Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Finanční gramotnost a téma korupce v RVP ZV
PříspěvekNapsal: čtv 01. lis 2012 14:00:35 
Myslím, že důležitější než naučit někoho splácet dluhy, je vytvořit v něm morální základ, že si nemůžeme pořídit věci, na které nemá prostředky. Toto je základ finanční krize ve světě i našem státě!
Děti bez pravidelného příjmu si nemohou půjčovat peníze.
Tudíž považuji za bezpředmětné je učit, "kdy si půjčovat a jak vracet dluhy"


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 3
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Finanční gramotnost a téma korupce v RVP ZV
PříspěvekNapsal: čtv 01. lis 2012 14:09:19 
"objasní princip vyrovnaného,schodkového a přebytkového rozpočtu domácnosti"
Není mi dost dobře jasné, jak může fungovat schodkový rozpočet domácnosti - kdo bude ten schodek dorovnávat???... Prakticky se schodkem hospodaří jen stát, který tím zatěžuje nás a zejméne ty děti, které to máme naučit....
"uvede způsoby krytí deficitu" - toto téma by měli nejprve dokonale zvládnou přední ekonomové a prakticky, tak ukázat následující generaci, že je to možné.
A naprosto zcestné mi připadá téma pojištění - co znamená pojem základní druhy pojištění? Mám vysokou školu, ekonomické vzdělání, zkoušky pro možnost sjednání pojistných smluv, ale stále jsem v neustále se měnící nabídce pojišťovacích ústavů ztracená.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 2
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Finanční gramotnost a téma korupce v RVP ZV
PříspěvekNapsal: čtv 01. lis 2012 14:21:35 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 20. kvě 2009 14:15:52
Příspěvky: 252
Dobrý den, děkuji za zajímavé podněty a komentáře.

S morálním rozměrem finančního vzdělávání naprosto souhlasím. Proto také v Metodických doporučeních pro výuku finanční gramotnosti uvádíme jako jeden bod prezentaci finanční gramotnosti v širších souvislostech (rodinných, právních, ekologických, etických).

Jana Kornutová píše:
Myslím, že důležitější než naučit někoho splácet dluhy, je vytvořit v něm morální základ, že si nemůžeme pořídit věci, na které nemá prostředky. Toto je základ finanční krize ve světě i našem státě!
Děti bez pravidelného příjmu si nemohou půjčovat peníze.
Tudíž považuji za bezpředmětné je učit, "kdy si půjčovat a jak vracet dluhy"


Pro informaci uvádím, že jedním z dalších výstupů, jehož zařazení do RVP ZV je v souvislosti s finanční gramotností navrhováno, je "na příkladu ukáže nemožnost realizace všech chtěných výdajů".

Dovoluji si také opětovně zařadit jako přílohu materiál, o kterém diskutujeme a kde jsou změny vyznačeny. Rovněž připojuji zmiňovaná metodická doporučení.

A také doplňuji odkaz na Standardy finanční gramotnosti - viz http://digifolio.rvp.cz/view/view.php?id=6055.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Finanční gramotnost a téma korupce v RVP ZV
PříspěvekNapsal: čtv 01. lis 2012 14:27:40 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 20. kvě 2009 14:15:52
Příspěvky: 252
Dobrý den, děkujeme za postřehy z Vaší praxe.

Jana Seidlová píše:
"objasní princip vyrovnaného,schodkového a přebytkového rozpočtu domácnosti"
Není mi dost dobře jasné, jak může fungovat schodkový rozpočet domácnosti - kdo bude ten schodek dorovnávat???... Prakticky se schodkem hospodaří jen stát, který tím zatěžuje nás a zejméne ty děti, které to máme naučit....
"uvede způsoby krytí deficitu" - toto téma by měli nejprve dokonale zvládnou přední ekonomové a prakticky, tak ukázat následující generaci, že je to možné.
A naprosto zcestné mi připadá téma pojištění - co znamená pojem základní druhy pojištění? Mám vysokou školu, ekonomické vzdělání, zkoušky pro možnost sjednání pojistných smluv, ale stále jsem v neustále se měnící nabídce pojišťovacích ústavů ztracená.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Finanční gramotnost a téma korupce v RVP ZV
PříspěvekNapsal: čtv 01. lis 2012 17:10:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. pro 2010 15:17:05
Příspěvky: 606
Lze souhlasit s myšlenkou, že když se do RVP (ŠVP) něco přidává, mělo by se zároveň něco ubrat. Pokud se tak nestane, je třeba jít jinou cestou - a tou je propojení nového s tím starým, aby nevznikla potřeba věnovat novému více času...

Jinak předpokládám, že časem vzniknout (možná už jsou) nějaké deskové či on-line didaktické hry, v nichž si žáci budou moci vyzkoušet investování (Monopoly, Cestování po hradech a zámcích...), hospodaření domácnosti (Cesta z gheta), život na dluh, osobní bankrot, nezaměstnanost, investování do akcií, spoření, obsluhu bankovního účtu apod. Takže bych to úplně skepticky neviděl. :-)

Vyrobte si ve škole papírové penízky a zahrajte si na obchod!

_________________
prezident spolku Pedagogická komora


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Finanční gramotnost a téma korupce v RVP ZV
PříspěvekNapsal: čtv 01. lis 2012 18:17:25 
Na obchod s papírovými penězi si žáci běžně hrají víc jak 20 let!!! Nic nového pod sluncem. Neobjevujte, prosím, dávno objevené!


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Finanční gramotnost a téma korupce v RVP ZV
PříspěvekNapsal: čtv 01. lis 2012 18:27:08 
Jana Kornutová píše:
Myslím, že důležitější než naučit někoho splácet dluhy, je vytvořit v něm morální základ, že si nemůžeme pořídit věci, na které nemá prostředky. Toto je základ finanční krize ve světě i našem státě!
Děti bez pravidelného příjmu si nemohou půjčovat peníze.
Tudíž považuji za bezpředmětné je učit, "kdy si půjčovat a jak vracet dluhy"


ale vážená paní, tohle přeci není pravda! Když chci podnikat a potřebuju v podnikání něco vozit, musím si půjčit na auto, a když se mi rozbije, budu čekat na opravu a budu bez příjmu?? Když chci obchodovat s výrobky, musím si koupit automatizovanou linku, na kterou určitě každý tady na tom portálu má ve štrozoku :)!!! Když chci bydlet s manželkou a dětmi ve svém... když chci zakoupit něco, co mi v penzi nahradí výpadek mzdy (nejsou sice děti, ale je potřeba víc techniky, špatná mobilita, takže auto... lékaři jsou drazí a budou víc při tempu privatizace veřejných služeb)? Prostě dluh je normální stav, pokud to není dluh za věci neproduktivní!! (dovča, mobily, televizka a podobné hlouposti spotřebního typu) Finanční vzdělávání je v tomto světě chytré manipulace nezbytnost!


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Finanční gramotnost a téma korupce v RVP ZV
PříspěvekNapsal: čtv 01. lis 2012 18:53:16 
Jana Seidlová píše:
"objasní princip vyrovnaného,schodkového a přebytkového rozpočtu domácnosti"
Není mi dost dobře jasné, jak může fungovat schodkový rozpočet domácnosti - kdo bude ten schodek dorovnávat???... Prakticky se schodkem hospodaří jen stát, který tím zatěžuje nás a zejméne ty děti, které to máme naučit....
"uvede způsoby krytí deficitu" - toto téma by měli nejprve dokonale zvládnou přední ekonomové a prakticky, tak ukázat následující generaci, že je to možné.
A naprosto zcestné mi připadá téma pojištění - co znamená pojem základní druhy pojištění? Mám vysokou školu, ekonomické vzdělání, zkoušky pro možnost sjednání pojistných smluv, ale stále jsem v neustále se měnící nabídce pojišťovacích ústavů ztracená.


1. (rozpočet, deficit) když přijdete o práci nebo jste dlohodobě nemocná, je rozpočet ve schodku - řešení je v kvalitním pojištění, pokud je člověk hlavním živitelem domácnosti. Nebo jsou jiná, například rezerva, kterou by měla domácnost (a ovčem i vláda) vytvářet v lepších časech. Děti o tom jsou velmi schopny diskutovqat, kreativně přicházet s nápady, co víc si může pan učitel či paní učitelka přát.
2. (pojistky) ve standardu FG se správně píše o "základních typech" jako je životní, majetkové, povinné ručení, připojistky ke zdravotnímu a penzijnímu systému... Ale finanční vzdělávání není o samotných znalostech, ale o řešení životních situací, o diskusi, o využití znalostí v praxi - jsem hlavní živitel rodiny s příjmem xx, rozpočet rodiny je takový, jak vysokou musím mít pojistku? (podobně u předmětu podnikání aj. podstatných věcí).
A na závěr souhlas s Radkem, paní Janou Petrovou a dalšími, kdo rozumí tomu, že škola se musí obsahově modernizovat, při tom se ale zároveň musí dbát na didaktickou a psychohygienickou stránku věci, na čas - tudíž opouštět nepraktické staré obsahy, jako jsme kdysi opustili řečtinu... Hezký večer!


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Finanční gramotnost a téma korupce v RVP ZV
PříspěvekNapsal: ned 11. lis 2012 9:29:10 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. říj 2007 20:29:07
Příspěvky: 3433
Oficiální veřejná diskuze nad současnou úpravou RVP ZV skončila k 10.11.2012.
Děkujeme všem zúčastněným za komentáře!
Diskuze neuzavíráme. Pokud budete mít potřebu pokračovat v debatách, můžete v tomto diskuzním prostoru, nebo i jinde na Metodickém portálu RVP.cz.

_________________
Lenka Urbanová, hlavní moderátor
Inovujeme Metodický portál RVP.CZ - inovujeme.rvp.cz.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 59 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: