Odeslat odpověď
Uživatelské jméno:
Předmět:
Tělo zprávy:
Vložte sem vaši zprávu, může obsahovat maximálně 60000 znaků. 

Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Velikost písma:
Barva písma
Možnosti:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Zakázat BBCode
Zakázat smajlíky
Zakázat URL adresy v tomto příspěvku
Otázka
Kolik je na jedné ruce prstů?:
Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
   

Přehled tématu - Vzdělávání dvouletých dětí
Autor Zpráva
  Předmět příspěvku:  Re: Vzdělávání dvouletých dětí  Odpovědět s citací
Dobrý den. Jistě se všichni pamatujete na to, že kolektivním zařízením pro děti do tří let byly jesle. Tomu odpovídala i kvalifikace personálu. Takže, děti v batolecím období -od jednoho do tří let - vychovávaly a vzdělávaly pouze kvalifikované dětské sestry s maturitou. Děti v předškolním období vychovávaly a vzdělávaly pouze kvalifikované učitelky MŠ s maturitou.To je k té odpovídající kvalifikaci.
K tomuto věkovému období byly přizpůsobeny i další podmínky zajišťující bezpečnost a psychickou pohodu (všech zúčastněných!). Jedná se o režim dne, vhodnost a bezpečnost hraček, velikost nábytku na hraní, stravování, hygienu...atd.

Bojovalo se za prodloužení " mateřské dovolené" do tří, dokonce i do čtyř let dítěte. Jesle byly zrušeny, budovy odprodány fyzickým osobám. Nejjednodušší řešení vlády je zakotvení povinnosti přijímání dětí v batolecím období do MŠ!, s dodatkem vytvoření odpovídajících podmínek Mateřskou školou.


Nejedná se tedy o nezralost dětí ke kolektivizaci, rodičovským upřednostněním peněz před dítětem, leností matek...ale zřízením špatného systému.
Tento systém vytváří nekvalitní podmínky pro výchovu a vzdělávání dětí batolecího i předškolního i speciálního vzdělávání. Personál pomáhající v těchto profesích - asistent pedagoga či chůva/pěstounka je nedostatečně kvalifikován (tříměsíční kurz u asistenta pedagoga, u chůvy vlastně ani nevím).

Nemyslím si, že vysokoškolské vzdělání učitelky MŠ, je odpovídajícím řešením.Lenča
Příspěvek Napsal: pát 07. dub 2017 19:12:19
  Předmět příspěvku:  Re: Vzdělávání dvouletých dětí  Odpovědět s citací
Vážené kolegyně - učitelky ve třídách s dvouletými dětmi. Mám silné obavy, že se opět vyskytla "díra" v legislativě, totiž že vyhláška o MŠ umožňuje přijímání dvouletých dětí, ale nestanoví k tomuto žádné speciální podmínky. Zřizovatelé tedy naplňují tyto třídy podle vyhlášky do počtu 24 dětí. Učím v takovéto třídě samých dvouletých dětí již druhým rokem, a věřte mi, je to VELICE těžké. Podotýkám, že pracujeme ne na plný úvazek, máme však k dispozici pěstounku - taktéž se zkráceným úvazkem. Ani ten 100 procentní úvazek nám nedopřejí! Na mé připomínky a volání SOS nikdo nereaguje. Je to smutné. Nejde přece jen o nás - učitelky, ale především o děti.
Příspěvek Napsal: úte 02. pro 2014 7:00:21
  Předmět příspěvku:  Dvouleťáčci v MŠ  Odpovědět s citací
Hezký dobrý den,
ráda bych se zeptala na zkušenosti, poznatky, názory Vás všech ostatních. Jsem jedna ze dvou učitelek z jedné třídy z jedné školky. Máme 27 dětí...a z toho 21 dvouletých...z nichž jedna holčička trpí diabetem I. stupně, jedna tříletá holčička má prokázanou epilepsii...a u dalšího dítka máme podezření na prodělanou LMO... Jaké jsou Vaše zkušenosti s dvouletými dětičkami v MŠ?
Příspěvek Napsal: úte 14. říj 2014 12:49:22
  Předmět příspěvku:  Re: Vzdělávání dvouletých dětí  Odpovědět s citací
dvouleté dítě může být přijato do MŠ..........tak mluví Zákon!mám dlouholetou zkušenost s 2-letými dětmi (samostatná třída na vesnici) a myslím si, že ledasjaký 2-leťák zvládne pobyt v MŠ lépe než rozmazlený 3-leťák......je na učitelce, aby z hlediska bezpečnosti dobře vyhodnotila, že malé korálky 2-letým dětem ne, neboť si je strkají třeba do nosu.........dále nerozumím tomu, proč by neměla být učitelka kvalifikovaná pro práci s 2-letými dětmi obzvláště má-li vystudovanou VŠ s kvalifikací předškolní pedagogika...........tato věková skupina má svá specifika stejně jako třeba děti s OŠD.
Příspěvek Napsal: pon 12. srp 2013 16:00:43
  Předmět příspěvku:  Re: Vzdělávání dvouletých dětí  Odpovědět s citací
Jsme my vůbec kvalifikované k tomu vzdělávat a vychovávat děti mladší tří let ? Pokud si dobře pamatuji z hodin vývojové psychologie , tak batolecí období je od 1 do 3 let a předškolní věk je v rozhraní 3- 6 (7) let. Myslím si , že náplň učitelky MŠ je pracovat s dětmi předškolního věku. Děti 1- 3 leté patří do jeslí, kde o ně pečují zdravotní sestry a navíc k tomu mají jiné podmínky.
A mám ještě jeden dotaz. Pokud budu mít ve třídě dítě mladší 3 let a náhodou by se zranilo o hračky , které jsou určené pro děti od 3 let, kdo ponese odpovědnost ? Nebo mám mít ve smíšené třídě (3-5 ti leté děti ) pouze hračky homologované pro děti do tří let ?
Příspěvek Napsal: čtv 11. črc 2013 21:03:25
  Předmět příspěvku:  Re: Vzdělávání dvouletých dětí  Odpovědět s citací
Vážení kolegové v oboru, brát dvouleté děti do stejné třídy s dětmi staršími (3-6 ev.7 let při OŠD) je opravdu hloupost. Důvody jsou přece jasné snad všem rozumným a vzdělaným lidem a byly popsány v příspěvcích přede mnou. Byl by to krok zpět. Mělo-li by k tomu dojít pomocí zákona, takto malé děti by měli mít svou třídu, personál apod.- toto zázemí zajistí zřizovatel. Zkrátka taková třída jeslového typu. Vůbec se mi nelíbí, aby rodičové pobírali mateřský příspěvek, o dítě přitom nepečovali a tuto péči převedli na instituci.
Příspěvek Napsal: stř 13. úno 2013 22:20:30
  Předmět příspěvku:  Přijímání 2 letých dětí do MŠ  Odpovědět s citací
Velice se obávám rozhodnutí o včlenění 2 letých dětí do výchovně vzdělávacího procesu v mateřských školách!
Slyšela jsem, že se k tomu neodvratně schyluje, byť prý k tomu budeme mít vytvořené řádné podmínky(úprava prostor, počet pedagogů, snížení stavu dětí ve třídách aj.). Velice se obávám, že až toto rozhodnutí padne, dojde ke známé situaci, kdy na vytvoření oněch slibovaných podmínek především nebudou peníze. Ale rozhodnutí již bude "černé na bílém" a na nás zase bude, jak se s tím "popereme".
Jako školská instituce máme plnit především výchovně vzdělávací funkci! U zápisu těžko rozpoznáme , které 2 leté batole je schopno se vzdělávat. A tak možná dopřejeme zvuku některým hlasům z veřejnosti, že se z nás stane opravdu "hlídací služba"!
I teď je organizačně obtížné zajistit očistu dítěte, které se znečistí (převrhne na sebe jídlo, pozvrací se, pokaká...)a když učitelka musí mít "na očích" zbývajících děti (2. učitelka teprve přijde na druhou směnu), provozní pracovnice vydává jídlo...a nemá jí kdo pomoci. Jak to potom bude vypadat s 2 letými "všudybýlky", kteří budou vyžadovat více pozornosti učitelky jak ze strany sebeobsluhy, tak z hlediska bezpečnosti ?
Nechci těmto dětem upírat právo socializace v kolektivu dětí, ale do současných podmínek v mateřských školách, nepatří.
Prosím o reakci kolegyň, odborníků.
Děkuji.
Příspěvek Napsal: úte 29. led 2013 14:37:08
  Předmět příspěvku:  Přijímání dětí od 2 let  Odpovědět s citací
Pokud se dá "zelená" přijímání 2 letých dětí do MŠ, bude to krok zpět. Teď už budeme opravdu jen "hlídací" a ne vzdělávací instituce! Prý to bude podmíněno úpravou podmínek MŠ (počet dětí ve třídě, úprava prostor...). B la, bla, bla,....Všichni jsme svědky, že požadavky, doporučení, tzv. "zbožná přání" z úst MŠMT nejdou ruku v ruce s financováním. Takže i když se někde odsouhlasí, že dostaneme vhodné podmínky pro přijímání 2 letých dětí, vsadím se, že se pro to nenajde dost finančních prostředků, ale protože to bude odsouhlasené, zase bude jen na nás, abychom se s tím v našich MŠ poprali. A zůstanou nám přeplněné třídy a navíc s batolaty!
Příspěvek Napsal: pon 28. led 2013 23:07:10
  Předmět příspěvku:  Re: Vzdělávání dvouletých dětí  Odpovědět s citací
Novela zákona o sociálním zabezpečení nově ukládá rodičům pobírajícím mateřskou dovolenou pravomoc nechávat o dítě pečovat státním zařízením (MŠ). A to nově bez omezení věkem dítěte, jak tomu bylo dříve (děti do 3 let věku, jejichž rodič byl na mateřské dovolené, měly omezení docházky na 5 dní v měsíci...). Pro rodiče to tedy znamená, že přestože bude jejich dítko navštěvovat MŠ denně, nepříjdou o finance za mateřskou dovolenou.
Pro pedagogy se ovšem nic až tak zásadního nemění. Neproběhla změna Školského zákona. Ten ukládá, že do MŠ přijímáme děti ZPRAVIDLA od 3 let. Slovo zpravidla znamená vyjímečně i mladší.
Můžeme tedy přijmout děti dvouleté, třeba i jednoleté, to vše však za předpokladu, že toto není v rozporu se specifickými pravidly a zvláštnostmi zařízení, jenž takto postupuje. Tím mám na mysli hygienické směrnice (většina zařízení není uzpůsobena pro děti s plínami, či zvláštními nároky na stravu - např. sunar). Také musíme brát v potaz bezpečnost batolete v prostředí MŠ (hračky homologované od 3 let, požární směrnice, schodiště atd.).
Není tedy povinností příjmout dítě v batolecím věku do předškolního zařízení. Rodiče mají pravomoc dítě "odkládat", ovšem do patřičného zařízení (jesle). Pokud ředitel školy rozhodne o přijetí batolete do MŠ, měl by tak jednat pouze vyjímečně, a k takovému to rozhodnutí přistupovat individuálně a posuzovat rizika s tím spojená.
Samozřejmě nesmíme zapomínat taky na psychický vývoj dítěte, které ve většině případů není v batolecím věku pro adaptaci v prostředí MŠ zralé. Vše chce svůj čas ;)
Příspěvek Napsal: čtv 16. úno 2012 17:11:00
  Předmět příspěvku:  Re: Vzdělávání dvouletých dětí  Odpovědět s citací
(o "nedvouletých" dětech v MŠ mluvíme ZDE)
Příspěvek Napsal: čtv 16. úno 2012 9:45:36


Přejít na: