Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Výuka vzdělávací oblasti Člověk a jeho svět na prvním stupni
PříspěvekNapsal: čtv 03. zář 2009 6:58:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 11:45:02
Příspěvky: 181
Dobrý den,
obávám se, že to není pouze problém na 1. stupni a předmětu "Náš svět". Souhlasím s Hankou, dnes si mohou školy názvy předmětů různé, dokonce s různou obsahovou náplní (např. dříve rodinná výchova - kam se poděla?). Školy vytváří nové předměty, které např. naplňují některé (nebo více) průřezové téma. Učitelé by měli vysvětlovat žákům a rodičům obsahovou náplň (k čemu ten předmět je, proč ho na naší škole máme, jaký bude mít přínos pro žáka - charakteristika předmětu). Při přestupu žáka na jinou školu si rodič může utvořit přehled o tom, na jaký předmět minulý navazuje nový předmět (obsahově). Vím, je to ideální představa, realita je dnes asi jiná...
Dana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Výuka vzdělávací oblasti Člověk a jeho svět na prvním stupni
PříspěvekNapsal: čtv 03. zář 2009 9:23:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
Děkuji za vaše zkušenosti a nápady. Jsem pro učit Člověk a jeho svět jako jeden předmět. Vidím zde samá pozitiva. Stejně si však neodpustím ještě jednou dloubnout. Učitelé tvořili ŠVP, ale nejednalo se někdy jen o přeformulovávání RVP či nějakého vzoru z jiné školy nebo Vzdělávacího programu bez toho, aby se nad tím učitelé zamýšleli a rozuměli tomu? Rozhodně nechci házet všechny do jednoho pytle a ani to nejde, protože většina učitelů, doufám :D , svému ŠVP a hlavně smyslu RVP rozumí. Třeba by nebylo špatné udělat anketu jen tak na ulici mezi učiteli s otázkou, co vše patří do oblasti Člověk a jeho svět. Možná by mě, skeptika, výsledky potěšily :D

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Výuka vzdělávací oblasti Člověk a jeho svět na prvním stupni
PříspěvekNapsal: čtv 03. zář 2009 11:34:53 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
Petro, když mám učit nějaký předmět, musím vědět, co tvoří jeho obsahovou náplň a je jedno, jestli si to nastuduju dnes v ŠVP nebo dříve v zelené knížce obsahující osnovy Základní školy

musí to tak udělat učitel, který se na tvorbě ŠVP podílel
musí to udělat začínající učitel, který přichází na školu nově a naskakuje tak do rozjetého vlaku
musí to udělat i učitel, který přechází z jiné školy, protože musí vědět, jak je ŠVP na nové škole postaven

_________________
H.


Naposledy upravil Mgr. Hana Pilařová dne čtv 03. zář 2009 13:38:50, celkově upraveno 1

Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Výuka vzdělávací oblasti Člověk a jeho svět na prvním stupni
PříspěvekNapsal: čtv 03. zář 2009 11:53:07 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
Věřím, že tomu tak je. V mém minulém působišti však tvorba ŠVP probíhala způsobem, jaký jsem popsala výše - přepisování a doplňování nějakého vzoru z nějaké jiné školy. Kdybych se s RVP nesetkala už na VŠ (mimojiné mi velmi pomohl i při přípravě zkoušky, seminárky a na SZZ), kdybych neznala metodický portál, kdybych se dále nevzdělávala, nevím, jestli bych v tom jako úplný začátečník neplavala. Co třeba český jazyk a jeho rozdělení na jazykovou výchovu, komunikační......Myslíte, že každý z učitelů přesně ví, co do jaké části patří? Určitě by měl, aby plnil dané očekávané výstupy. Já si myslím, že je to pořád ten starý český jazyk, kdy v rozvrhu je maximálně ještě tak sloh. A co komunikační výchova? Na tu se podle mne stále zapomíná. Ale to už asi patří do jiné diskuze. Chtěla jsem tím vším říct, že bude podle mne ještě dlouho trvat, než si učitelé zvyknou na nová označení př. Člověk a jeho svět a začnou je používat. Těším se, až ta doba nastane. Já do toho jdu určitě.
Mějte se hezky :P

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Výuka vzdělávací oblasti Člověk a jeho svět na prvním stupni
PříspěvekNapsal: čtv 03. zář 2009 20:47:23 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 8:40:03
Příspěvky: 530
Mohu přidat zkušenost z naší ZŠ praktické..i my máme jeden integrovaný předmět ČLOVĚK A SVĚT. Na 1. stupni mi to přijde logické, zvláště na našem typu školy, kde je učiva méně a čím víc se dává do souvislostí, tím je pro žáky "stravitelnější. Zkoušíme to i na 2. stupni (zase je to o tom, že učiva je méně a není probírané tak do hloubky jako na běžné ZŠ), ale tady to zatím vypadá tak, že některá kolegyně je schopná a ochotná vytvořit integrované tématické bloky, třeba z fyziky a přírodopisu nebo se dva učitelé domluví a rozdělí si učivo ne do předmětů ale do tématických celků a někomu se do toho vůbec nechce, tak má každý předmět zvlášť. Je to ve stádiu zkoušení a ověřování...
Na běžné ZŠ je to určitě mnohem těžší, když každý předmět na 2. stupni učí jiný učitel.

_________________
LenkaRi
http://www.i-sen.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron