Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit seOdeslat odpověď
Uživatelské jméno:
Předmět:
Tělo zprávy:
Vložte sem vaši zprávu, může obsahovat maximálně 60000 znaků. 

Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Velikost písma:
Barva písma
Možnosti:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Zakázat BBCode
Zakázat smajlíky
Zakázat URL adresy v tomto příspěvku
Otázka
Kolik je na jedné ruce prstů?:
Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
   

Přehled tématu - Chybí nebo vadí vám něco na tomto portále?
Autor Zpráva
  Předmět příspěvku:  Re: Chybí Vám něco na tomto portále?  Odpovědět s citací
Shrnu to, co zaznělo jako nejdůležitější.

Zatím nám tady chybí:
  • zkušenosti pilotních a dalších aktivních škol,
  • větší spolupráce mezi školami.

Chybí vám některá konkrétní témata, potřebujete se na něco zeptat?
Příspěvek Napsal: pon 06. čer 2011 18:04:01
  Předmět příspěvku:  Chybí vám nějaké heslo v Pedagogickém slovníku?  Odpovědět s citací
Nenašli jste V Pedagogickém wiki lexikonu nějaké heslo?

Máte možnost to změnit!!! :idea:

Např. Já sem na Orffovském kursu nebyl, tak jsem nechtěl vytvořit nějaké "encyklopedické" (krátké) heslo, když by to přece daleko lépe bylo od někoho kdo s tím má víc osobních zkušeností...jenže....

...když takhle budete čekat, tak se třeba nikdy nedočkáte (ani druzí), a i kdyby jste vytvořili jen základní krátký údaj hesla co vám tady chybí, druzí (třeba ti zkušenější) na to mohou navázat a heslo časem doplňovat!!! (to je přece systém wikipedií!, a i zde na tomto portále je modul "Wiki", kde je i pedagogický slovník (kde spousta hesel zatím chybí... :cry: ).

Nebojte se tedy začít s novým heslem, díky tomu se třeba časem dozvíte i díky své iniciativě něco víc (když na vás někdo naváže).
:!: Základní chybou je říkat si: Jak na mne budou druzí koukat, že sem tam neuvedl(a) to či ono, budou si myslet že to nevím... :mrgreen:

Pedagogický lexikon je wiki, takže každý, kdo tam píše, počítá s tím, že jej budou další doplňovat, na tomto principu to je postavené. .... kdo, když ne my - třeba tam to heslo nikdo jiný nezaloží...
Příspěvek Napsal: úte 31. kvě 2011 16:08:18
  Předmět příspěvku:  Re: Co zrovna vám chybí na portále rvp.cz ?  Odpovědět s citací
...mnoho lidí raději jen brouzdá a něco berou, než aby se podělili a přispěli se svou troškou do mlýna...- podle mne kdo chce brát, měl by být po překonání pohodlnosti a ostychu ochoten také něco dát (byť jen svůj postřeh a názor do diskuse :P )...

U mnoha učitelů ZUŠ je nejspíš představa, že když jsme činnostní výuka, tak nějaké "zbytečné teorie nepotřebujem...".
Záleží však na každém CO bude hledat, zda článek k poruchám učení u dětí, nebo praktický materiál přímo pro výuku, nebo si bude na tomto portále "jen" ukládat a sdílet navzájem své kreativní nápady a pomůcky se zde nově nalezenými kolegy stejného oboru..atd atd.)

Můj názor je, že hodně kolegů používá internet jen na mail a zbyde-li čas (!) tak cíleně využívají své oblíbené weby k materiálům pro výuku, navíc některými kolegy je (nedivím se) internet stejně jako TV pokládán za ztrátu času (záleží JAK se nástroj využívá, kuchyňský nůž také nemůže za to že s ním někdo zabije...

A někteří mají představu že tento Metodický portál je jen pro úřední věci k ŠVP-RVP, a nemají vůbec šajn (jako donedávna i já :mrgreen: ), jak může KAŽDÉMU učiteli do budoucna ulehčit jeho výuku, ...jaký POTENCIÁL se na něm skrývá...jen jej objevit a naučit se aspoň některé nástroje používat:

( i kdyby jen se dobře naučit hledat na rvp.cz...nebo se občas na něco zeptat v diskusi, časem najít nové kolegy z druhého konce republiky a navázat s nimi kontakt, nalézat tu hlavně inspiraci - vždyť kreativita by měla být naší umělecké sféře velmi blízká...Je dobré vědět že nemusím použít vše tak jako jiní, ale mohu si upravit a vylepšit pro své žáky i něco co používají na ZŠ či gymplech, nebo jiné obory na ZUŠ ten je ten můj...(princip je stejný a použitelný v kterékoli oblasti učení - když jde třeba o aktivizační metody, hravé formy výuky, poruchy učení, komunikační metody apod.).
Příspěvek Napsal: sob 28. kvě 2011 11:28:20
  Předmět příspěvku:  Re: Co zrovna vám chybí na portále rvp.cz ?  Odpovědět s citací
Hotovo: Konkrétní tipy pro výuku na ZUŠ. Jen bych možná potřebovala pomoct s nadpisem...
Díky za radu a za další inspiraci.
Příspěvek Napsal: sob 28. kvě 2011 9:45:22
  Předmět příspěvku:  Re: Co zrovna vám chybí na portále rvp.cz ?  Odpovědět s citací
Vážený pane Frnko,
Váš záběr je úžasný! Díky za něj.

V modulu Digifolio jsem našla ještě jeden pohled - Co nabízí Metodický portál pro ZUV - a protože považuji Vaše odkazy za vynikající, dovolím si je zkopírovat a vložit do nového pohledu v této skupině.
Samozřejmě "prolinkuji", aby byly Vaše tipy dohledatelné.
Příspěvek Napsal: sob 28. kvě 2011 8:39:43
  Předmět příspěvku:  Co ještě může zaujmout kolegy  Odpovědět s citací
Lucie Slejšková píše:
... Co myslíte, že by z portálu oslovilo běžného učitele ZUŠ? Na co by takzvaně slyšel, kvůli čemu by přišel na portál?[/b]


To by mne taky zajímalo...:lol:
(nejspíš to, co používají někteří ve své každodenní výuce :!: - např. odkazy na jiné specializované weby a fóra, kde se řeší úzce specifická umělecká problematika (nahrávací technika, odkazy na weby pro jednotlivé umělecké obory a hudební nástroje....didaktické stránky, práce s programy na psaní not a arrange skladeb pro sólové a souborové hraní...apod.

:idea: A viděl bych jako lepší, aby se o tom učitelé rozepisovaly více na jiném diskusním fóru, kde je to přehledně členěno podle konkrétních oborů a vyučovaných předmětů!!! , např. tady:

:!: http://svpzuv.xforum.cz/
Příspěvek Napsal: sob 28. kvě 2011 2:22:05
  Předmět příspěvku:  Co mi chybí  Odpovědět s citací
Velmi postrádám větší spolupráci mezi kolegy ZUŠ a jednotlivými školami...

(jednotní asi nebudem nikdy,...existují zde i soukromé školy...tržní prostředí...konkurenční výhody a budovaná image a prestiž dané školy ...proč se však navzájem pomlouvat jako to občas dělá státní versus soukromý sektor základních škol, 1.stupeň versus 2.stupeň na základkách apod. :( )

Pouze ve větší spolupráci JEDNOTLIVCŮ a doufejme i škol navzájem, je přínos pro nás pro všechny... :P
Navíc, pokud se státní školy dokáží profilovat jako "konkurenceschopné" a více navzájem spolupracující (držící za jeden provaz), nedopadne to tak, jak říkal černý scénář v jiném vlákně -že nás zruší a nechají jen soukromé ZUŠky... :twisted:
Příspěvek Napsal: sob 28. kvě 2011 2:09:00
  Předmět příspěvku:  Re: Co vám chybí na portále? A co byste naopak doporučili?  Odpovědět s citací
Lucie Slejšková píše:
...
Pojďme udělat sumář toho, co nám chybí!
...


Na to co užitečného kdo nalezl pro sebe (a pro své kolegy... :!: ) na tomto portále, jsem založil jiné samostatné vlákno diskuse "Co Vám nabízí tento Metodický portál?" - klik zde: viewtopic.php?f=515&t=18291&p=52833#p52833

Co mě chybí? ... Tak třeba:

Více vzájemné inspirace v diskusi na tomto diskusním fóru, nebo v komentářích pod články v blogu kolegů ze ZUŠ (v blogu se mohou více rozepsat narozdíl od diskusního fóra...), aby učitelé a ZUŠ-ky mohli v budoucnu vidět jak to dělají jinde, např.různé pojetí učení hudebních nauk(=recepce a reflexe...), jak pracovat se žáky se specifickými potřebami učení (= různí "dys...") kteří ovšem na to nemají papír z ped.-psych.poradny (rodiče to třeba neberou vážně) apod.

Faktem je, že užitečné diskuse mezi kolegy budou probíhat i soukromě přes maily nebo jinými cestami. (to lze ale i na tomto portále!!!-kdo je registrován, může posílat SZ(soukromé zprávy) a využít časem kromě diskuse i digifolio(jednodušší jsou SZ přes Diskusní fórum...). :cry:

Pokud bychom však zůstali jen u soukromé komunikace, neumožní to (ani nám ani druhým) inspirovat se co největším počtem kreativních nápadů, které by byly uvedeny na nějakém všem dostupném místě - nejlépe asi ZDE-
na tomto portále, kde je pro nás už předpřipraveno NEJEN DISKUSNÍ FÓRUM, ale i další nástroje a moduly: Wiki,Odkazy,Blogy,DUM(digitální učební materiály),Digifolio, atd., A JE TO SJEDNOCENO POD JEDNOU STŘECHOU společným vyhledávačem "Hledej" tohoto portálu.
(z vlastní zkušenosti vím, že ne každý chce používat twitter nebo Facebook, stejně tak je na každém z nás co za nástroj nebo modul na tomto portále si oblíbí, nebo s čím se POSTUPNĚ naučí časem efektivněji zacházet...).

Většině učitelů asi bude úplně stačit si něco vyměnit mezi sebou na Facebooku, Skype apod. ...nemáme čas na nějaké "zbytečné teoretizování a slovíčkaření" ... učíme přece už z podstaty činnostní předměty... pro většinu kantorů ZUŠ bude smysluplnější cvičit na nástroj, psát noty a úpravy skladeb pro své žáky a soubory ap.(což zabere dost času mimo vyučování...), neboť dobře hratelné zajímavé skladby a vlastní příklad asi vždy bude tím nejlepším co žákům můžeme dát, reforma-nereforma...

Přesto by nejspíš uvítali možnost i díky diskusním fórům získat různé kontakty na jiné své kolegy, k výměně užitečných informací a i k inspiraci, když to budou cítit za potřebné... :oops:

Psát nápady pro zlepšení tohoto portálu, lze také do tzv."Společného fóra" do vlákna "Nápady pro fórum " (najdete to klikem na "Diskuse" na modrém pruhu nahoře a už pak nikam neklikat-je to úplně až dole...)
Příspěvek Napsal: sob 28. kvě 2011 2:04:01
  Předmět příspěvku:  Re: Co vám chybí na portále? A co byste naopak doporučili?  Odpovědět s citací
Výborný nápad, díky za něj!
Pojďme udělat sumář toho, co nám chybí!

A dovolím si přidat - dejme si možná i zároveň tipy, co tu už můžeme najít?
Pane Frnko, co Vám osobně přišlo nejvíce užitečné na portále z toho, co jste našel?
Příspěvek Napsal: pát 27. kvě 2011 18:46:51
  Předmět příspěvku:  Re: Co zrovna vám chybí na portále rvp.cz ?  Odpovědět s citací
Nojo, koukám že přece jen tady něco pro ZUŠky je..., člověka někdy nenapadnou ty nejtriviálnější věci - jako třeba zadat slovo "ZUŠ" do funkce Hledej na tomto portále rvp.cz
( :idea: zaškrtl jsem navíc i možnost hledat také v komentářích, příspěvcích a tzv.kolekcích ("šuplících" ostatních zdejších uživatelů... ;) )

Výsledek: K dnešnímu dni to nalezlo celkem 87 výsledků, při zadání slova "ZUŠ"... :
http://rvp.cz/vyhledavani?q=ZU%C5%A0&o= ... b=Vyhledat

Zkuste také zadat i jiné slovo třeba "ZUV"(bez těch uvozovek ;) ), nebo "umělecké" (vzdělávání) do funkce Hledej na tomto portále rvp.cz

Hlavně bych časem přivítal, kdyby tu byly odkazy na zkušenosti pilotních škol a dalších aktivních škol, VZÁJEMNÁ INSPIRACE.... - hlavně takové které se dosud běžně nepraktikovali na většině škol...apod.
Příspěvek Napsal: pát 27. kvě 2011 12:30:40


Přejít na: