Odeslat odpověď
Uživatelské jméno:
Předmět:
Tělo zprávy:
Vložte sem vaši zprávu, může obsahovat maximálně 60000 znaků. 

Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Velikost písma:
Barva písma
Možnosti:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Zakázat BBCode
Zakázat smajlíky
Zakázat URL adresy v tomto příspěvku
Otázka
Kolik je na jedné ruce prstů?:
Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
   

Přehled tématu - Definice "ICT gramotnosti"
Autor Zpráva
  Předmět příspěvku:  Re: Definice "ICT gramotnosti"  Odpovědět s citací
Myslím, že uvedený dokument "CT gramotnost.pdf" to pojímá správně.

Hlavním cílem Výuky ICT by mělo být pochopení principů fungování ICT. Protože vše se bude vyvíjet. Například dnes aktuální posun od ovládání klávesnicí a myší k ovládání dotykovému a v budoucnosti gesty či hlasem.

Druhým cílem ICT by mělo být naučit žáky formulovat myšlenku, určenou k vyhledání informací - tj dotaz.
Vyhledávat se bude stále a čím dál více. Nicméně potřeba zformulovat dotaz přetrvá v nezměněné formě.

Třetím cílem je dát žákům možnost zkusit algoritmizaci. Alespoň v základní formě, aby uměli pracovat s daty, která dotazem získají.

S tím souvisí i pátý cíl. Představit vhodné nástroje. Nemyslím tím upnout se na konkrétní. Jako spíš zástupce v dané oblasti. Jako jsou office, databáze, programovací jazyky.

To je můj pohled. Člověka, který se pomocí ICT živí.
Příspěvek Napsal: pát 16. zář 2011 9:00:55
  Předmět příspěvku:  Re: Definice "ICT gramotnosti"  Odpovědět s citací
Tohle celkem shrnuje to, o čem jsme s kolegou Janem Zouharem diskutovali v komentářích ke článku.
V článku mi trochu chybí apel směřující k budoucímu dění. Je jistě hezké inovovat a přeformulovávat ICT gramotnost, podle Moora to budeme muset provádět každé dva roky :) (výhledy minimálně do roku 2015).
Celý článek je velmi zajímavé nahlížet na pozadí trendů, které jsou prezentovány velmi zdařilým souhrnem dr. Brdičky http://www.spomocnik.cz/index.php?id_document=2495. Objevují se tím mnohé otázky, které je zapotřebí v souvislosti s ICT a jejich pojetím opakovat.

Diskutováno by mělo být spíše to, jakými postupy žákům ukázat, že ICT lze využívat i pro tvůrčí činnost, nejen tedy facebook, twitter, youtube a vyhledávání a stahování mp3 a videí. V ideálním světě se sice žáci prostřednictvím ICT prezentují, stahují cizí výtvory a přetvářejí je, je to ale opravdu to, co ve školách budeme rozvíjet a podporovat, vážně se tím budeme těšit? Nebo budeme radši působit tak, aby schopnost užívat ICT vedla ke zkvalitnění života žáků i prostředí, ve kterém žijí - aby to sami a včas pochopili?
Příspěvek Napsal: čtv 23. zář 2010 10:24:10
  Předmět příspěvku:  Re: Definice "ICT gramotnosti"  Odpovědět s citací
Dobrý den,
dovolím si navrhnout jisté zjednodušení pojmu ICT gramotnosti:
ICT gramotnost je schopnost jedince užívat ICT technologie při práci s informacemi a při komunikaci. Nebo ještě jednodušeji - ICT gramotnost je schopnost jedince užívat informační a komunikační technologie.
(Chcete-li pojmout gramotnost ve větší šíři, pak v duchu dnešní doby můžeme nahradit "schopnost" slovním spojením "souhrn kompetencí", nicméně si myslím, že slovo "schopnost" je srozumitelnější).

Dle mého soudu "ICT gramotnost" není nic více.

Chceme-li přitom hledat hranici přijatelnosti dané "definice" a s tím souvisejících výkladů, pak si zkusme položit otázku. Kdy řekneme o člověku, že je gramotný v ICT a kdy už ne? Byl bych nerad, abychom do ICT gramotnosti vkládali naše představy, co by měla "ICT gramotná společnost" všechno "kompetentně zvládat".
Příspěvek Napsal: úte 21. zář 2010 15:08:20
  Předmět příspěvku:  Definice "ICT gramotnosti"  Odpovědět s citací
Cílem ICT panelu při Výzkumném ústavu pedagogickém v Praze bylo vymezit základní kompetence z oblasti ICT, kterými by člověk měl být vybaven, aby mohl úspěšně existovat ve společnosti, jež je stále více ovlivňována technologiemi.
Výstup z práce ICT panelu najdete v příloze:


Přílohy:
ICT gramotnost.pdf [72.88 KiB]
602 krát
Příspěvek Napsal: pon 20. zář 2010 13:30:53


Přejít na: