Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Čtou děti knihy?
PříspěvekNapsal: úte 21. čer 2011 18:32:54 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 14. bře 2011 14:01:30
Příspěvky: 78
Děti z naší školy se zapojily hned na začátku, v hodinách hlásí novinky a přemýšlejí o tom, komu jimi "vyčtené" peníze pomohou. Úvodní info dostali i rodiče. Dobré je, že děti v posledních letech čtou dost, rády a některé až vášnivě - i pod lavicí. co víc si přát.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Čtou děti knihy?
PříspěvekNapsal: úte 21. čer 2011 19:02:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Vy jste prostě skvělé :-). Mně to uniklo.
Dovedu si představit, že to děcka baví, mně ten nápad taky oslovil.

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Čtou děti knihy?
PříspěvekNapsal: úte 21. čer 2011 23:21:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 17. kvě 2011 10:27:07
Příspěvky: 7
Je určitě více situací, kdy děti čtou. Záleží na okolnostech, ale také na tom, jaké to které dítě je a k čemu je vedeno.
Vím, že spousta dětí si přečte knihu tehdy, vidí-li nejprve její filmové nebo televizní zpracování, které je zaujme. Chtějí pak vědět o příběhu více podrobností, chtějí ho více prožít, vracet se k němu... A pokud se jedná o příběh na pokračování, chuť bývá většinou ještě větší.
Z mých zkušeností - děti čtou, když mají chvíli času, který chtějí příjemně strávit, když jsou smutné a chtějí v knize najít rozptýlení a leckdy i únik od starostí, když hledají odpovědi na nejrůznější otázky, když chtějí vědět, jak určité situace řeší vrstevničtí hrdinové knih, když se nudí a nic jiného je nezaujme, když náhodou vyslechnou nebo přečtou poutavý úryvek z knihy a chtějí vědět, jak to vše dopadne...
Toho by bylo více. Tak jsem četla i já a moji sourozenci a přátelé. Tyto důvody pro čtení přetrvávají, i když část dnešních dětí dává ve výše uvedených situacích přednost například televizi. Čtení je nutné podpořit. Dětem se rozhodně lépe čte, pokud...
...čte celá rodina, pokud je dítěti od útlého dětství čteno a o knihách vyprávěno - a ono tak zažívá s knihami příjemné chvíle s širokým spektrem zážitků a pocitů (radost, pobavení, smutek, napětí, strach, nadšení, okouzlení, odpor,...), pokud dítě dostává pěkné knihy, pokud je doma velký výběr knih, aby si mohlo samo hledat a pročítat a zjišťovat, co jej baví, pokud má dítě ke čtení nějaký klidný koutek - místečko, kde se cítí příjemně a bezpečně,...atd.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Čtou děti knihy?
PříspěvekNapsal: stř 22. čer 2011 6:58:00 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Tak vida, já to taky nějak přehlédla, ještěže máte postřeh. A jsem ráda, že už se projekt někde chytl. U nás starší syn má něco načteno, tak hned odpovídal. :-) Myslím, že by rád četl i pod tou lavic, jako děti u Ivany Černé. Hlášeno to zatím ze školy nemám.
Pěkné počtení všem. ;)

_________________
Jana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Čtou děti knihy?
PříspěvekNapsal: sob 02. črc 2011 16:10:48 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 14. bře 2011 14:01:30
Příspěvky: 78
Jana Kneřová píše:
Tak vida, já to taky nějak přehlédla, ještěže máte postřeh. A jsem ráda, že už se projekt někde chytl. U nás starší syn má něco načteno, tak hned odpovídal. :-) Myslím, že by rád četl i pod tou lavic, jako děti u Ivany Černé. Hlášeno to zatím ze školy nemám.
Pěkné počtení všem. ;)

Mám ještě vzpomínku na čtení pod lavicí - kniha Nebuď takový balvan projela asi pět lavic, pak byla vytažena, "zostuzena", a tím doporučena. Učitelkám kluků a matkám synů ku prospěchu.
A děti čtou a vybírají knihy pro své učitelky - žákyně Natálka mi donesla knížku G.Ungarettiho se slovy - já to nemohla vydržet, on je jako vy. To vše v 7. třídě. http://search.seznam.cz/?q=ungaretti+ve ... =top&thru= tak jsem jen tak koukala...vnímají nás víc, než tušíme, ke knihám mají blíž, než říkají.alespoň někteří


Naposledy upravil Lenka Urbanová dne pon 04. črc 2011 12:44:57, celkově upraveno 1
úprava odkazu


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Čtou děti knihy?
PříspěvekNapsal: pon 04. črc 2011 22:50:01 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 14. bře 2011 14:01:30
Příspěvky: 78
Lucie Slejšková píše:
A já ještě přidám otázku - jestliže děti určité knihy v určitých situacích nečtou, jsou přeci jen knihy, které čtou, a situace, v nichž čtou?

Děti čtou, jestliže...
Jak byste větu doplnili?

jestliže je navozeno pozitivní čtecí prostředí - jestliže cítí opravdový zájem, jestliže zjistí, že jsme schopni si přečíst "jejich" knížky ,jestliže se naučíme mít čas na povídání o knížkách, o starých knížkách na půdě atd...jestliže pochopí pravidla a kouzlo půjčování a vracení knížek mezi sebou i s námi a sdílení tajemnství přečteného....


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Čtou děti knihy?
PříspěvekNapsal: úte 05. črc 2011 8:53:07 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Děti čtou, jestliže...
  • textu knihy rozumí (souvisí s bodem 3)
  • vidí zájem se strany učitele/rodiny/kamarádů
  • kniha je baví (vybraly si ji samy nebo se na výběry výrazně podílely, popř. jsou silně motivováni učitelem/rodinou/kamarády)
  • cítí, že čtení je opravdu zajímavé/důležité/zábavné (rodina/škola musí vysílat ty správné signály) - a podle toho je mu také věnován čas
  • ...

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Čtou děti knihy?
PříspěvekNapsal: pon 01. srp 2011 9:52:02 
Myslim si, že děti čtou čím dál méně. Ale je to i výchovou a tím, že se jim nikdo nevěnuje. Přitom i v dnešní přetechnizované době existuje spousta pěkných knížek, které dokáží zaujmout i ty nejmenší děti. Třeba na tomhle webu: http://www.knizky-knihy.cz/


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Čtou děti knihy?
PříspěvekNapsal: pon 01. srp 2011 11:17:14 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. říj 2007 20:29:07
Příspěvky: 3433
Lindo, děkujeme! Učíte? Máte nápad, jak děti ve čtení podporovat?
Otázka i pro ostatní, samozřejmě.

Takže: Čtou děti knihy? Jak situaci hodnotíte?
Lze čtení podporovat? Jak?

_________________
Lenka Urbanová, hlavní moderátor
Inovujeme Metodický portál RVP.CZ - inovujeme.rvp.cz.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Čtou děti knihy?
PříspěvekNapsal: stř 14. zář 2011 11:22:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 20. bře 2010 10:01:43
Příspěvky: 51
Ano, některé děti knihy čtou. I když s dětmi čteme texty, rozebíráme je, dostanou něco přečíst na doma a pak to vysvětlit, tak z hlediska učení velmi málo dětí si přečte učebnice. Většinou to okomentují, že se jim to číst nechtělo a že je to moc dlouhé. Má tudíž cenu, aby škola kupovala učebnice, když se děti z nich neučí? Nebylo by lepší, kdyby si učebnice kupovaly? Jednak by si i učebnic koupených za své peníze vážily více a měly k nim jiný vztah.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 61 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron