Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit seOdeslat odpověď
Uživatelské jméno:
Předmět:
Tělo zprávy:
Vložte sem vaši zprávu, může obsahovat maximálně 60000 znaků. 

Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Velikost písma:
Barva písma
Možnosti:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Zakázat BBCode
Zakázat smajlíky
Zakázat URL adresy v tomto příspěvku
Otázka
Kolik je na jedné ruce prstů?:
Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
   

Přehled tématu - Jak učit zeměpis v 8. ročníku
Autor Zpráva
  Předmět příspěvku:  Re: Jak učit zeměpis v 8. ročníku  Odpovědět s citací
Omlouvám se, že jsem stará :lol:
Příspěvek Napsal: čtv 04. lis 2010 21:19:33
  Předmět příspěvku:  Re: Jak učit zeměpis v 8. ročníku  Odpovědět s citací
Ahojky Pavlíno,
ten už jsem četla :shock: ;)
Už už jsem se radovala, že mi odpověděl někdo nový, otevřu, a píšeš ty :lol:
Prostě nikde nikdo :-) co si tady nevymyslíme to nemáme :-)
Přidá se k nám někdo další???
Hanka D.
Příspěvek Napsal: úte 02. lis 2010 18:53:18
  Předmět příspěvku:  Re: Jak učit zeměpis v 8. ročníku  Odpovědět s citací
Mohu nabídnout bezvadný nápad s využitím Twitteru? Zeměpis s Twitterem.
Příspěvek Napsal: úte 02. lis 2010 18:11:05
  Předmět příspěvku:  Re: Jak učit zeměpis v 8. ročníku  Odpovědět s citací
Dobrý den,
velmi mě potěšilo, že jsem si koupila knihy, o kterých mluvite :shock: Děkuji za podrobný návod, kterou kapitolu jak využít ze Současného světa. ;)
Dále by mě zajímalo, jak jste koncipoval výuku. Využíval jste video jako ilustraci vašich slov nebo spíše na základě videa s žáky vyvozoval důležité informace? Používáte referáty? Jak často? Pracoval jste i s pracovními sešity k těm zmiňovaným učebnicím?
Vím, že mám spoustu otázek, ale snad mi alespoň na některé pomůžete najít odpověď. Je mi jasné, že styl, kterým pracujete mi nemusí být blízký, ale spíše hledám inspiraci, co a jak dělat. Děkuji! H.D.
Příspěvek Napsal: úte 20. črc 2010 15:20:07
  Předmět příspěvku:  Re: Jak učit zeměpis v 8. ročníku  Odpovědět s citací
Dobrý den, rozhodně se nejedná o otázku, kterou by bylo možné komplexně zodpovědět v rámci jednoho diskusního příspěvku, ale pokusím se Vám napovědět a podělit se o vlastní zkušenosti s výukou těchto témat.
Jako podkladový, nikoli však jediný, materiál pro výuku témat sociálního zeměpisu bych Vám doporučil učebnici Současný svět, kterou vydalo Nakladatelství České geografické společnosti. Nakladatelství v současné době připravuje třetí, aktualizované vydání. Přidanou hodnotou této učebnice je i příručka nabízející učitelům metodickou podporu (Příručka k učebnici Současný svět je zdarma přístupná na stránkách nakladatelství).
V této učebnici je velmi hezky zpracována kapitola Obyvatelstvo a sídla (strany 6–25), kterou jsem ve výuce využil v plném rozsahu. Opatrnější jsem byl v případě výuky hospodářství světa – kapitola Hospodářství (strany 26–61), kde jsem některé dílčí kapitoly slučoval a vybíral především zajímavý obsah. Kapitola pro výuku politického zeměpisu – Svět dnes (strany 62–77) – není ve druhém vydání této učebnice zcela aktuální a využil jsem ji jen rámcově. Jako další studijní materiál k tomuto tématu se mi osvědčila publikace Ohniska napětí ve světě od M. Šlachty a kol., vydaná v koedici s nakladatelstvím Kartografie Praha. Vybrané kapitoly jsem ve výuce využil jako příkladové studie různých geopolitických problémů.
Pro výuku regionálního zeměpisu Evropy se mi dobře pracovalo s učebnicí Zeměpis světa 3 od autorů Jeřábka a Vilímka, taktéž vydanou v Nakladatelství ČGS. Výuku jsem žákům zpestřoval o videa z pořadu Objektiv, který je k dispozici na internetových stránkách České televize. A samozřejmě jsem jako doprovodný materiál používal atlasy, různé tematické mapy a fotografie…
Výše uvedené učebnice jsem využíval především jako zdroj informací a vodítko pro žáky. Vlastní pojetí a výběr aktivit v hodinách je však již plně v kompetenci vyučujícího, a tak Vám přeji hodně zdaru!
Příspěvek Napsal: úte 20. črc 2010 14:49:26
  Předmět příspěvku:  Jak učit zeměpis v 8. ročníku  Odpovědět s citací
Dobrý den, chtěla bych požádat o radu někoho, kdo učí zeměpis. ;)
Budu učit zeměpis v 8.ročníku. Aprobovaná na něj nejsem. :( Ale učila jsem již ČR v 9.tř. :roll: Náplň v 8.r bude Evropa a pak "zeměpisná čísla" (můj pracovní název :lol: pro témata: politické rozdělení světa, obyvatelstvo světa, hospodářství světa, krajina a životní prostředí).
Chtěla bych vědět vaše zkušenosti s těmito tématy, na co si mam dát pozor, které knihy nebo jiné materiály se vás osvědčily a proč. Co byste mi doporučili za učebnice.
Velmi děkuji za vaše rady. :P
Hanka D.
Příspěvek Napsal: pát 16. črc 2010 15:18:31


Přejít na: