Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit seOdeslat odpověď
Uživatelské jméno:
Předmět:
Tělo zprávy:
Vložte sem vaši zprávu, může obsahovat maximálně 60000 znaků. 

Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Velikost písma:
Barva písma
Možnosti:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Zakázat BBCode
Zakázat smajlíky
Zakázat URL adresy v tomto příspěvku
Otázka
Kolik je na jedné ruce prstů?:
Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
   

Přehled tématu - Hledáme inspiraci - klíčové kompetence a Kritické myšlení
Autor Zpráva
  Předmět příspěvku:  Re: Hledáme inspiraci - klíčové kompetence a Kritické myšlen  Odpovědět s citací
Díky za příspěvek. Rozumět ikonickému textu a umět jej vytvořit je jistě důležitá součást kompetence komunikativní. Může se rozvíjet v dějepise atd.
Příspěvek Napsal: pon 18. říj 2010 22:42:09
  Předmět příspěvku:  Re: Hledáme inspiraci - klíčové kompetence a Kritické myšlen  Odpovědět s citací
Výuka gramotnosti... důležitá je výuka GRAFICKÉ GRAMOTNOSTI. Ta představuje komplex umění poznávat smysl grafických symbolů, grafů, značek, schémat, ilustrací, orientačních plánků, plánů, map, diagramů, znát normalizované značky, způsoby kreslení technických výkresů (podle vyučovaného oboru). Umět nakreslit od ruky jednoduchý situační výkres, schéma, výkres předmětu, okótovat ho, kreslit a číst jednoduché značky, vědět význam nebo účel různých grafických symbolů, písma, not, chemických, matematických a jiných značek, atd. ... atd. A kdo to umí od ruky, bude to umět i s pomocí nejrůznějších pomůcek a software.

Není to nic mimořádného. Každý z nás umí jít po turistických značkách, číst mapu, nakreslit si rozměry místnosti a napsat si míry, když jde kupovat koberec, rozezná čínské písmo od azbuky, vyzná se v plánku polikliniky, zná dopravní značky, schématické značky (podle oboru), matematické symboly. Pozná platné peníze, vysvědčení s razítkem, stanici autobusu, ... atd.
Nevyučuje se to v jenom univerzálním předmětu, ale v každém něco a výsledkem je určitá grafická gramotnost a umění pochopit smysl i neznámých podobných symbolů (dopravní značky nebo značky na WC v různých zemích, atd.).

V některých oborech je do prvního ročníku zařazen předmět Technické dokumentace. Zcela asynchronně. Na geometrii ze ZŠ může navazovat základ strojnictví a v tom kreslení jednoduchých strojnických (stavebních, elektrotechnických a jiných) výkresů, čtení potřebných informací ze složitých výkresů v nejrůznějších normách, které se v oboru vyskytují. atd.. atd..
Škola by měla žáky naučit grafická vyjádření typická pro obor číst, pochopit, nakreslit, narýsovat, nebo dokonale vytvořit pomocí vhodných pomůcek (SW aj.).
Příspěvek Napsal: pon 18. říj 2010 21:35:56
  Předmět příspěvku:  Re: Hledáme inspiraci - klíčové kompetence a Kritické myšlení  Odpovědět s citací
To je perfektní inspirace. A je príma, že to děláte na začátku studia, aby to mohli všichni vyučující u žáků využívat a žádi rozvíjet. Máte v rámci školy dohodnuty určitá kritéria dobrých poznámek z výuky?
Zajímavou inspiraci k tomuto tématu jsem našel zde:
Atkonsonová, Atkonson, Smith, Bem, Noel-Hoeksema: Psychologie. Praha : Victoria Publishing, 1995, str. 785 - 787. Pokud chcete, pošlu Vám to zpracované. Mě se to moc osvědčilo.
Pojednává se tam o práci s textem (spíše delším), ale je to velmi přehledné.
Příspěvek Napsal: úte 22. zář 2009 19:14:25
  Předmět příspěvku:  Re: Hledáme inspiraci - klíčové kompetence a Kritické myšlení  Odpovědět s citací
Přeji hezký den.
Připojuji malou inspiraci. Do 1. ročníků zařazujeme KURZ FUNKČNÍHO ČTENÍ. Probíhá dva dny, vyučují učitelé českého jazyka a je realizován na počátku školního roku. Žáci se učí pracovat s textem. Dostanou ukázkový text a přednášku, jak lze s textem pracovat. Potom se rozdělí do skupin, ve kterých ze stejného textu utvoří např. výpisek, výtah, glosu, apod.
Získané kompetence oceňují všichni vyučující.
Zdraví Dana
Příspěvek Napsal: úte 22. zář 2009 18:13:34
  Předmět příspěvku:  Hledáme inspiraci - klíčové kompetence a Kritické myšlení  Odpovědět s citací
Zdravím všechny !

Právě jsem se zapojila do diskuse v rámci gymnaziálního vzdělávání. Týkalo se to rozvoje klíčových kompetencí a následně využívání metod Kritického myšlení. Jak jsem tam tak psala příspěvek, udědomila jsem si, že by možná měl být i tady... možná. ;)

Najdete v odkazu : Opravdu už ve školách všechno děláme

Hezký den.

Andrea
Příspěvek Napsal: úte 04. srp 2009 9:57:16


Přejít na:  
cron