Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Výukové digitální hry ve škole - pomocník nebo ohrožení?
PříspěvekNapsal: pon 07. pro 2009 10:12:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
"Počítačové hry do školy nepatří!" - setkáváte se s tímto názorem? Máte pro něj argumenty? Nebo máte jiný názor?

Téma, ke kterému mne přivedl článek Petra Naskeho Výukové digitální hry ve školách - české zkušenosti.

Článek obsahuje několik odkazů na výukové digitální hry, rady, jak s nimi zacházet a také polemizuje nad užitečností těchto her:

Ukončím svůj článek pozitivním pohledem do budoucna, že české školy budou plné osvícených učitelů, kteří chápou přínosnost hráčské zkušenosti pro svět dítěte a budou mít možnost připravit si vždy argumenty pro i proti využívání digitálních her ve školách. Protože právě v obhajobě příslušné formy práce nás učitele čeká více práce, nejen v tom, že hru ve škole nainstalujeme a dětem ukážeme. Jen si přečtěte, co o světě počítačových her na druhou stranu mohou psát odborníci na závislosti a psychopatologické jevy. „Počítačová hra na hráče reaguje, odpovídá mu, tedy jinými slovy – je s ním v interakci. I slabý a zneuznaný člověk na ní může přemáhat monstra, zachraňovat světy a dosahovat netušené moci. Přesněji řečeno hra mu o tom umožňuje snít. Při hře je také možné dopouštět se činů, které nejsou v praktickém životě myslitelné. Z plachého chlapce se při hře může stát neodolatelný svůdce nebo sadista a z bázlivého dítěte bezohledný násilník, který si ve fantazii vyřizuje účty se spolužáky, kteří mu ublížili. Při hře se lze dopouštět skutků, které jsou ve skutečném životě tabu – jako je zabíjení. Řada her také obsahuje překvapivé a fantazii podněcující prvky a uspokojuje hledače silných podnětů. A konečně je třeba pamatovat i na soutěživý charakter dnešní společnosti. Lidé, když nemají s kým soutěžit, soutěží alespoň se sebou. A to počítačové hry umožňují." (NEŠPOR, K. Počítače a zdraví, str. 41. 1999. )

Jak to vnímáte vy? Máte nějaké praktické zkušenosti?

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Výukové digitální hry ve škole - pomocník nebo ohrožení?
PříspěvekNapsal: pon 07. pro 2009 16:11:52 
Z mého pohledu jde především o smysluplné využití počítačů ve škole. V naší škole je mohou žáci o velké přestávce (0,5 hodiny) navštěvovat PC učebnu. Žák, který pracuje, má přednost před žákem, který se jde bavit. Hraní her je vzhledem k nastavení počítačů i sítě velice omezeno, a tak zábava většinou nabývá podoby sociálních sítí.
Na druhém stupni dávám přednost kreativitě a vytváření něčeho nového, na prvním stupni si dovedu představit použití výukových her jak ve výuce, tak mimo ni.
Rád se ale nechám přesvědčit o kvalitativním přínosu konkrétních "výukových digitálních her" na konkrétních příkladech.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Výukové digitální hry ve škole - pomocník nebo ohrožení?
PříspěvekNapsal: čtv 29. dub 2010 20:07:16 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Právě jsem s osmáky rozjela hru http://www.evropa2045.cz/. První dojmy:
  • přihlášení: jednoduché
  • uživatelské prostředí pro učitele: dobré
  • atraktivita pro žáky: zatím nic moc, chytli se mi aktivně 3 žáci z 12; uvidím příští týden (velkým lákadlem byl příchozí email, kdy bylo žákovi sděleno, že se stává prezidentem státu - to je vážně dobrý tah)
  • chybu jsem udělala, že jsem nepřihlásila sebe jako žáka - pokusím se to ještě napravit - takhle můžu jen šmírovat žáky, ale nemohu přímo zkoušet hru
  • nejvíc jsem přemýšlela, jestli nastavit automatické nebo ruční ovládání hry - na rozjezd jsem zatím zvolila ruční (lze změnit)

Jaké zkušenosti máte vy?

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Výukové digitální hry ve škole - pomocník nebo ohrožení?
PříspěvekNapsal: čtv 29. dub 2010 20:29:52 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 22:47:03
Příspěvky: 108
Hru EVropa2045 jsem osobně hrál s učiteli na Letní škole učitelů informatiky minulý rok. Po osobní zkušenosti jsem odhadnul hru jako vhodnou pro střední školy, maximálně pro deváťáky, proto jsem zvědav, jak u Vás vezmou osmáci. Hra má totiž vyjednávací části, ke kterým dle mého ještě osmáci nemají dostatek komunikativních dovedností a nadhledu. Na druhou stranu moc a rozhodování v parlamentu pro ně určitě bude zajímavé. :-)

Jsem zvědav na zkušenosti a držím dětem palce v politickém vyjednávání :-)

Petr N


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Výukové digitální hry ve škole - pomocník nebo ohrožení?
PříspěvekNapsal: sob 01. kvě 2010 9:15:04 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Když jsem se o hře dozvěděla (na konferenci Počítač ve škole před 2 lety), tak nám bylo sděleno, že to lze použít na II. stupni. A protože nevím, jestli budu příští rok učit IT na II. stupni, tak jsme do toho šli.
Trochu jste mě poděsil, ale uvidíme.

Zvolila jsem naše přihlášení jako malou odměnu pro mne i pro žáky jako odměnu za celoroční námahu v IT. I když, jak už jsem psala v předchozích příspěvcích v této kategorii, jsem dost rozladěna znalostmi a dovednostmi těchto dětí (postrádám systematičnost, ale došla jsem k myšlence, že to bude všeobecně problém vyšších stupňů školství, kde učí každý učitel něco jiného - takže chybí propojenost poznatků - a učitelé se někdy i každý rok střídají - takže chybí větší návaznost, protože švp vše nezachrání). Ale to patří do jiného šuplíku...

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Výukové digitální hry ve škole - pomocník nebo ohrožení?
PříspěvekNapsal: pon 25. říj 2010 17:25:19 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Krátká zpráva ke hře Evropa 2045: hra se neujala. Proč?
  • věnovali jsme se jí jen poslední měsíc, a tak nebylo dost času (hodiny odpadaly apod.);
  • podcenila jsem motivaci - aktivně hráli asi tak 3 - 4 žáci z každé třídy;
  • podcenila jsem náročnost hry a průběžnou diskuzi.

Nemyslím, že by to byla nějak náročná hra, že by ji žáci 8. ročníků nezvládli, ale nevěnovala jsem dostatek času "omáčce", takže se nám to podařilo "krásně" zazdít.
Škoda. Letos ICT vůbec neučím, takže přicházíte o mé chyby a komentáře :roll: .

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Výukové digitální hry ve škole - pomocník nebo ohrožení?
PříspěvekNapsal: pon 25. říj 2010 20:19:51 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pát 18. zář 2009 21:23:11
Příspěvky: 227
Pavlíno a myslíš si, že by to byla vhodná hra na domácí hraní? :shock:
Učím zeměpis v osmičce téma Evropa a říkám si, zda by to nebylo pěkné zpestření domácí práce žáků. Možná jsem moc idealistická :lol: Myslíš, že by to děti zvládli i doma nebo je k tomu nutný dohled a podpora vyučujícího???
pa Hanka D.

_________________
Hanka Z.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Výukové digitální hry ve škole - pomocník nebo ohrožení?
PříspěvekNapsal: pon 25. říj 2010 20:33:49 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Soukromá odpověď...

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Výukové digitální hry ve škole - pomocník nebo ohrožení?
PříspěvekNapsal: stř 27. říj 2010 5:58:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 29. říj 2009 17:20:26
Příspěvky: 447
Typů her je halda, mě se líbí jednoduché motivační jako třeba http://www.sumdog.com/games/flow.action?game=racing. Sám si občas zahraju ;-)


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Výukové digitální hry ve škole - pomocník nebo ohrožení?
PříspěvekNapsal: úte 10. kvě 2011 21:36:32 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 22:47:03
Příspěvky: 108
Předávám prosbu studenta VOŠ o vyplnění dotazníkového šetření.
Děkuji, Petr Naske
******************
Vážení,

obracím se na Vás s prosbou o vyplnění krátkého elektronického
dotazníku, který se týká využití počítačových her ve školství. Pro jeho vyplnění není třeba mít o tématice povědomí.

Dotazník poslouží mé absolventské práci, jejíž součástí má být i
tematický publicistický článek. Sepsání odpovědí by mělo zabrat
maximálně několik minut a velmi mi pomůže. Formulář objevíte zde:
https://spreadsheets.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dHY5QW40QmVtZUtUeFhDZkR3eWtnYXc6MQ

Jako drobné díky rád nabídnu výsledný text, jenž bude publicistickým článkem přibližujícím právě téma počítačových her ve školství. Pokud se dotazník rozhodnete vyplnit, je třeba to udělat do pátku 13. 5. večer. Děkuji za pochopení a předem děkuji za Váš čas, kterého si vskutku vážím.

S pozdravem, Andrej Brabec, andrej.brabec@gmail.com


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku: 1, 2, 3, 4  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: