Odeslat odpověď
Uživatelské jméno:
Předmět:
Tělo zprávy:
Vložte sem vaši zprávu, může obsahovat maximálně 60000 znaků. 

Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Velikost písma:
Barva písma
Možnosti:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Zakázat BBCode
Zakázat smajlíky
Zakázat URL adresy v tomto příspěvku
Otázka
Kolik barev je na české vlajce:
Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
   

Přehled tématu - Hospitace
Autor Zpráva
  Předmět příspěvku:  Hospitace  Odpovědět s citací
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda může ředitelkaMŠ napsat hospitaci první týden školního roku a ještě mi to neřekne?Jsem u nejmenších dětí a ty se adaptují.Mám praxi 8let.děkuji za odpověď.
Příspěvek Napsal: čtv 21. zář 2017 18:14:35
  Předmět příspěvku:  Re: Hospitace  Odpovědět s citací
Dobrý den,chtěla bych se s Vámi poradit ohledně hospitací.Jsem ve funkci vedoucí uč. v MŠ a to krátce.Zkušenosti teprve nabývám.Mám dělat hospitace u ostatních učitelek v MŠ, ale sama učím a při 30 hod. přímé vých.práce nemohu "odskočit" od dětí a jít hospitovat.Směny se nám nepřekrývají, jedna uč. přichází na odpo ve 12.30 a druhá do druhé tř. ve 13.30.Slyšela jsem,že ved.uč. může mít 25hod.přímé vých.práce a zbylých 6hod má na administrativu či hospitaci.Zatím řeším hospitace jen u odpol.směny.(bylo mi řečeno od vedení, že má jít ke mně suplovat uč.z odp. směny a já jít na hospitaci, ale protože se hospituje každý měsíc, jsou to přesčasy pro supl.,které bude mít uč.,která supluje" k dobru" a pak si je vybere.To ale nevím kdy, protože za ni pak zase musí někdo jít a to budu asi muset být já a budu jí to vracet..???
Prosím o radu Vás zkušenější :)
Naďa
Příspěvek Napsal: ned 08. pro 2013 16:26:20
  Předmět příspěvku:  Re: Hospitace  Odpovědět s citací
Milá zab.ko ( :P ),
moc teď nechápu, co přesně chcete. Měla jste určitě vypracovaný TVP (třídní vzdělávací plán) a z toho jste vycházela. A to p. řed. po Vás chce - konkrétní činnosti, výstupy, čeho jste jimi dosáhla nebo na co jste se zaměřila při práci s dětmi. Těžko se to takto "spatra" vysvětluje, ale snad to pochopíte ;) .
Příspěvek Napsal: úte 19. lis 2013 17:22:27
  Předmět příspěvku:  Re: Hospitace  Odpovědět s citací
Dobrý den,
v minulém týdnu jsem měla první hospitaci v životě. Učím v MŠ od září poprvé. Paní ředitelka byla na hospitacii cca 10minut z toho 5minut si vykládala s uklízečkou a pak šla telefonovat. Nebylo to vůbec příjemné. Na konce ke mne přišla a chtěla, abych jí sepsala zápis z toho dne(co jsme dělali, cíl,..). Odkazuje mne na RVP PV. Může mi někdo poradit nějaký koncept? díky
Příspěvek Napsal: sob 16. lis 2013 17:28:37
  Předmět příspěvku:  Re: Hospitace  Odpovědět s citací
Já jsem nastoupila do MŠ v září 2012, za tu dobu jsem už měla 3 hospitace vedoucí učitelky. Mezi kolegyněmi máme dobrý vztah, tak jsem se ničeho nebála. Hospitace trvala vždy od 8:00 do 11:00 - zahrnovalo volné hraní, komunitní kruh, cvičení, svačinu, "řízenou činnost" a pobyt venku. Na konci vedoucí vše sepsala, dala mi to přečíst probraly jsem nedostatky, nebo co by ona udělala jinak. Sama jsem u ní také byla na "hospitaci", to abych získala nějaké zkušenosti a vizi jak hodinu bere ona.
Něco jiného je určitě hospitace inspektora. S tím zkušenosti nemám.
Příspěvek Napsal: ned 03. úno 2013 9:49:15
  Předmět příspěvku:  Re: Hospitační činnost v MŠ  Odpovědět s citací
Samozřejmě, že má. Je povinností vedení sledovat průběh vzdělávání. Vy můžete maximálně rozporovat nějaké závěry, se kterými nesouhlasíte a prokázat, že Vaše práce odpovídá záměrům předškolního vzdělávání. Do škol také vždy nedorazí inspektor, který učil daný obor. Základní pozorování ovšem provést může a musí.
Příspěvek Napsal: stř 07. bře 2012 8:53:58
  Předmět příspěvku:  Hospitační činnost v MŠ  Odpovědět s citací
Dobrý den, kdo všechno má právo na hospitace v MŠ? V naší školce vykonává hospitace vedoucí učitelka, vzájemné hospitace také nejsou výjimkou. Nyní pověřil pan ředitel kontrolou pedagogické činnosti u nás a na ZŠ svou zástupkyni. Chce si hospitace vykonávat sama, aby prý měla nad námi kontrolu. Vzdělání na to má (má speciální pedagogiku), ve školce ovšem učila 1 rok asi před 18-ti lety. Má právo přebírat činnosti, které má v kompetenci a v náplni práce vedoucí učitelka?
Děkuji za odpovědi, Iveta.
Příspěvek Napsal: úte 06. bře 2012 17:15:01
  Předmět příspěvku:  Re: Hospitace  Odpovědět s citací
Milá Petro, vítám Vás tu. Děkuji za Váš postřeh z hospitace a i další příspěvky.

Ráda bych Vám i dalším diskutujícím popřála hodně nápadů, inspirace a spokojenosti v novém roce, Věřím, že náš portál vám bude nápomocen.
Příspěvek Napsal: pon 27. pro 2010 21:55:00
  Předmět příspěvku:  Re: Hospitace  Odpovědět s citací
Při mé první hospitaci jsem měla husí kůži snad po celém těle a to jen stačilo vyslovit to slovo :D ...ale po prvních minutách průběhu hospitace jsem se zklidnila, protože naše paní ředitelka precizním způsobem vytvořila příjemnou atmosféru a od té doby se z hospitace paní ředitelky neobávám. Jelikož jsem začínající pracovník a mám titul na tři roky "začínající učitelka", máme hospitace častěji a to i ze strany vedoucích učitelek navzájem. Přijde mi to jako dobrá věc, člověk se aspoň získá nové poznatky a vyzkouší si nové praktiky. Tak to je z té lepší stránky....bohužel se blíží leden a naší školku čeká inspekce...tak jsem zvědavá, jak to všechno dopadne... :|
Příspěvek Napsal: pon 27. pro 2010 18:42:54
  Předmět příspěvku:  Re: Hospitace  Odpovědět s citací
Milé kolegyně, vypadáte(me) všechny skvěle! Evidentně nám práce s dětmi svědčí!!!
Ale zpět k hospitacím. Je úplně skvělé vidět tolik pozitivních reakcí – dokonce na hospitace ČŠI. Ale vracím se k příspěvku Marcely, která psala: „Vzájemnou hospitaci mezi učitelkami vidím jako skvělý nápad. Určitě by mě velmi obohatila Je tato hospitace stanovena nějak legislativně? Zajímalo by mě, zda by vzájemná hospitace mohla „nahradit“ hospitaci ředitelky.“
A taky Míšinu připomínku: „Kdyby to šlo organizačně v MŠ zařídit tak, aby se mohli vzájemně hospitovat kolegyně mezi sebou určitě by to pro ně mělo velký význam.“
Legislativně stanoveny hospitace jako povinnost nejsou – a to dokonce ani pro ředitele škol ne! Ta povinnost vyplývá nepřímo ze zákoníku práce, školského zákona, ale také obecně z managementu v souvislosti s řízením a kontrolou školy. Takže ředitelé ji prostě dělat „musí“, pokud ji ovšem nedelegují na jiného pracovníka.
Co ovšem většina z nás vnímá jako pozitivní, jsou vzájemné hospitace. Těmi se v poslední době zabývají různí autoři (Pol, Lazarová, Vašťatková…) a vidí v nich opravdu velký přínos z hlediska učení se od sebe navzájem, neboť přináší důležité informace pro reflexi naší práce.
A jak to v MŠ zařídit? To by přece neměl být žádný problém – a znám MŠ, které již této možnosti využívají. Když mám odpolední, jdu prostě do práce dřív a sleduji svoji kolegyni! Zřejmě mnohem horší podmínky k tomu mají např. na základních školách. V MŠ by to neměl být vůbec žádný problém. A tuto „aktivitu“ lze brát jako práci na sobě, samostudium, další vzdělávání…. Myslím, že „obětovat“ jednu hodinu z těch 9 na nepřímou práci, může každý, neboť právě tato hodina mu může přinést spoustu informací nejen o sobě, ale také o tom, jak to v „naší“ mateřské škole vypadá!
A ještě jsem chtěla reagovat na Míšinu poznámku: „To co je pro učitelku přínosné je závěrečný rozbor hospitace, která má význam ve zpětné vazbě, protože nejenomže se dozví nějaké ty nedostatky, ale také je pochválena za to co se jí povedlo.“
Hospitace bez této zpětné vazby je úplně k ničemu! Pokud jsou hospitace prováděny jen proto, abych učitelku (jako ředitelka) formálně pochválila (nebo ještě hůř – zkritizovala), či proto, abych napsala zápis o splnění své povinnosti, je zbytečné je vůbec absolvovat! Má smysl jen tehdy, pomůže-li učitelce uvědomit si, co se jí již daří (a na tom dál intenzivně pracovat), popřípadě, kde má slabá místa – a tady se zamyslet, co by jí pomohlo je přeměnit v ta silná. Obecně vzato by měla být hospitace o tom, aby se učitelka naučila vidět reálně a také sama začala přemýšlet nad tím, jak může zkvalitňovat svoji práci.
Příspěvek Napsal: sob 04. pro 2010 7:40:18


Přejít na:  
cron