Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se



Odeslat odpověď
Uživatelské jméno:
Předmět:
Tělo zprávy:
Vložte sem vaši zprávu, může obsahovat maximálně 60000 znaků. 

Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Velikost písma:
Barva písma
Možnosti:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Zakázat BBCode
Zakázat smajlíky
Zakázat URL adresy v tomto příspěvku
Otázka
Jaká je barva nebe?:
Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
   

Přehled tématu - Jaká je vaše spolupráce se základní školou?
Autor Zpráva
  Předmět příspěvku:  Re: Jaká je vaše spolupráce se základní školou?  Odpovědět s citací
Díky, Marci,
to vůbec nezní špatně! A velké prostory tělocvičny budou mít také jiný "náboj", než herna MŠ :P .
Příspěvek Napsal: stř 10. bře 2010 20:30:33
  Předmět příspěvku:  Re: Jaká je vaše spolupráce se základní školou?  Odpovědět s citací
Dobrý večer.
Letos paní učitelky našich předškoláků mimo běžné akce (návštěva předškoláčku v první třídě apod.) uspořádaly společný karneval předškoláků a dětí prvních tříd. Program připravily společně jak paní učitelky z MŠ, tak paní učitelky prvňáčků. Akce byla podle slov paní učitelek (sama jsem se jí neúčastnila) vydařená. Probíhala v prostorách ZŠ a děti se tak na neformálním setkání mohly seznámit s prostředím ZŠ, ale také se svými budoucími učitelkami. Myslím, že by bylo dobré, kdyby se taková akce stala tradicí ;) .
Příspěvek Napsal: úte 09. bře 2010 20:56:43
  Předmět příspěvku:  Re: Jaká je vaše spolupráce se základní školou?  Odpovědět s citací
Dobrý den,
naše sídlištní škola spolupracovala se třemi MŠ. V období prosinec, začátek ledna jsme organizovali Den otevřených dveří pro MŠ. Paní učitelky s dětmi přicházely do "velké" školy na celé dopoledne, většinou byly u prvňáčků (někdy "nakoukly" i k druhákům). Jeden den jedna MŠ. Paní učitelky ze ZŠ s takovouto návštěvou počítaly, měly připravený program (od běžných hodin - se zapojením dětí z MŠ, až po prohlídku školy), který s pomocí učitelek z MŠ uskutečňovaly. Před zápisem do ZŠ vedení školy navštěvovalo rodičovské schůzky na MŠ - na pozvání, kde podávalo rodičům informace o škole. Před koncem školního roku (květen - začátek června) se akce "otevřených dveří" opět opakovala.
Veškerou spolupráci s MŠ (plánování, přípravu, komunikaci i organizaci) jsem měla na starosti sama - jako zástupkyně ředitele pro 1. stupeň.
Dana
Příspěvek Napsal: pon 13. črc 2009 9:00:02
  Předmět příspěvku:  Re: Jaká je vaše spolupráce se základní školou?  Odpovědět s citací
Milá Pavlíno,
funkce jakéhosi koordinátora není vůbec špatný nápad :!: Díky za něj. Teď jen, jak to navrhnout naší spádové škole, že :? Dodnes tuto funkci plnil ředitel školy. A možná i proto tato spolupráce vázla. Ne že by neměl ředitel o spolupráci zájem, ale má na starost daleko důležitější záležitosti. No nemám pravdu?
Příspěvek Napsal: sob 11. črc 2009 18:31:28
  Předmět příspěvku:  Re: Jaká je vaše spolupráce se základní školou?  Odpovědět s citací
Mgr. Bc. Jaroslava Tenkrátová píše:
V našich podmínkách je spolupráce MŠ a ZŠ věcí zcela běžnou.


Předpokládám, že ZŠ a MŠ sídlí někde blízko sebe... možná také menší město...
Nevím, nedovedu si takovou spolupráci v našich "sídlištních" poměrech představit. Snad i proto, že není třeba "vyvažovat" autobusy apod. Nebo jsem to vzala za špatný konec?

Abych se neopakovala...
Také si myslím, že by bylo fajn, kdyby byly aktivní i paní učitelky ze ZŠ. To ale obnáší třeba to, že by bylo fajn, kdyby byly pouze elementaristky, tj. specializovaly se jen na 1. popř. 2. ročník.
Nedovedu si takovou spolupráci představit v našich podmínkách, kdy nevím rok od roku, kterou třídu budeme učit a kdo vlastně půjde do první třídy.
Pak jsou tu učitelky, které učí od 1. do 5. ročníku...

Chci tím říct, že by se během "akčního" roku rozjela spolupráce 1+1 (učitelka ZŠ + učitelka MŠ), jenže následující rok nastoupí nová elementaristka a může se začínat odznovu.
Takže východisko vidím v funkci koordinátora. Hloupé?
Příspěvek Napsal: sob 11. črc 2009 15:51:43
  Předmět příspěvku:  Re: Jaká je vaše spolupráce se základní školou?  Odpovědět s citací
Chtěla bych upozornit, že téma předškoláčků se řeší i tady, zkusme tedy v tomto tématu pojednávat jaksi obecněji a nápady na zapojení předškoláčků ve škole řešit v druhém tématu. Ju? Abychom se neztráceli.
Lenka
Příspěvek Napsal: stř 24. čer 2009 20:51:40
  Předmět příspěvku:  Re: Jaká je vaše spolupráce se základní školou?  Odpovědět s citací
Přeji všem krásný večer

a jak to funguje u nás? :D Musím se tomu smát, protože jsem ředitelkou základní školy a mateřské školy a spolupráce je v našich podmínkách zcela běžná. Školáci a předškoláci jezdí společně na plavání, děti z MŠ (předškoláci) chodí na návštěvy do předem dohodnutých vyučovacích hodin do základní školy. Žáci základní školy se podílejí na zápisu nových prvňáčků, připravují pro ně úkoly, pracovní listy, dárky, jsou jejich staršími kamarády a průvodci ve škole. Ukazují jim vybavení školy, chlubí se interaktivní tabulí, počítači. Společně realizujeme některé akce, jako bylo v letošním roce Otvírání studánek.
V tomto týdnu jsme měli akci "Školko ahoj," kam úplně samozřejmě přišli žáci základní školy zahrát pohádku předškolákům a jejich rodičům.

V našich podmínkách je spolupráce MŠ a ZŠ věcí zcela běžnou. A jakou máte zkušenost Vy?
Příspěvek Napsal: pát 19. čer 2009 20:35:03
  Předmět příspěvku:  Re: Jaká je vaše spolupráce se základní školou?  Odpovědět s citací
Bohunka Trelová píše:
No, abych pravdu řekla, vždy mám pocit, že je obtěžujeme, když se snažíme něco navrhnout. Z úst jedné p. učitelky jsem si vyslechla udivený názor, proč "to všechno děláme, vždyť nám to stejně nikdo nezaplatí" a pak dodala "Stojí vám to za to?" No, co na to říct. Asi stojí, jinak bychom to nedělaly, že :?: :mrgreen: .

Dnes už jsme asi někde jinde než před 20-i lety a některé p. učitelky si to pořád nechtějí připustit. Máte někdo lepší zkušenosti? Jaké? Co na to p. učitelky se základky? Poradíte, jak na to?


Dobrý den Bohunko,
otevřela jste opravdu nosné téma.
Učím na ZŠ. Svého času chodívaly paní učitelky ze školky na "exkurze" do školy s budoucími prvňáčky - prohlédnout si školu, podívat se do tříd, nakouknout do vyučování... V poslední době to však ustalo.
Předpokládám, že za tím byla asi nějaká "akční paní učitelka", jako jste vy. A teď to opravdu myslím jako poklonu, protože bychom si takových lidí, kteří věnují svému poslání maximum energie, měli vážit. Proto nechápu postoj citované paní učitelky. Ačkoli - nemusela bych hodit moc daleko - i v naší škole by se takové názory našly a předpokládám, že by jich nebylo až zas tak málo. Může za to společenská prestiž našeho povolání?

Abych však reagovala na vaši otázku "Co na to p. učitelky ze základky?"
Myslím, že by to měly vítat a vycházet maximálně vstříc. Kdyby pro nic jiného, tak si i ony musí uvědomit, že dříve nebo později budeme "bojovat o každou hlavičku" (ano, ano, zas ty peníze).

Domnívám se, že vše stojí a padá na ochotě a domluvě dvou osob - akční paní učitelky ze školky a neméně schopné paní učitelky ze základky. Pak už nic nestojí v cestě báječné spolupráci. A co bych tedy radila? Najděte "styčného důstojníka" na základce a máte vyhráno. Držím palce.
Příspěvek Napsal: pon 15. čer 2009 19:47:33
  Předmět příspěvku:  Jaká je vaše spolupráce se základní školou?  Odpovědět s citací
Zdravím,

myslím si, že tohle téma je natolik aktuální, že by nebylo špatné si o něm vyměnit pár poznatků, zkušeností, nápadů. Naše spolupráce se ZŠ je totiž na mrtvém bodě. Mysleli jsme, že nejlepším objektem našeho zájmu bude naše spádová škola, kde je největší odliv našich dětí. No, abych pravdu řekla, vždy mám pocit, že je obtěžujeme, když se snažíme něco navrhnout. Z úst jedné p. učitelky jsem si vyslechla udivený názor, proč "to všechno děláme, vždyť nám to stejně nikdo nezaplatí" a pak dodala "Stojí vám to za to?" No, co na to říct. Asi stojí, jinak bychom to nedělaly, že :?: :mrgreen: .

Dnes už jsme asi někde jinde než před 20-i lety a některé p. učitelky si to pořád nechtějí připustit. Máte někdo lepší zkušenosti? Jaké? Co na to p. učitelky se základky? Poradíte, jak na to?
Příspěvek Napsal: ned 14. čer 2009 19:36:52


Přejít na: