Odeslat odpověď
Uživatelské jméno:
Předmět:
Tělo zprávy:
Vložte sem vaši zprávu, může obsahovat maximálně 60000 znaků. 

Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Velikost písma:
Barva písma
Možnosti:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Zakázat BBCode
Zakázat smajlíky
Zakázat URL adresy v tomto příspěvku
Otázka
Kolik barev je na české vlajce:
Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
   

Přehled tématu - Jak přivést ke čtení dyslektické dítě?
Autor Zpráva
  Předmět příspěvku:  Re: Jak přivést ke čtení dyslektické dítě?  Odpovědět s citací
Dobry den,
musim rict, ze teke hledem odpoved na na tento problem. Syn nyni ve ctvrte tride. Pred dvema mesici diagnostikovali problem dyslexie. Ve skole ma velike potize. Ty zacali s nastupem do prvni tridy a s pribybajicim ucivem a naroky se to zhorsuje. Nejvetsi uskali je cteni, ulohy, zadani, opis z tabule. Zkousime cist dvojmo, stridame se, cteme knizky s obrazky jednodussi texty, velka pismena. Jenze syna to nebavi a da mi hodne namahy ho k tomu dokopat, premlouvat, donutit. Je to hrozne tezke. Jsem zvedava jak nam pomohou opatreni 2. Stupne. Na teto diskuzi je fajn videt, ze v tom clovek neni sam. Pokud mohu ostatnim doporucit zkuste serii knizek od Mary Pope Osbornova Dobrodruzstvi v pralese, v zemi nindzu, mezi piraty a spoustu dalsich.
Příspěvek Napsal: sob 09. zář 2017 21:47:29
  Předmět příspěvku:  Re: Jak přivést ke čtení dyslektické dítě?  Odpovědět s citací
Já si také myslím, že je to pokrok, hlavně pro ni, protože už louská dobrovolně, já zase vím, že ví, co čte, a ještě ji to k něčemu dál inspiruje, což je myslím i důležitá součást "čtenářské gramotnosti", že nás četba k něčemu dál vede, provokuje, že se zamyslíme a v tom nejlepším případě i něco sami vytvoříme, kniha by měla být inspiračním zdrojem. A mě zase inspiruje moje dcera k dalšímu vymýšlení "fíglů" jak na to, aby jí ta dřina stála za to, aby četla, a přes velký boom obrazových informací jsem ráda, že text vnímá, dokáže z něj těžit i s určitým handicapem - nebo možná díky němu z textu vytěží to, co je pro ni důležité.
A RVP díky, protože se tady dá najít mnoho užitečných, nejen profesně, informačních zdrojů a inspirací. A je dobré, že zde nepanuje "sobectví" ve smyslu, já jsem si to vymyslela, ať na to ostatní přijdou sami, ale je tady podnětné kolegiální a tvůrčí prostředí :)
Příspěvek Napsal: ned 12. čer 2011 15:58:52
  Předmět příspěvku:  Re: Jak přivést ke čtení dyslektické dítě?  Odpovědět s citací
To je určitě velký pokrok, když si sama tvoří komiksy a navíc jí to baví :), tak proč ne víly. S publikacemi D. Emerlingové Když dětem nejde čtení, mám také jen ty nejlepší zkušenosti. Přeju další čtenářské úspěchy :)
Příspěvek Napsal: ned 12. čer 2011 15:28:08
  Předmět příspěvku:  Re: Jak přivést ke čtení dyslektické dítě?  Odpovědět s citací
... a praktické doporučení - čteme příběhy o vílách, já si myslím, že účel světí prostředky a smířuji se s tím, že dcera nečte Robinsona a Děti z Bul..., že tyhle knihy jí čteme nebo využíváme poslechu audioknih, ona je naprosto spokojená s jednoduchými, já si myslím, že hloupými :roll:, příběhy autorky D. Meadowsové Duhová kouzla - je jich spoustu a dcera s nadšením čte už 4. knihu z řady Víly slavností, třeba by se to zalíbilo i některé jiné dys čtenářce ;) . Při četbě těchto -vlastně jen sešitů- se dá opravdu moc moc dobře trénovat technika čtení. A víte, co začala dcera vytvářet? Z přečtených příběhů si dělá galerii postav a vkládá jim do úst bubliny s texty, takže to přepracovává na komiksy a já z jejích úspěchů a její radosti mám radost dvjnásobnou, už jsem propadala beznaději, myslela jsem, že se snad nikdy číst nenaučí :cry:, a jupí, ono to možná půjde, časem... A ještě jí ty komiksy možná někdo někde vydá ;) .
Příspěvek Napsal: ned 12. čer 2011 13:15:24
  Předmět příspěvku:  Re: Jak přivést ke čtení dyslektické dítě?  Odpovědět s citací
Přeji hezké odpoledne, u poslechu nedělní pohádky v rádiu-s dyslektickou dcerou i nedys... zbytkem rodiny. Musím uznat, že jsem se vždy ve své učitelské praxi snažila texty dětem s dys poruchami zpřístupnit, předčítání nevyjímaje a doporučením a odkazy na audioknihy možná nekonče... Technika čtení je však také důležitá a velká trpělivost rodičů, aby to bez újmy na duševním zdraví svém i dítěte přežili a neházeli flintu do žita, je nezbytná. Naše dcera ve třetí třídě, kdy ji čtení stále bolí, ale lepší se to, jenže to jde pomalu a jde to jinak než s "normálně" čtoucími dětmi, mi denně ukazuje, jaká je to pro ni i všechny ostatní zúčastněné dřina. Takže díky za každý podnět a doporučení a diskusi a prostě jen pocit, že v tom nejsme sami... DÍKY!
Nám se moc osvědčilo používání "čítanek" Když dětem nejde čtení I, II.
A co nám jde? Zjistila jsem, že jakmile čteme souvislý text, tedy knihu, nejlépe krátkou, která má pokračování a velmi podobnou strukturu jednotlivých dílů, technika četní se lepší s každou stránkou, dílem, jak se objevují stejná jména postav, podobné příběhy, zažívá dcera obrovskou radost z úspěchu, protože už je to vlastně plynulé čtení, které všude okolo sebe slyší a v těchto případech čte jako ostatní děti - neubrání se srovnávání, nemyslím, že by to bylo na škodu, ví, kam chce směřovat, jak by čtení mělo znít a nestresuje ji to příliš, i když velmi těžce nese, že jí nejdou třeba slovní úlohy v MAT, ona než přelouská, co je v zadání, ostatní už píšou odpověď... Takže shrnu: Velmi se nám osvědčily souvislé texty s příběhem, problém máme s torzy textů v čítankách, s tím, že je každý jiný a nejedná se o ucelený text. Ale prý je takto zkratkovitý celý současný svět, takže i dys děti se musí naučit tohle vnímat a zrychlit "přepínání" vnímání. Pro zvládnutí techniky čtení ale opravdu doporučuji číst celé knihy.
Příspěvek Napsal: ned 12. čer 2011 13:04:20
  Předmět příspěvku:  Re: Jak přivést ke čtení dyslektické dítě?  Odpovědět s citací
Tvoje družina (a vlastně celá strážská škola) je určitě moc příjemné místo :D
Příspěvek Napsal: úte 01. úno 2011 21:24:53
  Předmět příspěvku:  Re: Jak přivést ke čtení dyslektické dítě?  Odpovědět s citací
Lenko, já dětem předčítám každý den (v družině se to po obědě přímo nabízí), baví nás s dětmi hledat významy slov, povídat si o přečteném, "rozebírat" u pohádek podobné motivy, probereme dětské časopisy, předčítáme si s dětmi i vtipy, hrajeme slovní hry atd.

Dyslektické děti nechávám prohlížet nejdříve knihy v knihovně a mohou si vybrat jakoukoliv podle svého zájmu, takže např. si nyní jeden páťák s dys čte knihu o dinosaurech a pak mi sáhodlouze vypráví, co se dočetl (některé pasáže mu čtu na sřídačku i já), jiný čtvrťák si vypůjčil knihu s příběhem o malém fotbalistovi (vysoké literární kvality v knize ovšem příliš nehledejme :)), ale chlapec, sám fotbalista, prožívá s hrdinou všechny prohry a touhu po vítězství, srovnáváme jeho reálné zážitky s těmi z příběhu...
První chlapec si čte i doma, ale druhý jenom se mnou.
Příspěvek Napsal: úte 01. úno 2011 20:58:10
  Předmět příspěvku:  Re: Jak přivést ke čtení dyslektické dítě?  Odpovědět s citací
Citace:
V prvé řadě by učitelé měli začleňovat do výuky předčítání. Na to nejsme v našich školách příliš zvyklí. Učitelé se domnívají, že předčítání je ztráta času, opak je však pravdou.

Zajímavý článek na webu ČTENÁŘSKÁ GRAMOTNOST... Z vlastní zkušenosti vím, že právě špatní čtenáři toto mají velmi rádi, obzvlášť ti starší, kterým se to málokdy poštěstí. A co vy? Předčítáte dětem ve škole?

Také nejnovější článek na stejném webu, Dyslektické žáky musíme učit číst, se touto tématikou zabývá.
Příspěvek Napsal: úte 01. úno 2011 20:13:10
  Předmět příspěvku:  Re: Jak přivést ke čtení dyslektické dítě?  Odpovědět s citací
Dobrý den,

pro děti s obtížemi ve čtení se mi osvědčily knížky z nakladatelství Thovt - mají větší písmena a pěkné ilustrace, texty jsou kratší. Knihy jsou různě tematicky zaměřené, takže kluci si vybírali piráty, dinosaury a indiány, holky čarodějnice a medvídky. Společně je zajímaly kouzelnické a upíří příběhy. Protože je knížky zaujali, tak začali číst a povídat o knihách sami od sebe.

Jedne holčička s těžkou poruchou chodí ráda do knihovny a tam si půjčuje knihy od Disneyho - půjčuje si i 3 najednou :) Mohu si o těchto knihách myslet co chci, ale důležité je, že chodí do knihovny ráda a tam si půjčuje knihy, které ji baví číst.
Příspěvek Napsal: čtv 24. čer 2010 20:01:32
  Předmět příspěvku:  Re: Jak přivést ke čtení dyslektické dítě?  Odpovědět s citací
Diktafon je zajímavý nápad, vyzkoušíme, Díky. :P
Příspěvek Napsal: sob 27. bře 2010 1:11:38


Přejít na:  
cron