Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Výtvarná výchova a výpočetní technika
PříspěvekNapsal: čtv 11. úno 2010 18:59:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 23. říj 2007 11:36:43
Příspěvky: 280
V diskuzi zaznělo (parafrázuji), že ti žáci, kteří se spíš zajímají o počítače, jsou někdy trošku náročnější "materiál", je s nimi náročnější práce. Proto mě to nedá a musím se zeptat:

Jaké jsou názory kolegů výtvarníků na využití výpočetní techniky ve výuce výtvarné výchovy? Mám na mysli ne promítání reprodukcí a použití počítačů jako nástroje pro frontální výuku, ale jako nástroje pro samostatnou práci žáků. Jen mě napadá:
- práce s fotografiemi
- práce s grafickými editory jako se zvláštní výtvarnou technikou
- hledání informací pro pořeby samostatné práce žáků

Vidím právě ve výtvarné výchově velkou možnost, jak využít výpočetní techniku jinde, než ve výuce informatiky.

Napište prosím Vaše zkušenosti.

_________________
Petr Krupka


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Výtvarná výchova a výpočetní technika
PříspěvekNapsal: pát 12. úno 2010 10:27:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. úno 2010 14:55:49
Příspěvky: 21
Dobrý den, jsem ráda, že se otevírá i toto téma! Pro mě je výpočetní technika přitažlivá a v mnoha ohledech je i velkým pomocníkem. Snažím se ji využívat pro studentskou práci, je to trochu ztížené tím, že první ročníky mají výtvarku v rozvrhu proti IVT, takže se jen zřídka dostaneme do odborné pracovny. Ve druhém ročníku je to trochu lepší. Začínáme již na přípravném kurzu, kde žáci ve skupinách tvoří animované filmečky z digitálních fotografií. S digitální fotografií - portrét, figura, zátiší, krajina - pracujeme i později, podle potřeby a možností. Práce s úpravou digitální fotografie předcházela i hodině natáčené při virtuální hospitaci.
Lenka


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Výtvarná výchova a výpočetní technika
PříspěvekNapsal: pát 21. led 2011 18:38:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 20. led 2011 23:40:32
Příspěvky: 1
Dobrý den,
stuji výtvarku na Pedf. v Praze. Už podle toho, jaké máme předměty a jak samozřejmě práci s počítačem začínáme brát, myslím, že se grafická úprava obrazů a tvorba animací a videí se zvukem, i vytváření webových prezentací (třeba prostřednictvím blogů) začne brzo brát jako další, třeba i žákem volitelné médium vedle tradičních kresby, malby.. Odpovídá to vlastně přirozeně vývoji nových médií v umění.
Vlastně by bylo skvělé, kdyby třeba žáci, co "neumějí kreslit", mohli prostě vytvořit práci na počítači v učebně hned vedle grafického lisu nebo stojanu s plátnem.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Výtvarná výchova a výpočetní technika
PříspěvekNapsal: pon 16. kvě 2011 20:11:37 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. kvě 2011 20:26:39
Příspěvky: 2
Studuji výtvarnou výchovu a na různých praxích se dost často věnujeme právě animovaným filmům, ke kterým i třeba nahráváme zvuky a podobně. U dětí jsou to dost oblíbené činnosti a filmy se okamžitě objevují na youtube. Vůbec si neumím představit výtvarku bez výpočetní techniky!


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Výtvarná výchova a výpočetní technika
PříspěvekNapsal: úte 17. kvě 2011 12:52:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 03. kvě 2011 12:53:26
Příspěvky: 5
Moje specialice ve VV se zaměřuje na klasické techniky, jediným zatím užitým médiem tohoto typu je fotoaparát, který má spíše funkci dokumentační, než tvůrčí. Existuje nějaké krátké školení, či worshop který by nováčka do techto technik zasvětil?


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: