Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Jsou waldorfské školy pokřivená alternativa?
PříspěvekNapsal: čtv 28. bře 2013 21:05:34 
Zdravím, je to sice staré téma, ale dost mě zarazilo. Nechápu lidi, co odsuzují jiné vzdělání, když o tom sami nic neví a dozvídají se informace zřejmě od lidí, kteří se nějakým způsoben na to naštvali a tak si vše přikrášlili. Jednu takovou paní znám, co rozšiřuje pomluvy, protože se neshodla z jiným učitelem na té škole (sama tam dlouho učila, a je to ten typ, co žije sama jako křovák). Takže vám můžu říci také názor člověka, který chodil na waldorfské vzdělávání už od mateřské školky až po střední.
Za celou dobu jsem si hlavně nevšimla, že by nám kdokoli něco říkal o náboženství. Jedině okrajově někde v češtině či dějepisu, ale to se učí všude. Duchovno neznamená víru v boha. Jen nám otevírají mysl, což je neocenitelné v dnešní době. Vidím rozdíly. Ruční práce jsou samozřejmostí, tato škola je založená tímto směrem. A je to neocenitelné, kdy se vám poštěstí zkusit si vyřezat něco ze dřeva, vyrobit si něco z hlíny, uplést si vlastní košíky, ušít si kalhoty či ukovat váhy? Dětem to hodně otevírá obzory. A pokud jsou rodiče zastánci jen biflování učiva z učebnic, žádná zábava, a žádné ruční věci (ty přeci nepotřebují k budoucímu životu že), tak ať si pošlou děti na normální školy, ale nepomlouvají jiné školství. Beru jako výhodu, že dětem škola poskytuje zájezdy do zahraničí, pěší túry, lyžařské a běžkařské pobyty. Aspoň děti nesedí doma jak pecky. A určitě kvůli ručním pracem děti nejsou opoždění v normálních předmětech. Sice je doba učení delší, ale zábavu mají protkanou z učivem.
Stručně řečeno, tato škola pomáhá dětem rozvíjet kreativitu, fantazii, mysl samotnou, ale samozřejmě mají i vědomosti jak z jiných škol. A každý odborník vám řekne, že tyto věci jsou pro děti důležité.
Jediný zápor, který může hodně lidí odradit, je úvodní recitace. Nevím taky proč to tam je (asi ke koncentraci žáků), ale tak jedna báseň po ránu, které stejně nikdo nevěnuje pozornost, se zkousnout dá ;).
Tak doufám, že jsem některým z vás něco osvětlila, a někteří se třeba zamyslí, jestli nezavrhli tuto školu moc rychle. Nechci vás přinutit uvěřit mému tvzení, jen k objasnění co je to waldorfská škola od někoho, kdo ji sám vystudoval, a ne jen od lidí co "něco slyšeli". ;)


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou waldorfské školy pokřivená alternativa?
PříspěvekNapsal: pát 29. bře 2013 8:53:56 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. říj 2007 20:29:07
Příspěvky: 3433
Arisko, děkujeme mockrát za váš pohled! Je důležitý.

_________________
Lenka Urbanová, hlavní moderátor
Inovujeme Metodický portál RVP.CZ - inovujeme.rvp.cz.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou waldorfské školy pokřivená alternativa?
PříspěvekNapsal: ned 01. zář 2013 13:27:44 
A my zrovna do jedné waldorfské školy chodíme a jsme tam moc spokojeni... Žádné ideologie, náboženská a jiná "sektářská" masáž se zde nekoná, waldorfské školství je především o svobodě a celistvosti, každý si zde může jít svou cestou a ostatní to respektují. Řád a pravidla jsou zde ovšem alfou a omegou celé výchovy a to nejen výchovy dětí, ale i rodičů. Rodiče zde ovšem nejsou "vychováváni" k žádným podivnostem, ale především k obyčejnému lidství, k lásce k sobě a k druhým... A to v prostředí absolutní pohody a nenucenosti. V prostředí příjemného společenství, které mnohým z nás v dnešní době chybí a za které jsem já třeba nesmírně vděčná. Možná to navenek může působit jinak, protože, tak jako v každém jiném systému, se i zde najde pár jedinců, kteří to celé zavádí do extrému a pokřivují tak celý koncept v očích veřejnosti. Ale pokud si chce člověk udělat opravdu objektivní úsudek, je třeba se zajít podívat přímo do vyučování a netvořit si názory podle nějakého konkrétního dítěte, rodiče či podle toho, co jsme o tom slyšeli... Pro mě je ukazatelem kvalita dětí, které školou prošly a které mi připadají zralejší a více vědí samy o sobě a o tom, co DOOPRAVDY chtějí jednou dělat... Co si samy vyberou, co jim nevnutí okolí... Tím ovšem samozřejmě netvrdím, že takové jsou jen "waldorfské", tak to určitě není, jen zde je jich velká koncentrace. Každopádne: pokud se člověk rozhodne něco hodnotit, měl by si nejprve učinit vlastní zkušenost, bez níž je celá účast na této diskusi jen marnou ztrátou času...


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou waldorfské školy pokřivená alternativa?
PříspěvekNapsal: pon 02. zář 2013 8:42:10 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. říj 2007 20:29:07
Příspěvky: 3433
I vám děkujeme za příspěvek!

_________________
Lenka Urbanová, hlavní moderátor
Inovujeme Metodický portál RVP.CZ - inovujeme.rvp.cz.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou waldorfské školy pokřivená alternativa?
PříspěvekNapsal: ned 06. říj 2013 21:52:59 
nevim o co tady jde... sama jsem na ZŠ chodila na Rudolf Steiner (waldorf) schule a fakt nwm :D má to nevýhody to sice jo, ale neni to jen o to že všechno stvořil Bůh... jsem s atheistické rodiny, takže by mě naši těžko dali na křestanskou školu. blbý je to na jazyky že se neni z čeho učil slovíčka, atd... gramatiku, atd...
sice se bere stvoření světa, Adam & Eva, Kein & Abel, ... a tak, ale na tom nezáleží. je tam mín učení, ale neni to špatná škola to vůbec ne-- učí se tam aj euritmie, o životě,...


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou waldorfské školy pokřivená alternativa?
PříspěvekNapsal: pon 07. říj 2013 8:15:25 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. říj 2007 20:29:07
Příspěvky: 3433
Mayllien, díky za zkušenost bývalého žáka.
A o co tady jde? Čistě jen o výměnu názorů.

_________________
Lenka Urbanová, hlavní moderátor
Inovujeme Metodický portál RVP.CZ - inovujeme.rvp.cz.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou waldorfské školy pokřivená alternativa?
PříspěvekNapsal: pát 08. lis 2013 20:49:11 
Na waldorf jsem nikdy nechodila, ale moje sestra celou základku a teď pokračuje i na střední.Musím říct, že se mi tento typ školy pozdává. Například z uměleckého hlediska (tvořivost, vlastní osobnost)- když si vzpomenu na klasickou základku, kde jsme celá třída vystřihovala šablonu sněhuláka, pak na ní všichni lepili vatu, knoflíky a nakonec všichni sněhuláci byly jeden jako druhej?Taková výtvarná výchova moc nerozvíjí. Nebo jazyky, děti se je učí už od první třídy, jenže ne stylem biflování-začínají zpívat písničky, říkat básničky a až v pozdějším věku se učí slovíčka, gramatiku, čili mají cizí jazyky naposlouchané. A pak řemesla třeba - přijde mi krásné, že si děti vypěstují obilí, zpracujou a nakonec z něj pečou chléb. A co se týče náboženství - znalost textů z Bible je přeci základ vzdělaného člověka, na tom nevidím nic špatného. Nechci zavrhovat klasickou základku, to určitě ne, vždy záleží na učitelích a na jejich přístupu. A malej příklad na závěr - pamatuji si, jak jsem se nemohla dočakt první třídy, když jsem šla do druhé, už jsem plakala, to se mým sourozencům nestalo, jeden byl na waldorfu a druhý na klasické základce s výbornou třídní,která uměla děti zaujmout svým přístupem)


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 4
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou waldorfské a montessori školy pokřivená alternativa
PříspěvekNapsal: sob 25. led 2014 13:24:23 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 25. led 2014 13:10:33
Příspěvky: 2
Lucie Slejšková píše:
Abychom tedy nestříleli jen tak od boku, jak upozorňují moudře někteří z vás - které principy waldorfské a montessori pedagogiky považujete vy osobně za přínos, a které naopak za problematické?


Na waldorfské pedagogice se mi líbí propojování učiva, důraz na umění a řemesla a (ideálně) jeden třídní učitel po celou ZŠ. Co mi vadí, je náboženské pozadí a nižší nároky na vědomosti. Zápory u mě převažují nad klady.

U montessori pedagogiky hodnotím kladně individuální přístup, hledání a zkoumání místo předkládání hotového řešení, možnost volby pro dítě - což může být ale zároveň zápor, když se to přežene.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou waldorfské školy pokřivená alternativa?
PříspěvekNapsal: ned 26. led 2014 14:23:26 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. úno 2011 17:29:04
Příspěvky: 818
"Abychom nestříleli jen tak od boku..."
Kláro, kterou z oněch dvou škol jste prošla jako žákyně, rodič či učitelka?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou waldorfské školy pokřivená alternativa?
PříspěvekNapsal: pon 27. led 2014 15:32:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 25. led 2014 13:10:33
Příspěvky: 2
Jana Petrů píše:
"Abychom nestříleli jen tak od boku..."
Kláro, kterou z oněch dvou škol jste prošla jako žákyně, rodič či učitelka?


Takovou zkušenost nemám, hodnotím pouze na základě literatury a návštěvy obou typů škol.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 60 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: