Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Zástup na venkovské jednotřídce
PříspěvekNapsal: stř 12. kvě 2010 8:35:12 
Dobrý den všem,
píší sem jako rodič dítěte v MŠ. Naše školička je malá vesnická jednotřídka s 25 dětmi, myslím. Pracuje tam paní ředitelka a paní učitelka - nekvalifikovaná, ale s 15 roky zkušeností.
Paní ředitelka onemocněla a tak zřizovatel- obec, přizvala na pomoc naší paní uklízečku. A to je ten problém na který se chci zeptat. Neviděla bych nic špatného na krátkodobé výpomoci paní uklízečky (max. pár dnů), ale na nástěnce visí oznámení "po dobunepřítomnosti bude paní ředitelku zastupovat paní uklízečka, která dostala řádnou pracovní smlouvu" Pí. uklízečka tedy dopoledne uklízí a odpoledne hlídá děti při spaní a pak s nimi tráví čas do 15.30.
Paní uklízečka je vyučená švadelna!!
MOhu poprosit o váš názor na to, zda má zřizovatel právo dát řádnou smlouvu komukoliv na vlastně dobu neurčitou, jelikož asi neví, jak dlouho bude pí. ředitelka nemocna?
Dále bych se ráda zeptala, jaké kdo máte zkušenosti s jednotřídkou a problémem s tím, že při střídání směn, je vlatně pouze jeden pedagog na 25 dětí. U nás pak bývá tento člověk jedinou dospěkou osobou v budově a nám jako rodičům se to zdá trochu nebezpečné, jelikož stát se může cokoliv (upadnutí na schodech, zdravotní problém jedoho dítěte a ostatní jsou ponechány samy sobě, atd)
velmi děkuji za případné odpovědi
Simona


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Zástup na venkovské jednotřídce
PříspěvekNapsal: stř 12. kvě 2010 16:07:59 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 25. říj 2009 17:24:17
Příspěvky: 318
Dobrý den paní Simono, chápu Vaše obavy a zřejmě i nespokojenost. Jenže u MŠ, kterou popisujete, to může být opravdu problém. Jak se zástupem, tak se střídáním učitelek. Bohužel jsme v MŠ vázáni různými předpisy a vše – počet zaměstnanců MŠ se odvíjí od počtu dětí. A právě proto, zřejmě dochází k situaci, kdy odpoledne v MŠ je jen jedna dospělá osoba. Je to opravdu složitá situace, ale věřím, že kdyby to šlo zařídit jinak, určitě by tak p. ředitelka (resp. obec) učinila.
Znám také jednotřídní MŠ, kde bylo (před deseti lety) 9 dětí!!! Pracovala tam p. ředitelka, která s dětmi trávila dopoledne, odpoledne byla u dětí p. uklízečka – děti měly obě strašně rády a byly v MŠ velmi spokojené!!! (Dnes MŠ funguje naplno – s 25 dětmi.)
Osobně „miluji“ jednotřídní MŠ, všechny ve kterých jsem byla, vyzařují takovou rodinnou, pohodovou atmosféru, která je úplně odlišná od klasických „panelákových“ školek. Ale to už je jiná věc…

_________________
Mgr. Marcela Zajícová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Zástup na venkovské jednotřídce
PříspěvekNapsal: stř 12. kvě 2010 19:02:47 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Zdravím,
je to tak, jak říká Marcela. U dětí nemusí nutně pracovat kvalifikovaná učitelka. Píšete, že p. uklízečka děti hlídá pouze odpoledne. Předpokládám tedy, že neprovádí žádný výchovně-vzdělávací proces, tudíž není nutné pedagogické vzdělání. Je vedena jako osoba nekvalifikovaná. A těch je v dnešním školství dost.
Sdílíte se mnou, jiné kolegyně a kolegové, stejný názor?

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Zástup na venkovské jednotřídce
PříspěvekNapsal: sob 15. kvě 2010 19:07:40 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. říj 2009 18:08:42
Příspěvky: 61
Já bych jako matka byla také nespokojená. Edukační proces probíhá během celého dne, tedy i odpoledne. I při spaní by tedy měla být u dětí učitelka. MŠ je prvním stupněm vzdělávání. Na základní škole také uklízečka neučí :shock: .


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Zástup na venkovské jednotřídce
PříspěvekNapsal: ned 16. kvě 2010 7:37:45 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Radko,
máš naprostou pravdu. Já jsem jen chtěla říct, že ona paní, která děti hlídá, je také vedena jako učitelka, leč nekvalifikovaná. Hned, jak jsem svůj příspěvek psala, jsem si říkala - teď se někdo ozve, že edukační proces probíhá i odpoledne 8-) . Ale není řečeno, že paní, i když je uklízečka, svou práci nezvládá. Hlavním cílem je šťastné dítě. Je těžké kritizovat něco, do čeho nevidíme. Kdo ví, jak ona daná škola se svými problémy válčí. Třeba to jinak vyřešit nešlo :| .

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Zástup na venkovské jednotřídce
PříspěvekNapsal: ned 16. kvě 2010 17:39:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. říj 2009 18:08:42
Příspěvky: 61
Určitě je to milá paní a asi to opravdu jinak nešlo, chápu. Pokud není jiné možné řešení, nedá se nic dělat. ;)
Asi se mě to dotýká trochu osobně, protože jsem svou kvalifikaci také řešila . Vystudovala jsem sice SPgŠ, ale obor vychovatelství. To mi bylo neustále předsouváno a tak jsem se plně kvalifikovala na VŠ. Nechtěla jsem Tě, Bohunko, chytat za slovo, ale píchla jsi do vosího hnízda... :D
I když jsem dnes nesmírně šťastná, že jsem studovat šla, zpočátku se mi vůbec nechtělo. Pravdou je, že mě to posunulo v mé práci. Vidím spoustu věcí jinak- troufnu si říct, že profesionálněji, ale hlavně jsem si to s kamarádkami užila. Bylo to moc fajn. Brzy budeme mít sezinu a moc se těším :P .


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: