Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Speciální oddělené třídy pro "jiné" děti?
PříspěvekNapsal: sob 05. úno 2011 20:12:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Zaujal mne blogový příspěvek Miroslava Melichara. Cituji jeho úvod:

Před vánocemi skončil na ČT dokumentární seriál Ptáčata. Popisoval osudy romské třídy, která vznikla na ZŠ jako důsledek petice bílých rodičů, kteří si vynutili, aby jejich děti nebyly v 1. třídě pohromadě s Romy. Je tato třída vyjimkou nebo jsou podobné případy obvyklé? Stane se podobná situace normou? Je na ní vůbec něco špatně? Seriál Ptáčata měl celkem 16 dílů, lze ho najít v archivu ČT. Vznikl tak, že na jednu brněnskou ZŠ byl zapsán do 1. třídy větší počet romských dětí. Jejich rodiče nabourali nepsané pravidlo, že romské děti přece chodí většinou do jejich školy (dříve označované jako zvláštní) a ne na běžnou ZŠ. Slušní bílí rodiče ochránili své slušné bílé děti a podali vedení školy petici, v níž žádali, aby romské děti byly od bílých odděleny do zvláštní třídy. Vedení ZŠ jim vyhovělo a vznikla téměř čistě romská třída, kde je jeden bílý chlapec – Ukrajinec. Třídu dostala na starost paní učitelka Jarmila, její dcera -filmová dokumentaristka se svými přáteli případ zdokumentovala v uvedeném seriálu.

Dala jsem si práci a našla odkaz na pořad Ptáčata. Je to časosběrný projekt, který mapuje život této "zvláštní" třídy. Jeho autorka je dcerou paní učitelky Jarmily, která dostala tuto třídu na starost...

Co si o tom myslíte vy?

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Speciální oddělené třídy pro "jiné" děti?
PříspěvekNapsal: úte 15. úno 2011 21:16:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 22. čer 2009 12:14:03
Příspěvky: 80
Dobrý večer, děkuji za zájem a za pokus vyvolat k tématu diskuzi.
Dnes večer byla na ČT2 reportáž ze slavnostního shromáždění, kde byla mimo jiné oceněna ZŠ Masarykova z Valašského Meziříčí, která ve spolupráci s Charitou úspěšně realizuje začlenění romských dětí do běžných tříd.
Řešení této otázky může být i tématem výuky občanské nauky - práv dětí, což je teď na rvp.cz právě aktuální.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Speciální oddělené třídy pro "jiné" děti?
PříspěvekNapsal: čtv 17. úno 2011 20:35:52 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 8:40:03
Příspěvky: 530
Citace:
...Nikoli Čechové, Moravané, ale sami Cikáni musí začít bojovat o své uznání jako národa, který může být společnosti prospěšný a který bude úctyhodný....

Citace je z článku Tomio Okamury. Myslím si, že se málokomu chce vstupovat do diskuzí zabývajících se romskou problematikou prostě z důvodu, že už toho bylo řečeno tolik a s žádným výrazným výsledkem.
Příspěvku pana Melichara jsem si všimla hned jak vyšel. Úplné oddělení bílých a černých dětí mi přišlo divné, skoro kruté, nechtělo se mi nad tím zamýšlet. Potom mě napadlo, jestli je podobná situace, když vznikne v běžné škole třída pro "rozumově méně nadané" děti nebo talentované děti nebo sportovní třída. Prostě se nějaká skupina podle nějakých kritérií a z nějakých důvodů vydělí. Nedokážu k tomu zaujmout jasné stanovisko... vždycky jsou tady klady a zápory.

_________________
LenkaRi
http://www.i-sen.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: