Odeslat odpověď
Uživatelské jméno:
Předmět:
Tělo zprávy:
Vložte sem vaši zprávu, může obsahovat maximálně 60000 znaků. 

Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Velikost písma:
Barva písma
Možnosti:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Zakázat BBCode
Zakázat smajlíky
Zakázat URL adresy v tomto příspěvku
Otázka
Kolik je na jedné ruce prstů?:
Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
   

Přehled tématu - 2. Technické požadavky
Autor Zpráva
  Předmět příspěvku:  Re: 2. Technické požadavky  Odpovědět s citací
Jak se s ohledem na formáty stavět ke vzdělávacímu obsahu vytvořenému v nějakém LMS? Vzdělávací produkt jako kurz (například v Moodle) jistě lze "přetisknout" třeba do PDF, ale publikovaný v této podobě ztrácí velkou část své pointy. A to zejména s ohledem na požadavky v didaktické části standardu (7.2 a 7.3 - funkce ve vzdělávacím procesu a aktivita studujícího), které jsou v LMS ztělesněny možná stejnou měrou textovým a audiovizuálním obsahem, jako samotným nastavení nástrojů v rámci kurzu.

S ohledem na to, že smyslem je zřejmě dostupnost a opakovaná využitelnost, tak by produkty v podobě kurzů pro LMS měly asi být publikovány dvojím způsobem: ve zdrojovém i "náhledovém". Tedy za mě je to opět diskuze o míře "zdrojovosti" publikování (ad např. Daniel Lessner a .tex).

Jde tedy především o dostupnost bez omezení, nebo má standard směřovat i ke snadnosti opakovaného využití? :?:
Příspěvek Napsal: stř 27. dub 2016 11:26:02
  Předmět příspěvku:  Re: 2. Technické požadavky  Odpovědět s citací
K tématu: Proprietární formáty
Mgr. David Hawiger píše:
Já v tom problém nevidím za předpokladu, že je můžu zobrazit a se svolením autora i upravovat v aplikaci, která nevyžaduje pořízení úplatné licence.

Možná by se sem hodily příklady formátů. V zásadě jsem pro přísnější omezení formátů doporučených pro elektronické publikování. Z minulosti víme, že podpora některých proprietárních formátů je nevyzpytatelná.
Příspěvek Napsal: pon 25. dub 2016 10:26:04
  Předmět příspěvku:  Re: 2. Technické požadavky  Odpovědět s citací
Janek Wagner píše:
Co se týče proprietárních formátů, v kontextu veřejné podpory je nepovažuji za přípustné.


Já v tom problém nevidím za předpokladu, že je můžu zobrazit a se svolením autora i upravovat v aplikaci, která nevyžaduje pořízení úplatné licence.
Vzhledem k současnému rozmachu linuxových distribucí a s nimi spojených drobných aplikací v tom ale nevidím nikterak zásadní problém.
Příspěvek Napsal: pát 22. dub 2016 13:04:04
  Předmět příspěvku:  Re: 2. Technické požadavky  Odpovědět s citací
Daniel Lessner píše:
Nemyslím, že je možné všechny možnosti úplně vyřešit v rámci tohoto materiálu. Spíš jde opravdu o to, aby autory na tuto problematiku upozornil a případně uvedl typické vhodné řešení nebo dvě.
Tady by měl být i negativní výčet.

Co se týče proprietárních formátů, v kontextu veřejné podpory je nepovažuji za přípustné.

Pak je tu také oblast vývoje vzdělávacích aplikací, které jsou vlastně kombinací uživatelského rozhraní pro konkrétní OS a vzdělávacího obsahu. Svým způsobem to řeší striktní požadavek online dostupnosti materiálu či obsahu na veřejném internetu. Abych byl ale dobře pochopen: v projektu z OP VVV se vytváří vzdělávací obsah dostupný online i jako stažitelné aplikace dostupné v AppStore, Google Play i Windows Store. Standard by měl ošetřit i pravidla pro tyto aplikace. A pak tu je nepřímo související otázka nákupu licencí takovýchto aplikací nebo přístupu k online vzdělávacím službám v rámci projektu.
Příspěvek Napsal: stř 20. dub 2016 12:09:57
  Předmět příspěvku:  Re: 2. Technické požadavky  Odpovědět s citací
Že je výčet formátů neúplný mi připadalo tak přirozené, že jsem si tam to "například" prostě domyslel :-)

S odlišením dat zdrojových a výstupních souhlasím. Nejedná se nutně jen o formát jako takový, ale i o obsah dat. Například obrázky pro web autor patrně zmenší, ale ideální je, pokud pro případnou úpravu nabídne původní hrubý materiál. U sbírky příkladů z matematiky je pěkné mít výstupní PDF, ale ještě pěknější je zdrojový .tex. Ještě o úroveň "zajímavější" je to v případě programového vybavení (např. skript, který tu sbírku generuje). Nemyslím, že je možné všechny možnosti úplně vyřešit v rámci tohoto materiálu. Spíš jde opravdu o to, aby autory na tuto problematiku upozornil a případně uvedl typické vhodné řešení nebo dvě.
Příspěvek Napsal: pon 18. dub 2016 14:09:03
  Předmět příspěvku:  Re: 2. Technické požadavky  Odpovědět s citací
Ještě k formátům: které budou aktuální ke konci doby, po kterou má standard platit? Např. T602 nebo AmiPro se dnes už obtížně konvertují, zatímco txt nebo tex vypadají nesmrtelně.
Příspěvek Napsal: sob 16. dub 2016 18:16:59
  Předmět příspěvku:  Re: 2. Technické požadavky  Odpovědět s citací
Dobrý den všem.
Je patrné, že bod 4 je (mimo jiné i díky rozsahu) předmětem úvah, ke kterým se přidávám.
Jak komentář Pavlíny Hublové tak Roberta Jandáka má obdobné podněty, o kterých jsem přemýšlel při čtení celého dokumentu.

Taktéž se přikláním k obecnějšímu popisu, protože výčet formátu nemůže pokrýt celou jeho škálu a to ani v případě zúžen na vzdělávání (viz zmíněný KML či obecněji XML).

Rozdělení na dvě části mi připadá přínosné. V prvním dle mého soudu postačí formulace ve stylu že "materiál používá pouze takové formáty, které umožňují zobrazit jeho obsah volně užívaným počítačovým programem. Materiál takovou informaci musí obsahovat." (tj. je-li takový materiál zpřístupněn musí být alespoň na jednom místě - viz reputační systém a jedno z metadat - uveden název minimálně jednoho volně užívaného programu, který zobrazí jeho obsah).

Druhá formulace je o něco složitější, protože se musí vypořádat s licencí - i CC nemusí uživatelům dat povolit jeho změny. Nicméně si myslím, že k danému problému lze přistoupit obdobně jako v prvním případě. Tedy dovolí-li autor provádět úpravu dat, musí vždy uvést název aplikace, ve které je to možné. Nicméně tady nejsem striktním zastáncem povinosti odkazovat se na otevřené aplikace (OSS), myslím si, že to je v kompetenci uživatele si najít vhodný konvertor.
Příspěvek Napsal: sob 16. dub 2016 15:54:14
  Předmět příspěvku:  Re: 2. Technické požadavky  Odpovědět s citací
Pro mě je pořád velkou neznámou reputační systém. Je sice zmiňován v SDV, ale neumím si nic konkrétního představit. V čem bude jiný, než současný DUM, kam by bylo asi možné materiály vkládat též? Samozřejmě souhlasím s tím, že všechny materiály vyprodukované za veřejné peníze musí být dostupné a musí mít meta-data viditelná jedním vyhledáváním - tedy uložená na portálu RVP.
Příspěvek Napsal: pát 15. dub 2016 16:36:49
  Předmět příspěvku:  Re: 2. Technické požadavky  Odpovědět s citací
Bod 4 rozdělil bych na dvě části:
1. Výstupní formát, který je ke stažení a je použitelný v tom či onom programu a zařízení.
2. Formát dat pro zpracování, kde je nutné uvést značkovací jazyk a odkaz na doporučenou verzi (specifikace X.X).
To dává smysl, ne?
Když mezi formáty dat zahrnete zpracování HTML 5 jazyce, tak ve výstupních formátech lze očekávat EPUB3 a HTML. Proprietální formáty dané jednotlivými zařízeními bych nezmiňoval, protože do těch to nemá smysl exportovat, pokud ano, tak se jednotlivými konverzemi vždy něco ztratí z původní hodnoty obsahu. Proprietální formáty pro tabule jako FLIPCHART (ActivInspire) apod. za pár let nebudou použitelné protože jsou velmi svázané s danou verzí SW. Osobní zkušenost mám s verzemi SW ActivIspire.
Pokud má být nějaký formát doporučen, tak HTML i EPUB3 (včetně MathML, WAI-ARIA) je standard pro e-učebnice. Je navržen pro potřeby vzdělávacího systému (podpora pro hlasové výstupy – nevidomí žáci, responzivní obsah pro těžce vzdělavatelné žáky apod.). Jako standard je stále více podporován v prohlížečích Chrome, Safari a Firefox. Tyto prohlížeče lze přeci využívat na interaktivních tabulích i interaktivně, pokud se k tomu přidá nějaká funkcionalita pomocí tagů z HTML 5 nebo pomocí Java Scriptu.
Příspěvek Napsal: pát 15. dub 2016 11:15:14
  Předmět příspěvku:  Re: 2. Technické požadavky  Odpovědět s citací
Mám problém s výčtem formátů. Rozhodně existují i další formáty, které lze volně např. zobrazit v aplikacích v prohlížeči (např. kmz/kml pro Google Earth) aj. a rozhodně další formáty existovat budou. Výčet formátů také omezuje výstupy pro interaktivní tabule, ačkoli existují opensource programy (např. Open Sankoré) i jako online aplikace (např. SMART Notebook Expres). A to nemluvím o výstupech, které mohou být použitelné v aplikacích pro mobilní zařízení.
Volila bych tedy spíš formulaci "doporučené" formáty, ale nezavírala bych dveře před dalšími.
Nebo výše uvedené výstupy by nemohly patřit mezi digitální vzdělávací zdroje?
Příspěvek Napsal: čtv 14. dub 2016 18:30:29


Přejít na: