Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Čtenářský deník
PříspěvekNapsal: pát 03. črc 2009 9:31:20 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Dobdý den,
Možná s dětmi píšete čtenářské deníky, možná zpracováváte mimočítankovou četbu dětí úplně jinak.
Zajímalo by mě, jak to děláte právě u Vás?
Zakládáte s dětmi čtenářské deníky? Jakou mají podobu? Do jaké míry určujete žákům povinnou četbu? Jak ve vaší škole prezentujete knihy?

_________________
Jana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Čtenářský deník
PříspěvekNapsal: sob 04. črc 2009 9:25:49 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Dobrý den,
vybavuji si velmi rozsáhlou diskuzi na České škole právě na toto téma...

Čtenářské deníky samozřejmě stále "provozujeme". Mohu popsat dva postupy - můj a kolegyně z paralelní třídy. Oba popisují práci na 1. stupni, ročníky 3. - 5.:

Čtenářský deník 1
Žáci nemají zadáno CO mají číst. Pouze si jednou za půl roku přineseme všichni knihy do školy a ujasňujeme si, které knihy jsou vhodné a které méně.

Když žáci začnou knihu číst, zapíší si: název, autor, ilustrátor, počet stran. Čtenářský deník odevzdávají každý týden v určený den. Zápis obsahuje: datum, počet přečtených stran, podpis rodičů. Co mají zadáno je počet povinně přečtených stran (odstupňováno podle věku a schopností dětí - např. v 5. ročníku čtou min. 15 stran týdně, dys-žáci mezi 5 a 10). Pokud je kniha hodně dlouhá, pak občas při kontrole deníku připíšu nějakou otázku, úkol, např. vypiš hl. postavy, v jaké době se kniha odehrává, vypiš zajímavý citát apod.

Když dočtou knihu následuje prezentace knihy před třídou (podmínkou je také knihu přinést). Prezentace je zakončena dotazy žáků.

Čtenářský deník 2
Žáci nemají zadáno CO mají číst. Deník se vybírá jednou za dva měsíce a žáci mají mít přečtenu jednu knihu. O prezentacích nevím.

Dva zcela odlišné přístupy.
A jaké jsou ty vaše zaručené kuchařky?

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Čtenářský deník
PříspěvekNapsal: sob 04. črc 2009 11:05:09 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
před pár lety u nás učila mladá kolegyně .. chtěla, aby děti četly, chtěla, aby si vedly čtenářský deník .. tuším, že tam měly být jen základní informace o knize

to bylo halooo .. jak mezi dětmi, tak mezi rodiči

jsem ostuda, že to nevím jistě, ale tuším, že u nás se po dětech ani na I. ani na II. stupni čtenářský deník nechce

v březnu jsem se snažila prostřednictvím školního webu čtenářské téma oživit, založila jsem tam takový deníček, kam se mělo zapisovat co kdo daný den četl .. měsíc jsme tam s naším Honzíkem vedli samomluvu

_________________
H.


Naposledy upravil Mgr. Hana Pilařová dne stř 10. bře 2010 18:58:42, celkově upraveno 1

Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Čtenářský deník
PříspěvekNapsal: sob 04. črc 2009 11:13:14 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Mgr. Hana Pilařová píše:
povzdechy češtinářky: "oni nemají slovní zásobu, oni nečtou" jsou sice pravdivé, ale mám dojem, že nedělá nic moc pro to, aby se stav změnil


Když jsem mluvila v předchozím příspěvku o diskuzi na České škole, tak tam nejčastěji zaznívaly dva názory:
    1. číst, číst, číst - má to jen klady (kromě Vámi jmenovaných bych ještě přidala "vyfocení si" některých pravopisných jevů);
    2. "je to nejlepší cesta, jak dětem čtení zprotivit".

Kde bude pravda? Jak pomoct a neuškodit?
Dobrý učitel si klade stále tytéž podobné otázky ;)

PS: Jediné, co je všemi kladně hodnoceno jsou návštěvy knihoven. Když nastane dobrá kontelace a sejdou se zapálená učitelka a knihovnice, musí to být terno.

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Čtenářský deník
PříspěvekNapsal: sob 04. črc 2009 11:23:45 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
jako hodně smutné mi loni na konci školního roku přišlo prohlášení deváťáka studenta "nikdy jsem nepřečetl knížku a oni po nás chtějí, abychom jich přečetli DESET!!! za školní rok"

výhodu naše škola má jednu obrovskou a ne zcela využitou .. obecní knihovnu v budově školy, kde knihovnici dělá vychovatelka školní družiny

_________________
H.


Naposledy upravil Mgr. Hana Pilařová dne stř 10. bře 2010 18:58:11, celkově upraveno 1

Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Čtenářský deník
PříspěvekNapsal: sob 04. črc 2009 18:53:27 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 10. čer 2009 20:49:20
Příspěvky: 139
Dobrý den, stále se snažím bojovat o to, aby děti nějaký čtenářský deník přinesly. Shrnuto za několik let učení, většina je opsaná. Taky jsem zažila "haló", když se rodiče hájili papíry z PPP. V předcházejících odpovědích se mi líbí hlavně to, že děti přinesou do školy knihy a ujasňujete si, které jsou vhodné. Tento nápad se pokusím použít.
Pro vypracování čtenářského deníku jsem vypracovala dětem otázky z Kritických listů. Žáci však odpovídaly značně obecně, a tak jedna kolegyně začala vést hodiny literání výchovy právě podle těchto otázek. V devátém ročníku jsem se snažila o ucelenější výpověď. Především mi šlo o to, aby žáci sami použili jednotlivé strategie čtení, které jsem se je snažila naučit - často bezvýsledně. Proto jsem slabším žákům kopírovala delší povídky, např. Bradburyho, Poea, Čapka. Výsledky ze zápisů nic moc, ale člověk se poučí z chyb. Hlavně musím být důslednější.
Jinak mám pocit, že nás nikdo interpretaci neučil, jednalo se spíš o literární teorii, kterou sice lze použít, ale často člověku chyběla skutečná syntéza všech nápadů.

_________________
Mgr. Ludmila Kovaříková


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Čtenářský deník
PříspěvekNapsal: ned 05. črc 2009 16:02:35 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 04. čer 2009 15:52:57
Příspěvky: 34
Nejdůležitější formativní úlohu ohledně četby hraje podle mne rodina. Začíná to tím, že tatínek nebo maminka dítěti před usnutím čtou (kdesi jsem četl, že pokud se tak děje, působí to nesmírně blahodárně na celkový intelektuální rozvoj dítěte). Pozitivně působí i fakt, zda dítě vyrůstá v bytě, kde je v nábytkovém inventáři dobře vybavená knihovna.

Pokud dítě vyrůstá v nepodnětném prostředí, škola s tím moc neudělá. Láska k četbě se dá prostě těžko naučit, člověk k tomu musí dojít sám. Souhlasím s názorem, že velice přínosná se jeví spolupráce mezi školou a místní knihovnou, knihovníci umí dnes vytvářet hezké motivační programy.

Co se týče mých zkušeností, v poslední době se mi osvědčila podoba deníku publikovaná na DUM na adrese http://dum.rvp.cz/materialy/ctenarsky-denik.html.

Žáci řadí pracovní listy do vlastních portfolií a knihy prezentují. Samotná forma deníku je hodně postavena na myšlence tzv. podvojného deníku, což je věc, tuším, že z dílny RWCT. Žáci jsou vedeni prostřednictvím četby k vlastnímu sebepoznání. Při prezentaci knihy se mi osvědčila pomůcka publikovaná rovněž na DUM na adrese http://dum.rvp.cz/materialy/rady-ke-zpr ... knize.html.
Prezentace knihy by měla být víc než jen sdělení obsahu.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Čtenářský deník
PříspěvekNapsal: ned 05. črc 2009 19:04:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 17:48:01
Příspěvky: 77
Před několika lety jsem zkusil pro zpracování propojit informatiku a čtení, tedy referáty vystavit na internetu. Začal jsem s páťáky, postupně se nám to rozrostlo do čtyřky a dva roky už sem své první referáty vystavují i třeťáci (http://knihaknih.ic.cz).

_________________
Luboš


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Čtenářský deník
PříspěvekNapsal: pát 10. črc 2009 16:48:46 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 21. čer 2009 12:14:57
Příspěvky: 673
Haló, je tu někdo, kdo s nadšením četl povinnou četbu? :lol:


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Čtenářský deník
PříspěvekNapsal: pát 10. črc 2009 23:16:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 15:06:39
Příspěvky: 4
Já! :lol: 8-)

Když vzpomínám na "školní čtení", tak mě vždycky zajímaly knihy, o kterých učitelé hovořili s jistou dávkou osobní zanícenosti a vlastních zážitků. Když to nebylo jen suchopárné popisování (vyšlo to v..., souvisí s..., znamená to... apod., to si totiž člověk najde v každé chytré knize), ale čtenářské vyznání.

_________________
I think I should have no other mortal wants, if I could always have plenty of music. It seems to infuse strength into my limbs and ideas into my brain. Life seems to go on without effort, when I am filled with music.- George Elliot


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 52 ]  Přejít na stránku: 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: