuppraha.cz/wp-content/uploa ... nual_G.pdf)

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron