Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Úprava pracovní doby v souvislosti se studiem
PříspěvekNapsal: stř 02. zář 2009 15:10:56 
Dobrý den, měla bych dotaz. Učím německý jazyk a začala jsem ho studovat na VŠ s cílem stát se jeho kvalifikovanou učitelkou (jsem MGR., ale ne v jazycích). Ředitel prohlásil, že jsem mu udělala čáru přes rozpočet (i když o mém studiu dopředu věděl), mé hodiny dal externistce (kvalifikovaná NJ) a okamžitě mi snížil úvazek o 4 hodiny. Navíc musím být v době, kdy není škola (dotazem na studijním si přesně zjistil, kdy se moje škola koná a nekoná), na pracovišti - "kdybychom náhodou potřebovali suplovat".
Zdá se mi toto jednání podivným, ředitel hází paragrafy a já nedokážu říci, zda je v právu. Dokáže mi někdo kvalifikovaně odpovědět, zda musím být na pracovišti, když mám prac. dobu rozvrženou na úterý až pátek?
Jsem z chování našeho ředitele docela zoufalá. Vzdělávám se pro sebe, ale i pro školu, a za to mám méně peněz a ještě mě honí a kontroluje, kdy mám a nemám školu. Jsem ze všeho znechucená. A pak se vzdělávejte ve školství!!
Děkuji Vonásková.
Jméno jsem pozměnila, chápete proč.


Naposledy upravil Lucie Slejšková dne čtv 03. zář 2009 13:57:09, celkově upraveno 1
změna předmětu


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Úprava pracovní doby v souvislosti se studiem
PříspěvekNapsal: stř 02. zář 2009 15:22:55 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
Pracovní dobu mám rozvrženou na úterý až pátek .. Opravdu? Nebo máte rozvrženou přímou vyučovací povinnost na úterý až pátek? To je trochu rozdíl.

Pracovní doba je při plném úvazku 40 hodin týdně. 22 hodin připadá na přímou vyučovací povinnost, zbývající hodiny na práci nepřímou. Myslím, že záleží na řediteli, zda povolí vykonávat práci nepřímou i mimo pracoviště (a nebude tak trvat na tom, že budete 8 hodin denně ve škole).

Jeho požadavek ohledně přítomnosti kvůli suplování chápu (i u nás tato situace nastává), ale vše je myslím v tomhle směru o dohodě mezi vámi a ředitelem.

_________________
H.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Komplexnější odpověď
PříspěvekNapsal: stř 02. zář 2009 16:14:31 
Našla jsem podobný případ na http://app.edu.cz
Poradna
Studium - úlevy v práci
Kategorie: Kariérové poradenství a rekvalifikace
Autor: anonymní uživatel
Datum a čas vytvoření: 29.06.2009 23:48
Text dotazu:
Dobrý den, přihlásila jsem se ke studiu výchovného poradce na Pedagogické fakultě UK. Výuka je vždy v pondělí jednou za měsíc. Rozvrh na pracovišti mám tedy upravený na čtyři dny v týdnu. Mám nárok ve zbývajících třech týdnech vždy v pondělí na volno, nebo musím být ve škole jako suplent? Domnívám se, že tyto tři volné pondělky jsou určené k samostudiu. Vedení školy však požaduje, abych každé pondělí, kdy podle rozvrhu neučím, chodila do školy a suplovala. Svůj úvazek si přitom musím odučit ve čtyřech dnech. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Jestliže Vám vedení školy upravilo rozvrh tak, abyste mohla jednou měsíčně absolvovat výuku v rámci Vašeho studia, nezakládá to automaticky nárok na volno či nepřítomnost na pracovišti v jiných dnech. Při sjednání nebo povolení kratší než stanovené týdenní pracovní doby, což ale podle Vašeho popisu situace není Váš případ, by se úměrně tomu zaměstnanci snížil rozsah přímé pedagogické činnosti, jak to uvádí § 23 zákona č. 563/2004 Sb. Naopak za hodiny přímé výuky nad stanovený úvazek přímé pedagogické činnosti přísluší podle zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, § 132 Příplatek za přímou pedagogickou činnost nad stanovený rozsah.

Pokud studujete v souladu s potřebou zaměstnavatele, což není z Vašeho dotazu zřejmé, pak Vaše nároky upravuje zákoník práce. Obecně ale pro všechny zaměstnance platí podle zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, § 79 Stanovená týdenní pracovní doba: (1) Délka stanovené týdenní pracovní doby nesmí překročit 40 hodin týdně. Dále pak dle § 81 (1) Pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel a určí začátek a konec směn. (2) Pracovní doba se rozvrhuje zpravidla do pětidenního pracovního týdne...

Pro pedagogické pracovníky přitom platí úprava podle vyhlášky č. 263 /2007 Sb., kterou se stanoví pracovní řád pro zaměstnance škol a školských zařízení zřízených Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí. Zde se v § 3 Pracovní doba pedagogických pracovníků uvádí:

(1) V pracovní době pedagogičtí pracovníci vykonávají a) přímou pedagogickou činnost, b) další práce související s přímou pedagogickou činností dohodnuté s pedagogickým pracovníkem, například příprava na přímou pedagogickou činnost, příprava učebních pomůcek, hodnocení písemných, grafických a jiných prací žáků a dále práce, které vyplývají z organizace vzdělávání a výchovy ve školách a školských zařízeních, jako je dohled nad dětmi a nezletilými žáky (dále jen „žáci“) ve škole a při akcích organizovaných školou, spolupráce s ostatními pedagogickými pracovníky, s výchovným poradcem, se školním metodikem prevence, s metodikem informačních a komunikačních technologií, spolupráce se zákonnými zástupci žáků, odborná péče o kabinety, knihovny a další zařízení sloužící potřebám vzdělávání, výkon prací spojených s funkcí třídního učitele a výchovného poradce, účast na poradách svolaných vedoucím zaměstnancem školy nebo školského zařízení, studium a účast na dalším vzdělávání pedagogických pracovníků.

(2) Nejde-li o výkon přímé pedagogické činnosti, může pedagogický pracovník vykonávat práci i na jiném s ním dohodnutém místě.

(3) Při rozvržení pracovní doby do směn rozvrhne ředitel školy nebo školského zařízení současně též přímou pedagogickou činnost.

(4) Je-li s pedagogickým pracovníkem dohodnuta jiná doba k jeho seznámení s rozvržením pracovní doby do směn, oznámí mu ředitel školy nebo školského zařízení toto rozvržení pracovní doby nejpozději 3 dny předem; v případě změny v rozvržení přímé pedagogické činnosti mu to oznámí zpravidla 3 dny předem.

Platí ale také podle zákona č. 563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů § 23 Rozsah přímé pedagogické činnosti

(1) Týdenní rozsah hodin přímé pedagogické činnosti stanoví ředitel školy pedagogickému pracovníkovi na období školního vyučování nebo na pololetí školního vyučování. Ředitel zařízení sociální péče stanoví rozsah hodin přímé pedagogické činnosti na období kalendářního roku.

(2) Ředitel školy zřizované ministerstvem, krajem, obcí a svazkem obcí stanoví týdenní rozsah hodin přímé pedagogické činnosti podle prováděcího právního předpisu. Při sjednání nebo povolení kratší než stanovené týdenní pracovní doby se úměrně tomu sníží rozsah přímé pedagogické činnosti.

(3) Ředitel školy nebo ředitel zařízení sociální péče může nařídit pedagogickému pracovníkovi konání přímé pedagogické činnosti nad jemu stanovený rozsah nejvýše v rozsahu 4 hodin týdně, další hodiny s ním může dohodnout.

(4) Přímou pedagogickou činností nad stanovený rozsah je i přímá pedagogická činnost při zastupování nepřítomného pedagogického pracovníka.

(5) Vláda stanoví nařízením rozsah přímé pedagogické činnosti pedagogických pracovníků škol zřizovaných ministerstvem, krajem, obcí a svazkem obcí.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Úprava pracovní doby v souvislosti se studiem
PříspěvekNapsal: ned 28. dub 2013 14:12:19 
Nezáleží jen na řediteli, kde a kdy bude učitel vykonávat práce s přímou pedagogickou činností související. Opravovat sešity se může učitel podle zákona č. 563/2004 Sb. rozhodnout například doma. Ředitel vedle dohledu nad žáky, porad atd. ůže požadovat přítomnost na pracovišti v době nepřímé činnosti jenom, když je to provozně a organizačně potřebné. Kdyby žádal ředitel jenom ze svého rozmaru nebo z hlouposti přítomnost pedagoga ve škole třeba odpoledne, kdy nejsou ve škole žáci a kdy není třeba konat jiné práce vyžadující přítomnost pedagoga na pracovišti, porušoval by platný zákon, omezoval by nárok, který zákon pedagogovi přiznává. Ředitel, který by nutil být ve škole kantora bezdůvodně, jenom s tím, že má od 15:00 do 160:00 z rozhodnutí ředitele sedět na zadku ve škole a opravovat si sešity, které by mohl opravovat doma, byl by ředitel směšný nebo by to zavánělo mobbingem, šikanou.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Úprava pracovní doby v souvislosti se studiem
PříspěvekNapsal: ned 28. dub 2013 15:41:27 
ad "právnická": Jde toto stanovisko doložit konkrétními předpisy?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Úprava pracovní doby v souvislosti se studiem
PříspěvekNapsal: ned 28. dub 2013 18:47:22 
Ještě 1x: Výše je citována část zák., na který se odvoláváte, ale to, že učitel (ne ředitel) rozhoduje o tom, kde bude učitel opravovat sešity tam nic není.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: