Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit seOdeslat odpověď
Uživatelské jméno:
Předmět:
Tělo zprávy:
Vložte sem vaši zprávu, může obsahovat maximálně 60000 znaků. 

Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Velikost písma:
Barva písma
Možnosti:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Zakázat BBCode
Zakázat smajlíky
Zakázat URL adresy v tomto příspěvku
Otázka
Kolik je na jedné ruce prstů?:
Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
   

Přehled tématu - Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?
Autor Zpráva
  Předmět příspěvku:  Re: Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?  Odpovědět s citací
Poprosím někoho s většími organizačními schopnostmi než mám já, aby provedl experiment s minimálně 200 lidmi.

A teď mi nejde vůbec o nějaký typ fontu (tady si trochu rýpnu) který se, IMHO, v dnešní rukotržní době snaží mnozí prosadit vážně spíše z peněžních důvodů.
Ani mi nejde o to, jak moc děti baví učit se psát - to je individuál!

Jde mi jako vždy o efektivitu. A to časovou. Ta má dvě složky - rychlý zápis a rychlé čtení.

Takže 100 lidí co píší jakýmkoliv sebesvéráznějším typem rukopisného "tiskacího" - rozumněj převážně nespojovaného - písma.
A 100 lidí píšících sebesvéráznějším typem rukopisného spojitého "psacího" písma.
Jeden text - řekněme 10 vět česky, s minimálně jednopísmenným zastoupením všech písmen abecedy v malé i velké variantě.
Tento text každý z písařů napíše dvakrát. Jednou co nejrychleji, a podruhé aby si dal záležet na čitelnosti.
Uloží se naskenované stránky obou těchto děl od každého respondenta spolu s časem potřebným k sepsání celého textu.

Teď kontroverzní část - nechat každého písaře přečíst všechny texty by bylo.. no řekněme časově náročné. Také by už text znal a odpovědí o čitelnosti každého textu by bylo pouze 199. Proto by nastoupila moderní technika a online anketa kdy by respondenti vyplnili, kterým typem písma sami píší a následně by slovo od slova do počítače naťukali to co si myslí že vidí na naskenované předloze - každý by mohl číst půl textu od jednoho autora se stejným "typem" písma a druhou půlku textu s tím druhým "typem". Popřípadě by mohl označovat písmena jež doplnil pouze z kontextu (musel nad nimi chvíli přemýšlet).
Měřit čas čtení by bylo taky zajímavé, ten už však myslím není kauzálně implikován pouze typem písma, ale mnohem více faktory.

Pak bych byl opravdu přesvědčen, tedy pokud by co do časové a čitelnostní efektivity převažovala varianta nespojitá, že je čas, jak ja uvedeno v názvu diskuze, změnit psací vzor.

IMHO zatím čas pro změnu nenastal, protože tuším jak by to dopadlo. Chápu, že někdo může mít jine priority než časovou a čitelnostní efektivitu, avšak já tyto dvě upřednostňuji kvůli hledisku rychlosti a robustnosti předání informace !psaným! textem.
Mám rád všechny druhy písma, píšu psacím učil sem se více písem resp. abeced (azbuku, těsnopis, řeckou abecedu etc), leč bych se za grafomana neoznačil (syntaxe a gramatika mě jak už jste mohli z daného textu poznat nezajímá).
Pokud se chystáte ohradit něco proti mé osobě, věřte že do této problematiky odborně opravdu nemám co mluvit. Stejně mě však zajímá jak by takovýto experiment dopadl.

PS: Srsly, sorry za všechny překlepy a gramatické bugy.
PSS: Mnohé kličky jsou v psaném písmu právě proto aby se lépe četlo a psalo rychleji - g×q.. IMHO
Příspěvek Napsal: stř 07. zář 2016 12:08:52
  Předmět příspěvku:  Re: Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?  Odpovědět s citací
Dobrý den,
po delší době se vracím k této diskuzi.
Je zajímavé, kolik reakcí, ať již pozitivních či negativních vzbudila Radana Lencová s písmem Comenia Script.
To muselo projít dvouletým pilotním ověřováním, aby vůbec mohlo být schválené. Stála za ním spousta práce odborníka na písmo.
Kde se vzalo, tu se vzalo další písmo "NNS Script". Pro laika na první pohled písmo, které je téměř totožné s CS. Toto nové písmo získalo doložku Ministerstva školství. Kdo vůbec stojí za tímto písmem? Bylo vůbec pilotované? Na stránkách Nové školy, která za tímto novým písmem stojí, je přímo napsáno "píšeme tiskacím písmem".
Není trochu smutné, že někdo něco vymyslí, ověří, musí projít celým procesem a jít se svou kůží na trh, a jiný udělá věc velmi podobnou a získá zřejmě ihned doložku MŠ? Evidentně jen díky tomu, že něco podobného ověřováním prošlo.
Může si tedy kdekdo již tvořit své písmo, protože jiný již prorazil stojaté vody? :-(
Příspěvek Napsal: ned 13. zář 2015 12:56:39
  Předmět příspěvku:  Re: Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?  Odpovědět s citací
No podívejme se na to téma podrobněji. :) Jaké výhody a nevýhody psací písmo obnáší? Jaký by měl být k přístup k učení psaní?
Začněme tedy výhodami psacího písma. některé zdroje uvádí, že je rychlejší díky napojování písmen. Toto jej jistě urychluje avšak pokuď už někdo škrábe, toto napojování činí jeho písmo ještě nepřehlednějším. Je pravda, že napojování zrychluje, obecně si však dovolím považovat za rychlejší současné písmo tiskací, jelikož písmo psací má spoustu klikyháčků a vlnčiček které tedy písmo nijak neurychlují. Až při jejich zanedbání či značném zdeformování se písmo urychluje avšak tak se zas stává značně nepřehledným. Tyto klikyháčky a vlnčičky se však dají chápat také jako výhoda. Utváří celkovou estetiku a krásu písma. Toto je sice pěkné, avšak když budeme nastavovat požadovaný standard na krásu písma příliš vysoko dost možná to děti akorát otráví a bude to pro ně více náročné a to i časově a to v době, kdy jsou do výuky zařazovány stále nové a nové druhy učiva (trochu na úkor obsahu jednotlivých druhů). Byl bych pro, aby se toto krásné písmo vyučovalo jen jako takový bonus, za který se nikdo příliš neznámkuje ale děti se ho učí pro radost z jeho krásy a možnbá jen pro nějakou kladnou známku. Plnohodnotně známkované by mělo být pouze písmo dostatečně jednoduché, aby ho byla škola také schopna naučit. s takovým přístupem bude umět daleko více lidí krásně psát než dnes. Byl bych pro, aby se toto písmo stalo jaksi slavnostním a né běžně užívaným. Pro běžné užívání je opravdu nepraktické a pokuď si ho někdo zvykne psát špatně v běžném užívání, je pro něj daleko těžší dosáhnout krasopisu i když se snaží. Krásně psaný dopis je veliká nádhera, ale to, s čím se setkávám v běžném životě je vždy jakási podivná zkroucenina kterou dá nakonec opravdu práci rozluštit. Nevadilo by, že každý píše trošku jinak, naopak by to mohlo být bráno jako pozitivum, avšak nečitelnost je trošku proti podstatě písma. možná by si v něm liboval nějaký archeolog, psycholog či dešifrátor ale už né tak většinový čtenář. Tedy co navrhuji je, aby se učení písma pro obecné užití zaměřovalo na písmo tiskací či výrazně zjednodušené psací a ten krasopis se stal ve škole radosti a aby v něm byla tolerována trošku volnost. No a co já a písmo? Osobně se přiznám, že píši vpodstatě strašně. Někdy se mi i dokonce stávalo a stává, že když moc spěchám ale zároveň si teprve rozmýšlím, co mám psát, píši oběma druhy najednou. Půlku věty tak a půlku jinak. Je to ale jen občasný případ.
Martin Pavlíček student gymnázia
Příspěvek Napsal: ned 12. úno 2012 22:59:03
  Předmět příspěvku:  Re: Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?  Odpovědět s citací
Díky za odkaz. Ve zprávě mě zaujala poslední věta: "Za vysoké pozitivum považují především nižší nároky na úroveň grafomotoriky u žáků se specifickými vzdělávacími potřebami než ty, které vyžaduje běžně užívané psací písmo."
Trochu se mi zdá, že se tu míchají jablka s hruškami. Je opravdu dobré snižovat nároky na úroveň grafomotoriky pro všechny děti? Dobrá, pro děti s SPÚ v tom nevidím problém, ale pro všechny? Pořád si myslím, že rozvoj jemné motoriky stojí za trochu námahy. Abychom potom nesplakali při výtvarné výchově, praktických činnostech nebo geometrii...
Příspěvek Napsal: sob 14. led 2012 10:04:25
  Předmět příspěvku:  Re: Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?  Odpovědět s citací
Narazila jsem na stránkách MŠMT na zprávu o pilotním testování písma Comenia Script.
Pokud by to někoho zajímalo, zpráva je tady.
Příspěvek Napsal: pát 13. led 2012 11:20:58
  Předmět příspěvku:  Re: Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?  Odpovědět s citací
Karel F. píše:
... i v dnešní době znám osobně spoustu firem kde se vyžaduje dlouhodobě životopis v psané formě psacím písmem. Tiskace autora okamžitě bez ohledu na jeho kvality tohoto uchazeče diskvalifikuje z dalšího výběrového řízení...
Pane Karle, to je zajímavé. Nevíte, proč to dělají? Má to nějaký důvod?
A také: Ono tiskací písmo se nejspíš u každého léty "rozepíše" podobně jako psací, vzor si každý modifikuje podle sebe, u psacího písma to také tak je. A tím pádem bude psát každý jinak. Nebo myslíte, že ne?
Ano, a ještě mě napadá v této souvislosti: Když píšeme čím dál více na počítačích, stihne se naše ruka vůbec rozepsat natolik, aby osobitost písma dostala šanci, ať už v "psací" variantě, nebo v té "tiskací" (ve velkých uvozovkách, neboť obě jsou "psací", že?)
Příspěvek Napsal: pon 26. pro 2011 23:02:35
  Předmět příspěvku:  Re: Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?  Odpovědět s citací
Dobrý den,
prošel jsem si diskuzi a zjistil, že v podstatě podporujeme lenost našich dětí. Pokud potřebuji něco napsat rychle použiji tak jak píši zde. Pokud není žádoucí psát na PC nebo tiskacím píši psacím. Byl tu dobrý postřeh ohledně podpisu, zajímalo by mne jak se bude tvářit majitel účtu s tiskace podpisem, až mu někdo s padělanou občankou vybere bankovní účet. Další Věcí je, že i v dnešní době znám osobně spoustu firem kde se vyžaduje dlouhodobě životopis v psané formě psacím písmem. Tiskace autora okamžitě bez ohledu na jeho kvality tohoto uchazeče diskvalifikuje z dalšího výběrového řízení. Pohovorem s lidmi v těchto společnostech nemíní nic měnit a pokud by se psalo pouze tiskace je jim to jedno holt se naučíte stejně jako řidičský průkaz. Přitom se nejedná jen o malé společnosti, ale velké firmy a nadnárodní společnosti. Psaní psacím písmem si myslím má stále význam, pokud mne někdo bude psát tiskacím tak to může rovnou naklofat v wordu a vytisknout na tiskárně a nemusí se obtěžovat psaním vůbec.
Příspěvek Napsal: ned 25. pro 2011 18:06:46
  Předmět příspěvku:  Re: Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?  Odpovědět s citací
@, otázka od Jana zněla, zda dítěti dělalo potíže učit se psát dvojím způsobem. Případně kdo (jak, kdy) psací způsob učil. A teď ještě případněji: naznačujete, že je jasná souvislost s průběhem experimentu a s přechodem dítěte na psací písmo v pozdějších letech? Nebo příspěvku nerozumím úplně dobře?
Příspěvek Napsal: pát 02. zář 2011 6:49:58
  Předmět příspěvku:  Re: Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?  Odpovědět s citací
Mgr. Jan Zouhar píše:
Kdo ji učil tradiční písmo?

Předpokládám, že jako diskutující k danému tématu víte, jakým způsobem první dva roky experimentu na vybraných školách probíhaly. Nebo snad ne ?
Příspěvek Napsal: čtv 01. zář 2011 14:13:47
  Předmět příspěvku:  Re: Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?  Odpovědět s citací
Magazín PRÁVO. 23.4.2011, str.15:
"Písmo z písanky jsem se sice dobře naučila, ale sloužilo mi jen do čtvrté třídy, protože dál jsem už nechtěla psát jako prvňák. (Radana Lencová, grafická designérka)"
Myslím, že R.Lencová vystihla naprosto přesně důvod, proč některé děti přecházejí na začátku puberty z psacího písma na tiskací.
K jakému písmu budou přecházet, naučíme-li je v první třídě tiskací?

A ještě dotaz:
"Já dysgrafii neberu jako poruchu učení....", uvádí R-Lencová na stránkách http://www.topzine.cz/pismo-nas-musi-bavit-rika-autorka-comenia-script-radana-lencova/.
Má pravdu? Je toto tvrzení věrohodné?
Příspěvek Napsal: pon 25. dub 2011 17:34:10


Přejít na: