Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Dodržování přesných časů jako v ZŠ?
PříspěvekNapsal: pát 29. čer 2012 17:30:55 
Chtěla bych se zeptat zkušenějších pedagogů a odborníků, co si myslíte o tom, že máme nařízení být přesně v 9.30 v umývárně a připravovat se na pobyt venku. Nejde mi o čas, ale spíše o tom, že jsme byli a budeme postihováni,pokud přesně v této době nebudeme už mít ukončené činnosti.Naše argumenty,že děti si chtějí občas povídat déle nebo něco jim trvá déle, nejsou brány v potaz. Odpověď na to je, že si máme činnosti naplánovat tak, abychom měli rezervu.
Funguje to tak taky u vás, nebo to máte flexibilnější? Nejde mi o hodinové přetahování, ale spíš o akademickou čtvrthodinku, kdy si v klidu vše doděláme. Činnosti máme po svačince-cca od 8.45 (svačíme mezi čtvrt a půl).
A že si máme představit, že u nás o půl 10 prostě zvoní (jsme sloučeni se ZŠ a tak to taky vypadá).
Moc děkuji za jakýkoli názor.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dodržování přesných časů jako v ZŠ?
PříspěvekNapsal: čtv 26. črc 2012 12:17:06 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Nikol, to si snad děláte legraci, ne :shock: :?: Tento způsob práce už je přece dávno pasé. Má Vaše vedení vzdělání v oboru předškolní pedagogiky? Trochu mi to zavání starým režimem, tehdy vše bylo rozděleno do přesně daných časových úseků. Dnes se přece předškolní vzdělávání řídí Rámcovým programem, který poskytuje učitelkám volnost (tím nemyslím "nicnedělání") v edukačním procesu :!: No, co na to říct. Vedení pravdu nemá, vy ano. Teď jen záleží, jak dál, že?

Byla bych ráda, kdyby se k tomuto tématu vyjádřily i jiné kolegyně. Jak to chodí u vás :?:

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dodržování přesných časů jako v ZŠ?
PříspěvekNapsal: pát 27. črc 2012 17:24:36 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 15. lis 2009 19:43:25
Příspěvky: 252
Souhlasím s Bohunkou, ani u nás nejsou žádné činnosti limitovány časem.

_________________
Iveta, Plzeň


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dodržování přesných časů jako v ZŠ?
PříspěvekNapsal: sob 28. črc 2012 13:33:50 
Bohužel si legraci nedělám :(
Vedení nemá vzdělání pro MŠ a také veřejně prohlašuje, že školce nerozumí. Ale stejně nám zavádí tato nařízení.
Jsme z toho celkem vystresované. Jednou jsme přetáhly o 5-15 minut (záleží, v jakém pořadí ředitelka kontrolovala třídy) a už jsme dostaly upozornění (ještě 2 menší prohřešky v 6 měsících a můžeme dostat výpověď-nevíme,co podle p.ředitelky ty menší prohřešky jsou).
Abych byla upřímná-připravovat si plány a aktivity za takovýchto podmínek mě opravdu nebaví. Byl to můj první rok ve školce a během něj jsem téměř ztratila motivaci a chuť vymýšlet cokoli náročnějšího, protože to stejně nestihnu (mám půldenní logopedickou třídu, takže ani odpoledne nemohu nic dodělávat). Prý si máme volit méně náročné věci,aby to děti stihly. Ale i nenáročné věci na techniku mohou zabrat více času-doděláváme to třeba i týden s dětmi postupně. Takhle si budeme jen asi povídat a kreslit voskovkama (pastelky-máme trojhranné- se p. ředitelce neíbí).
A prý je to nařízení města,aby to tak bylo. Ale v žádné jiné školce to dodržovat takto nemusí-a prý je to jejich problém (citace p.ředitelky).
Hodně mě to mrzí,protože ta práce je skvělá. Ale za takovýchto podmínek nezbývá, než si hledat něco jiného, kde ocení kreativitu a individuální přístupy, které považuji jako speckař z samozřejmost :( Takhle jsem nucena dělat opak toho, co se nám snažili vyučující vtouci do hlavy..
A jinak-na konci srpna u nás bude seminář ohledně RVP PV (nějaká odbornice)-kde prý nám vysvětlí, že nastavené režimy jsou naprosto v pořádku.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dodržování přesných časů jako v ZŠ?
PříspěvekNapsal: sob 28. črc 2012 15:07:15 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 07. črc 2010 7:04:19
Příspěvky: 349
Víte, převrátit se dá úplně všechno. Znám školku, která je samostatná a paní učitelky dostávají černé puntíky ( nejen).
Máte možnost odejít nebo se jistým způsobem podřídit a dělat si pak vše po svém ( rada nad zlato, že?). Ale s časy je to stejně jako s napsanými plány- krásně se mohou kontrolovat a ten, kdo kontroluje nemusí mít ani ponětí o kontrolovaném subjektu. Zato přesně pozná, že je překročen čas nebo nesplněn napsaný úkol.
Stejně jednoduché je tvrdit, že děti potřebují hranice a režim. Je to pravda, ale zase se dá s tímto tvrzením manipulovat.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dodržování přesných časů jako v ZŠ?
PříspěvekNapsal: sob 28. črc 2012 18:25:31 
Samozřejmě, že je nějaký denní řád a snažíme se jej dodržovat. Od toho se dělají...ale proč trestat vyučující, když se o 5 minut opozdí (děti si chtějí více povídat nebo se jim něco vysvětluje déle a už se i časová rezerva ztratí), když se dětem plně věnují a děti ta činnost třeba zaujme?
Na ranní činnosti máme totiž celkem málo času (do 8.45 většinou svačíme) a tudíž máme na vše 45 minut(cvičení,povídání,grafomotorické činnosti atd.)
Máme na třídách opravdu všude 28 dětí (já 14 hyperaktivních s poruchami pozornosti,soustředění, ADHD atp.). Takže se prostě stane,že se každý den netrefíme přesně na čas...
A to tam jsme ráno samy. Druhá učitelka má směnu až od 10.hodin.
Měla jsem představu, že zejména v MŠ je důležité vnímat momentální náladu dětí (někdy si chtějí více povídat,jindy cvičit)..tak proč jim nevyhovět? Zvonit jim přece bude až ve škole...
Dnes je ovšem problém najít místo (zejména v našem okrese a okolí není v posledních měsících opravdu nic-a to počítám i pozice speckaře a sociálního pracovníka). Takže ano, člověk se přizpůsobí danému režimu,protože mu nic jiného nezbývá. Ovšem nemyslím, že to je to správné pro děti..


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dodržování přesných časů jako v ZŠ?
PříspěvekNapsal: sob 28. črc 2012 19:07:17 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 07. črc 2010 7:04:19
Příspěvky: 349
To jsme si neporozuměly. Rozhodně neprosazuji striktní dodržování denního řádu- ten mají ostatně všechny školky vypracovaný. Pouze jsem Vás nabádala, abyste si v daných mantinelech utvořila vlastní prostor. A opět vzpomenu paní ředitelku samostatné školky, která skutečně pedagogy trestá jako malé děti. Také jsme zažily, že nás na školce v přírodě nepustili do budovy dříve než o tři čtvrtě na dvanáct a na oběd jsme museli zasednout ve dvanáct, ať už bylo počasí jakékoliv apod. Jinými slovy- všude chleba o dvou kůrkách. Někde se dá dohodnout, někde ne.
Co se týká počtu dětí, jsou na tom momentálně všechny školky stejně a střídání směn je také dáno.
A jak Vás ředitelka trestá? To je možná napadnutelné lépe.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dodržování přesných časů jako v ZŠ?
PříspěvekNapsal: čtv 07. úno 2013 18:56:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 27. pro 2012 15:30:18
Příspěvky: 7
Mě by i zajímalo jak u vás probíhá den v MŠ. Kolik toho s dětmi stíháte? Kdyby byl někdo tak hodný a napsal zde ukázku své výuky. Pro mě jako začínajícího učitele, by to bylo velmi podnětné. V hlavě mám hodně tvůrčích nápadů, ale kvůli času, moje výuka vždy spadne do stereotypu.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: