Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit seOdeslat odpověď
Uživatelské jméno:
Předmět:
Tělo zprávy:
Vložte sem vaši zprávu, může obsahovat maximálně 60000 znaků. 

Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Velikost písma:
Barva písma
Možnosti:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Zakázat BBCode
Zakázat smajlíky
Zakázat URL adresy v tomto příspěvku
Otázka
Kolik je na jedné ruce prstů?:
Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
   

Přehled tématu - Hledáme autory elektronických učebnic
Autor Zpráva
  Předmět příspěvku:  Re: Hledáme autory elektronických učebnic  Odpovědět s citací
Pane kolego, jedná se již o uzavřený projekt. Pokud je mi známo, ve 3. projektovém období se ale s digitálními učebními materiály také bude v projektech počítat. Bohužel schvalování stále trvá, jak asi víte. Za rok touto dobou již první výzvy budou, pevně tomu věřím. Pokud budete mít zájem, ozvěte se a věřím, že vám budeme moci dát konkrétnější informace.
Příspěvek Napsal: úte 06. led 2015 9:39:23
  Předmět příspěvku:  Re: Hledáme autory elektronických učebnic  Odpovědět s citací
Dobrý den,
měl bych zájem o podrobnější informace. Jsem odborný konzultant v oboru technické mobility pohybově znevýhodněných osob.
http://petrsika.com/cs/pedagogicka-cinnost/
Příspěvek Napsal: pon 05. led 2015 20:40:06
  Předmět příspěvku:  Re: Hledáme autory elektronických učebnic  Odpovědět s citací
Nikdy svojí učebnici elektronicky k dispozici nedám. Ostatní autoři se ji mohou snažit napodobovat, ale já si prostě uvědomuji,že by okamžitě ztratila svojí cenu. :)
Příspěvek Napsal: ned 08. pro 2013 14:45:49
  Předmět příspěvku:  Re: Hledáme autory elektronických učebnic  Odpovědět s citací
Pro tyto účely se proto používají wiki.
Příspěvek Napsal: ned 15. led 2012 0:27:13
  Předmět příspěvku:  Re: Hledáme autory elektronických učebnic  Odpovědět s citací
Dana Batelkova píše:
...s projektem je to nyní trošku složitější, ale adresy lidí, kteří mají zájem spolupracovat na učebnicích on-line se mohou hodit i v budoucnosti.

Učební materiály v elektronické formě v nejrůznějších formátech a kvalitě jsou už ve většině škol naprostá samozřejmost. Od prostých textů přes materiály pro projekci projektorem nebo i pro použití s interaktivní tabulí, přes hypertextové učební materiály /v HTML/, simulátory a ovládací programy, návody pro CAD a konstrukční práce včetně reálných aplikací na příkladech až po .... vývoj pokračuje.

Kromě již vydávných komerčních e-učebnic je tvoří učitelé vlastním přičiněním, případně používají některé veřejně přístupné nebo nehlídané, nebo jsou v lepším případě i za jejich tvorbu nějak honorovaní (ale většinou je to z nouze "brigádnická" činnost - zadarmo).

Počet učebních materiálů (nejen učebnic) stále roste. Pokud by měly být efektivně využité i mimo rozsah působnosti jednotlivých škol, nebude hlavní úkol tvořit elektronické učebnice, ale nejdříve provést zjištění co je hotové, co lze převzít (pokud to budou autoři a škola chtít publikovat), jakou to má úroveň a kvalitu a zajistit jejich katalogizaci, kvalitní recenze a spolupráci autorů při tvorbě v nějaké mírně sjednodocující formě, ve které bude přehled a dobrá orientace v nabídce. A ze které se bude vycházet při další cílené formě tvorby na zakázku nebo nebo jako vzorové ukázky pro výběrová řízení. A samořejmě se bude vycházet ze zkušeností současných autorů a vydavatelů e-učebnic.

Závěr: kvalitních hotových materiálů je hodně, ale není vůle ani energie je jen tak zveřejnit.
Scire volunt omnes, mercedem solvere nemo. Juvenalis, Satiry 7.157
Příspěvek Napsal: sob 14. led 2012 20:43:32
  Předmět příspěvku:  Re: Hledáme autory elektronických učebnic  Odpovědět s citací
Děkujeme za nabídku, s projektem je to nyní trošku složitější, ale adresy lidí, kteří mají zájem spolupracovat na učebnicích on-line se mohou hodit i v budoucnosti. Zkontaktujeme Vás na Váš mail.
Příspěvek Napsal: pon 19. pro 2011 9:20:33
  Předmět příspěvku:  Re: Hledáme autory elektronických učebnic  Odpovědět s citací
dobrý den,
velmi ráda bych přispěla k vývoji elektronických učebnic. Jsem výtvarnice a věnuji se i učení. Spracovávala jsem učební téma na doktorandském studiu. Momentálně připravuji knížku s výukovým tématem. I když v knize uvádím fakta zakládající se na určitých vědomostních požadavcích, je to spíš kniha vhodná na volné čtení. píši to pro to, že chci říct, že mám nějaké zkušenosti s vyhledáváním učebních témat a jejich zpracováváním do schématu vhodného na studium. Zároveň připravuji ilustrace. V poslední době uvažuji o tom, že bych se ráda tomuto tématu věnovala. Kdyby jste měla zájem, prosím, kontaktujte mě a mohu Vám ukázat nějaké svoje práce. evasemba@gmail.com
Příspěvek Napsal: ned 18. pro 2011 19:15:23
  Předmět příspěvku:  Re: Hledáme autory elektronických učebnic  Odpovědět s citací
Těší nás, že diskutujících přibývá a to ještě před zahájením projektu. Co nás napadne, třeba právě díky Vaší připomínce "včas", na co se připravíme, to se nám určitě bude moc hodit. Děkujeme zájemcům, kteří se do diskuze zapojují.
Příspěvek Napsal: pon 12. zář 2011 12:38:34
  Předmět příspěvku:  Re: Hledáme autory elektronických učebnic  Odpovědět s citací
Srdečně zdravím všechny čtenáře a "Návštěvníka". Elektronické učebnice začínají pomalu,ale jistě patřit mezi pomůcky běžně pomužívanými pedagogy i žáky. Kdybych měla vytvořit kvalitní učebnici, určitě bych chtěla mít za sebou podpůrný tým, který mě upozorní na možné varianty, úpravy, zpracování textu či ilustrací, také mi bude vhodně oponovat a částečně ovlivňovat mé dílo tak, aby výsledek byl "super". Rozhodnout se k publikování není vždy lehké - obavy z chyb, nedokonalosti, kritiky, časová náročnost atd. Proto jsem ráda za tuto diskusi, ve které mohou vyplout na povrch jak negativní, tak pozitivní aspekty pro tvorbu e-učebnic. Uvedené připomínky se mi zdají být naprosto v pořádku.
Příspěvek Napsal: pon 12. zář 2011 12:34:23
  Předmět příspěvku:  Re: Hledáme autory elektronických učebnic  Odpovědět s citací
Paní Batelková, zopakuji, že v počíteční fázi jde především o veřejnou diskuzi aby názory mohli číst a na ně reagovat i čtenáři při běžném průchodu diskuzním fórem a mohli diskutovat. Například na téma, co se považuje za elektronickou učebnici.
Například wikipedia ji v http://cs.wikipedia.org/wiki/Ebook definuje jako, cituji: "Pojem E-Book (elektronická kniha, eBook, ebook, digitální kniha) se nejčastěji používá pro označení digitálního ekvivalentu tištěné knihy."
U e-učebnic se tedy může jednat o
a) texty ve formátu .txt, .doc, .rtf apod.
b) texty v pro čtenáře needitovatelném formátu .pdf a dalších
c) texty s doprovodnými ilustracemi a multimediálními doplňky jako v jazykových učebnocích
d) hypertextové učebnice v HTML a souvisejících formátech jako je například Jak psát web na http://www.jakpsatweb.cz/zaklady-html.html (autoři jsou uvedení v zápatí webové stránky)
e) učebnice ve formátu pro školní CD, DVD
f) učební texty doplněné příklady v typickém profesním software například pro stavebnictví, strojnictví, elektrotechniku, elektroniku (výkresy, výpočty, simulace, animace, filmové záběry, zvuky, atd)
No a pokračujte další :-) .Reagujte, odporujte, souhlaste, sdělte své názory, podněty nebo odsudky a zabraňte bloudění ve slepých uličkách, nabídněte své názory a zkušenosti.
Příspěvek Napsal: pát 09. zář 2011 13:17:20


Přejít na:  
cron