Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Pravidla fóra


Pokud máte dotaz k fungování modulu Články na Metodickém portálu, něco se vám nedaří udělat, něčemu nerozumíte, nebo vás něco k modulu Články zajímá, projděte si existující témata, možná odpověď najdete. A když nenajdete, ZEPTEJTE SE! Klikněte na tlačítko NOVÉ TÉMA a svou otázku napište. Fórum sledují lidé, kteří o modul Články pečují, ale i vy můžete odpovídat na dotazy svých kolegů!Odeslat odpověď
Uživatelské jméno:
Předmět:
Tělo zprávy:
Vložte sem vaši zprávu, může obsahovat maximálně 60000 znaků. 

Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Velikost písma:
Barva písma
Možnosti:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Zakázat BBCode
Zakázat smajlíky
Zakázat URL adresy v tomto příspěvku
Otázka
Jaká je barva nebe?:
Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
   

Přehled tématu - Rady a nápady pro nové autory článků
Autor Zpráva
  Předmět příspěvku:  Re: Rady a nápady pro nové autory článků  Odpovědět s citací
Dobrý den pane Ryante,

ano, je vhodné začít se seriálem už od prvního článku k tématu. Zpětně bohužel články do seriálu v autorském prostředí přiřazovat nejde. Pokud byste někdy článek zapomněl navázat, napište, mohu to operativně zařídit.

Mnoho zdaru, zdraví Vás,
Příspěvek Napsal: pon 23. kvě 2011 7:31:48
  Předmět příspěvku:  Re: Rady a nápady pro nové autory článků  Odpovědět s citací
Díky, pane Šimku, za vysvětlení a za rady. Zkusil jsem si kotvy a vazby na seznam literatury a vypadá to, že mi to půjde. Děkuji za nabídnutou pomoc: budu se snažit pracovat samostatně, ale kdybych si nevěděl rady, dovolím si obrátit se na Vás.

Ještě bych se rád zeptal, jestli mám hned založit seriál článků, abych měl další články na co napojit?

Ještě jednou děkuji a zdravím Vás!
Ivan Ryant
Příspěvek Napsal: pát 20. kvě 2011 23:52:17
  Předmět příspěvku:  Re: Rady a nápady pro nové autory článků  Odpovědět s citací
Dobrý den pane Ryante,

pokusím se vnést do Vašeho tázání trochu světla:

První fází schvalovacího procesu ještě není recenze sama, ale posouzení formálních náležitostí příspěvku regionálním koordinátorem článků. Jeho identita ztajena není, neboť v případě potřeby má autorovi poskytovat i jisté informační zázemí. (Lze ho dohledat např. v našich kontaktech podle kraje.) Po schválení článku regionálním koordinátorem (k čemuž v projednávaném případě došlo), je příspěvek odeslán recenzentovi. Jeho identitu ale nezveřejňujeme, abychom předešli případným sporům v osobní rovině. Přesto je možné komunikaci zprostředkovat – vzkaz můžete napsat mně (simek@vuppraha.cz), já jej předám. Též se mohu recenzenta dotázat, zda by měl zájem ve vztahu k Vám vystoupit z anonymity.

K zařazení článku – vzhledem k Vašemu záměru publikovat více odborných příspěvků k problematice informatiky a metodice její výuky a též vzhledem k předpokladu odborné diskuze k tématu považuji Vaše původní zařazení článku (teoretický-odborný) za vyhovující. Pokud byste v budoucnu stál před potřebou změnit kategorii článku, kontaktujte mne.

Souhlasím s tím, že odkazy na literaturu, s níž jste pracoval, jsou spíše technickou záležitostí, pokud je tomu tak, jak uvádíte. Bohužel konkrétní jeden „čudlík“ na vkládání citací nemáme. V editačním prostředí je více možností, jak takovou citaci vytvořit, ale chce to vždy trochu trpělivosti. Pokud Vám recenzent článek už k úpravě nevrátí, mohu zařídit, aby Vám indexy a doplňující nadpisy do textu doplnili editoři (v takovém případě byste mi zaslal upravenou verzi emailem). Pokud Vám recenzent ale přece článek vrátí, můžete tyto náležitosti doplnit sám. Index citace tedy vytvoříte tak, že dáte požadované číslo do hranatých závorek, posléze můžete uplatnit buď tzv. kotvu (a posléze hypertextový odkaz z jedné kotvy na druhou), která odkazuje na určité místo v textu - obvykle pod čáru. Tu je možno si též "vyrobit" pomocí ikonky s vodorovnou čárou, jež je umístěna na horní liště editoru. Nebo vytvořený index označíte do bloku a „navážete“ na něj konkrétní citaci z rodného listu, kterou jste vkládal přes citační generátor, a to ikonkou „knížka“ – viz obrázek. Posléze si klikněte na "uložit".
Příloha:
Ryant_prirazeni_citace.jpg
Ryant_prirazeni_citace.jpg [ 158.84 KiB | Zobrazeno 5453 krát ]


Indexy citací a odkazovanou literaturu pod čarou je též možné do editoru "přelít" z Wordu spolu s celým textem, a to pomocí ikonky "vložit z Wordu" (kufřík s nápisem "W" mezi funkcemi editoru).

Těším se na Vaše články a doufám, že k odborné diskuzi skutečně dojde. Pokud byste potřeboval něco vysvětlit nebo s něčím pomoci, pište, volejte.
Zdraví Vás,
Příspěvek Napsal: pát 20. kvě 2011 12:04:10
  Předmět příspěvku:  Re: Rady a nápady pro nové autory článků  Odpovědět s citací
S.V.B.E.E.V.!

Nedávno jsem vložil nový článek ke schválení a teď vidím první recenzi. Zajímalo by mě, zda je možné s recenzentem diskutovat, vysvětlit nedorozumění a hledat způsoby, jak odstranit nedostatky článku.


Konkrétně jde o článek Proč píšu učebnici informatiky pro gymnázia, ve kterém hledám odpověď na otázku „proč“, hledám řešení problému, argumentuji. Snažil jsem se sice obrousit hrany, nebýt osobní ani agresivní, ale i tak mám dojem, že moje argumenty a s nimi spojené názory mohou vyvolat diskusi. Nepsal jsem informaci, kterou by čtenáři měli prostě jenom vzít na vědomí. Proto jsem článek navrhl zařadit do kategorie článků teoretických a nerozumím, proč recenzent chce článek překategorizovat. Změna kategorie mi samozřejmě nijak zásadně nevadí, jenom mám pocit, že došlo k nedorozumění, které by snad stálo za to vysvětlit.

Potom mi recenzent vytýká, že sice uvádím seznam 20 odkazů na zdroje, ale v textu prý nemám odkazy, „takže není zřejmé, co je myšlenka autora a co je myšlenka převzatá.“ Jenže já na každý uvedený zdroj v textu odkazuji jménem autora a názvem díla, dokládám tak svoje tvrzení nebo podpírám argumenty (to snad jsou správné důvody, proč zařadit dílo do seznamu odkazů). Domnívám se tedy, že problém je čistě technický, že jsem měl v textu uvádět čísla v hranatých závorkách – ale to by se snad mělo dělat nějakým nástrojem, který správně propojí místo v textu s položkou v seznamu? Můžete mi prosím poradit, kde najdu příslušný čudlík v editačním prostředí (nebo kde najdu návod, jak se to dělá)?

Další (a možná poslední) věc, která mi leží na srdci, je, že bych do článku ještě rád vložil mezititulky. Článek je dlouhý a mezititulky by jej zpřehlednily. Je možné, abych na to upozornil recenzenty nebo korektory (protože co kdyby mi článek nevrátili k přepracování)?

Ale i v případě, že mi článek k přepracování vrátí, asi bych se pak ještě potřeboval na ledacos zeptat – můžu recenzenty kontaktovat? Jak nejlépe?

Díky předem za odpověď!
Váš Ivan Ryant
Příspěvek Napsal: čtv 19. kvě 2011 22:35:14
  Předmět příspěvku:  Rady a nápady pro nové autory článků  Odpovědět s citací
Dobrý den, uživatelé portálu,
zde je místo pro Vaše rady a nápady pro nové autory článků.

První nápad: Noví autoři se ptají,co by nejvíce uvítali ostatní uživatelé portálu v jim napsaném článku. Popis a především užití vyučovací metody v praxi? Metodické postupy, projektové bloky či novátorská metoda? Popis konkrétní hodiny o vzdělávacím obsahem?
Zjistila jsme: Ano, ano, ano a hlavně se cení Vaše pedagogická zkušenost.

Máte také radu, podnět, nápad...Co je pro Vás zajímavé? Který "typ" článků Vás obohatí? Co použijete?
Příspěvek Napsal: pát 01. dub 2011 18:35:56


Přejít na: