Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit seOdeslat odpověď
Uživatelské jméno:
Předmět:
Tělo zprávy:
Vložte sem vaši zprávu, může obsahovat maximálně 60000 znaků. 

Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Velikost písma:
Barva písma
Možnosti:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Zakázat BBCode
Zakázat smajlíky
Zakázat URL adresy v tomto příspěvku
Otázka
Kolik je na jedné ruce prstů?:
Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
   

Přehled tématu - Ohmův zákon ??????
Autor Zpráva
  Předmět příspěvku:  Re: Ohmův zákon ??????  Odpovědět s citací
Za mě je to hezky shrnuto na tomto webu: https://www.elektrina.co/blog/elektrina ... i-hypotezy zkus tam mrknout. Jsou tam i další zajímavá témata :)
Příspěvek Napsal: úte 18. kvě 2021 21:24:48
  Předmět příspěvku:  Re: Ohmův zákon ??????  Odpovědět s citací
Zde je vysvětlení od pana docenta Josefa Hubeňáka z University Hradec Králové:

Paralyzér má primární vinutí napájené z baterie (obvykle 9 V) a primárem teče proud několik ampér. Ten je elektronikou přerušován a při rychlém poklesu indukčního toku se na sekundárním vinutí, které má řádově 1000 závitů, indukuje impuls vysokého napětí. Na hrotech, pokud jsou ve vzduchu, dojde k ionizaci molekul vzduchu a teprve ionty přenášejí v jiskrách náboj. Mezi jednotlivými impulzy ionty zanikají a vzduch je opět nevodivý. Odhad proudu ve výboji lze opřít o zákon zachování energie:
počet přerušení předpokládáme 10 za sekundu, maximální proud z baterie 5 A, napětí 9 V. Energie odebraná pro jeden impuls je tedy 4,5 J. Rychlý pokles indukčního toku nechť trvá 0,01 s a maximum napětí je asi 50 kV. Sekundární proud krát doba poklesu krát napětí je rovno maximálně 4,5 J, když zanedbáme všechny ztráty. Z toho vychází proud 9 mA. Pokud jde do těla, způsobí bolestivé stahy svalů. Pokud projde výbojem ve vzduchu za normálního tlaku, rekombinující ionty vyšlou fotony, urychlené ionty zahřejí vzduch a jeho prudké rozepnutí slyšíme jako praskut jisker.
S Ohmovým zákonem tady moc nepořídíme, výboj v plynech nemá lineární charakteristiku.
Příspěvek Napsal: pát 25. zář 2020 21:30:51
  Předmět příspěvku:  Ohmův zákon ??????  Odpovědět s citací
Chci se zeptat někoho zkušeného na elektřinu.Už dlouho řeším jeden problém.Když je paralyzér,tak má hodně vysoké napětí,ale velmi malý proud.Ale to jistě nemůže dávat smysl,protože když je puštěn na prázdno,tak je tam velmi malý odpor a podle ohmova zákona by tam měl být obří proud,třeba několik desítek tisíc ampérů,ale není.Nechápu to.Poraďte mi prosím.
Příspěvek Napsal: čtv 13. srp 2020 18:26:03


Přejít na:  
cron