Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Klíčové kompetence v ŠVP
PříspěvekNapsal: úte 07. pro 2010 0:03:07 
Zora Syslová píše:
Naopak – mně připadá docela logické, že když chci u dětí rozvíjet dovednosti, jakými je řešení problému či schopnost naučit se rozhodovat, musím cíleně připravovat takové podmínky a činnosti, í?


A to mi tedy řekněte jak rozvíjíte kompetenci k učení. to by mne tedy hodně zajímalo.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Klíčové kompetence v ŠVP
PříspěvekNapsal: úte 07. pro 2010 11:19:15 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 14:24:46
Příspěvky: 639
Návštěvník píše:
Zora Syslová píše:
Naopak – mně připadá docela logické, že když chci u dětí rozvíjet dovednosti, jakými je řešení problému či schopnost naučit se rozhodovat, musím cíleně připravovat takové podmínky a činnosti, í?


A to mi tedy řekněte jak rozvíjíte kompetenci k učení. to by mne tedy hodně zajímalo.


Pokusím se uvést pár příkladů, jak se snažím rozvíjet u dětí kompetence k učení:
:arrow: chválím děti, když se jim něco povede, ale i za maličkosti
:arrow: snažím se zařazovat experimenty a pokusy do výchovně vzděšlávacího procesu, které jsou u dětí velmi oblíbené
:arrow: chodíme pravidelně do obecní i městské knihovny
:arrow: mám v zásobě pracovní listy pro předškoláky k různým tématům, děti ví kde je najdou
a při různých dalších činnostech, je to všechno tak provázané, že se to nedá takhle striktně oddělit
Př. dítě si prohlíží encyklopedii zvířat s kamarádem, povídají si o obrázcích zvířat, které tam vidí, povídají si o zkušenostech se zvířaty z domácího prostředí, počítají pavoučí nohy, . . .
Ke které kompetenci teď dítě směřuje :?:
Odpověděla jsem Vám na Vaši otázku :?:

_________________
Míša G.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Klíčové kompetence v ŠVP
PříspěvekNapsal: stř 22. pro 2010 16:20:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 25. čer 2010 11:08:10
Příspěvky: 44
Děkuji Míše, že v podstatě odpověděla za mě. Kompetenci k učení asi nejlépe rozvíjí skutečně povzbuzování dětí k tomu, aby samy objevovaly, hledaly odpovědi na otázky atp. Pro učitelku to znamená hlavně nedávat dětem hotové informace a nesrážet jejich sebevědomí, které pak vede k apatii a pasivitě.
Co naopak kompetenci k učení rozhodně nerozvíjí jsou nám starším tak dobře známá "zaměstnání", kdy jsme si děti posadily do kroužku a hezky jim vše vysvětlily, případně jim řekly či poradily, jak přesně mají vše udělat. A to samozřejmě všem naráz (aby náhodou někdo o něco nepřišel) ať se mu to líbilo nebo ne.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron