Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Kvalifikace - přijetí před začátkem studia (a bez maturi
PříspěvekNapsal: sob 03. srp 2013 12:11:00 
Dobrý den, paní Nikol,
když jsem si četla Váš příspěvěk, bylo mi velmi, velmi smutno.......a to proto, že jsem něco podobného zažila......dokonce jsem se oficielně postavila proti učitelce, která nesplňuje kvalifikaci v MŠ.......víte jak jsem dopadla? už si v tý školce neškrtnu!!!!!!!do konce života. A máusím říct, že jsem se proti ní postavila slušně, šla jsem se zeptat nejdříve ředitelky (společná ZŠ a MŠ), poté starostky......je to o ničem!!!!!a jako naschvál tam přijali další učitelku bez kvalifikace a já, kvalifikovaná učitelka (měla jsem místo za MD) jsem bez práce!!!!!!!!co můžu dělat? když napíšu na ČŠI, nic si nepomůžete - to jsem udělala a odepsali mi, že přijímání učitelek je zcela v kompetenci ředitele!!!!!!a že nekvalifikované mohou do 30.12.2014 učit (a pokud se ten termín zase prodlouží, tak i dál)!!!!!takže NIC!!!když tam inspekce byla, to by jste musela vidět ten zápis u této nekvalifikované učitelky!!!!inspektorka asi nevěřila vlastním očím!!!!!!! hrůza, děs!!!!!
a za to, že jsem chtěla spravedlnost !!!!!!!!!!!!!!si v této vesnici už neškrtnu!!!!!!!!! TO JE CELÝ!!!


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kvalifikace - přijetí před začátkem studia (a bez maturi
PříspěvekNapsal: sob 03. srp 2013 19:37:00 
Zjevně podobné postupy a jednání začínají být naprosto běžné. Nejsem z oblasti MŠ, zažila jsem v podstatě totéž. Jako jediná na škole aprobovaná v daném předmětu jsem byla odejita prakticky ihned po nástupu nového ředitele, býv. kolegu, kterému jsem učila děti a vztahy byly naprosto v pořádku. Nástupem na funkci se okamžitě změnil. V ZP je "skvěle" a jednoduše využitelný paragraf - organizační důvody, nadbytečnost - stačí organizační důvody a nadbytečnost šikovně uměle vytvořit a je to. Všemu ale předcházela nesmírná šikana - ve snaze event. ušetřit na odstupném /přistižení u nějakého flákání = vyhazov bez odstupného/. Ustála jsem to, umím, jsem svědomitá, nelžu a nekradu. Výpověď 4 roky před důchodem, bez jediného slůvka "děkuji" - za mnoho let práce ve školství. Svou práci miluji a umím jí dobře - měla jsem nečekanou podporu, potěšila - petice rodičů, žáků a bývalých žáků - situace se nezměnila, ČŠI, zřizovatel ani kraj údajně "nic nemohou", ředitel je všemocný, nikdo nad ním, nikomu se zodpovídat nemusí. Zřizovatel na moje písemné upozornění na mobbing vůbec nereagoval - informovala jsem ho ještě předtím, než mi byla dána výpověď. U soudu /nevzdala jsem to jen tak/ dosvědčilo 5 bývalých kolegů /evidentně v obavách o svá místa/ lživě, že postup pana ředitele byl v souladu se ZP - měli to skvěle herecky nacvičeno. Odbory nepomohou - ZP je snadné obejít, u soudu těžko prokázat svorově provedenou lež + úroveň vymahatelnosti práva v tomto státě je známá všem - spravedlnost dostává na frak. Na moje místo okanžitě nastoupila osoba blízká osoby vlivné. Bez aprobace v oboru. Na škole můj předmět učí více býv. kolegů, kteří nejsou v mém oboru aprobovaní, úroveň jejich výuky je neprofesionální. Nadále učí i kolegyně bez odbornosti, u kt. konstatovala poslední inspekce katastrofální kvalitu. Otázkou je, jak může být přípustné, aby výchovu a výuku dětí měli v rukách lidé, kteří učí neodborně, nemají čest, lžou a jsou korumpovatelní. Jedině tak, že tvoří součást širší partičky klubu přátel osob vlivných...Všem odpovědným je úroveň školy ukradená - jsou vlivní rovněž a mají své kluby přátel, kteří sem-tam něco potřebují.
Věřím, že časem bude lépe. Nedejte se.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kvalifikace - přijetí před začátkem studia (a bez maturi
PříspěvekNapsal: pon 05. srp 2013 16:43:24 
já už nevěřím, že bude lépe........spíše hůře. Tenhle bordel totiž už nikdy nikdo nedá do kupy...ano, stejná zkušenost, ředitel si dělá co chce, na obci mlčí (ruka ruku myje, že?). Mám přesně stejnou zkušenost jako návštěvník přede mnou, ale v oblasti MŠ.....NIC s tím neuděláte....
moje kamarádka po odchodu z jedné vesnické MŠ zažila dokonce to, že ředitelka si zjistila, kam jde a jela ji tam očernit.....nic z toho nebyla pravda........není zastání vůbec nIKDE!!pokud bydlíte v oblasti, kde místa nejsou, jste namydlená.....mě není 60, ale 40 a přesto jsem již dávno ztratila veškeré iluze o školství..když byly školské úřady, tak to ještě šlo, pak se všechno zrušilo a ředitel si dělá co se mu zlíbí!!


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kvalifikace - přijetí před začátkem studia (a bez maturi
PříspěvekNapsal: pát 09. srp 2013 10:42:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. kvě 2013 12:04:03
Příspěvky: 5
Dobrý den, výjimka se týká pouze kvalifikačních předpokladů. Ale pedagogický pracovník musí pro výkon své činnosti splňovat i další předpoklady (způsobilost k právním úkonům, bezúhonnost, zdravotní způsobilost a prokázat znalost českého jazyka - viz § 3 odst. 1 zákona o pedagogických pracovnících), kde není výjimka žádná. Znalost českého jazyka musí prokazovat ten, kdo nezískal kvalifikaci v českém jazyce. Znalost českého jazyka nemusí prokazovat ten, kdo úspěšně vykonal maturitní zkoušku z českého jazyka. Z toho vyplývá, že maturita je předpokladem (jedním z přadpokladů) pro výkon činnosti pedagogického pracovníka. Pokud ji nemá, může prokázat znalost ČJ např. zkouškou z českého jazyka vykonanou na vysoké škole v rámci programu celoživotního vzdělávání nebo zařízení DVPP nebo v jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky.

Víte prosím někdo, který zákon/paragraf řeší, že maturita je potřebná pro výkon činnosti pedagogického pracovníka v MŠ ?

V zákonu o pedagogických pracovnících jsem nenašel nic, co by tento názor podporovalo.

Zákon sice pojednává, jak učitel mateřské školy získává odbornou kvalifikaci, a samozřejmě maturita je minimum, ale zároveň umožňuje známou desetiletou výjimku - pro ty, kteří kvalifikaci nemají. ("Fyzická osoba, která nesplňuje předpoklad podle § 3 odst. 1 písm. b), může vykonávat přímou pedagogickou činnost po dni nabytí účinnosti tohoto zákona" + "nejdéle po dobu deseti let").[/quote]


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kvalifikace - přijetí před začátkem studia (a bez maturi
PříspěvekNapsal: pát 09. srp 2013 16:03:03 
Nejdéle však do 31.12.2014. V současnosti inteligentní ředitel již bez kvalifikace nikoho nepřijme. Je smutné, že se do škol dostávají lidé bez kvalifikace, když s kvalifikací jich je nyní dost. No a to, že by snad pedagog neměl ani maturitu, to si děláte legraci. :o


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kvalifikace - přijetí před začátkem studia (a bez maturi
PříspěvekNapsal: pon 26. srp 2013 1:57:18 
Děkuji všem za odpovědi.

Cítím to jako nejednoznačný bod, ale po několikerém přečtení se více přikláním k jinému výkladu zákona - že paragraf o požadavku na maturitu z češtiny je pro ty, kdo nezískali kvalifikaci v češtině.

Ale potřeboval jsem to vědět jen jako argumentaci v diskusi, nevisí na tom ničí pracovní místo. Nevím jaký je oficiální výklad ministerstva, Nejsem právník ani z oboru (pedagog), ani neomylný, je to jen názor o který se hádat nebudu.

A ještě jednou všem děkuji.

Teď už odbíhám od tématu:

> V současnosti inteligentní ředitel již bez kvalifikace nikoho
> nepřijme.

Inteligenci posuzovat si netroufám, ale o několika ředitelích MŠ, kteří kvalifikaci nemají jako absolutní předpoklad, a ani na špičce žebříčku priorit, vím.

> Je smutné, že se do škol dostávají lidé bez kvalifikace, když s
> kvalifikací jich je nyní dost.

Všude ne, jsou oblasti kde je jich relativní nedostatek.

> No a to, že by snad pedagog neměl ani maturitu, to si děláte legraci.

To není legrace, takoví lidé jsou (bavím se tu tedy o mateřském školství).

Kvalifikace ale není vše, nejtragičtější MŠ pedagožka kterou jsem viděl, má VŠ kvalifikaci, a několik dalších formálních pedagogů mě také o svých kompetencích nepřesvědčilo.
(Lepší nadšený učenlivý amatér, než kvalifikovaný ale otrlý a zdeprimovaný pedagog co si vystačí s pohádkami na videu a neřízenou zábavou na zahradě.)

(Maturity samozřejmě plně podporuji, nehájím nekvalifikované.)


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kvalifikace - přijetí před začátkem studia (a bez maturi
PříspěvekNapsal: úte 27. srp 2013 13:26:21 
no, nemohu souhlasit z předchozím příspěvkem........tragická učitelka s VŠ........otázkou je také, jakou měla VŠ a jakým způsobem na ni byla přijata (protekce, však víme, že). Já si osobně myslím, že to, že někdo má VŠ, je takovou jakousi zárukou, že má určitou odbornost. Samozřejmě, znám i já holku s VŠ, která má vystudovanou Spec.ped a je k dětem nepoužitelná, prostě "to nejde", ale našla by určitě dobré uplatnění jako teoretik. pak taky znám ředitelku s PhDr. titulem z UJAKU, po morální stránce je ten člověk naprosto ubohej(na ředitelku prostě nemá podle toho jak se chová............takže za mě: pokud chceš pracovat jako učitelka, musíš!! mít příslušnou kvalifikaci a poté následuje další síto, které Vám ty lidi proseje po morální stránce, práce s dětmi..........ale to, že někdo má kvalifikaci, považuji za základ nutný k tomu, aby mohl dělat pedagoga. Asi tak jako doktor musí mít MUDR. bez diskuse..........tak si myslím, že by to mělo být nastavené a ne říkat: no, ona má ráda děti, ale nemá kvalifikaci......NE, prostě NE!kvalifikaci považuji za samozřejmost stejně tak, jako že ten člověk umí česky. Prostě samozřejmost.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: