Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit seOdeslat odpověď
Uživatelské jméno:
Předmět:
Tělo zprávy:
Vložte sem vaši zprávu, může obsahovat maximálně 60000 znaků. 

Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Velikost písma:
Barva písma
Možnosti:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Zakázat BBCode
Zakázat smajlíky
Zakázat URL adresy v tomto příspěvku
Otázka
Kolik barev je na české vlajce:
Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
   

Přehled tématu - Zkušenosti se vzděláváním pro udržitelný rozvoj v Německu
Autor Zpráva
  Předmět příspěvku:  Re: Zkušenosti se vzděláváním pro udržitelný rozvoj v Německ  Odpovědět s citací
Zdravím po delší odmlce,
právě své zkušenosti sepisuji do dizertace, tak mi nezbývá moc sil na psaní sem..i když je to o dost zábavnější;) a Váš zájem o příklady mne moc těší..
Snad mi nebudete mít za zlé, když teď neodpovím přímo, mám v plánu sesbírané aktivity posupně dodat na portál ve formě příspěvků...dostanu se k tomu asi až v září, tak snad do té doby zůstane Vaše přízeň VUR v MŠ - stojí to určitě za to..důkazem mi bylo shrnutí ze semináře pro paní učitelky z liberecké Mrkvičky, kde jsme si den povídali o tom, jak VUR do MŠ dostat ..a našli jsme spoustu námětů nejen pro vlastní práci s dětmi, ale i pro zamyšlení se nad jejím smyslem..pokud ji uvidíme jako příspěvek k udržitelnému rozvoji generace, která v MŠ zahajuje svou dráhu celoživotního učení, je to silný vítr do plachet..
Příspěvek Napsal: ned 01. srp 2010 20:06:50
  Předmět příspěvku:  Re: Zkušenosti se vzděláváním pro udržitelný rozvoj v Německ  Odpovědět s citací
Hezký den,
mně je moc sympatické, že se tím zabývají už MŠ. Nemohu říct, že u nás by se v MŠ na EVVO nedbalo, nicméně komplexní VUR, to už je "jinačí kfe". I já bych přivítala konkretní příklad, jak na to.
Příspěvek Napsal: pon 14. čer 2010 11:45:14
  Předmět příspěvku:  Re: Zkušenosti se vzděláváním pro udržitelný rozvoj v Německ  Odpovědět s citací
Dobrý den Terezo,
mne osobně by velice zajímal "náhled" do některého realizovaného projektu. Mohla byste nám jej popsat? (výběr nechám na Vás :)
Děkuji. Iva
Příspěvek Napsal: pon 14. čer 2010 9:35:52
  Předmět příspěvku:  Re: Zkušenosti se vzděláváním pro udržitelný rozvoj v Německ  Odpovědět s citací
Terezo, díky moc za informace. Bylo by možná zajímavé zeptat se ostatních, jaké mají zkušenosti s udržitelností projektů k VUR (v novém tématu) ;) .

Máte ostatní také nějakou otázku? Zajímá vás, jak se pracuje s VUR v Německu?
Příspěvek Napsal: pon 14. čer 2010 4:54:44
  Předmět příspěvku:  Re: Zkušenosti se vzděláváním pro udržitelný rozvoj v Německ  Odpovědět s citací
Němci VUR v národním kurikulu mají zmíněno (např. pro MŠ v přírodovědné oblasti) a mnozí odborníci apelují na posílení strukturální podpory VUR (zejména ve vzdělávání učitelů, které zatím pokulhává). Národní kurikulum je ale velmi široký rámec, podstatnější jsou rámcové programy jednotlivých spolkových zemí. Jsou takové, které přímo staví na VUR ("RVP PV" Schleswig-Holstein), v ostatních se obvykle VUR vyskytuje jako jedna z priorit, nebo okrajově..více má dizertace..snad už brzy;)
Program Kita 21 je roční projekt pro MŠ v oblasti Hamburg a okolí - DVPP, modelové projekty, síťování, multiplikace.. Koordinuje jej neziskovka ve spolupráci s univerzitou (velmi osvědčená kombinace pro implementaci VUR)
včera jsem zrovna byla na konferenci k jeho uzavření a vyhodnocení...přijela jsem s plnou hlavou nápadů, ale i s velkým otazníkem (který zatím v ČR moc řešit nemusíme): co po fázi modelových projektů, jak udržet nastartované projekty bez finančních prostředků na jejich podporu...? Německo v polovině Dekády VUR bilancuje a hledá další cesty..ale rozhodně už má na čem stavět.
Příspěvek Napsal: pát 11. čer 2010 9:32:13
  Předmět příspěvku:  Re: Zkušenosti se vzděláváním pro udržitelný rozvoj v Německ  Odpovědět s citací
Terezo, díky za Vaše postřehy.

Mají Němci VUR ve svém národním kurikulu? A jak jej konkrétně realizují? Psala jste o projektu Kita21 - co v něm školy dělají?
Příspěvek Napsal: čtv 10. čer 2010 21:48:32
  Předmět příspěvku:  Zkušenosti se vzděláváním pro udržitelný rozvoj v Německu  Odpovědět s citací
Do diskuse se zapojila také Tereza Vošahlíková, která studuje vzdělávání pro udržitelný rozvoj v Německu.

Požádala jsem ji o to, zda by nám mohla napsat několik postřehů.

PhDr. Tereza Vošahlíková píše:
Dobrý den,

tedy pár postřehů: když jsem před rokem přijela na Leuphana Universität Lüneburg, zavřela jsem se do knihovny a nevylézala, je tu tolik zdrojů literatury k VUR, že jsem záhy měla deset dalších témat na dizertaci..nakonec jsem zůstala u předškolní výchovy a vrhla se na návštěvu MŠ zapojených do programu Kita 21 (trochu podobný programu ŠUŽ).
Chvilku mi tedy trvalo poprat se s odbornou němčinou a pak už jsem si opravdu lebedila na seminářích mé školitelky prof. Stoletenberg (jednou ji přivezu do Čech;) - ona totiž neučí, ale kouzlí - provokativními otázkami vede diskuzi, iniciuje mezinárodní pomoc, přestavuje učebnu...
Na Univerzitě je v rámci společného prvního semestru všech studentů (nezávisle na oboru) řada přednášek a seminářů týkajících se udržitelného rozvoje. Předevčírem jsem zrovna byla na přednášce o lingvistickém původu sousloví. Myšlenka, že "udržitelnost je to, co nás drží, když už nic jiného nevydrží" se mi dost líbí :)
Je vidět, že VUR je v Německu už pěkně zakořeněné (o srovnání stavu implementace s ČR bude i má dizertace a určitě se o výsledky podělím), což může být naděje, že jednoho krásného dne tak tomu bude i u nás...
Příspěvek Napsal: čtv 10. čer 2010 21:46:42


Přejít na: