Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Výtvarné činnosti v MŠ
PříspěvekNapsal: úte 12. dub 2011 16:02:21 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 25. říj 2009 17:24:17
Příspěvky: 318
Otevřít toto téma jsem chtěla už dávno, ale inspiroval mě a článek Jak vnímat dětský výtvarný projev v období předškolního věku. Úžasná je jeho poslední věta: Podporujme dětskou tvořivost a nenechme ji „usnout“.
Chtěla jsem se zeptat, jak u vás ve školce probíhají výtvarné činnosti? Daří se vám podporovat dětskou tvořivost? Máte nějaké problémy při rozvoji dětské výtvarné tvořivosti? (Nedostatek výtvarného materiálu, šetření výtvarným materiálem).
Já jsem se často setkávala (na praxi apod.) s větou: „To oko nakresli sem, nos sem, pusu sem. Jak to, že nemáš nakreslenou trávu? Jak jsme se to učili? :?: :!: Pěkně zelený proužek dole. :!: A nebe – modrý proužek nahoře. :!: ) Myslím, že takový přístup zrovna dětskou tvořivost nerozvíjí? Co myslíte? Je i takových vět v mateřince potřeba?

_________________
Mgr. Marcela Zajícová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Výtvarné činnosti v MŠ
PříspěvekNapsal: čtv 02. čer 2011 17:47:47 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 14:24:46
Příspěvky: 639
Ahoj Marci,
"no jaká je travička - zelená - tak si vem zelenou pastelku" - :roll: :? :shock: TOOO NEEEEEEEEEEEE :!: :!: :!:
Rozhodně toto dětskou tvořivost nepodporuje, já sama jsem výtvarku neměla ráda, protože mě právě tímto způsobem někdo vedl. Až na VŠ se můj přístup k ní změnil a podle přístupů a metod, které jsem se tam naučila postupuji i s dětmi při VVČ.
Vždyť když někdo negativně kritizuje můj obraz nebo obraz dítěte - kritizuje vlastně naší osobu - a to se nikomu nelíbí.
Hodně používám ve výtvarce prvky artefiletiky, mě i děti to moc baví. Využívám knihy Dívej se, tvoř a povídej a Výtvarné čarování.
Proto volám - dejme dětem při tvoření volnost - dílka, která z tvoření vzejdou mi někdy berou dech a říkám si proč ze mě jako z dítka něco takového nevzešlo - protože "vem si na to červenou barvičku a pozor ať nepřetáhneš" (šably by mohly být dalším tématem diskuse) moc tvořivost nerozvíjí.
PS: velice mě Marci těší, že článek, který zde cituješ, je od mé bývalé kolegyně, se kterou jsme pracovali ve spec.MŠ a nyní přednaší didaktiku VV na UJEPu :P

_________________
Míša G.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: