Pravidla fóra


Pokud máte dotaz k fungování modulu Články na Metodickém portálu, něco se vám nedaří udělat, něčemu nerozumíte, nebo vás něco k modulu Články zajímá, projděte si existující témata, možná odpověď najdete. A když nenajdete, ZEPTEJTE SE! Klikněte na tlačítko NOVÉ TÉMA a svou otázku napište. Fórum sledují lidé, kteří o modul Články pečují, ale i vy můžete odpovídat na dotazy svých kolegů!Odeslat odpověď
Uživatelské jméno:
Předmět:
Tělo zprávy:
Vložte sem vaši zprávu, může obsahovat maximálně 60000 znaků. 

Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Velikost písma:
Barva písma
Možnosti:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Zakázat BBCode
Zakázat smajlíky
Zakázat URL adresy v tomto příspěvku
Otázka
Jaká je barva nebe?:
Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
   

Přehled tématu - Proč se stát autorem článků (DUMů)?
Autor Zpráva
  Předmět příspěvku:  Re: Proč se stát autorem článků (DUMů)?  Odpovědět s citací
Se zájmem si pročítám zdejší diskusi o tom, zda publikovat na portálu. Podněty, které se v ní objevují jsou velmi důležité pro autory, ale i pro nás v zákulisí portálu, protože nám poskytují užitčné informace o tom, čeho se autoři obávají a co je případně od publikování odrazuje.

Je pochopitelné, že publikování vlastních materiálů provází mnoho obav. Odevzdáváme kousek sebe, svojí myšlenku, nápad, do veřejného prostoru, kde se může setkat s nadšeným přijetím, ale také (často stejně nadšenou) kritikou. Oboje znamená jediné: že naše myšlenka někoho zaujala. Pokud si někdo našel čas, aby se nad naším sdělením na chvíli zastavil, zamyslel se a zareagoval, znamená to, že se nám podařilo daného člověka oslovit, podnítit jeho zájem. A to je důležité. Kritika může být nepříjemná, nutí nás ale naše nápady znovu promýšlet, rozpracovávat a vylepšovat nebo argumentovat a trpělivě vysvětlovat. Při tom se můžemne mnoho naučit. A pokud je kritika příliš nevybíravá, máme přeci právo ji bez větší újmy na vlastní sebeúctě odmítnout a hodit za hlavu.

Pokud nenajdeme odvahu publikovat, zůstaneme nevyslyšeni. Možná, že právě na ten náš nápad, impuls, podnět někdo čeká a někomu prospěje. Ale to se nedozvíme, pokud to nezkusíme. Proto pište články, publikujte na portálu, podělte se s námi o své nápady! Nejen honorář, ale právě zpětná vazba od kolegů vám bude odměnou.

Hodně odvahy autorům přeje

Petr Valenta
Manažer aktivity Obsah
Příspěvek Napsal: pát 06. kvě 2011 8:17:34
  Předmět příspěvku:  Re: Proč se stát autorem článků (DUMů)?  Odpovědět s citací
Návštěvník píše:
Asi píšu na nesprávné místo, ale u článku Blikání žárovek na http://clanky.rvp.cz/clanek/c/G/11025/b ... ovek.html/ reagovat nejde.


U některých modulů Metodického portálu můžete reagovat pouze jako registrovaný uživatel. Modul Články je jedním z nich. Proto doporučuji registraci.
Příspěvek Napsal: čtv 05. kvě 2011 13:40:47
  Předmět příspěvku:  Re: Proč se stát autorem článků (DUMů)?  Odpovědět s citací
Asi píšu na nesprávné místo, ale u článku Blikání žárovek na http://clanky.rvp.cz/clanek/c/G/11025/b ... ovek.html/ reagovat nejde.
Takhle ze žáků žádný Cyrus Smith nebo Otto Wichterle nebude. Pokus vznikl zřejmě pouze kvůli využití drahých učebních pomůcek. Takhle žákům fyziku nepřiblížíte, naučíte je jen jako opičky podle nějakého návodu provést efektní měření a vyhodnocení s pomocí IKT. A navíc název Blikání žárovek anticipuje neodůvodněný a nesprávný předpoklad. Žárovky na rozdíl od zářivek a výbojek neblikají.
Chcete-li mermomocí provést pokus na modulaci světla například síťovým kmitočtem, je dobré provést porovnání zdrojů světla (žárovky, zářivky, výbojka, doutnavky), nebo na vyšších frekvencích LED, infra LED a dalších i se zdůvodněním proč je zajímavé a jak je využitelné. Hygienické aspekty, rizka z hlediska BOZP, a jiné. /Případně výstup z čidel teprve přivést na vhodné přístroje, například na osciloskop, a vyhodnotit/. Stroboskopický jev u pravidelného otáčení, snímání optického záznamu na klasickém zvukovém filmu, přes pulzní přenos informací například u dálkového ovládání spotřebičů nebo u přenosu informací po optických vláknech.
A místo samoúčelné pomůcky žákům převést CdS čidlo, fotoodpor, fotodiodu, fototranzistor, expozimetr, snímače dálkového ovládání, apod. a jejich typické fyzikální vlastnosti (setrvačnost, nebo rychlost odezvy) a možné využití. Učení má mít spojitost s praxí.
Příspěvek Napsal: čtv 05. kvě 2011 11:10:53
  Předmět příspěvku:  Re: Proč se stát autorem článků (DUMů)?  Odpovědět s citací
Být autorem článku je ošidné, protože se vždy najde nějaký kritik. Například k článku Blikání žárovek http://clanky.rvp.cz/clanek/o/g/11025/B ... OVEK.html/ kde i jen pomůcky na pokus stojí spoustu peněz http://www.vernier.cz/produkty/podrobne ... kod/LS-BTA a http://www.vernier.cz/produkty/podrobne-informace/kod/ a přitom by na stejný pokus stačil stroboskopický kotouček http://mve.energetika.cz/uzitecnetabulk ... kotouc.htm
Navíc je pokus odtržený od praxe a žáky uvádí částečně v omyl, protože žárovky už z principu tepelné setrvačnosti vlákna mají "blikání" v porovnání se zářivkami mnohem menší a takřka neblikají. Zářivky ano, u osvětlení točivých strojů může dojít ke stroboskopickému jevu a pracovním úrazům, řeší se to... to je jeden z praktických účelů, proč by mohlo žáky blikání žárovky zajímat ( http://cs.wikipedia.org/wiki/Stroboskopick%C3%BD_jev ). A téma by bylo možné rozvinout a využít ještě víc.
Ostatně toto téma je již publikované například v metodickém listu - Coach ufyz.sgo.cz/show-file/54 "Porovnání svitu žárovky a zářivky". Atd.
Příspěvek Napsal: stř 04. kvě 2011 21:24:36
  Předmět příspěvku:  Proč se stát autorem článků (DUMů)?  Odpovědět s citací
Vážení a milí uživatelé portálu,
i v měsíci dubnu k Vám přicházíme s výzvou stát se autory článků na portále Odvážní autoři, pište!. Přinášíme Vám podnětná témata k psaní článku a máme pro Vás i hlasovací anketu.

A ještě pár otázek v tomto fóru směrem k Vám, novým i třeba potencionálním autorům:
1. Co bylo prvotním impulzem, že jste napsali svůj první článek a vložili ho do editu?
2. Podle čeho nebo jak jste zvolili nebo zvolíte téma Vašeho článku?

Děkuji za reakce, přináší (celému zákulisí portálu)nám to obohacení a směr...Stáňa A.
Příspěvek Napsal: pát 01. dub 2011 18:21:45
  Předmět příspěvku:  Re: Proč se stát autorem článků (DUMů)?  Odpovědět s citací
Nahlodáváme, nahlodáváme :) a jedině Vaše mravenčí práce a krůček po krůčku přináší ovoce.
A začínáme sklízet úrodičku. Mám totiž možnost pracovat v Editu pro dva kraje a články začínají chodit, paráda.

Autoři, kteří začínají vkládat, mají mnoho otázek i mnoho obav, ale začínají hledat cestu, mají co nabídnout a mají odvahu, a to je důležité.

Těšíme se na další autory článků!!! Metodický portál čeká!
Mějte se!
Příspěvek Napsal: úte 15. bře 2011 13:20:58
  Předmět příspěvku:  Re: Proč se stát autorem článků (DUMů)?  Odpovědět s citací
Myslím, že to chce nahlodávat a nahlodávat :) Ukazovat, že dotyčný má co nabídnout .. možná si myslí, že "tohle přece dělají, znají, mají .." všichni. Občas stačí ukázat, jak se dotyčný ve svém předpokladu plete. Další aspekt, který tady může hrát roli, je "co tomu řeknou kolegové, lidi ..?"
Příspěvek Napsal: pon 14. bře 2011 16:40:46
  Předmět příspěvku:  Re: Proč se stát autorem článků (DUMů)?  Odpovědět s citací
Srdečně zdravím čtenáře. Děkuji za reakce k mému příspěvku "Stát se autorem - ano či ne?". Po dalších zkušenostech ze seminářů na středních školách jsem dospěla k závěru, že učitelé chtějí mít možnost přístupu k materiálům, které využijí ve výuce. Dokonce jim v některých předmětech či oborech chybí učebnice a rádi by měli k dispozici "zásobičky" na Metodickém portálu. Avšak při nabídce spolupráce dávají ruce pryč, což mě překvapuje. Kéž bych se mýlila a na MP se objeví v co nejkratší době potřebné příspěvky a materiály.
Příspěvek Napsal: pon 14. bře 2011 16:19:01
  Předmět příspěvku:  Re: Proč se stát autorem článků (DUMů)?  Odpovědět s citací
Milí uživatelé,
více o tom, proč a jak se stát autorem článků Vám nabízí shrnující digifolio Autorství na portále.

Těšíme se na Vaše dotazy k tomuto březnovému tématu, s pozdravem, Stáňa Andršová
Příspěvek Napsal: stř 02. bře 2011 15:56:27
  Předmět příspěvku:  Re: Proč se stát autorem článků (DUMů)?  Odpovědět s citací
Ahoj Lenko,
včera jsem slyšela statistiku - pravidelně již nad 8000 návštěv na Metodickém portále. To musí znamenat opětovné návštěvy a pokud chodím někam pravidelně, určitě mi to něco musí přinášet!
Každý z nás má nedostatek času a i kdyby snaha byla sebevětší, nemůže každý vše potřebné vytvořit sám. Zvláště při nedostatku opravdu aktuálních učebnic v odborném školství.
Také více hlav, více nápadů.
Při brouzdání na Metodickém portálu jsem našla řadu zajímavých materiálů.
Příspěvek Napsal: úte 15. úno 2011 12:57:12


Přejít na: