Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit seOdeslat odpověď
Uživatelské jméno:
Předmět:
Tělo zprávy:
Vložte sem vaši zprávu, může obsahovat maximálně 60000 znaků. 

Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Velikost písma:
Barva písma
Možnosti:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Zakázat BBCode
Zakázat smajlíky
Zakázat URL adresy v tomto příspěvku
Otázka
Kolik barev je na české vlajce:
Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
   

Přehled tématu - Pracovní doba pedagogů
Autor Zpráva
  Předmět příspěvku:  Re: Pracovní doba pedagogů  Odpovědět s citací
Nařídit učitelům sedět ve škole "od - do" může jen někdo, kdo se chová jako nevzdělaný hlupák, který nechápe, že škola není fabrika, že učitelství je kreativní, vysoce náročné a specifické povolání. Operní zpěvák taky nezpívá na jevišti od osmi do čtyř. Kdo to nechápe, nemá na místě ředitele co dělat.
Příspěvek Napsal: pát 15. led 2021 19:23:36
  Předmět příspěvku:  Re: Pracovní doba pedagogů  Odpovědět s citací
Vážená kolegyně, situace, kterou popisujete je dost zvláštní, možná zcela vyjímečná. Učil jsme na několika školách a vždy to vypadalo takto:
Přímo v rozvrhu suplování jsem vždy našel označení přespočetná hodina nebo za odpadlou hodinu (dříve přímo placené - neplacené suplování).Suplování se tedy jasně vždy platilo!

Vím, že se v některých profesích uplatňuje pravidlo, že se přesčasová práce neproplácí, ale zaměstnanec za ní dostává náhradní volno. O podobné praxi ve škole jsem neslyšel. Pokud by se uplatnila, pak by vedení školy muselo jasně toto pravidlo zveřejnit. Pokud by byla na škole odborová organizace, musela by souhlasit. I pak je ale problém v tom, že přesčasové hodiny mají být placené víc než obyčejné.

Píšete, že jste na škole relativně krátce. I tak byste si ovšem všimla,že si Vaše kolegyně a kolegové vybírají náhradní volno. Vypadá to, že si ho nevybírají. Pak to ovšem vyznívá, že pracovníci za přesčasové hodiny nedostanou nic. Proč to tak tak asi vedení školy dělá? Ušetří mzdové prostředky na odměny. (Poskytnuté náhradní volno nikam nevede, jen k dalšímu suplování, za které by bylo náhradní volno... Poskytovat náhradní volno tedy není žádoucí.) Odměny sice může dostat i vyučující, který víc suploval, ale zdaleka to nemusí být pravda.Odměňují pak podle moderních zásad - různě.

Je pravděpodobné, že na škole není odborová organizace. Ale radu Vám mohou poskytnou školské odbory, i když nejste členkou (situace by je jistě zajímala).

Navrhuji Vám jednoduché řešení: Vybrat si volno, které nyní potřebujete a zmínit to před kolegyněmi a kolegy. Nemusíte nijak komentovat přístup vedení školy, můžete dokonce pochválit, jak se Vám volno zrovna hodilo. Své suplování si tak začnou hlídat i jiní a začnou možnost náhradního volna využívat.
Příspěvek Napsal: stř 27. kvě 2015 20:49:54
  Předmět příspěvku:  Re: Pracovní doba pedagogů  Odpovědět s citací
dobrý den, měla bych dotaz. Učím cca 3 roky. Nikdy jsem se nezajímala o nějaká náhradní volna za suplování atd. prostě jak to vyšlo, tak to bylo, když jsem nemohla do prce, byla to VŽDY nemocenská. Nikdy jsem se na nic jiného neuvolňovala, přestože jsem suplovala atd. Počítala jsem s tím, že mi nedají víc suplu než je nutné a nebo že se to nějak -"rozhází" mezi prázdniny. Zkrátka jsem se nezajímala.

Letos jsem poprvé potřebovala dva dny osobního volna prostě "jen tak", nad rámec prázdnin a z osobních důvodů.
Zástupkyně mi řekla, že dva dny volna jsou ok, že tu mám nasuplováno i na tři dny volna.

A teď si zpětně říkám...sledují to lidé, aby si to volno vybrali? není to škoda, že to nesleduji a pak třeba přijdu každý rok o tři celé dny volna? Nikdo mi to neřekne, to bych musela sledovat.

ale předpokládám, že se to nedělá a ta volna se necháají "PropadnouT". Ale je to škoda, býváme všicni v červnu např. dost unavení a dva dny nad rámec by prospěly určitě každému. Je škoda, pokud to propadá, ale nevím vlastně vůbec, jak se to počítá.
Příspěvek Napsal: stř 27. kvě 2015 8:28:47
  Předmět příspěvku:  Re: Pracovní doba pedagogů  Odpovědět s citací
Může, neboť ví předem, že exkurze bude ve čtvrtek a ředitel může rozložit hodiny do celého týdne, tak aby žádná přespočetná hodina nevznikla.
Příspěvek Napsal: čtv 12. bře 2015 9:23:52
  Předmět příspěvku:  Re: Pracovní doba pedagogů  Odpovědět s citací
Mám dotaz. Zákon praví, že pokud přímá pedagogická činnost není splněna (dozor v divadle, exkurze,...) následné suplování není považováno za přespočetnou hodinu, ale za suplování za odpadlou. Chápu. Ovšem může vedení nařídit suplování za odpadlou např. v pondělí, když na exkurzi se jede až ve čtvrtek? Děkuji za odpovědi.
Příspěvek Napsal: stř 11. bře 2015 23:42:05
  Předmět příspěvku:  Re: Pracovní doba pedagogů  Odpovědět s citací
v odpovědi na nutnost zapisovat příchod a odchod - povinnost vyplývá ze zákoníku práce nikoliv ze školského zákona. Respektive zaměstnavatel má povinnost to evidovat.- je to částečně i kvůli bezpečnosti.

Krásný den
Příspěvek Napsal: úte 30. črc 2013 21:51:14
  Předmět příspěvku:  Re: Pracovní doba pedagogů  Odpovědět s citací
Zajímavé:) pro doplnění přesné znění pracovního zákonu o pracovní době:
http://zakony.centrum.cz/zakonik-prace/cast-4
Příspěvek Napsal: stř 24. črc 2013 19:24:21
  Předmět příspěvku:  Re: Pracovní doba pedagogů  Odpovědět s citací
Jaroslava Pachlová píše:
Na škole, kde učí moje kamarádka, mají učitelé stanovenou pevnou pracovní dobu od 7.30 do 16.00 a je to "bezpardonu"... :(A to je příčinou, proč do školství chce tak málo chytrých lidí. Takové vedení jsou často blbci, kteří si neváží toho, co učitelé pro děti dělají - a to hlavně i ve svém volném čase!!! Pokud bych musela být ve škole 8 hodin, rozhodně bych popíjela s kolegyněmi kávičku, nějaký ten dortíček, drby... A s dětmi na výlet? Jen zásadně od 8mi do 13ti. To abych nepřišla o tu odpolední drbačku.

Jsem ráda, že nepracuji pod takovým byrokratickým vedením.
Příspěvek Napsal: stř 28. lis 2012 23:42:27
  Předmět příspěvku:  Re: Pracovní doba pedagogů  Odpovědět s citací
Díky moc náhodnému kolejdoucímu za odpověď.
Příspěvek Napsal: čtv 13. zář 2012 7:25:31
  Předmět příspěvku:  Re: Pracovní doba pedagogů  Odpovědět s citací
Na dotaz kolegy ohledně evidence pracovní doby je to v zákoníku práce (262/2006 Sb.) viz níže:

EVIDENCE PRACOVNÍ DOBY
Zaměstnavatel je povinen vést u jednotlivých zaměstnanců evidenci
a) odpracované
1. pracovní doby (§ 78 odst. 1 písm. a),
2. práce přesčas (§ 78 odst. 1 písm. i),
3. další dohodnuté práce přesčas (§ 93a),
4. noční práce (§ 94),
5. doby v době pracovní pohotovosti (§ 95 odst. 2),
b) pracovní pohotovosti, kterou zaměstnanec držel (§ 78 odst. 1 písm. h) a § 95).

Na žádost zaměstnance je zaměstnavatel povinen umožnit zaměstnanci nahlédnout do jeho účtu pracovní doby nebo evidence pracovní doby a do jeho účtu mzdy a pořizovat si z nich výpisy, popřípadě stejnopisy na náklady zaměstnavatele.

Evidence pracovní doby musí být průkazná a přehledná a musí odpovídat účelu vedení evidence pracovní doby. To znamená, že z předložené evidence pracovní doby musí být patrno, kterou část dne zaměstnanec pro zaměstnavatele odpracoval (příchod, odchod) a kterou část dne nepracoval (evidence přestávek, překážek v práci, dovolené a dalších přerušení). Dále požadavek přehlednosti je dán proto, aby zaměstnanci, který má právo do evidence nahlížet a kontrolnímu orgánu, byl dán věrný obraz o pracovní době jednotlivého zaměstnance. Způsob evidence není nikterak upraven, je tedy na zaměstnavateli, zda evidenci pracovní doby vede elektronicky či písemně, pomocí knihy příchodů a odchodů či jakkoliv jinak, pokud jsou zachovány předchozí požadavky. Je rovněž důležité nesměšovat pojmy samotné evidence pracovní doby a podklady pro vedení evidence pracovní doby (jakékoliv pomocné evidence).
Příspěvek Napsal: stř 12. zář 2012 11:11:01


Přejít na:  
cron