Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit seOdeslat odpověď
Uživatelské jméno:
Předmět:
Tělo zprávy:
Vložte sem vaši zprávu, může obsahovat maximálně 60000 znaků. 

Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Velikost písma:
Barva písma
Možnosti:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Zakázat BBCode
Zakázat smajlíky
Zakázat URL adresy v tomto příspěvku
Otázka
Kolik je na jedné ruce prstů?:
Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
   

Přehled tématu - Srovnání socped a specped
Autor Zpráva
  Předmět příspěvku:  Re: Srovnání socped a specped  Odpovědět s citací
V souladu se zákonem o pedagogických pracovnících je možnost přijmout nekvalifikovanou učitelku na nezbytnou dobu a v nezbytném rozsahu, pokud ředitel/ka prokazatelně nemůže sehnat učitelku kvalifikovanou.
Těch možností na získání kvalifikace učitelky mateřské školy je víc (viz § 6 zákona č. 563/2004 Sb.), ale nejjednodušší a nejrychlejší je asi studovat dálkově předškolní pedagogiku na střední pedagogické škole (pokud tedy nemáte vystudovaný obor vychovatelství na střední pedagogické škole, to by pak stačilo jen vykonat jednotlivou maturitní zkoušku).
Příspěvek Napsal: čtv 17. srp 2017 8:03:32
  Předmět příspěvku:  Re: Srovnání socped a specped  Odpovědět s citací
Dobrý den, ráda bych obnovila tuto diskuzi. Chtěla bych se zeptat, zda nevíte, jestli by bylo v současné době možné zaměstnat mě v mateřské škole s vystudovanou sociální pedagogikou s podmínkou, že si další vzdělání doplním? A jaké by to tedy bylo vzdelani, abych splnila požadovanou kvalifikaci? Co minimálně bych musela k mé škole dále mít?
Příspěvek Napsal: sob 17. čer 2017 6:47:07
  Předmět příspěvku:  Re: Srovnání socped a specped  Odpovědět s citací
Mám vystudované oba uvedené obory na Bc. úrovni. Při studiu oboru oborů jsem měla vývojovou psychologii, základy pedagogiky. O oba obory měly jinou hloubku a délku výuku obou předmětů.
Při studiu speciální pedagogiky jsem měla předškolní pedagogiku, logopedickou prevenci, metodiky, semináře na preventivní programy, atd. Mám tedy přímo obor speciální pedagogika předškolního věku. Proto mám i podle vedení potřebnou kvalifikaci (navíc pracuji ve speciální třídě) a mám státní zkoušku z logopedie (v MŠ ji denně využiji). Proto jsou i obory, kde jde člověk studovat speciální pedagogiku pro práci v MŠ. Spolužačka ze sociální pedagogiky šla také pracovat do MŠ a sama uznala, že znalosti jí nestačí a dodělává si předškolní pedagogiku. Možná jste měla v rámci studia předškolní pedagogiku. Obsah studia si tvoří každá škola sama a předkládá k akreditaci (tedy VŠ). Přiznám se, že vedení MŠ chápu. Je to podobné, jako když mám kurz první pomoci a chtěla bych dělat na záchrance.... Některé VŠ v oboru speciální pedagogika opravdu nemají samotný předmět předškolní pedagogika, ale v každém předmětu (logopedie, somatopedie, psychologie, atd.) se bere vývoj od narození. Je to ve výsledku podrobnější než předškolní pedagogika. Navíc nejsem si jistá, ale jak moc se obor sociální pedagogika věnuje školskému zákonu, vyhláškám, rámcovému vzdělávacímu programu pro předškolní vzdělávání? To vše jsem se učila na speciální pedagogice.
Příspěvek Napsal: sob 11. dub 2015 16:41:09
  Předmět příspěvku:  Re: Srovnání socped a specped  Odpovědět s citací
Mohu dodat několik poznatků ze svých zkušeností. Vystudovala jsem SPgŠ, což by mi pro práci v MŠ stačilo. Ale já jsem se rozhodla pro další studium speciální pedagogiky právě z důvodu, který jsem v praxi vypozorovala. Mateřská škola je prvním kolektivním zařízením v životě malého dítěte. Proto se často (bohužel) stává, že právě tam se začnou při porovnávání dětí projevovat různé odlišnosti. Odlišnosti, které můžou znamenat určitý handicap, či riziko. Jelikož střední škola mi poskytla pouze normu správného vývoje dítěte, postrádala jsem informace specializované na specifické problematiky jednotlivých dětí. Samozřejmě jsem si byla vědoma, že s tímto dítětem "je něco jiné", ale CO?, to dokážu určit teprve teď, po dokončení studia speciální pedagogiky. Dokonce jsem schopna s určitými "zvláštnostmi" dětí pracovat.
Myslím, že pro mateřskou školu (a zejména pro děti) je velkým přínosem, je-li jedna z učitelek speciálním pedagogem. Navíc bych vypíchla státnice z logopedie, jelikož vady řeči v MŠ jsou ožehavým tématem dnešní doby.
Specializovaný obor předškolní pedagogika jsme opravdu během studia na VŠ zařazen neměli, ale je fakt, že každý předmět se zabýval vývojem člověka od prenatálního období až po období stáří.
Sociální pedagogiku jsem nestudovala, nemohu soudit. Ale myslím, že člověk by si měl studium vybírat dle toho, co chce v životě dělat. Obrácená logika totiž přináší spoustu potíží v životě a zbytečných otázek a odpovědí.
Sama za sebe bych učitelkám MŠ studium speciální pedagogiky leda doporučila. Myslím, že jeho kvalifikace pro práci učitelky MŠ je víc, než opodstatnělá.
Příspěvek Napsal: čtv 21. čer 2012 12:49:02
  Předmět příspěvku:  Re: Srovnání socped a specped  Odpovědět s citací
Nemusíte studovat VŠ, tuším, že některé SŠ ( např. v Litomyšli) nabízí doplnění vzdělání právě o tu část, kterou vystudovanou nemáte- myslím, že je to na rok.To je asi dobrá cesta, protože čekat na to, že se zákony změní je asi zbytečné. Měli jsme kolegyni, která to takto řešila- jí se dokonce stalo, že odmaturoval v oboru, který spojoval předškolní, zájmové a ještě jakési vzdělávání, podle slibů měla být stejně kvalifikovaná pro domovy, školky apod. No- a v jejím případě se změnil zákon tak, že jí vzdělání neuznali nikde....a konkrétně u předškolní pedagogiky studovala na stejné SŠ, stejné předměty...Hlava 22 nebo Kocourkov, vyberte si.
Příspěvek Napsal: úte 22. kvě 2012 17:03:16
  Předmět příspěvku:  Re: Srovnání socped a specped  Odpovědět s citací
Děkuji moc za odpovědi. A budu ráda za další reakce.
Chtěla jsem, aby se nad touto otázkou také někdo, s více zkušenostmi, zamyslel a napsal svůj názor.
Abych mohla dále pracovat v MŠ, měla bych si doplnit vzdělání. Po 5 letech na VŠ, se opět vrhnout na bakalářské studium.Svou práci mám ráda,naplňuje mě.Jenže další studium je pro mě dost časově a především finančně náročné.Proto mě děsí představa, že svou práci opustím jen kvůli "papíru" :(
Zkusím tedy napsat na mšmt, snad mi podají smysluplné vysvětlení.
Příspěvek Napsal: pon 21. kvě 2012 18:43:30
  Předmět příspěvku:  Re: Srovnání socped a specped  Odpovědět s citací
pet píše:
Proč tedy můžu pracovat v dětském domově a v normální školce ne?
Protože to není v zákoně. Proč to není v zákoně? Na to by nám měli odpovědět ti, co zákony vytváří a schvalují. Možná ještě malá poznámka k přemýšlení: obojí je pedagogika, ale jaký je rozdíl mezi slovy sociální a speciální?
pet píše:
Samozřejmě, že mít vystudovanou předškolní pedagogiku je pro práci v MŠ ideální. Ale někdy člověk vystuduje určitý obor a osud ho prostě zavane do jiné sféry.
Ano, zavane. Znám to z osobní zkušenosti. A pak si buď ředitel/ka obhájí, proč zaměstnává učitele bez příslušné kvalifikace nebo raději přijme toho, kdo bude pro školu přínosnější a má ten správný "papír".
pet píše:
A pokud člověk chce pracovat v MŠ, tak také určitě primárně nestuduje speciální pedagogiku. Nebo snad ano?
Ne. Ale pokud chce pracovat s dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami, volí tuto cestu.
pet píše:
A jestli se ještě mohu doptat, na té specce jste měli předškolní pedagogiku? Myslím, že ne.
Neměli. Na katalogy se můžete podívat tady.
Příspěvek Napsal: pon 21. kvě 2012 17:36:04
  Předmět příspěvku:  Re: Srovnání socped a specped  Odpovědět s citací
Sociální pedagogiku jsem studovala 5 let, takže o ní něco vím :-). Má široké uplatnění. Například jsem pracovala v dětském domově, kde byly děti do 7 let. Také zde byly děti předškolního věku. Jen se jednalo o jinou instituci. Proč tedy můžu pracovat v dětském domově a v normální školce ne? Vím, že to tady není vyřešitelné, ale jen mi vyvstávají otázky.
Samozřejmě, že mít vystudovanou předškolní pedagogiku je pro práci v MŠ ideální. Ale někdy člověk vystuduje určitý obor a osud ho prostě zavane do jiné sféry.
A pokud člověk chce pracovat v MŠ, tak také určitě primárně nestuduje speciální pedagogiku. Nebo snad ano? :-)
Co se týká rozsahu v jednotlivých předmětech (psychologie apod.), určitě se to liší škola od školy. Někde se tomu věnují více, jinde méně.
A jestli se ještě mohu doptat, na té specce jste měli předškolní pedagogiku? Myslím, že ne.
Myslím, že speciální a sociální pedagogika mají k té předškolní stejně daleko. A tak upřednostňovat jedno před druhým, mi přijde nespravedlivé.
Příspěvek Napsal: pon 21. kvě 2012 16:27:16
  Předmět příspěvku:  Re: Srovnání socped a specped  Odpovědět s citací
Dobrý den, směřujte svou otázku na MŠMT. Třeba vám odpoví, proč není sociální pedagogika uznána do vzdělání učitelek MŠ. Např. informace o sociální pedagogice jsou tady. Člověk, který chce pracovat jako učitel/ka v MŠ, nestuduje sociální pedagogiku. Lidé s tímto oborem nachází uplatnění jinde. 2 semestry předškolní pedagogiky a státnice z pedagogiky a psychologie (např. na PedF MU v Brně je tato státnice povinná u různých oborů) nejsou pro práci v MŠ dostačující. Co se týká speciální pedagogiky, studovala jsem ji a rozhodně jsme pouhé základy psychologie neměli. Takže uplatnění v MŠ (především v MŠ speciální nebo u integrovaných dětí) je správné.
Příspěvek Napsal: ned 20. kvě 2012 10:29:28
  Předmět příspěvku:  Srovnání socped a specped  Odpovědět s citací
Dobrý den,
učím v MŠ, mám vystudovanou sociální pedagogiku (Mgr.). Chtěla bych se zeptat, proč tento obor není uznávám pro práci v MŠ a speciální pedagogika ano. Ve škole jsme měly 2 semestry předškolní pedagogiky (tedy až v navazujícím magisterském studiu) a moje kamarádka, která studovala speciální pedagogiku, vůbec předškolní pedagogiku neměla. Přijde mi tedy divné, uznávat obor, ve kterém není ani zmínky o předškolní pedagogice.Proč se třeba neuznává alespoň magisterské vzdělání v oboru soc.ped.?
Pokud mohu dále srovnávat, ve škole jsme měly (kromě aplikované psychologie) i vývojovou psychologii, kamarádka na speciální pedagogice pouze základy psychologie.
A myslím, že moje státnice z pedagogiky a psychologie také nejsou mimo mísu :-). Proč si ti, co rozhodují o vzdělání pro příslušnou profesi nezjistí o oborech více?
Děkuji za reakce
Příspěvek Napsal: ned 20. kvě 2012 9:28:25


Přejít na:  
cron