Odeslat odpověď
Uživatelské jméno:
Předmět:
Tělo zprávy:
Vložte sem vaši zprávu, může obsahovat maximálně 60000 znaků. 

Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Velikost písma:
Barva písma
Možnosti:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Zakázat BBCode
Zakázat smajlíky
Zakázat URL adresy v tomto příspěvku
Otázka
Kolik barev je na české vlajce:
Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
   

Přehled tématu - Odmítání stravy ve školce
Autor Zpráva
  Předmět příspěvku:  Re: Odmítání stravy ve školce  Odpovědět s citací
Já sama (dnes mi je 50let) jsem prošla něčím stejným. Doma jsem měla přiměřeně tvrdý režim, tak jak to kdysi bývalo. Ale jedla jsem jen někdy, někde a hlavně něco. Stačilo se na jídlo podívat, pokud jsem tam našla jen kousíček něčeho nesympatického (např. žilku v mase, rozšlehané vajíčko, kousek cibule), tak jsem je nejedla. Ve školce to naštěstí maminka vyřešila - měla jsem své jídlo, školkového jsem se ani netkla. Učitelky potřebovali děti, aby jim nezavřeli třídu, takže to nějak šlo udělat. Snad do 15 let jsem se obávala všech návštěv, výletů - protože bych tam musela jíst. Mohu tedy dobře popsat své pocity... Dítě lze motivovat, ale nikdy jej nelze v tak intimní činnosti jako je jídlo "zlomit", lze v něm jen vypěstovat odpor k jídlu. Proto bych radila učitelkám (též jsem učitelka): dítě pouze zničíte, ale nezměníte. Tak nejí - už nějaké hlady umřelo? Když se situace přestane řešit, tak třeba někdy něco malého sní. Hlavně se jídlo nesmí stát středobodem sledování, už vůbec ne trestů ani pochval.
Jak se to vyřešilo u mě? Odchodem do světa jsem musela jíst někdy hrozná jídla, ale hlad je hlad.
Příspěvek Napsal: úte 04. lis 2014 19:32:30
  Předmět příspěvku:  Re: Odmítání stravy ve školce  Odpovědět s citací
Jak resit ...urcite domluva s rodici. Sama jsem mamou 4deti (holcicky sni vse a syn ma temer se vsim problem), domluvili jsme spolecne se skolkou pravidlo, ktere bylo synovi predlozeno: jidlo ochutnat a pak bud pokracovat v jidle nebo nepokracovat a odnest. Fungujete, zaroven vi, ze doma dostane misto obeda 1rohlik a dalsi jidlo je az svacina. Myslim, ze je na miste informovat rodice o skutecnosti, ze MS neni zodpovedna za zivotospravu ditete a nema za cil ucit je jist.
Příspěvek Napsal: pát 31. říj 2014 22:08:32
  Předmět příspěvku:  Re: Odmítání stravy ve školce  Odpovědět s citací
Přemýšlím nad tímto Vaším tématem a stále nechápu postoje těch, kteří zde píšete v duchu "tvrdá ruka" - do čehož zapadá např. vyloučení ze školky - a "malý tyran" a pod.
Pochopila jsem, že názory typu "paní CHYTRÁ" /pro mě opravdu se samými velkými písmeny - s jejím postojem souzním/ zřejmě jaksi nebudou běžně "v kurzu" a možná je někdy pro někoho lepší postěžovat si, jak je to v MŠ náročné /samozřejmě to lehké není, nevím, kde to vlastně lehké JE..../
Napadlo mě "zeptat" se Googlu - zadala jsem text: dítě nechce ve školce jíst. Referuji: domnívám se, že by ti, kteří rádi nálepkují, měli velkou radost - malých tyranů je hodně. Dle mého názoru ale samozřejmě nejde o tyrany, možná jen o bezradnost dospělých.
Opět pro inspiraci přikládám pár odkazů z diskusí:
http://www.emimino.cz/diskuse/ve-skolce ... st-163629/
http://www.emimino.cz/diskuse/dite-mi-n ... ce-204386/
a něco více odborného
http://psychologie.cz/pribehy-ctenaru/d ... mita-jist/
Na internetu je možné určitě dohledat více materiálu k tématu.
Příspěvek Napsal: stř 01. říj 2014 15:27:08
  Předmět příspěvku:  Re: Odmítání stravy ve školce  Odpovědět s citací
Každý má právo na svůj názor. Po 35 letech praxe vím, že mezi dětmi je velký rozdíl, potažmo i mezi rodiči. Hodně záleží na výchově. Setkala jsem se s mnoha dětmi, které měly problémy se stravováním. Mnohdy pomohla opravdu motivace, jemné přemlouvání, dohoda s dítětem, že alespoň ochutná.....Také jsem poznala děti, které odmítaly jídlo jen proto, že se jim chtělo odmítat a odporovat a byly z domu naučené, že se jim ustoupí. Jsem přesvědčená, že přesně o takovém malém tyranovi píše kolegyně ve výše uvedeném článku. Držím jí palce do budoucna, přeji pevné nervy. A ještě k odnášení stravy v jednom z příspěvků - milá kolegyně, kdyby si takhle začalo vymýšlet cca deset dětí, dávala byste jim stravu do jídlonosičů každý den??? Není to trochu nelogické? Každá školka má určitý řád a přijímané děti by měly mít osvojené návyky.... všichni víme jaké.... a jsem u zásadního problému: rodiče často neumí vychovat děti a takové nevychované děti potom musí zvládat učitelka!
Příspěvek Napsal: úte 30. zář 2014 19:08:34
  Předmět příspěvku:  Re: Odmítání stravy ve školce  Odpovědět s citací
Myslím, že dříve nebo později dítě jíst začne. Uvidí to u ostatních dětí a začne ochutnávat i jídla, která z domova třeba ani nezná. Dítě cizince také nevyloučíte proto, že nerozumí a tudíž se nemůže zapojovat do zcela všech činností. Když bude odcházet před obědem, tak se pokusy odloží zcela do pozadí a po nějaké době se bude řešit problém znovu. Čím dříve si dítě zvykne, tím lépe. Navíc by to byl další ústupek ze strany dospělých (ať rodič, nebo učitelka).
Příspěvek Napsal: úte 30. zář 2014 18:53:22
  Předmět příspěvku:  Re: Odmítání stravy ve školce  Odpovědět s citací
Dovolte ještě pár poznámek. Empatie = cesta k pochopení. Pochopení = šance pro nalezení řešení. V míru, bez ubližování. Tyran = nálepka. Jenomže není vždy vše takové, jak se na první pohled jeví a k cíli vede mnoho cestiček, není pouze jediná /např. podle paní Prekopové/.
Pro inspiraci přidávám odkaz ze stránek psychologie.cz na článek ze seriálu Aikido v každodenním životě:
http://psychologie.cz/skutecne-pouziti-aikida/
Přeji vše dobré.
Příspěvek Napsal: úte 30. zář 2014 8:57:16
  Předmět příspěvku:  Re: Odmítání stravy ve školce  Odpovědět s citací
Návštěvník píše:
paní chytrá ze soukromé školky............................................z praxe vím, že jsou i takové děti, které se nedají přinutit, přemluvit, zmotivovat za žádnou cenu. Jde o malé tyrany, kteří to umí s rodiči a neposlechnou učitelku, protože si myslí, že ustoupí (učitelka) stejně jako maminka.... Moc by mě zajímalo, jestli by takové dítě paní chytrá dovedla svým přístupem k jídlu POCHYBUJU!!!! Klidně vydrží bez jídla a nevadí mu to. K výše uvedenému řešení - odnášení v jídlonosiči - je to přípustné? - odnášet denně stravu?Děkuji, vystihla jste to přesně. Už v začátku svého příspěvku jsem psala, že se jedná o malého tyrana- dle J. Prekopové.....Mrzí mě, že plno zde přispívajících neumí číst, protože jsem chtěla radu nikoli k motivaci ale k organizaci takové situace. A řeči typu: empatie a respektování individuality atd - když takové dítě vběhne učitelce do silnice jen proto, že respektovala jeho individualitu, protože si s rodiči může dělat co chce? :-)
Mmj:Dle RVP mateřská škola jako intituce doplňuje rodinnou výchovu, nikoli nahrazuje. Rodiče udělali chybu, která se těžko odstraňuje. Je třeba si vymezit role - rodič- dítě- učitelka a nechtít po učitelce, aby v počtu 28 dětí nahrazovala, či suplovala rodinnou výchovu.
Z hygienických důvodů do školky nelze přinášet stravu z domu a ani naopak- nelze dávat školkové jídlo do jídlonosiče.
Spočítejte si kolik času za hodinu můžete věnovat každému dítěti individůálně - moc to není- a když musíte věnovat spoustu času jednomu malému tyranu- co pak zbude na ostatní děti :-)
Příspěvek Napsal: úte 30. zář 2014 7:51:29
  Předmět příspěvku:  Re: Odmítání stravy ve školce  Odpovědět s citací
Nejsem odborník z oblasti MŠ. Názor - z mého pohledu: Dovolím si souhlasit s "paní chytrou" resp. paní CHYTROU ze soukromé školky. U její reakce vnímám respekt k individuálním potřebám dítěte, nenásilí. Samozřejmě může jít i o "rozmazlenost" anebo o malého tyrana - kdoví. Přesto...Možná by stačilo trocha empatie. Kdybych byla nucena jíst, když nemám hlad anebo když jíst zkrátka zrovna nechci /případně pokud by šlo o jídlo, na které nejsem zvyklá anebo ke kterému mám odpor = vzpomínám ze svého dětství na "tlusté maso", brrrr/, autoritu učitelky bych taktéž nerespektovala /nemohla bych, pokud bych jedla za použití násilí, žaludek by reagoval/ a "riskovala bych" vyloučení z prostředí, kde se papká na povel. Proč bych ovšem měla stát o pobyt v takovém prostředí? Respektování autority dospělého....Pokud respektování není, je vhodné si respekt vydupat? Vynutit? Čím? Sankcemi? Vyloučením ze školky? Nezapadáš mezi většinu, vypadni.../!?/
Domnívám se, že v případě jakýchkoli zádrhelů je dobré problémy probrat společně - rodič + učitel, případně i dítě - vynechat soutěžení na téma „ kdo je tady autorita“ = vyšší moc a hledat vzájemné porozumění. Co když dítě stravu odmítá odůvodněně - třeba z nějakých zdravotních důvodů, které nemusí být zjevné....I kdyby šlo o "pouhou" potřebu upozornit na sebe /v roli "tyrana"/, takové chování má svou příčinu a je možné jí najít a vypořádat se se situací v míru a s láskou. K dětem. Nikoliv k pojmu "autorita".
Ještě mě napadá situace, kdy dítě papá pouze kaviár ;) Možná na první pohled komplikace - při dobré vůli ale řešení existuje: ať si nosí sebou kaviár z domova ;) anebo si může /pokud může/ rodič brát dítě k obědu domů.
Při dobré vůli /u všech zúčastněných/ jde řešit vše – domnívám se. Pokud ale dobrá vůle není, potom ani čert nebere :D Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
Mrzí mě konfrontační tón, který vnímám z některých příspěvků – zejména v případě, kdy může být autorem konfrontačního tónu event. pedagog . Ale je možné, že vnímám špatně a označení „paní chytrá“ je myšleno jako uznání anebo poklona.
Příspěvek Napsal: úte 30. zář 2014 6:52:32
  Předmět příspěvku:  Re: Odmítání stravy ve školce  Odpovědět s citací
paní chytrá ze soukromé školky............................................z praxe vím, že jsou i takové děti, které se nedají přinutit, přemluvit, zmotivovat za žádnou cenu. Jde o malé tyrany, kteří to umí s rodiči a neposlechnou učitelku, protože si myslí, že ustoupí (učitelka) stejně jako maminka.... Moc by mě zajímalo, jestli by takové dítě paní chytrá dovedla svým přístupem k jídlu POCHYBUJU!!!! Klidně vydrží bez jídla a nevadí mu to. K výše uvedenému řešení - odnášení v jídlonosiči - je to přípustné? - odnášet denně stravu?
Příspěvek Napsal: pon 29. zář 2014 19:19:08
  Předmět příspěvku:  Re: Odmítání stravy ve školce  Odpovědět s citací
Jde o to, že dítě bez jídla by nemělo ve školce pobývat celý den, bez toho, aby něco pozřelo- myslím, že tady jde také o připravenost dítěte na mateřskou školu, na přijetí nové role a všeho, co s tím souvisí a jídlo s tím souvisí. Stejně jako respektování autority jiného dospělého. Ve školce se vaří odpovídající jídlo a připravené dítě jídlo bez problému sní. A pokud nejí, nemá enrgii na aktivity. Pokud ne, může jej dát rodič právě do vaší soukromé školky :-), kde se mu budete individuzálně věnovat :-)
Příspěvek Napsal: ned 28. zář 2014 8:17:48


Přejít na:  
cron