Odeslat odpověď
Uživatelské jméno:
Předmět:
Tělo zprávy:
Vložte sem vaši zprávu, může obsahovat maximálně 60000 znaků. 

Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Velikost písma:
Barva písma
Možnosti:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Zakázat BBCode
Zakázat smajlíky
Zakázat URL adresy v tomto příspěvku
Otázka
Kolik barev je na české vlajce:
Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
   

Přehled tématu - Maturita a ŠVP
Autor Zpráva
  Předmět příspěvku:  Re: Maturita a ŠVP  Odpovědět s citací
Dobrý den,
tak se nám rok sešel s rokem a opět je vše jinak - spuštění nové maturity bude možná znamenat pro některé školy změny v ŠVP. A tak bychom neměli zapomenout alespoň na tu jedinou- např. pomocí dodatku, doladit svoje vzdělávací programy, zvláště v profilové části. Docela by mne zajímalo kolik gymnázií zvolí 3 povinné předměty?
Příspěvek Napsal: sob 11. zář 2010 14:50:23
  Předmět příspěvku:  Re: Maturita a ŠVP  Odpovědět s citací
No vida, máme listopad a je vše jinak. Vrací se do hry "stará dobrá" vyhláška 442/1991 Sb.,s několika málo změnami. Ještě, že jsme ji nevyhodili :)
Příspěvek Napsal: pát 06. lis 2009 11:46:38
  Předmět příspěvku:  Re: Maturita a ŠVP  Odpovědět s citací
Je začátek září. Vyhláška už delší dobu existuje a vy jste se museli vyrovnat s tím, jak je maturitní zkouška popsaná. Zajímalo by nás, jestli jste kvůli vyhlášce nakonec měnili své plány. Znám školu kde své ŠVP pozměnili pro existenci §14 vyhlášky 177. Jak jste na tom vy?
Příspěvek Napsal: čtv 03. zář 2009 16:30:03
  Předmět příspěvku:  Re: Maturita a ŠVP  Odpovědět s citací
Tak nevím,jak dlouho nakonec budou v ŠVP ony dva body, které použili u Petra na škole? Vyhláška nikde, půlka března pryč, MAG ´09 je zastřen rouškou záhad, stále chodí nějaké dotazníky ... Tak třeba se nám ozvou školy,které generálka potkala, jaká je jejich zkušenost.
Příspěvek Napsal: čtv 12. bře 2009 16:04:30
  Předmět příspěvku:  Re: Maturita a ŠVP  Odpovědět s citací
Ukazuje se, že Jitka s Tomášem měli pravdu. Jak bude změna vypadat už tušíme. Asi bude dobré fakt počkat na vylášku, protože změny budou asi větší. Navíc je tady to přechodné období, že.

My jsme to teď vyřešili jednoduše. Do našeho ŠVP jsme napsali:
1) Maturitní zkouška se opírá o příslušnou vyhlášku MŠMT (formulace je trošku lepší)
2) Protože v době vydání tohoto ŠVP není vyhláška známa, bude vše upřesněno po jejím vydání.

A hotovo.
Příspěvek Napsal: pon 06. říj 2008 18:49:44
  Předmět příspěvku:  Re: Maturita a ŠVP  Odpovědět s citací
Souhlasím s Tomášem.Já osobně bych s přesným definováním průběhu maturit v ŠVP ještě chvilinku počkala. Bohužel jsme ve stadiu "očekávání" a přesné znění obou dokumentů (jak změny zákona, tak prováděcího předpisu)neznáme. Pedagogové jsou určitě schopni aktualně zareagovat a doladit pak svůj ŠVP, vždyť jde o otevřený dokument.
Jitka
Příspěvek Napsal: úte 22. led 2008 15:05:57
  Předmět příspěvku:  Re: Maturita a ŠVP  Odpovědět s citací
S tím, co napsal Petr, ve valné míře souhlasím. Jen bych rád podotknul, že maturita by měla probíhat podle nového zákona. (V současné době se hovoří o novele toho zákona v paragrafech týkajících se právě maturity.) A k tomuto zákonu by měla být vydána "prováděcí" vyhláška. Ta současná vychází ze stávající podoby maturity. V zákoně jsou napsány určité informace o maturitní zkoušce, ale jak to bude s přihlášením se k maturitě, bude zřejmě až dáno vyhláškou.
Rozhodně bude ale platit, že základní úroveň maturitní zkoušky bude průnikem RVP i ostatních oborů středního vzdělávání zakončených maturitou.
Příspěvek Napsal: pon 21. led 2008 21:26:07
  Předmět příspěvku:  Re: Maturita a ŠVP  Odpovědět s citací
Pokusím se Vám odpovědět stručně, i když by to zabralo klidně velmi dlouhou debatu.

1) Existují dva dokumenty, podle kterých se musíme při sestavování ŠVP řídit. První z nich je RVP, a v něm je nadefinováno, co by měl zvládnout každý absolvent (!) školy (tedy ne maturant). Slováci pěkně říkají, že to je to, "co mají z matematiky absolvovat budoucí herečky". Náplň učiva v RVP tedy s maturitou nesouvisí - a ani ji nikde nezmiňuje. Náplň učiva z předmětů, které jsou sestaveny pouze na základě ŠVP, tedy nemusí k maturitě stačit (pozor! ještě rozeberu dále).
Druhý dokument (resp. sada dokumentů) jsou katalogy maturitních požadavků (nebo jak se to jmenuje), tam se hovoří právě o objemu učiva potřebného k maturitní zkoušce - k její společné části. Tady zase lze říci, že učivo potřebné k maturitě nemusí absolvovat ten žák, který z daného předmětu maturovat nechce.
V současné době se nacházíme v "podivném období" - katalogy maturitních požadavků se vztahují k předchozímu školskému zákonu - týkají se současných žáků. Nové katalogy nejsou sestaveny, lze se jen dohadovatt, jak budou vypadat.

2) Společná část maturitní zkoušky bude společná pro všechny typy škol (nebo budou dvě úrovně, ale i v tom případě bude ta vyšší úroveň i třeba pro maturanty na průmyslovkách), proto se rozhodně nemusí gymnázia obávat, že by jejich žáci, kteří se rozhodnou skládat některou ze zkoušek ve společné části. měli mít vážnější problémy.

3) V reálu si myslím, že to tedy znamená: ve všeobecně vzdělávacích předmětech společných pro všechny žáky by mělo být učivo z RVP, případně pouze rozumně posíleno podle profilace školy, protože je to učivo, které se týká každého absolventa. Příprava k maturitě by měla být náplní volitelných předmětů, a tam lze jít i nad rámec současného objemu učiva - prostě jenom proto, že např. chemii (či chem. seminář apod.), si nevyberou studenti se zájmem o práva (a kteří tedy budou nejspíš maturovat ze společenskovědního základu) a naopak, do předmětu Psychologie a sociologie se nepřihlásí žáci, kteří uvažují o medicíně (a maturovat asi budou z přírodovědného základu).

4) Školní část maturitní zkoušky je čistě věcí školy, záleží na ní, jak ji pojme. Klidně je možné maturovat pouze z učiva dvouletého dvouhodinového předmětu a je klidně možné dovolit či zakázat z tohoto předmětu maturovat žákům, kteří jej nenavštěvovali. Je také možné možnost volby tohoto předmětu žákům podmínit absolvováním jiného předmětu atp. možností je nepřeberně mnoho. Vše se jen musí přesně zapsat do ŠVP do podkapitoly Organizace maturitní zkoušky.

Snad jsem Vám odpověděl, přidejte klidně další otázky, nebo se se mnou můžete přít. Podoba ŠVP je věcí dohody na škole, to, co funguje na jedné, může být pro druhou naprosto nepřijatelné - a v obou případech to může být správně.

Zase příště na shledanou!
Příspěvek Napsal: čtv 17. led 2008 20:50:31
  Předmět příspěvku:  Maturita a ŠVP  Odpovědět s citací
Ráda bych se informovala a přivítala každou radu týkající se maturit podle ŠVP. Při sestavování učebního plánu jsme chtěli vyjít jen z učiva závazného podle RVP a dát velkou možnost specializace studentů v seminářích, ale u kolegů narážíme na to, jak to bude s úrovní maturit (státní i školní). Ráda bych tedy měla jistotu, pokud mám nějakým způsobem argumentovat, zda státní maturity budou vycházet jen z učiva závazného v RVP. Co se týče maturit školních, chtěla bych se ujistit, zda je možné do maturitních okruhů zařadit i téma, které je zařazeno jen do tzv. maturitního (např. dvouletého semináře), který si student z dané nabídky vybere na základě svého uvážení. Někteří z kolegů mají problém s tím, co se studentem, který seminář neabsolvuje a přitom z daného předmětu bude chtít maturovat. Je to problém studenta?
Děkuji za každou odpověď a zkušenost.
Příspěvek Napsal: čtv 17. led 2008 17:30:59


Přejít na:  
cron