Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit seOdeslat odpověď
Uživatelské jméno:
Předmět:
Tělo zprávy:
Vložte sem vaši zprávu, může obsahovat maximálně 60000 znaků. 

Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Velikost písma:
Barva písma
Možnosti:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Zakázat BBCode
Zakázat smajlíky
Zakázat URL adresy v tomto příspěvku
Otázka
Jaká je barva nebe?:
Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
   

Přehled tématu - ZAČÍNÁME...objevte vychytávky Metodického portálu
Autor Zpráva
  Předmět příspěvku:  Re: Výhody používání diskusního fóra, DIGIFOLIA a nástrojů r  Odpovědět s citací
M. Frnka píše:
Potěšil mne tento zpracovaný přehled:
Konkrétní tipy pro výuku na ZUŠ
Přivítal bych do toho současného ale ještě přidat třeba tyto rychlé odkazy...


Díky za další podněty :)
Příspěvek Napsal: ned 29. kvě 2011 8:49:05
  Předmět příspěvku:  "návod" k registraci a přihlášení na portále, výhody  Odpovědět s citací
"Návod" k registraci a přihlášení, výhody...:

Uvedu příklad pochopitelný i těm co nejsou kamarádi s počítačem...(co s PC teprve začínají) :
... Je to stejné jako u mailu pokud někdo prohlíží maily přes nějaký prohlížeč a zadává login),

:!: teprve po registraci jsou dostupné velmi zajímavé funkce ukládání a přehledného třídění odkazů nalezených článků] na tomto portále (nazývají to tzv."Moje kolekce", a samozřejmě i funkce "Oblíbené"...),

:idea: bez registrace nemohu poslat soukromou zprávu (SZ) nějakému jinému registrovanému uživateli v diskusním fóru, nebo využívat různé funkce sociální sítě Digifolio na tomto portále, prostě obecně komunikovat s vybranými kolegy ze svého oboru... atd.

Po registraci na tomto portále můžete psát dotazy, nápady a zkušenosti (klikem na "Diskuse" na širokém modrém pruhu nahoře, a pak klikem na pruh Základní umělecké vzdělávání).
Pouze doporučuju z vlastní zkušenosti před odesláním dotazu nebo nápadu, dát nejdříve tzv."Náhled"-to je hned vedle tlačítka "Odeslat". Odeslání proběhne daleko rychleji, jinak je někdy dost špatně odslatelné..., navíc v Náhledu uvidíte jak bude příspěvek vypadat graficky, můžete něco změnit barevně, tučně, kurzívou apod.).
KAŽDÝ PŘÍSPĚVEK MŮŽETE kdykoli POZDĚJI DOUPRAVIT, POZMĚNIT, nějakou dobu po napsání jej můžete dokonce vymazat!

PS: Štve mě, že po registraci se musíte vždy přihlašovat dlouhou mailovou adresou, místo krátké přezdívky (možno diskutovat i bez registrace!, ale registrace má výhodu třídění a ukládání do Oblíbených a "Moje kolekce"). Doporučuju proto každému při registraci zadat tu nejkratší mailovou adresu co používáte!!(pokud jich máte více).
Příspěvek Napsal: sob 28. kvě 2011 13:13:46
  Předmět příspěvku:  Re: ZAČÍNÁME...objevte vychytávky Metodického portálu  Odpovědět s citací
...také se může hodit vědět,
jak se naučit pracovat s jednotlivými moduly - buď se ptát na tomto diskusním fóru, nebo kliknout na modrém pruhu na "Diskuse", a úplně dole (bez nutnosti rozklikávat) se podívat na "Společné fórum". Tam je spousta odpovědí na dotazy kolegů co jsou zde již pár let...ohledně toho jak je možno zacházet s každým jednotlivým modulem (třeba s DUM, Wiki,Blogy na tomto portále, atd...).
Nalézt tyto dobré tipy lze v sekci "Společného fóra" pro všechny typy škol!
(získáme tak odpovědi na dotazy, které možná už byly položeny)
Příspěvek Napsal: sob 28. kvě 2011 2:33:04
  Předmět příspěvku:  Re: Výhody používání diskusního fóra, DIGIFOLIA a nástrojů r  Odpovědět s citací
Marku, tak to nám už nikdo asi neuvěří, že nejsme domluveni :-). To je úplně vyčerpávající přehled toho, co portál umí - když si to přečte učitel, který jej ještě nezná, má portál jako na dlani.

ALE: jak jste určitě zaregistroval, učitelů ze ZUŠ je tu zatím opravdu jako na prstech jedné ruky. Takže moje otázka 1/ Co s tím něco udělat, když máme v portálu tak dobrého pomocníka? Na koho se obracet, koho oslovit?

Máte Vy nebo někdo další ve svém okolí podobné nadšence? Dokázali byste je na portál "přivést"? A třeba začneme od něčeho malého, přeci jen digifolio hned na začátek může být pro někoho trochu zdrcující (i ostřílení mazáci přiznají, že orientace je někdy nelehká a chce to se s digi malinko sžívat :-)).

A otázka 2/ Co myslíte, že by z portálu oslovilo běžného učitele ZUŠ? Na co by takzvaně slyšel, kvůli čemu by přišel na portál?

Díky za postřehy!
Příspěvek Napsal: pát 27. kvě 2011 20:24:00
  Předmět příspěvku:  Re: ZAČÍNÁME...objevte vychytávky Metodického portálu  Odpovědět s citací
Ještě mne zaujala funkce Hledej...na místním portále, kdy po zobrazení výsledků, je možné ještě specifikovat (zúžit nebo naopak rozšířit oblast hledání!)[/color]
- stačí kliknout na černý pruh, s nápisem
"Volba prohledávaných modulů Metodického portálu ..."
...a zaškrtnout např. zda chcete hledat jen ve článcích, blogách a diskusích, nebo i komentářích k nim apod.
(nezapomeňte pak ještě znovu kliknout na tlačítko "Vyhledej"... ;) )

Je to jako na internetu obecně: Najde nejvíc (nebo jen to podstatné) pouze ten, kdo se správně ptá... )

-naučme se tedy efektivně pro sebe využívat funkci Hledej..., a když nevíme nebojme se ptát zde v diskusi (třebas i anonymně jako "návštěvník", Host" apod. - i bez registrace funguje nejen Hledej..., ale i možnost dávat dotazy.
Příspěvek Napsal: čtv 26. kvě 2011 20:45:00
  Předmět příspěvku:  Re: ZAČÍNÁME...objevte vychytávky Metodického portálu  Odpovědět s citací
Další vychytávkou, jsou hypertextové odkazy s klíčovými slovy. Jsou to ta modrá a krátká slova či sousloví (např. hudební výchova, rodiče, předškolní děti, apod.).

:idea: Po kliku na hypertextové klíčové slovo (třeba "specifické potřeby učení" nebo "hudební výchova"), se dostanete na seznam všech článků k dané tematice.

Jak se rychle dostat k těmto klíčovým hypertextovým slovům (=odkazům) ?

Malý příklad:
Pokud zadám slovo "rodiče" do okýnka "Hledej" na tomto portále, najde to k dnešnímu dni přes 3000 příspěvků...
Zatímco pokud překliknu nahoře na modrém pruhu na sekci "Články"(druhý zleva), tak mi po zadání výrazu "rodiče" do okýnka Hledej..., najde k dnešku 14 článků - nezapomeňte také na listování pokud je více stran s nalezenými články , to je vpravo nahoře...
(našlo to třeba články: Kdo má v životě dětí rozhodující vliv a jaký?, Metody poznávání a rozvíjení individuálních potřeb předškolních dět, Rodiče žádají online spojení se školou...apod.)

Pokud kliknete na nějaký článek nebo blog na rvp, zobrazí se pod jeho názvem také tzv.štítky a kategorie, tedy klíčová slova s hypertextem (po kliknutí na ta klíčová modrá slova co Vás zajímají, se dostanete k mnoha zajímavým informacím na dané téma).
Příspěvek Napsal: čtv 26. kvě 2011 20:23:56
  Předmět příspěvku:  Re: ZAČÍNÁME...objevte vychytávky Metodického portálu  Odpovědět s citací
Ještě se mi líbí na tomto portále možnost třídit si nalezené zajímavé odkazy na články z rvp, u článku je možnost kliku na "Přidat do kolekce" (nebo do Oblíbené) a dokonce možnost vytvořit si novou kolekci (tedy nový šuplík který si nějak nazvu a kam budu shromažďovat další zajímavé články na dané téma...Tak jsem si zatím vytvořil tyto kolekce(šuplíky) s odkazy na články dané tematiky:

- Hudební výchova
- Předškolní děti
- Poruchy chování a učení
- Komunikační metody
- Kooperativní skupinová výuka
- Aktivizační metody (velmi pomáhají k pestrosti hodiny a udržení pozornosti dětí!)
- Moderní pomůcky, PC při výuce
- Třídní učitel, RODIČE (rady jak s nimi komunikovat)
- Rozvíjení klíčových kompetencí (naštěstí jsou pro ZUŠky stanoveny jen tři)

PS: Kdo nemá zkušenosti např. s uživat.účtem na Youtube, kde je to podobné, tak
:idea: do své sbírky shromážděných odkazů na Vámi uschované články v "Moje kolekce", stačí prostě kliknout na své jméno nebo nick v horním pravém rohu, kde je napsáno Uživatel (pokud jste samozřejmě zaregistrováni a přihlášeni - tak jako je to nutné třeba u mailu.

Tedy jste-li zrovna přihlášeni, klikem na své jméno uživatele (úplně nahoře vpravo), se dostanete na svůj profil, a vlevo dole najdete možnost kliku na "Moje kolekce" (když chcete nalézt již Vámi dříve uložený článek...)

...jo, a na tom svém profilu, lze najít samozřejmě také sekci Oblíbené (vpravo dole)

PS: Je faktem, že zatím toho až tak moc pro učitele hudby na nástroj na portále rvp.cz zatím není... :cry: , někteří učitelé mají dojem že vlastně vůbec nic co by potřebovali pro svou denní práci... (je to ale o náhledu, trpělivosti, a ochotě nejen brát ale i se dělit a pomáhat si navzájem... :oops: , jsem zvědav zda se rozvine časem debata, nebo se přesune na jiné weby, nebo zůstane soukromě utajena v mailech... :mrgreen:
Příspěvek Napsal: čtv 26. kvě 2011 19:43:58
  Předmět příspěvku:  Mohu někde najít svůj konkrétní obor co vyučuji?  Odpovědět s citací
Lenka Urbanová píše:
...velmi účinné by bylo, kdyby se učitelé ZUŠek "shlukli" a spolupracovali. Začíná to vždy od několika osvícených nadšenců. A pak je to kopa upřímně míněné práce. Doufám, že ten čas nadešel. Všem nadšencům nabízíme pomocnou ruku a rady, jak na to! Toto diskuzní fórum je pro vás připraveno, jen ho zabydlet. Další technologie na portálu lze používat pro mnohé jiné způsoby sdílení, zdroje užitečných informací pro školy i učitele nevyjímaje.
Nadšenci, napište mi SZ a jdeme na to :-)
Lenka


Mám dojem, že se na něčem už možná pracuje... ;) , nevím jak jinde, ale alespoň z našeho okolí mám nějaké pozitivní ohlasy. (Přestože nejsem z dokumentu RVP kdovíjak nadšen, chápu že je to existenční nutnost pro zachování státních ZUŠ a buďme tedy rádi že jsme zařazeni do sítě základních škol!...dokument tvořili lidé pracující na ZUŠ ve spolupráci s VÚPP).

Možná jste jako já, marně hledali kde najít svůj konkrétní obor, který na ZUŠ vyučujete...JAK POSTUPOVAT?

Doporučuju podívat se nejprve do všech vláken diskuse zda tam najdete diskusi ohledně svého konkrétního oboru, který na ZUŠ vyučujete (Na modrém pruhu nahoře klik na slovo "Diskuse", a pak klik na "základní umělecké vzdělávání", a pak proklikat všechna témata, kde možná objevíte i svůj konkrétní obor. Pokud tam není můžete jej založit - stačí se zaregistrovat a kliknout pak v diskusním fóru na tlačítko "Nové téma"...

---------
...nebo další možnost: :arrow:
Nové diskusní fórum pro učitele ZUŠ (přehledně všechny obory!) :
:idea: http://svpzuv.xforum.cz/viewforum.php?f=1

(Mrkněte se na ten odkaz. Je to nové diskusní fórum pro učitele ZUŠ,kde na 100% najdete i ten svůj vyučovaný obor!...:D )

PS: Pokud někdo něco hledá (ať už na tomto portále nebo na tom nově vytvořeném), neměl by zapomenout na místní vyhledavač "Hledej" (který najdete vždy nahoře - nemyslím ale Google, ale to malinké okýnko na té které internetové stránce). Pouze bych doporučil po zadání klíčového hledaného výrazu, překliknout ještě myší nikoli na hledání v daném modulu (např.jen v diskusi), ale na celém portálu (= ta kolečka pod okýnkem pro hledej... , to snad každý vidí...). Pokud bych potřeboval najít něco pouze v nějakém modulu, třeba jen v diskusi, tak samozřejmě nebudu překlikávat na hledání v celém portálu.
Příspěvek Napsal: čtv 26. kvě 2011 14:00:55
  Předmět příspěvku:  Re: Výhody používání diskusního fóra a sociálních sítí  Odpovědět s citací
Moje minipoznámka:
Ano, velmi účinné by bylo, kdyby se učitelé ZUŠek "shlukli" a spolupracovali. Začíná to vždy od několika osvícených nadšenců. A pak je to kopa upřímně míněné práce. Doufám, že ten čas nadešel. Všem nadšencům nabízíme pomocnou ruku a rady, jak na to! Toto diskuzní fórum je pro vás připraveno, jen ho zabydlet. Další technologie na portálu lze používat pro mnohé jiné způsoby sdílení, zdroje užitečných informací pro školy i učitele nevyjímaje.
Nadšenci, napište mi SZ a jdeme na to :-)
Lenka
Příspěvek Napsal: čtv 26. kvě 2011 12:23:16
  Předmět příspěvku:  Re: Výhody používání diskusního fóra  Odpovědět s citací
M. Frnka píše:
...Jako máme zdůrazňovat rodičům výhody ZUŠek oproti kroužkům, tak i my jako učitelé potřebujeme vidět pozitiva, nejen zápory (víc času a námahy...), ale i klady a možnosti sdílení různých kreativních postupů, co komu pomáhá k rozvíjení třech klíčových kompetencí žáků - jak to stanovuje RVP, možnost dozvědět se jak to dělají na druhém konci republiky apod.

...možnost inspirovat se odkazy na zajímavé weby...atd. ;)


Vážený pane Frnku,
souhlasím, souhlasím, souhlasím. Je to přesně ten důvod, proč vyhledávám podobné weby a aplikace.
Zdá se, že podobná komunitní uskupení prostě jen nahrazují posezení ve sborovnách, na které současné školy nemají prostory nebo čas. Je to škoda.
Na druhou stranu setkat se s lidmi z druhého konce republiky má také své výrazné klady!

Když přihlédnu ke vzdělávací oblasti, ve které si zde povídáme, pak je podobný diskuzní prostor vynikajícím východiskem. Teď je třeba přitáhnout kolegy, kteří - jak také píšete - překonají ostych. Věřím, že se to časem podaří a děkuji za Vaši pomoc.

PS: Máte pravdu, aplikace Lino-It není příliš vhodná pro diskuzi. Využila jsem ji jako prostor pro sdílení mezi žáčky na 1. stupni, a pak už jsem nechtěla objevovat novou aplikaci.
PEPOUŠův nápadník není primárně vytvořen jako diskuzní blog, diskuze probíhají jinde.
Příspěvek Napsal: čtv 26. kvě 2011 11:59:28


Přejít na: