Odeslat odpověď
Uživatelské jméno:
Předmět:
Tělo zprávy:
Vložte sem vaši zprávu, může obsahovat maximálně 60000 znaků. 

Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Velikost písma:
Barva písma
Možnosti:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Zakázat BBCode
Zakázat smajlíky
Zakázat URL adresy v tomto příspěvku
Otázka
Jaká je barva nebe?:
Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
   

Přehled tématu - Požadavky ředitelky MŠ při zápisu
Autor Zpráva
  Předmět příspěvku:  Re: Požadavky ředitelky MŠ při zápisu  Odpovědět s citací
V § 36 odst. 4 správního řádu je uvedeno: Účastník nebo jeho zástupce je povinen předložit na výzvu oprávněné úřední osoby průkaz totožnosti. Průkazem totožnosti se pro účely tohoto zákona rozumí doklad, který je veřejnou listinou, v němž je uvedeno jméno a příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu, popřípadě bydliště mimo území České republiky a z něhož je patrná i podoba, popřípadě jiný údaj umožňující správnímu orgánu identifikovat osobu, která doklad předkládá, jako jeho oprávněného držitele.
To může být například občanský průkaz. Zákonný zástupce, se kterým je vedeno řízení, ale může mít uvedeno jiné trvalé bydliště než je bydliště aktuální, na kterém (mnohdy i několik let) bydlí. Jiné bydliště může mít druhý ze zákonných zástupců dítěte (např. v obci, kde je MŠ). Tím však ředitel nezjistí, zda je dítě přihlášeno k pobytu v obci, zda tam bydlí, nebo zda tam má trvalý pobyt, neboť není v současné době povinnost mít uvedeno dítě v občanském průkazu. Legitimování pro tyto účely je tedy bezpředmětné.
Rodiče navíc mnohdy podepisují v přihlášce nebo evidenčním listu dítěte, prohlášení, že uvedli pravdivé údaje, ředitel tedy nemá důvod jim nedůvěřovat.
V § 6 odst. 2 správního říká: Správní orgán postupuje tak, aby nikomu nevznikaly zbytečné náklady, a dotčené osoby co možná nejméně zatěžuje. Podklady od dotčené osoby vyžaduje jen tehdy, stanoví-li tak právní předpis.
Příspěvek Napsal: pát 21. čer 2013 13:21:04
  Předmět příspěvku:  Re: Požadavky ředitelky MŠ při zápisu  Odpovědět s citací
Děkuji mnohokrát za odpovědi.
V jedné školce vyžadovali dokumenty právě jen při zápisu. Zkontrolovali, zda jsou údaje shodné s přihláškou a doklady nám byly vráceny. Je pravda, že příjem žádostí prováděly 3 učitelky současně.
Ve druhé školce si vše obstarávala ředitelka. Kopie vyžadovala asi pro rychlejší odbavení čekajících rodičů.(?) Jinak mi není jasné, proč by dokumenty potřebovala. :?
Jen mne ještě zaráží, proč na tuto skutečnost nebyli rodiče upozorněni předem. Všichni měli s sebou pouze originály a kopie museli donést druhý den do ředitelny. :?
Ptala jsem se i jiných rodičů, jak probíhal příjem žádostí v jiných školkách a všude mne ubezpečili, že údaje na žádosti byly překontrolovány s doklady a okamžitě vráceny.
Asi má každá paní ředitelka jiné požadavky a jiný postup.
Ohledně té archivace dokumentace jsem objevila nějaké informace ve vyhlášce 364/2005Sb.
Příspěvek Napsal: úte 09. dub 2013 20:25:09
  Předmět příspěvku:  Re: Požadavky ředitelky MŠ při zápisu  Odpovědět s citací
Bohunko, my občanku chceme vidět hlavně z důvodu bydliště (protože je v kritériích pro přijímání) a v rodném listě si pak ověřujeme údaje jak jsem už psala o kousek výš :P Hlavně jsou to takové průkazné doklady, ale zase si je rodiče odnáší domu a kopie nepořizujeme.
M.
Příspěvek Napsal: úte 09. dub 2013 19:54:40
  Předmět příspěvku:  Re: Požadavky ředitelky MŠ při zápisu  Odpovědět s citací
Zdravím,
tak my u zápisu nepožadujeme ani rodný list ani OP. Určitě to není dáno zákonem. Rodič si pouze vyplní přihlášku a pak čeká na rozhodnutí o přijetí či nepřijetí dítěte do MŠ. Ale je pravda, že veškerá dokumentace o dítěti se musí archivovat. Kolik let přesně nevím.
Příspěvek Napsal: úte 09. dub 2013 19:17:34
  Předmět příspěvku:  Re: Požadavky ředitelky MŠ při zápisu  Odpovědět s citací
Návštěvník píše:
Dobrý den.
Chtěla jsem se zeptat:
1, zda-li může ředitelka MŠ požadovat u zápisu po rodičích kopii Rodného listu dítěte, popřípadě kopii Občanského průkazu rodiče (prý z důvodu založení do dokumentace dítěte),
2, zda-li se veškerá dokumentace o dítěti v případě nepřijetí do MŠ skartuje či nějak uchovává.

Děkuji za odpověď.
Klára


Dobrý den Kláro, po pravdě řečeno, my také u zápisu vyžadujeme rodný list dítěte a občasnký průkaz rodiče, ale jen podle těchto dokumentů kontrolujeme údaje v žádosti o přijetí a v přihlášce a zase je rodičům vracíme. Kopie nepořizujeme a ani nevyžadujeme, slouží opravdu jen ke kontrole údajů - možná MŠ která to vyžaduje nemá možnost kontrolovat tyto údaje přímo u zápisu, vzhledem k množství a proto kopii vyžaduje.
Ano, dokumentace se uchovává i v případě nepřijatého dítěte, i tak mu musí být vytvořen spis a o jeho archivaci a skartaci rozhoduje skartační řád MŠ - nepamatuji si jak dlouho se tyto dokumenty uchovávají - myslím, že 5-10 let.
Příspěvek Napsal: úte 09. dub 2013 12:59:15
  Předmět příspěvku:  Re: Požadavky ředitelky MŠ při zápisu  Odpovědět s citací
Omlouvám se za hrubku ve slově mi ;)
Příspěvek Napsal: úte 09. dub 2013 12:09:07
  Předmět příspěvku:  Re: Požadavky ředitelky MŠ při zápisu  Odpovědět s citací
Jak je teda možné, že jsou po rodičích vyžadovány?
Při dotazu na dokumentaci, co se s ní děje, není-li dítě přijato nebo vezme-li rodič žádost zpět, my bylo paní ředitelkou sděleno, že dokumentace se uchovává v trezoru po dobu asi 3 let a pak je archivována.
Příspěvek Napsal: úte 09. dub 2013 12:04:00
  Předmět příspěvku:  Re: Požadavky ředitelky MŠ při zápisu  Odpovědět s citací
Dle zákona o ochraně osobních údajů je kopírování těchto dokumentů nepřípustné a v dokumentaci nemají co dělat.
Příspěvek Napsal: pon 25. bře 2013 17:44:44
  Předmět příspěvku:  Požadavky ředitelky MŠ při zápisu  Odpovědět s citací
Dobrý den.
Chtěla jsem se zeptat:
1, zda-li může ředitelka MŠ požadovat u zápisu po rodičích kopii Rodného listu dítěte, popřípadě kopii Občanského průkazu rodiče (prý z důvodu založení do dokumentace dítěte),
2, zda-li se veškerá dokumentace o dítěti v případě nepřijetí do MŠ skartuje či nějak uchovává.

Děkuji za odpověď.
Klára
Příspěvek Napsal: čtv 14. bře 2013 21:41:07


Přejít na:  
cron