Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit seOdeslat odpověď
Uživatelské jméno:
Předmět:
Tělo zprávy:
Vložte sem vaši zprávu, může obsahovat maximálně 60000 znaků. 

Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Velikost písma:
Barva písma
Možnosti:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Zakázat BBCode
Zakázat smajlíky
Zakázat URL adresy v tomto příspěvku
Otázka
Kolik je na jedné ruce prstů?:
Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
   

Přehled tématu - Kreacionismus v hodinách biologie
Autor Zpráva
  Předmět příspěvku:  Re: Kreacionismus v hodinách biologie  Odpovědět s citací
Téma biblické jablko by také neškodilo zmínit.
Příspěvek Napsal: stř 24. zář 2014 21:17:01
  Předmět příspěvku:  Re: Kreacionismus v hodinách biologie  Odpovědět s citací
To byl článek z rubriky náboženství, ale zkuste si přečíst názor vědce a polského poslance v parlamentu EU: http://www.distance.cz/index.php?option ... &Itemid=65
Příspěvek Napsal: ned 09. říj 2011 17:25:48
  Předmět příspěvku:  Re: Kreacionismus v hodinách biologie  Odpovědět s citací
Mrkl jsem na web, který tu propaguje howto a přečetl si na ochutnání jeden článek http://www.kreacionismus.cz/content/vyv ... acionismus. Vida, tak biblický kreacionismus je ten nejlepší! O nějakou vědu jsem v článku nezavadil. Stejně jako i mýtický howto se sem připlížil pod pláštíkem vědeckosti a plurality názorů, ale směřuje úplně jinam. Dokonce bych řekl i mimi tento portál.

P.S. Pravdu měl výše kolega Sárközi, těžko diskutovat s anonymem. To opravdu valný smysl nemá. Howto, čeho se vlastně bojíte?
Příspěvek Napsal: ned 09. říj 2011 8:25:32
  Předmět příspěvku:  Re: Kreacionismus v hodinách biologie  Odpovědět s citací
Z rozhovoru s ilustrátorem Petrem Sísem v aktuálním čísle časopisu Reflex:

"Když cestujete po autorských čteních, poznáváte různé kouty Států. Při propagačním turné knížky o Darwinovi Strom života jste v Jižní Karolíně nebo Texasu zažíval podivné situace - publikum se za vás modlilo, abyste prohlédl a zjistil, že je evoluce nesmysl.

Máte pravdu, jakmile jsem se dostal za hranici Mason-Dixon, byl problém. Té knížky se kreacionisté nechtěli ani dotknout!"

Myslím, že je ihned jasné, že v kreacionismu nejde o vědu...
Příspěvek Napsal: sob 08. říj 2011 23:45:11
  Předmět příspěvku:  Re: Kreacionismus v hodinách biologie  Odpovědět s citací
Tak dobře.Představte si učitelku, která vezme žáky ven na procházku, utrhne si jablko a řekne: "To jablko je tak krásné a jak mi chutná. To je ale náhoda, že se to té evoluci tak povedlo!"

To byl samozřejmě vtip, ale moderní věda a antidarwinisté nejsou jen kreacionisté - stále více poznává, že příroda má svůj účel a řád. Náhoda vědecky neexistuje, všechno má své příčiny. Na stvoření je nejvíce zajímavé, že je tak impozantně sladěno - jako kdyby ekosystém byl sám podobného charakteru jako organismus.

Doufám, že mě nezavrhnete hned a že nebudu na další diskuzi muset čekat 20 let. Sledujte http://www.kreacionismus.cz
Příspěvek Napsal: sob 08. říj 2011 20:37:39
  Předmět příspěvku:  Re: Kreacionismus v hodinách biologie  Odpovědět s citací
Howto, "Nikde jsem neuvedl, že chci, aby učitelé učili o existenci Stvořitele" - vždyť chcete, aby se učilo o kreacionismu a to přece znamená učit o Stvořiteli, kreacionismus bez Stvořitele snad nejde.
Navíc Vám asi nestačí, když žáci slyší o 2 pohledech na vnik života v humanitních předmětech (srovnání věda x Bible-mýtus), ale představujete si, že žáci uslyší v biologii (přírodopise) o darwinismu a kreacionismu jako 2 srovnatelných vědeckých teoriích. Jinak jsem měl dojem, že píšete cosi o "zatuchlosti výuky přír.věd" na našich školách (tedy chybách učitelů a škol)a ne o tom, že máme horší žáky než dřív (doložená je horší čtenářská gramotnost).
Příspěvek Napsal: sob 08. říj 2011 19:33:41
  Předmět příspěvku:  Re: Kreacionismus v hodinách biologie  Odpovědět s citací
Nejsem učitelem přírodopisu. Nevím však, o jaké pštrosí taktice je řeč. Žáci se ve škole seznamují se stvořením i evolucí běžně (abych mluvil za svůj obor) v literární výchově (např. Čítanka 6, Nová škola, s. 38 - 39, kde leží text o biblickém stvoření vedle textu o evoluci pěkně vedle sebe). Prostor pro dikusi je vytvořen.

Všimněte si maličkosti: v otázce jste použil sloveso "sdělit" (že existují jiné názory), kousek dál jste však již použil sloveso "připustit" (existenci vyšší bytosti). Já nemám vůbec žádný problém se sdělením, že existují různé názory. Ale už nevěřím, že by vám takové sdělení stačilo.

P.S. Proč se zmiňujete o něčem zakázaném? Co je zakázané? Neprojevuje se fundamentalismus značnou dávkou útočnosti?
Příspěvek Napsal: sob 08. říj 2011 18:06:55
  Předmět příspěvku:  Re: Kreacionismus v hodinách biologie  Odpovědět s citací
Uff. Nechci obrátit všechny učitele na kreacionismus. O to mi nešlo. Až na výjimky mi však nikdo neodpovídá a nezlobte se, stále mi to není jasné, proč se někteří učitelé zdráhají vůbec zmínit o argumentech kreacionismu proti nezpochybnitelné darwinovy teorie (viz. vyjádření předního českého biologa Jana Zrzavého).

Nikde jsem neuvedl, že chci, aby učitelé učili o existenci Stvořitele. Tuto vaši připomínku nehodnotím kladně. Jedna věc je někoho přesvědčovat - tu nikdo nechce a druhá věc je se zmínit také o jiném pohledu na vznik a vývoj světa, např. kreacionistickému.

Omlouvám se za poznámku o kvalitě našeho školství, i když mě to překvapuje, neboť mnohý pedagog se domnívá, že do I. ročníků SŠ nastupují stále méně připravené děti, ale toto nemohu posoudit a není to předmětem diskuze.

Ptám se tedy opět.Pane Stodoláři. Dělal by Vám jako vyučujícímu problém v těch kapitolách přírodopisu, které se zabývají vývojem organismů sdělit žákům, že existují také jiné názory, které sdílí nejen veřejnost, ale i část vědců, viz. antidarwinistická charta?

Já to chápu, možná nepříjemně si může připadat ateista, který by měl při výuce byť jen náznakem připustit existenci vyšší inteligentní bytosti. Takoví učitelé nejspíše nezískám. A ti věřící se zase obávají, že by si mohli stěžovat rodiče ateisti.

Ale víte ja se rodí fundamentalismus? Nejlépe z toho, co je zakázané. Jak již jsem řekl, pštrosí taktika nikam nevede a kreacionisté fundamentalisty nejsou - chtějí diskuzi.
Příspěvek Napsal: sob 08. říj 2011 17:13:59
  Předmět příspěvku:  Re: Kreacionismus v hodinách biologie  Odpovědět s citací
Jsem za tu vytrvalost vlastně vděčný, protože osoba howto teprve postupně odkrývá, s jakými hraje kartami.
Příspěvek Napsal: sob 08. říj 2011 12:40:14
  Předmět příspěvku:  Re: Kreacionismus v hodinách biologie  Odpovědět s citací
Vážený Howto,Vaše vytrvalost je sice velká, ale asi k ničemu - učitele nezískáte. A to ne kvůli "zatuchlosti výuky". Zopakujme, oč jde: Věda nemůže a nemá dokazovat existenci nebo neexistenci Stvořitele.Že o stvoření píše Bible neznamená to, co Vy naznačujete. Teologie Bibli interpretuje a to daleko méně doslovně, než to dělají kreacionisté. Zpoždění obsahu výuky? Víte, kolik je skutečně novinek? Pro nás jsou novinkou třeba oblasti, za něž jsou nyní udělovány Nobelovy ceny a podívejte se na původní stáří těchto objevů: běžně oněch 20 let než se diskutabilní novinka prosadí. Ne¨vím, jaké sjou nyní školy v Rusku, ale moc jim nevěřím. A USA? Nedělejte si iluze. Naši žáci běžně vítězí v mezinárodních olympiádách z přír.věd a myslím, žei z biologie. Odkud beret informace o tak špatném stavu školství? Napadá mě - nejste z našeho ministerstva?
Příspěvek Napsal: sob 08. říj 2011 12:35:08


Přejít na: