Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Bossing?
PříspěvekNapsal: pon 02. dub 2012 19:42:11 
Dobrý večer,
jsem učitelka v MŠ - jednotřídka, kde pracuji skoro rok. Bohužel mám pocit, že ze strany ředitelky se jedná vůči zaměstnancům o bossing. Je to velmi dlouhý příběh, tak bych to chtěla vzít nějak zkráceně.. Každý den jsme všichni zaměstnanci kontrolování a poučování, že vše děláme špatně, od ořezávání pastelek po smích ve školce.. Vše se již řeší u starosty, kdy ředitelka oznámila, že všem dá výpověď bez udání důvodu (potřebuje si na místa dosadit svoje lidi). Denně nám vyhrožuje a křičí na nás před dětmi. Jedná se z její strany o velmi neprofesionální jednání. Bohužel nemám praxi a tak moje názory na výchovu a práci s dětmi nebere a prosazuje direktivně jen svoji pravdu. Děti uplácí na bonbony a skáče kolem nich, jak děti pískají. Nepodporuje samostatnost a jejich vlastní kreativitu a myšlení. Výtvarnou tvorbu musí mít děti přesně podle vzoru, dokonce výtvory dělá i za děti, jen aby splnila plán. Narušuje dětem hru a zakazuje konstruktivní hry. Je toho hodně.. :( Ano, má 30let praxi, ale bohužel jen u dětí s postižením a takový přístup podle mého názoru není vhodný pro zdravé děti, které se ve školce mají především podporovat a ne aby se bály udělat něco podle svého. Dnes mi ředitelka rozkázala, abych ji každý den dávala celodenní program činností dětí do podrobností vypracovaný. Samozřejmě tvořím TVP podle ŠVP a pro sebe týdenní plány podle témat, mám složku, kde mám tématické hry, básničky, omalovánky, grafomotoriku, pracovní listy atd. Čerpám z internetu a stále hledám nové a nové náměty. Nepřipadne mi správné, aby ředitelka požadovala každodenně CELODENNÍ plán na každý den, střídám se s ní na ranní a odpolední. Ráda bych s ní nějak spolupracovala a podle RVP vyprácovávala tématické projekty, ale tohle mi připadne jako házení klacků pod nohy.. Už tak mám plno práce a nezbývá mi čas na vypracovávání do podrobna vypracovaných celodenních činností. Můžete mi, prosím, někdo poradit, jestli to může ředitelka po mě požadovat? Nebo jak se eventuelně bránit? Už jsem celkem vyčerpaná.. Práce s dětmi mě moc baví, ale přístup ředitelky, za kterou dělám většinu ostatních úkolů, které má v kompetenci mě ubírají energii.. Kdo to nezažil, to bohužel asi nikdy nepochopí.. Omlouvám se za anonym..


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Bossing?
PříspěvekNapsal: pon 02. dub 2012 20:17:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 24. kvě 2011 19:30:43
Příspěvky: 39
Dobrý den,
pokusím se Váš dopis "rozložit":
1. 30 let praxe s dětmi se speciálními potřebami by mělo být spíše výhodou i pro práci se zdravými dětmi (cvičení zrakového vnímání, jemné motoriky, nápodoby hlásek, procvičování mluvidel, grafomotorika,...).
2. Pracovní doba pedagoga v MŠ je 31 hodin týdně přímé práce s dětmi, 9 hodin nepřímé - příprava apod. Setkala jsem se i s tím, že ředitelka nařídila trávit celou pracovní dobu na pracovišti. Dle mého názoru to bylo hodně krajní řešení...
3. Učíte prvním rokem, jste ve třídě s ředitelkou. Myslím, že je to dost obtížné i nesťastné řešení pro obě. Jste jednotřídní? Učitelka s praxí by měla začínající vést... Pokusila bych se s paní ředitelkou domluvit na společném postupu - splečné přípravě na Vaše dopolední vzdělávání. Jsem ráda za svoji uvádějící do praxe, paní učitelku Záhořovou, která se mnou denně seděla u písemných příprav (před 34 lety). Večerní dopilování bylo na mně...
Nestyďte se ptát, diskutovat (př. vystřihovat krásnou sovu, když o ní za celý týden nebyla zmínka mi přijde dost "mimo mísu" - zažila jsem to).
4. Bossing... nazvala bych to hezky česky, prostě jste si "nepadli do oka". A to se pracuje velmi, velmi ztěžka...
5. Otázka: není náhodou paní ředitelka jen unavená, vyhořelá, ale nepřizná si to? Necítí se "ohrožená" mládím? Chtělo by to v klidu si sednout a "pokecat".
Přeji hodně a hodně pevné nervy a elán. Marta


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Bossing?
PříspěvekNapsal: pon 02. dub 2012 20:33:39 
Děkuji za odpověď, samozřejmě chápu Váš pohled, ale s ředitelkou bohužel není na ničem domluva možná, nezvládá novou funkci a léčí si komplex na zaměstnancích.. O rodičích a dětech mluví sprostě, nemluví pravdu, zakazuje dětem mluvit, hrát si, zpívat, v přímé práci ředitelka spí, je psychicky labilní a z více zdrojů vím, že se léčí na psychiatrii a má problémy s alkoholem.. Někdy ani nemá ponětí, co je za den, které děti jsou ve školce, nedávno hledala chlapečka, že se jí ztratil a přitom ležel v postýlce.. Bohužel tomu, kdo s ní není každý den ve styku, se to těžce vysvětluje.. Mrzí mě, že nemám nad sebou ředitelku na správném místě, od které bych přebírala praxi. Její práce s dětmi se mi nelíbí.. Ředitelka se v přímé práci nevěnuje dětem, je v ředitelně, nechodí s námi ani na procházky. Mrzí mě, že mi chce práci ve školce tak moc znepříjemnit. Bossing bych nazvala pěkně česky jako šikanu ze strany zaměstnavatele, ale jak říkám, kdo to neprožil nepochopí.. :( Ale i tak děkuji za Váš názor..


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Bossing?
PříspěvekNapsal: úte 03. dub 2012 8:56:26 
Ano, kdo to nezažil, nepochopí. Prožívám to - včetně mobbingu, který s bossingem úzce souvisí /v kolektivu má každý "své" zájmy, které souvisejí s existenčními jistotami - tudíž fungují pozice, ve kterých jsou lidé zlomení vejpůl v předklonu před nadřízeným, ochotni udělat doslova cokoliv, snaha o uvolnění pracovního místa pro své lidi/. Donedávna mi tyto pojmy nebyly známy - až po upozornění mých přátel k mé situaci na pracovišti. Rady je možné nalézt na internetu - heslo mobbing, bossing, články, které popisují konkrétní případy.
Například:
http://psychickeobtezovani.webnode.cz/n ... racovisti/
http://www.mzdovapraxe.cz/archiv/dokume ... racovisti/
Doporučuji psát si denníček - zaznamenávat veškeré činnosti, co nejvíce detailů - veškeré události každý pracovní den - včetně hodiny, kdy se co stalo.
Držte se.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Bossing?
PříspěvekNapsal: úte 03. dub 2012 18:35:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 24. kvě 2011 19:30:43
Příspěvky: 39
Děvčata, je mi z toho smutno.
Připomíná mi to doby minulé, kdy prokádrovaný ředitel byl neomezený pán a vládce, hledající hlavně pochybení a chyby práce zaměstnanců, ruku v ruce s inspekcí.
Co mne zaujelo: alkohol je nepřípustný. Buď "vlak" s upozorněním na příslušná místa rozjedete a zřejmě si budete hledat místo nebo si hledejte místo hned tam, kde řediteluje člověk.
Hodně síly a osobní odvahy přeje Marta.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Bossing?
PříspěvekNapsal: stř 04. dub 2012 9:11:49 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Napadá mne ještě jedna cesta. Podle nového zákona teď dochází v mnohých školách k vyhlášení konkurzu na ředitele školy. Co kdybyste se přihlásila? ;)

_________________
Jana


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Bossing?
PříspěvekNapsal: stř 04. dub 2012 19:50:52 
Obraťte se na ČŠI. Napište kritiku na alkohol na pracovišti, případně na omezování dětí v činnostech. Pokud máte obavy, tak se nepodepisujte, inspekce se musí zabývat i anonymními stížnostmi.
Pokud se příprav týče - pokud máte praxi v MŠ(i speciální)delší jak 3 roky, tak už nejste začínající učitelka. Paní ředitelka po Vás nemůže požadovat psaní příprav. Pokud jste začínající učitelka, potom pí. řed. může požadovat psaní příprav. I když mezi námi, mám 32 let praxe a přípravu si píšu.
Nedejte se!


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Bossing?
PříspěvekNapsal: pát 06. dub 2012 8:33:46 
Samozřejmě, přípravy si také píši, stále vyhledávám nové nápady pro děti. Tvořím podle ŠVP TVP, který je rozpracován na týdenní témata. Pak si pro sebe tvořím týdenní plány, což je podle mě dostačující. Vše mám uloženo ve složkách na každý měsíc. V celodenních přípravách dopodrobností rozpracovaných vidím jen útok ze strany p. ředitelky, doposud přípravy nechtěla, do jisté doby mě velice chválila, ale jak říkám, potřebuje se všech zbavit, z toho důvodu zadává úkoly, aby nám práci znepříjemnila. P. ředitelka je přeci také pedagog a tvoří si vlastní přípravy, pokud má na ráno nebo na odpoledne a ne, abych je tvořila i pro ni.. Už tak dělám plno povinností, které spadají do náplně práce p. ředitelky. Mám i svůj osobní život a vlastní povinnosti a starosti a ne, abych nonstop řešila práci.. Jsem z toho vyčerpaná.. ČŠI asi nebude dobrý nápad, jsme malá školka a nerada bych způsobila zbytečné problémy zřizovateli.. Jen mne jako začínající učitelku zajímalo, jak je to ohledně příprav, abych mohla mít nějaké argumenty. Přeci p. ředitelka nemá právo žádat cokoli jen z toho důvodu, že jako ředitelka má na to právo.. Nebo ano? Pokud se pletu, tak bych to ráda věděla. Děkuji moc za všechny Vaše názory a přeji krásné Velikonoce :)


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Bossing?
PříspěvekNapsal: pát 06. dub 2012 12:09:11 
Ředitel školy může po Vás chtít přípravy tak, jak je popisujete. Obvykle bývá důvodem nějaký problém ze starny učitele. Tedy měl by být. Častěji bývá důvodem pocit ředitele, že papírů není nikdy dost a navíc ČŠI papíry miluje. Závěr si udělejte sama. Ne všude na školách je pohoda a klid, ale přeji Vám alespoň ten vnitřní.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Bossing?
PříspěvekNapsal: ned 08. dub 2012 11:46:13 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Tak tohle je téma velmi, velmi smutné a, zdá se, aktuální :shock: . Pokud ale nepodniknete nějaké kroky, nic se nezmění :!: Není žalobce, není soudce. Ale co se týče denních příprav - obávám se, že nic nezmůžete. Jste začínající učitelka a ředitelka je po Vás může chtít. Ale samozřejmě, nic se nemá přehánět. Držím palce :!:

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku: 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: