Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: ŠVP a ČŠI - jak je při inspekci posuzován soulad ŠVP a RVP?
PříspěvekNapsal: úte 02. čer 2009 21:17:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 11:45:02
Příspěvky: 181
Školy realizují své školní vzdělávací programy. ČŠI vykonává svoji kontrolní činnost. Zajímalo by mě, zda již má někdo nějaké zkušenosti s inspekcí, jakým způsobem probíhá, kdo a jakým způsobem je posuzován soulad ŠVP s RVP ZV. Byli inspektoři proškolováni stejně nebo podobně jako koordinátoři ŠVP? Věřím, že se se mnou podělíte o své zkušenosti. Děkuji.
:o
Dana Svobodová


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ŠVP a ČŠI
PříspěvekNapsal: pát 05. čer 2009 18:35:39 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 8:40:03
Příspěvky: 530
Dobrý večer, Dano,
my jsme měli inspekci v loňském školním roce a to pouze posuzovali ŠVP "od stolu", jestli je zpracovaný tak, jak má a v souladu s RVP. Na stránkách ČŠI je vždy na začátku školního roku zpráva o kritériích hodnocení podmínek, průběhu a výsledků vzdělávání - tam je možné zjistit, co chtějí v konkrétním roce sledovat, včetně pasáže o ŠVP - http://www.csicr.cz/index.aspx?Lang=1&Theme=7
Jinak si myslím, že je to jako všude: někteří inspektoři jsou kompetentní, vědí o co v RVP jde a jiní ne. Ale určitě postupně procházejí vzděláváním k tomuto tématu, stejně jako učitelé. Moje konkrétní zkušenost s inspekcí a posuzováním ŠVP (z pozice učitele i zástupce) je tedy zatím dobrá, uvidíme až budou hodnotit, jak se podle něj pracuje.
Jsem zvědavá na zkušenosti vás, ostatních...

_________________
LenkaRi
http://www.i-sen.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ŠVP a ČŠI
PříspěvekNapsal: čtv 11. čer 2009 13:13:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 11:45:02
Příspěvky: 181
Děkuji za odpověď, doufám, že se přidají ostatní se svojí zkušeností. Toto téma jsem otevřela proto, že reakce a zkušenosti z různých škol, které ke mně přicházejí, jsou různé. Zejména se hodně kritiky "sype" na hlavu externistů, kteří jsou "najímání" právě na posuzování ŠVP...Osobní zkušenost nemám.
Dana Svobodová


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ŠVP a ČŠI
PříspěvekNapsal: pát 19. čer 2009 22:07:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 20. kvě 2009 19:51:16
Příspěvky: 76
Ahojky všichni!
Přestože jsem pracovala na škole, kde jsme pilotovali ŠVP, inspekci jsme neměli. Myslím si ale, že se není čeho obávat, :roll: protože učitel má zpětné vazby o své práci od žáků a jejich rodičů a to je více než závěry inspekce. Nebo máte jiný názor? :?: Slávka


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ŠVP a ČŠI - jak je při inspekci posuzován soulad ŠVP a RVP?
PříspěvekNapsal: čtv 09. črc 2009 20:17:09 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
jak to tak vypadá, asi budu na tohle téma brzy schopná povykládat .. inspekce si dnes vyžádala komplet švp :)

_________________
H.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ŠVP a ČŠI - jak je při inspekci posuzován soulad ŠVP a RVP?
PříspěvekNapsal: úte 14. črc 2009 10:50:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 11:45:02
Příspěvky: 181
Milá Hanko,
budu se těšit na Vaše postřehy. Myslím, že nejen já...
Dana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ŠVP a ČŠI - jak je při inspekci posuzován soulad ŠVP a RVP?
PříspěvekNapsal: čtv 06. srp 2009 9:42:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 05. srp 2009 11:11:24
Příspěvky: 54
Zkušenost mám a to opakovanou, inspekce má naši školu a i školy v okolí v oblibě. Psát svůj názor na to, jak současná inspekce funguje tady nechci. Koho to zajímají, odkazuji je na svůj blog: http://blog.rvp.cz/dedvseved/prispevky/ ... becny.html

A teď k věci. Kontrola ČŠI sledující soulad ŠVP s RVP spočívala čistě v administrativním poměřování obou dokumentů. Děla se za zavřenými dveřmi ve vyhrazené místnosti (počítačové pracovně, která byla po dobu pobytu inspekce výuce žáků uzavřena), bez účasti ředitele a učitelů. Čekali jsme komunikaci a zájem inspekce o názory nás učitelů. Byli jsme připraveni hovořit o tom, jak probíhala příprava koordinátorů, jak byla přijímána podpora materiálů vydaných VÚP, naše zkušenosti z přípravy, průběh psaní a vlastní realizace ŠVP... Nic z toho nikoho z přítomné delegace inspektorů nezajímalo. O to víc jsme jsme byli zvědavi na závěrečnou inspekční zprávu. Nezklamata a byla v duchu průběhu inspekce: Obecná a tak nějak "neslaná nemastná", že budila dojem, že je na všech inspekcí navštívených školách stejná a že tam kontrolující inspektoři na počítači pouze měnili data a jména.
Podle mně byla celá inspekce ztrátou času a energie na obou stranách. Zpráva nic podnětného nepřinesla pro zadavatele, ale nedala nic ani škole, na kterou byla zaměřena. přinesla jenom trochu neklidu a nervozity, protože se děla v samém závěru školního roku, kdy mají učitelé i ředitel školy docela jiné starosti a povinnosti.
Aby to nevypadalo, že jsem zavilý nepřítel inspektorů musím napsat, že řadu z nich znám osobně a uznávám je jako bývalé vynikající kantory. Jenom je lituji, že se nechali naverbovat na takovou šedivou a invenci postrádající práci. Zvládl by to stejně dobře každý průměrný úředník. A oni by se raději měli vrátit do školy a věnovat se tomu, do dělali dobře. Pro celé naše školství by to bylo určitě větším přínosem, než jejich současné úřadování.


Naposledy upravil Oldřich SUCHORADSKÝ dne stř 26. srp 2009 21:09:00, celkově upraveno 1

Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ŠVP a ČŠI - jak je při inspekci posuzován soulad ŠVP a RVP?
PříspěvekNapsal: stř 26. srp 2009 20:41:29 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 16:31:06
Příspěvky: 50
Musím předeslat, že jsem se žádné inspekce osobně neúčastnil ani jako ředitel, či učitel, ani jako inspektor. Kolegové ze škol, se kterými jsem o obasolvované inspekci mluvil se vyjadřovali různě. Nechci nijak stranit inspekci, ale to, co mají nyní dělat je posuzovat "soulad ŠVP a RVP" nic více, nic méně. Zkrátka soulad dvou dokumentů, pro který jsou poměrně jasně formulována a zveřejněna kritéria. Z mého pohledu by mě zajímala zkušenost, jak je to s kvalitou tohoto posouzení a zda takové posouzení pomáhá k dalšímu zlepšování ŠVP školy, která inspekci abslovovala. Díky.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ŠVP a ČŠI - jak je při inspekci posuzován soulad ŠVP a RVP?
PříspěvekNapsal: čtv 03. zář 2009 10:27:47 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. lis 2007 20:20:52
Příspěvky: 961
Přátelský pozdrav všem při začátku školního roku!
Někteří kolegové a kolegyně si stěžovali, že jim inspekce nařdila "vepsat" do jejich ŠVP některé části RVP - například Charakteristika oblastí nebo cíle oboru (předmětu). Tím jim spíše komplikují život než pomáhají.

_________________
Zdraví Jenda


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ŠVP a ČŠI - jak je při inspekci posuzován soulad ŠVP a RVP?
PříspěvekNapsal: čtv 03. zář 2009 14:59:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 11:45:02
Příspěvky: 181
Dobrý den,
v době, kdy jsme školili koordinátory tvorby ŠVP, jsme kladli (školitelé, lektoři) důraz, kromě jiného, na charakteristiku vzdělávacího předmětu. Jasný popis, z které vzdělávací oblasti či oblastí vznikl, jaká PT a tématické okruhy předmět obsahuje (nejen dotýká)...V případě, který popisuje pan Jenda, se domnívám, že ČŠI nedostala stejné informace jako koordinátoři na školách. To je mi líto! A opět se nabízí otázka: Kdo a jakým způsobem proškoloval ČŠI? Sama jsem proškolila cca 280 koordinátorů ŠVP, mezi nimi byli dva inspektoři ČŠI.
Zásadní otázka tedy zní: Získali inspektoři ČŠI stejné nebo velmi podobné informace jako koordinátoři tvorby ŠVP?
I mé zkušenosti ze škol nejsou příliš optimistické.
Dana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku: 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: