Pozor! Jste na staveništi. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit seOdeslat odpověď
Uživatelské jméno:
Předmět:
Tělo zprávy:
Vložte sem vaši zprávu, může obsahovat maximálně 60000 znaků. 

Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Velikost písma:
Barva písma
Možnosti:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Zakázat BBCode
Zakázat smajlíky
Zakázat URL adresy v tomto příspěvku
Otázka
Kolik je na jedné ruce prstů?:
Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
   

Přehled tématu - 1. Nadaný žiak
Autor Zpráva
  Předmět příspěvku:  Re: 1. Nadaný žiak  Odpovědět s citací
Našla som v našom školskom zákone, (245/2008 Z.z.ZÁKON z 22. mája 2008 o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov)
citujem: Individuálne podmienky pre rozvíjanie nadania sa deťom s nadaním alebo žiakom s nadaním vytvárajú tým, že sa im umožní ... g) získať príslušný stupeň vzdelania poskytovaného strednou školou za dobu kratšiu ako určuje vzdelávací program príslušného učebného alebo študijného odboru,
... to rozumiem tak, že by mohol žiak dosiahnuť maturitu aj v nižšom veku. Čo k tomu hovorí školský zákon v Čechách?
Příspěvek Napsal: stř 10. úno 2016 22:00:09
  Předmět příspěvku:  Re: 1. Nadaný žiak  Odpovědět s citací
Nepřemýšleli jste dát do jedné diskuse téma nadaných žáků? Proklikávám mezi více diskusemi.
Do jedné jsem psala, že mám syna- nadaného žáka- a obdivuji paní učitelku, která s nadaným žákem pracuje. Syn je velmi podobný popisovanému žákovi, taky nechce přestoupit výš, je s dětmi rád. Bohužel platí i to, co píše paní učitelka v závěru, žákům se SPU je věnováno více pozornosti. I když se má věnovat pozornost všem žákům se speciálními potřebami, tedy i nadaným, pracuje se hlavně s opačným pólem.
Pokud jde ještě o přestup do vyššího ročníku- v PPP mi řekli, že přestup není úplně dobrý, protože by údajně stejně nemohl na střední škole maturovat o rok dříve. Nikde jsem tento fakt v zákoně nenašla. Nevíte o tom něco?
Příspěvek Napsal: stř 10. úno 2016 13:41:34
  Předmět příspěvku:  Re: 1. Nadaný žiak  Odpovědět s citací
Děkuji, konečně někdo s "živým žákem" 8-)
g.kaluzova píše:
Do vyšší třídy přestoupit nechce, je s dětmi rád.

Nepřemýšleli jste ani o docházení jen na některé předměty? Jak probíhají konzultace s rodiči (pravidelně, nebo nárazově)?
Příspěvek Napsal: stř 10. úno 2016 9:52:52
  Předmět příspěvku:  Re: 1. Nadaný žiak  Odpovědět s citací
Mám jednoho velmi nadaného žáčka ve 3. třídě. Momentálně byl odeslán do PPP kvůli IVP. Nicméně, již druhým rokem s ním pracuji s individuálním přístupem.
Tento chlapec je nadán multidisciplinárně. Vyniká jak v matematice, českém i anglickém jazyce i ve všeobecném přehledu. Má encyklopedické znalosti z oblasti přírodních věd i českých dějin. Vázne u něj jen hrubá i jemná motorika. Jsem si jista, že by zvládnul bez problémů 6. třídu ZŠ. Snažím se jej rozvíjet především v logickém myšlení - řešíme ve volném čase logické řady, prostorové myšlení (matice :D ), baví jej rovnice... Rád si čte populárně naučnou i dobrodružnou literaturu. Nenutím jej dělat podružnosti, stejně by práci odbyl. Rád pomáhá slabším spolužákům. Do vyšší třídy přestoupit nechce, je s dětmi rád.
Nenávidí pouze písanku, nicméně zde i tak trvám na dobře odvedené práci ;).
Nicméně pravda je ta, že vzhledem k tomu, že mám ve třídě další 4 děti s IVP - SPU, jednoho s těžkou vývojovou dysfázií a jednoho chlapce s aspergerem (bez asistenta), není toho času na individuální práci tolik. Přecejen děti s SPU potřebují pozornost větší.
Příspěvek Napsal: stř 10. úno 2016 9:40:32
  Předmět příspěvku:  Re: 1. Nadaný žiak  Odpovědět s citací
Pavlína Hublová píše:
Jitka Rambousková píše:
...chlapec měl potíže s plněním i těch základních povinností a úkolů, takže práce navíc a odlišná u něj vůbec nepřipadala v úvahu - ignoroval ji a neměl nejmenší zájem.

...nadaný jedinec nemusí být nutně dokonalý ve všech směrech....

Sama mám syna, který vykazuje velmi vysoké IQ - v pásmu vysokého nadprůměru - mluví plynně čtyřmi jazyky, má řadu zkoušek mezinárodních zkoušek a certifikátů. Svého času jsem také trvala na běžném vzdělávání s důrazem na to, že až bude zvládat to, co ostatní, může se teprve domáhat výhod. Důvod? Naši kamarádi z Mensy, na kterých je jasně vidět, že tudy cesta opravdu nevede...ono je hezké integrovat rychleji než počítač, ale už méně hezké neumět si ohřát párek nebo zaplatit složenku na poště. A odkázat dítě vědomě na "mamahotel" s tím, že "přece je nadaný" není to nejlepší, co mu můžu dát do života. Jinak ve škole se nenudil. Vždycky se našel některý spolužák, který potřeboval pomoct nebo něco vysvětlit a pokud to nešlo jinak, nosil si své procvičovací omalovánky (dyspraxie) nebo knížku.
Příspěvek Napsal: úte 09. úno 2016 15:43:10
  Předmět příspěvku:  Re: 1. Nadaný žiak  Odpovědět s citací
Mám syna- diagnostikován jako nadaný žák- který je integrován částečně. Pracovní listy navíc dostává jen občas, pan ředitel mu dává podle slov syna přiučování z matematiky, občas dělá zajímavější aktivity (vede třídu, čte si knihu, nemusí číst s ostatními), ale je to pořád málo. Syn se do školy netěší, nudí se tam. Víc pozornosti je věnováno dětem se speciálními potřeby než nadaným dětem- to je můj postřeh.
Příspěvek Napsal: pon 08. úno 2016 15:19:12
  Předmět příspěvku:  Re: 1. Nadaný žiak  Odpovědět s citací
Jitka Rambousková píše:
Ale rodiče nakonec o žádné plány apod nežádali, protože chlapec měl potíže s plněním i těch základních povinností a úkolů, takže práce navíc a odlišná u něj vůbec nepřipadala v úvahu - ignoroval ji a neměl nejmenší zájem.

Osobní zkušenost nemám, ale myslím, že tohle je dost ukázkový případ. Není jistě neobvyklé (a mnohé filmy o geniálních vědcích to ukazují), že nadaný jedinec nemusí být nutně dokonalý ve všech směrech. Rozhodnutí rodičů tedy nepovažuji za správné - žák mohl vynikat alespoň ve "svém" směru, ale nebylo mu to umožněno. Možná už rezignoval na jakoukoli aktivitu :(
Příspěvek Napsal: pon 08. úno 2016 14:31:35
  Předmět příspěvku:  Re: 1. Nadaný žiak  Odpovědět s citací
"Dělat pokusy" ... zajímavý pořad o mladých vědcích Hyde park - Civilizace, kde mluví i podpoře či nepodpoře ze stran školy.
Příspěvek Napsal: ned 07. úno 2016 13:09:03
  Předmět příspěvku:  Re: 1. Nadaný žiak  Odpovědět s citací
Máme u nás (gymnázium) několik žáků, kteří mají individuální plán. Jedná se hlavně o sportovce, ale máme i jednoho, který jezdí do blízké technologické firmy dělat nějaké vlastní pokusy
Příspěvek Napsal: ned 07. úno 2016 10:42:38
  Předmět příspěvku:  Re: 1. Nadaný žiak  Odpovědět s citací
Máme v našej škole dvoch začlenených nadaných žiakov. Rodičia ich pôvodne chceli prihlásiť do okresného mesta do triedy s nadanými žiakmi, potom zistili, že tam sa má tá trieda rušiť, tak ich nechali u nás a na základe správy zo psychologickej poradne ich integrujeme. Žiaci stíhajú navýšenie učiva z predmetu v ktorom sú nadaní a rodičia žiadne ďalšie požiadavky na školu nemajú.
Příspěvek Napsal: čtv 04. úno 2016 14:26:03


Přejít na:  
cron