Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Projektové dny
PříspěvekNapsal: pát 12. čer 2009 7:30:36 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 16:16:00
Příspěvky: 721
Dobrý den všem,
Svatopluku, vy na vaší škole organizujete nějaké třídní projektové dny? Pokud ano, nepodělil byste se o zkušenosti?
Jinak mě to velmi zaujalo jako nápad. Někdo další také dny organizujete?
Ještě jedna otázka - máte na školách třídnické hodiny? Co je jejich náplní?

_________________
Petra


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Třídním učitelem na druhém stupni
PříspěvekNapsal: sob 13. čer 2009 21:12:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 15:36:45
Příspěvky: 23
Dobrý den,
projektové dny ve škole pořádáme. Připravuju několik námětů do vznikající WIKI. Určitě ale není problém naplánovat si den se svojí třídou, kdy se věnujete aktuálním problémům. Také je docela oblíbená akce "ve škole ve spacáku", kdy děti zůstanou přes noc ve škole a pracují na různých třídních projektech...
:-) Přeji hezký den
S.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Projektové dny
PříspěvekNapsal: ned 16. srp 2009 9:20:15 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Dobrý den,
sním o projektovém dni v rámci stupně nebo i školy (ale to je vyloženě už utopie). Opakovaně jsem vyzývala kolegyně k nějaké schůzce.

Naše nová paní zástupkyně se snaží seč může.
Začínáme tedy pomaloučku - během loňského školního roku zavelela 2 dny, kdy nás "vyhnala" ze školy a pravila, že "by uvítala spolupráci mezi třídami". A tak byli někteří učitelé "donuceni" spolupracovat a vymyslet nějaký program. Bohužel to nakonec skončilo vycházkami do okolí školy nebo nedalekého hypermarketu.

Proto i mne by zajímalo, jak jste dokázali vyburcovat kolegy ke spolupráci :?:

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Projektové dny
PříspěvekNapsal: ned 16. srp 2009 9:38:51 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
i u nás je to dřina .. navíc některé kolegyně vydávají za projekt každou zábavnější hodinu

pokud u nás má vypuknout projektový den, pak mě na to vytáčí, že ač o něm všichni víme dostatečně dopředu (měsíc třeba) .. tak připravovat se začíná den dva před .. takže také nic moc

já jsem zvyklá plánovat všechno dostatečně dopředu, jak aktivity, tak přípravu pomůcek .. a moc dobře se mi v tomhle ohledu spolupracuje s vychovatelkou ŠD a jednou prvostupňovou kolegyní (toho času na mateřské)

pokud něco z posledních let považuji za "podařené" pak to byly akce, které jsme plánovali spolu .. několik ročníků spaní ve škole, pátrací víceboj pro dětský den nebo projektový den Staré časy bez techniky http://www.rvp.cz/clanek/239/3017 pro celou školu.

Problém je, podle mě v tom, že učitelům chybí zkušenost se školními projekty .. alespoň ve formě tvořivé dílny, kdy by si společně projekt navrhnout a připravit zkusili

Další potíž je v tom, že aby to dopadlo, dle představ stojí to mnohem více úsilí a času než příprava na běžnou vyučovací hodinu ..

_________________
H.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Projektové dny
PříspěvekNapsal: pon 17. srp 2009 19:47:36 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Zdravím,
jsem sice z předškolky a nechci dělat chytrou, ale možná bych měla jeden podstatný postřeh. Také pracujeme projektovou metodou a také to byl zpočátku pro někoho problém. Základem dobrého absolvování projektu je, naplánovat si jakousi schůzku, na které se všichni domluvíme na postupu projektu. KDO, CO, JAK, KDY. Jednotlivé aktivity musejí směřovat ke společnému cíli a měly by, pokud možno, prolínat. Tak, aby děti jedné třídy byly seznámeny s tím, co dělají ( a jak) ve třídě druhé. Vyvrcholením projektu pak bývá větší akce, pokud možno s účastí rodičů. Myslím si, že pokud jsou aktivity prováděny poze v teritoriu třídy, nejedná se o projekt, ale o jakýsi tématický blok. Aby se mohl projekt stát projektem, musí být do něj zapojen i někdo jiný, než děti jedné třídy :idea: .
Fantazíruju příliš :mrgreen: :?:

_________________
Bohunka T.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Projektové dny
PříspěvekNapsal: stř 19. srp 2009 9:23:12 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 11:45:02
Příspěvky: 181
Dobrý den,
dovoluji si reagovat na předchozí příspěvek. Odborná literatura uvádí, že projekt je "vlastní dílo žáka". Učitel přijímá jinou roli - koordinátor činností, konzultant, poradce...Mohou být projekty předmětové i mezipředmětové, individuální, skupinové, třídní, školní apod. (viz typologie projektů). Takže i v jedné třídě může probíhat projekt. Ve své praxi jsem velmi často zařazovala
právě projektové učení v integrovaném předmětu "Náš svět" - vlastivěda, přírodověda. Vybavuji si projekt Vesmír, který samotní žáci rozšířili z jednoho předmětu do ostatních: ČJ, HV, VV, PV i TV.
Dana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Projektové dny
PříspěvekNapsal: stř 19. srp 2009 10:44:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 11:45:02
Příspěvky: 181
Ještě jednou dobrý den,
velmi dobré zkušenosti mám s touto publikací: Teorie a praxe projektové výuky- Kratochvílová Jana. Doporučuji všem, kteří se chtějí více v dané problematice orientovat...
Dana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Projektové dny
PříspěvekNapsal: pon 31. srp 2009 20:27:54 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Paní Dano, ve Vaší škole se projektům zdá se dařilo, to je skvělé.
Jak jste dokázali "vyburcovat" kolegy ke spolupráci? Co jste dělali pro to, aby dovedli projekty realizovat? Díky za zkušenosti.

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Projektové dny
PříspěvekNapsal: úte 01. zář 2009 10:01:12 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. lis 2007 20:20:52
Příspěvky: 961
Mgr. Dana Svobodová píše:
Odborná literatura uvádí, že projekt je "vlastní dílo žáka". Učitel přijímá jinou roli - koordinátor činností, konzultant, poradce


POdle mých zkušeností je projektová výuka velmi efektivní pro rozvoj klíčových kompetencí, ale na druhé straně je to velmi obtížná metoda pro učitele. Stejně tak i žáci by asi měli být na takovou výuku připraveni. Zajímalo by mne jak jste takovou přípravu dělali a co by měli žáci znát a umět než budou schopni pracovat na projektu.

_________________
Zdraví Jenda


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Projektové dny
PříspěvekNapsal: stř 02. zář 2009 7:30:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 11:45:02
Příspěvky: 181
Lucie Slejšková píše:
Paní Dano, ve Vaší škole se projektům zdá se dařilo, to je skvělé.
Jak jste dokázali "vyburcovat" kolegy ke spolupráci? Co jste dělali pro to, aby dovedli projekty realizovat? Díky za zkušenosti.


Dobrý den,
první pokusy projektových dnů ztroskotaly... Myslím to tak, že hodně učitelů toto přijímalo s nevolí a pocitem, že musí. Je to zcela běžný jev, když přichází změna. Lidé se bojí, co přijde, zda situaci zvládnou, obavy vznikají z neznalosti...
Takže jsme po čase zvolili jiný způsob. Vzhledem k tomu, že sama projektové učení (s prvky a technikami kooperativní výuky) miluji, začala jsem ve svých třídách předmětovým projektem "Vesmír" (u předmětového projektu nemusíte nikoho do ničeho nutit). Myslím si, že se mi podařilo žáky do procesu vzdělávání vtáhnout tak, že oni začali po ostatních vyučujících požadovat další činnosti v jiných předmětech. Stávalo se mi, že přišla kolegyně (učila HV) a ptala se, co to děláme, že žáci chtěli nějakou písničku o vesmíru. "Napadla mě pouze "Dobrý den majore Gagarine!, nevadí?" ptala se mě...Nevadí, skvělé! Vyvodíme tedy výzkum vesmíru. Za krátký čas přišla a říkala: Našla jsem "Píseň o raketě". Potom jsem si všimla, že žáci v pracovních činnostech tvoří skafandry, kosmické koráby, rakety, raketoplány. Ve VV vytvářeli model Sluneční soustavy s využitím matematických dovedností (průměr, velikost, vzdálenost, poměr...), v ČJ četli Řecké báje a pověsti (názvy planet). Postupně se přidávaly projekty..
Dana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku: 1, 2, 3, 4  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron