Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Další vzdělávání předškolních pedagogů.
PříspěvekNapsal: sob 12. pro 2009 20:55:45 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Dobrý den.
V základním vzdělávání jsem narazila na téma, které se citlivě dotýká i předškolního školství - další vzdělávání pedagogů. Myslím, že problémy, s kterými se potýkají na základních školách, jsou podobné, ne-li totožné, jako ty na školách mateřských :idea: :!:

Jak to probíhá u vás :?:

V čem byste se chtěli/potřebovali vzdělávat? Máte zkušenosti s nějakými kurzy? Jaké byste mohli poskytnout rady, postřehy, zkušenosti? Navštěvují vaši pedagogové tyto kurzy ze svého vlastního zájmu nebo na pokyn " shora" :?: Máte dostatek financí na vzdělávání :?:

Podělte se, prosím, o své postoje a zkušenosti. Děkuji. 8-)

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Další vzdělávání předškolních pedagogů.
PříspěvekNapsal: ned 13. pro 2009 8:24:11 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 25. říj 2009 17:24:17
Příspěvky: 318
Zdravím Bohunku a další mateřinky,
musím se přiznat, že toto téma jsem chtěla otevřít také, protože mě velmi zajímá.
Z mé zkušenosti vyplývá, že učitelky mají zájem "pouze" o semináře praktické - hudební, výtvarné apod. Semináře teoretické (evaluace v MŠ, logopedická prevence v MŠ apod.) jsou většinou odmítané. Ovšem, přiznejme si, kolik paní učitelek na 100% chápou evaluaci. Bohužel, ať chceme nebo ne, musíme ji provádět, je naším denním chlebem. A když nevím jak na to, nemůžu práci odvést kvalitně. Na druhou stranu musím však říct, že tyto "teoreticky" zaměřené semináře se nesetkávají (dle názoru paní učitelek) s kvalitou, kterou by měly mít :( .
Samozřejmě je problém nepřítomnost paní učitelky v MŠ - třídy se musí dělit apod. Na druhou stranu - jaký je u Vás zájem o kurzy, které probíhají o víkendech?
Mám čerstvou zkušenost s kurzem logopedické prevence. Ztěžujeme si, jak ty naše děti v MŠ "hrozně mluví". Dobře, ale co s tím? Myslím si, že na počátku dlouhé cesty je vzdělání pedagogů v této oblasti. Do naší MŠ přišla nabídka kurzu logopedické prevence - nepřihlásil se nikdo. Proč? Protože kurz trvá 50 hodin? Je v pátek a sobotu? Nevím. Kurz navštěvuji a připadá mi úžasný. Samozřejmě chápu, že po celém týdnu toho máme všichni dost a jet v pátek odpoledne a v sobotu na kurz je pro mnohé problém. Ovšem kurz společně se mnou navštěvují paní učitelky, které mají doma tři malé děti, mají pět let do důchodu (a přesto se chtějí ještě vzdělávat) a takhle bych mohla pokračovat.
Myslím si, že problém DVPP je také v ochotě pedagogů dále se vzdělávat. Myslíte si, že je to jinak? Ráda bych změnila názor ;) .
Trochu tuto problematiku srovnávám se soukromou sférou, kde je běžné, že pracovníci procházejí velmi často různými školeními – nesetkala jsem se u nich s neochotou. Ví, že když se chtějí udržet a uspět v konkurenci, musí se dále školit. To samé ale platí i u nás – mateřinek.
Stránku finanční nebudu rozebírat – všichni víme jak na tom jsme :(
Ráda bych se seznámila i s nějakými statistikami - jak často učitelé navštěvují DVPP, jaká je kvalita nabízených seminářů, jak rodiče hodnotí vzdělání pedagogů? (zda ho oceňují nebo je jim to „jedno“) apod. Nevíte, jestli nějaké jsou?
Doufám, že můj příspěvek nevyzněl příliš pesimisticky (zvlášť teď před Vánoci), pokud ano omlouvám se, ale než jsem nastoupila do praxe myslela jsem, že DVPP funguje jinak a teď jsem zklamaná :( . Na závěr tedy přidám doporučení - semináře dr. Beníčkové musí být skvělé. Setkala jsem se s ní během studina na UPOLu a byla úžasná - pravý "praktik". :D

_________________
Mgr. Marcela Zajícová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Další vzdělávání předškolních pedagogů.
PříspěvekNapsal: úte 05. led 2010 11:28:37 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
jeden repost ze školního mailu:

Dobrý den,
ráda bych Vás opět pozvala na celostátní vzdělávací program Dny inspirací pro MŠ, který se koná ve dnech 8., 9. a 10. února 2010 v Jihlavě v objektu SŠOS.
Protože v loňském roce se tento VP setkal s velkým ohlasem, rozhodli jsme se uspořádat jej i v letošním roce, se stejnými lektory, ale s jinými přednášenými tématy.
Program je určen pro ředitelky, vedoucí učitelky a učitelky MŠ. V příloze Vám zasílám pozvánku a popis, kde jsou uvedeny všechny informace o předkládaném programu. Ubytování je zajištěno v novém internátě, strava ve školní jídelně, vše v objektu SŠOS Jihlava
Pokud byste měli o tento program zájem, prosím přihlaste se přiloženou přihláškou nejdéle do 17. ledna 2010.
Všem přihlášeným zašlu obratem časový rozpis, návratku na ubytování a stravu a popis cesty.

Přeji Vám hodně osobních i pracovních úspěchů v roce 2010 a těším se na Vás.

Ing. Dagmar Šrubařová
metodik pro vzdělávání
Národní institut pro další vzdělávání
Zborovská 3, Jihlava
tel.: 567 303 891, 567 571 829
mobil: 775 571 628
fax: 567 303 891

_________________
H.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Další vzdělávání předškolních pedagogů.
PříspěvekNapsal: úte 05. led 2010 11:29:24 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
a ještě popis

Dny inspirací pro mateřskou školu
třídenní celostátní vzdělávací program


Vzdělávací cíl:
Rozvíjet osobnost dítěte, podporovat jeho tělesný rozvoj a zdraví, jeho osobní spokojenost a pohodu, napomáhat mu v chápání okolního světa a motivovat je k dalšímu poznávání a učení, stejně tak i učit dítě žít ve společnosti ostatních a přibližovat mu normy a hodnoty touto společností uznávané.

Obsah programu:
Třídenní program je pojat jako komplex praktických, zážitkových metod. Probíhá formou interaktivního kurzu, který je rozdělen do 5 dílen, kde účastníci budou mít možnost navštívit všechny dílny:

1) Vzdělávací program a dítě - zásady a doporučení pro ŠVP, podmínky, způsoby a možnosti plánování, výstupy, vyhodnocení a evaluace.
2) Rozvoj osobnosti dítěte - zážitková forma semináře s cílem poznat jednotlivé potřeby dítěte, přijmout je a naučit se je adekvátně využívat. Aplikovat poznatky na situaci MŠ-učitelka-dítě.
3) Dítě a svět - osobní kontakt s ekologií a výtvarným uměním v přírodě, souznění s přírodou i se sebou samým.
4) Dítě a pohyb - otevření světa lidových tanců, zpěvu a umění dětem pomocí veselých a jednoduchých tanců.
5) Dítě a práce - hry s textilem - ukázky práce od jednoduchého vystřihování, lepení, až po batikování.

Lektoři: Jitka Bonušová, Bc. Hana Kodadová, Bc. Iva Škaloudová,
PaedDr. Jana Svobodová, Monika Nikodýmová

Hodinová dotace: 20 hodin

Místo konání: Jihlava, Střední škola obchodu a služeb Jihlava, Karolíny Světlé 2

Datum konání: 8., 9. a 10. února 2009

Poplatek: 1140 Kč

Poznámka: Pro účastníky je zajištěno ubytování a stravování v areálu školy. Ubytování a stravné nejsou v ceně zahrnuty a budou hrazeny na místě. Cena za 1 noc včetně snídaně 300,- Kč, cena oběda a večeře cca 100,- Kč. Všem přihlášeným budou zaslány podrobné organizační informace.

_________________
H.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Další vzdělávání předškolních pedagogů.
PříspěvekNapsal: úte 05. led 2010 18:07:13 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Hani,
to je od Tebe hezké, že myslíš i na mateřinky :D . Díky.

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Další vzdělávání předškolních pedagogů.
PříspěvekNapsal: úte 23. bře 2010 12:36:42 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
V sekdci Zv se hlasovalo o tom, kterým seminářům by učitelé dali přednost, co je zajímá, co potřebují.
Jak jsme na tom v mateřině?
Jaké kurzy, semináře by nás zajímali?

_________________
Jana


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Další vzdělávání předškolních pedagogů.
PříspěvekNapsal: stř 24. bře 2010 20:02:41 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Teď to možná přeženu, ale v poslední době bych potřebovala kurz, jak hovořit s rodiči, aniž bych se nenechala vyprovokovat. Učím už 30 let a poslední roky mi rodiče přijdou víc uzavření, bez zájmu o spolupráci, pořád se mi zdají jakoby v opozici, odmítají jakoukoliv verzi co se týče chování jejich dítka (doma se jejich dítě takhle nechová, takže vina bude asi v nás), nabídku spolupráce odmítají (oni přece vědí nejlíp, co jejich dítě potřebuje), ale nedej bože, když jejich dítko - středobod vesmíru - za něco pokárám! Ono nikdy za nic nemůže, to ti druzí jsou ti zlí! Mám spoustu metod, jak s rodiči komunikovat, ale někdy to prostě nejde, kdybych se na hlavu stavěla! Takže bych potřebovala kurz, jak komunikovat s rodiči :mrgreen: .
A momentálně upřednostňuji semináře týkající se výchovy a vzdělávání dětí s výchovnými problémy. Mám takový dojem, že v posledních letech je těchto dětí čím dál víc (já jich mám na třídě 5).

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Další vzdělávání předškolních pedagogů.
PříspěvekNapsal: čtv 25. bře 2010 16:05:47 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 25. říj 2009 17:24:17
Příspěvky: 318
Bohunko, naprosto s Vámi souhlasím. Ve všem. Já si taky někdy nevím rady :( Myslím si, že pedagogové by na komunikaci s rodiči měli být připravováni už během studií, i když v praxi se pak setkají s ledasčím. Pro některé rodiče je nepatřičné slyšet byť jen sebemenší poznámku směrem k jejich dítěti. Ale dokonce mám čerstvou zkušenost, která se netýkala ani dítěte, s dovolením se s ní s Vámi podělím: Maminka si do MŠ přišla vyzvednout dítko. Svého pejska (velkého do pasu) nechala volně, bez náhubku pobíhat po školní zahradě. Slušně jsem ji požádala, aby si příště pejska uvázala. Co následovalo nebudu zveřejňovat, prostě její pejsek je vycvičený, vyrůstal s dětmi a nikdy by nikomu neublížil...
Nejvíc mě mrzí, že nedovedu v takové situaci rychle zareagovat. To za půl hodinky už mám „seznam“ argumentů, které jsem mohla říct. :?
Samozřejmě jsou i rodiče, kteří jsou úžasní, komunikovali a spolupracovali (což je téměř to samé ;) ) by neustále. Jsou to vesměs rodiče, jejichž děti jsou taktéž úžasné. :lol:

_________________
Mgr. Marcela Zajícová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Další vzdělávání předškolních pedagogů.
PříspěvekNapsal: ned 28. bře 2010 12:57:31 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 25. říj 2009 17:24:17
Příspěvky: 318
Dobrý den, kolegyně byla na semináři Mgr. Gardošové Emoce a děti v MŠ aneb Proč zase zlobíš? a byla nadšená. Proto doporučuji. ;)

_________________
Mgr. Marcela Zajícová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Další vzdělávání předškolních pedagogů.
PříspěvekNapsal: ned 12. čer 2011 21:43:17 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 14:24:46
Příspěvky: 639
Ahoj holky,
doufám, že se chystáte na E-learningový kurz pro učitelky MŠ - Vlastní hodnocení mateřské školy v praxi, který pořádá rvp.cz :?: :D :lol: ;)
Já se těším :!: :!: :!:

_________________
Míša G.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ]  Přejít na stránku: 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: